Wykorzystanie gier w płatnych zajęciach

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Wykorzystanie gier w płatnych zajęciach

Post autor: Banan2 »

Witam !
Pytanie natury prawnej. Czy legalnie kupione gry planszowe mogą być wykorzystywane w płatnych zajęciach np. dla dzieci ? Bo w bezpłatnych to wiadomo nie ma żadnego problemu.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Wykorzystanie gier w płatnych zajęciach

Post autor: SeeM »

A jak kupisz tablicę z koszem i piłki, to też masz wątpliwości? :) Mało to konwentów planszówkowych jest po świecie? Za darmo sobie nie pograsz. Korzystam z planszówek na zajęciach świetlicowych od lat, nie kryję się z tym i jak na razie czuję się dobrze.

Rozumiem, jest mała histeria na punkcie praw autorskich, ale granie w gry jeszcze nie jest zabronione.

A teraz pytanie zagadka. Co jest lepsze od 100 martwych prawników na dnie morza? 200 martwych prawników na dnie morza.
+ (BGG)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Wykorzystanie gier w płatnych zajęciach

Post autor: MichalStajszczak »

Banan2 pisze:Czy legalnie kupione gry planszowe mogą być wykorzystywane w płatnych zajęciach np. dla dzieci ?
Nie widziałem jeszcze na żadnej grze planszowej zastrzeżenia "tylko do użytku niekomercyjnego", więc nie ma podstaw do tego, aby mieć jakiekolwiek obawy.
zoax
Posty: 1853
Rejestracja: 22 sty 2010, 20:13
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Wykorzystanie gier w płatnych zajęciach

Post autor: zoax »

7 cudów końcówka instrukcji " GRA TYLKO DO UŻYTKU PRYWATNEGO", ale to jedyny taki przypadek który kojarzę.
http://www.3trolle.pl - Sklep pełen planszówek
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Wykorzystanie gier w płatnych zajęciach

Post autor: Perpetka »

zoax pisze:7 cudów końcówka instrukcji " GRA TYLKO DO UŻYTKU PRYWATNEGO", ale to jedyny taki przypadek który kojarzę.
Ja pierdziu, to pewnie niedługo będę mogła zagrać w grę tylko jeśli wszyscy współgracze będą posiadać legalnie zakupione własne kopie?
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Wykorzystanie gier w płatnych zajęciach

Post autor: MichalStajszczak »

zoax pisze:7 cudów końcówka instrukcji " GRA TYLKO DO UŻYTKU PRYWATNEGO", ale to jedyny taki przypadek który kojarzę.
Faktycznie w niemieckim wydaniu też jest podobny tekst, ale tylko po angielsku: "This material may only be used for private entartainment"
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Wykorzystanie gier w płatnych zajęciach

Post autor: FortArt »

zoax pisze:7 cudów końcówka instrukcji " GRA TYLKO DO UŻYTKU PRYWATNEGO", ale to jedyny taki przypadek który kojarzę.
Skoro to było w pudełku w środku to nabywca nie mógł się z tym ograniczeniem zapoznać przed zakupem. Skoro nabywca nie został o tym poinformowany przed zakupem to taki zapis jest nieważny. Czyli w sklepie zawarłeś zwykłą umowę kupna-sprzedaży na normalnych warunkach.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
matoozik
Posty: 403
Rejestracja: 24 sie 2009, 14:19
Lokalizacja: Małopolska

Re: Wykorzystanie gier w płatnych zajęciach

Post autor: matoozik »

FortArt pisze: Skoro to było w pudełku w środku to nabywca nie mógł się z tym ograniczeniem zapoznać przed zakupem. Skoro nabywca nie został o tym poinformowany przed zakupem to taki zapis jest nieważny. Czyli w sklepie zawarłeś zwykłą umowę kupna-sprzedaży na normalnych warunkach.
Amen
Małpa nie żyje. Przedstawienie skończone.
Moja skromna kolekcja: matoozik
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Posty: 866
Rejestracja: 17 sty 2006, 16:45
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Wykorzystanie gier w płatnych zajęciach

Post autor: Lord Voldemort »

Banan2 pisze:Witam !
Pytanie natury prawnej. Czy legalnie kupione gry planszowe mogą być wykorzystywane w płatnych zajęciach np. dla dzieci ? Bo w bezpłatnych to wiadomo nie ma żadnego problemu.
Pozdrawiam
Kupujac egzemplarz gry nabywasz jego wlasnosc, ale nie otrzymujesz zadnej licencji zwiazanej z prawami autorskimi.
Wiec mowienie tutaj o ograniczeniach licencyjnych (np. tylko do uzytku prywatnego) jest delikatnie mowiac naciaganiem (mozliwym glownie w systemie anglosaskim, gdzie prawo tworzy sie pozywajac kogos o cos).

Ostatnio czytalem, ze problemy zaczynaja miec np. kawiarnie udostepniajace czytelnikom ksiazki (bo takowe tez kupuje sie podobno tylko do uzytku prywatnego).

Jako wydawca nie mialbym (i nie mam) problemow z tym, ze ktos z uzyciem moich gier zarabia pieniadze (wrecz przeciwnie - jesli zarobi, to pewnie wyda je na gry, oby znowu moje :D ).

A tworzacym sztuczne ograniczenia, polecam kupno mlotka (tylko do uzytku prywatnego), w wiadomym celu :P

Pozdrawiam,
V.

P.S. Co do zajec nieodplatnych, to dzieciaki i ich rodzice otrzymuja w ten sposob przychod podlegajacy opodatkowaniu wedlug wartosci rynkowej. Prowadzacy nieodplatne zajecia staje sie zas wowczas platnikiem obowiazanym do odprowadzenia do skarbowki naleznego podatku oraz wypelnienia stosownego PITa (8B lub 8C - w tym momencie nie pamietam).
Poprzednie zdanie tez mozna potraktowac jako swoista nieodplatna porade prawna podlegajace opodatkowaniu (jak to dobrze, ze forum jest anonimowe).
I poprzednie zdanie tez...
I poprzednie zdanie tez...
itd. itp.
P.S. P.S. Jestem prawnikiem :twisted:
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Wykorzystanie gier w płatnych zajęciach

Post autor: zephyr »

Jest na pudle (sprawdzałem bo też myślałem o tym argumencie)

Co nie zmienia faktu że jestem ciekaw na ile taki nakaz jest sensowny prawnie.

Z jednej strony gra jako taka nie jest chroniona, z drugiej jakby chcieć trollować to można np oskarżyć o publikowanie innym grafik do których licencja domniemuje jedynie zakres użytku na własne potrzeby (nie żeby była dołączona jakakolwiek umowa licencyjna więc spór byłby mocno uznaniowy)

Obstawiam że nie wiadomo, software ma sporo bardzo pilnych przypadków niedookreślonych, a przy tak niszowym rynku jak planszówki ktoś musiałby być ciężkim trollem żeby po sądach biegać za ludźmi którzy grają w gry inaczej niż w zaciszu domowym. (zwłaszcza że PRowo by na tym się nieźle przejechał w tak małym środowisku)
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Wykorzystanie gier w płatnych zajęciach

Post autor: mig »

no tak, ale dla wszelkiego rodzaju płatnego udostępniania (np. płatne kluby, zajęcia, konwenty, wypożyczalnie gier) taki zapis oznacza kłopoty...
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Wykorzystanie gier w płatnych zajęciach

Post autor: zephyr »

Zakładając że ten zapis w ogóle jest egzekwowalny i zgodny z prawem

Nie można chyba sprzedawać np długopisów "pod warunkiem że nie pożyczysz go koledze", pytanie czy można sprzedawać tak gry. Wydaje mi się że na takie akcje to tylko prawa autorskie i patenty pozwalają, ale nie czuję się ekspertem.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Wykorzystanie gier w płatnych zajęciach

Post autor: MichalStajszczak »

zephyr pisze:Nie można chyba sprzedawać np długopisów "pod warunkiem że nie pożyczysz go koledze", pytanie czy można sprzedawać tak gry.
Ciekawe, czy w tej sytuacji organizatorzy Pionka odważyli się umieścić "7 cudów" w wypożyczalni i jak na to zareagowali przedstawiciele polskiego wydawcy. :D
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Wykorzystanie gier w płatnych zajęciach

Post autor: zephyr »

Po zastanowieniu umowa można chyba obejmować cokolwiek co nie jest niezgodne z dobrymi obyczajami... więc może jednak można... ale tak bez możliwości negocjacji umowy... przydałby się ktoś lepiej obeznany w prawie.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
ODPOWIEDZ