Moja ostatnia 10tka na BGG

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3240
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Moja ostatnia 10tka na BGG

Post autor: Veridiana »

Sama w to nie wierzę, ale właśnie dałam swoją czwartą 10tkę na BGG. Oczywiście w samym tym fakcie nie byłoby nic dziwnego, gdyby nie fakt, że dałam ją krótkiej losowej karciance, od której się po prostu nie umiem oderwać :!: A chodzi o takie sobie mało docenione Dragonheart. Cięgiem siedzę na Board Game Arena i trzaskam partie :D A przegrywam z kretesem! Więc chyba taka losowa być nie może... Bo przecież niemożliwe, żeby szczęście mnie tak opuściło. Ja po prostu nie umiem w nią grać. I to mnie w niej jeszcze bardziej pociąga :D
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Moja ostatnia 10tka na BGG

Post autor: KubaP »

Heh, ja mam cały czas tylko jedną dychę - Zimna Wojna 1945-1989. Przypomnę opis: "Wyjątkowa! Zawsze chętnie zagram i nie sądzę, by to się kiedykolwiek miało zmienić."
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Moja ostatnia 10tka na BGG

Post autor: staszek »

poza Szachami i Brydżem też mam tylko jedną 10 ;)
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3240
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Moja ostatnia 10tka na BGG

Post autor: Veridiana »

No więc w kategorii dwuosobowych karcianek Dragonheart jest wyjątkowa i przynajmniej na razie nie wyobrażam sobie, żeby moja chęć gry wygasła :) ale wiadomo, wszystko z czasem może się zmienić.
Moje oceny na BGG są płynne i niektóre gry mocno szły w górę lub spadały. Człek nie przewidzi co mu sie uwidzi :wink:
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Moja ostatnia 10tka na BGG

Post autor: zephyr »

Umnie tylko dwie 10:
Go za całokształt (choć nie jestem wybitnym graczem, ale grę bardzo lubię)
Caylus za bycie pierwszym i jak dotąd najlepszym euro jakie znam
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Dabliu
Posty: 394
Rejestracja: 21 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Wrocław

Re: Moja ostatnia 10tka na BGG

Post autor: Dabliu »

Veridiana pisze:Sama w to nie wierzę, ale właśnie dałam swoją czwartą 10tkę na BGG. Oczywiście w samym tym fakcie nie byłoby nic dziwnego, gdyby nie fakt, że dałam ją krótkiej losowej karciance, od której się po prostu nie umiem oderwać :!: A chodzi o takie sobie mało docenione Dragonheart. Cięgiem siedzę na Board Game Arena i trzaskam partie :D A przegrywam z kretesem! Więc chyba taka losowa być nie może... Bo przecież niemożliwe, żeby szczęście mnie tak opuściło. Ja po prostu nie umiem w nią grać. I to mnie w niej jeszcze bardziej pociąga :D
Też uwielbiam Dragonhearta (i też często przegrywam), choć ja dałem tej grze 8.
Jak na razie grałem tylko online, ale czekam aż Galakta wyda u nas wersję "pudełkową" (zdaje się, że już niebawem?).

Edit: Ja póki co dałem tylko jedną pełną dychę - Eufrat i Tygrys (Agricola i Puerto depczą po piętach - obie oceniłem na 9.5). Ale z drugiej strony, nie mam jakiegoś wielkiego doświadczenia (zaledwie 58 ocenionych gier na BGG).
Moje grafomańskie wybryki / W czym jeszcze maczam paluchy / Rodzinna kolekcja
Pamiętaj, aby zawsze być sobą. Chyba, że możesz być Batmanem. Wtedy lepiej bądź Batmanem.
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Moja ostatnia 10tka na BGG

Post autor: bartek_mi »

o i wskoczylo na liste zyczen

ale widze, ze smoki podwedzone z BMC ;-> nyguski...
Dice Hate Me :(
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Moja ostatnia 10tka na BGG

Post autor: folko »

Przyjemna gierka, ale 10????
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Moja ostatnia 10tka na BGG

Post autor: zephyr »

Też nie rozumiem (jeśli mówimy o Dragonheart), zagrałem pare partii online i jakoś nie czuję potrzeby wracać, co kto lubi
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3240
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Moja ostatnia 10tka na BGG

Post autor: Veridiana »

To nie jest temat o Dragonhearcie. O nim jest osobny ;)

Dla "uspokojenia" co niektórych dodam, że moje pozostałe 10tki to: TTA, Le Havre i AoEIII
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1362
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 163 times
Been thanked: 163 times

Re: Moja ostatnia 10tka na BGG

Post autor: Zet »

U mnie jest tylko jedna 10 - i nie ma związku z tym forum, bo jest to MtG.
Niektóre planszówki dostały u mnie 9,5, ale to w Magica gram prawie nieprzerwanie od 12 lat. Od kilku lat już nie turniejowo, lecz dalej co tydzień spotykam się ze znajomymi na MtG by grać dla czystej zabawy.
Mało tego! Mając do wyboru spotkania w czwartek z planszówkami lub MtG, wybrałem właśnie MtG! Sami rozumiecie, że dla mnie to musiała być 10 :)

Czuje się, jakbym powiedział swoje "a jednak się kręci" :P
Teraz możecie już podpalać stos ;)
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Moja ostatnia 10tka na BGG

Post autor: Ryu »

U mnie od samego początku 3 dyszki: Le Havre, Caylus i Brass 8)
Kiedyś poszła też 10 dla T&E ale jak szybko postawiłem tak szybko skorygowałem. Losowość dwa razy pod rząd mnie dobiła. Sorry Knizia... :wink:
Awatar użytkownika
Wilk
Posty: 683
Rejestracja: 19 cze 2007, 15:21
Lokalizacja: Wawa

Re: Moja ostatnia 10tka na BGG

Post autor: Wilk »

U mnie od długiego czasu dwie "dziesiątki" dla klasyków: "Twilight Struggle" i "Hannibal: Rome vs. Carthage", kilka dni temu owo zaszczytne wyróżnienie zostało także przyznane "D-Day at Omaha Beach".
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 380 times
Been thanked: 94 times

Re: Moja ostatnia 10tka na BGG

Post autor: farmer »

U mnie, jako 10, pojawiły się bodaj tylko 4 gry - z czasem niektóre spadają, potem niektóre na powrót rosną...
W kolejności:

Asia Engulfed, spadek z 10 na jakieś 9,5
Descent: Droga do Legendy, kilkakrotne wahanie między 10 a okolicami 9,8 :P
Gra o Tron, spadek z 10 na 9,6
Twillight Imperium, spadek z 10 na 9,9

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
tajemniczy_padalec
Posty: 469
Rejestracja: 16 paź 2009, 01:18

Re: Moja ostatnia 10tka na BGG

Post autor: tajemniczy_padalec »

A ja jakoś nie mam dyszki - ale mam kilka gier, które oceniłem na 9.8 i na długi czas będzie to dla mnie chyba ocena najbliższa ideałowi, na jaką mnie stać. Oto i lista najlepszych:

TTA - byłoby 10, gdyby nie downtime, który powoduje, że czasem czytam książkę między swoimi turami.
Combat Commander (Europa, Medi, Pacyfik) - byłoby 10, gdyby nie te okazjonalne partie, w których talia nie daje zrobić nic.
Warhammer: Quest - byłoby 10, gdybym nie miał za grosz przyzwoitości (to gra mojego wczesnonastoletniego pacholęctwa, więc nigdy nie przestanę patrzeć na nią przez różowe okulary - choć gdzieś tam czuję, że przecież ideałem nie jest).

W kolekcji mam trochę gier dobrych, a nawet cholernie dobrych. Pewnie postawiłbym kilka dziesiątek, gdybym miał stawiać oceny "w kategorii" (cywilizacyjne - dycha dla TTA, wargame II wojna światowa - dycha dla CC, dungeon crawl - dycha dla WHQ, kostki - dycha dla Alien Frontiers, karcianka - dycha dla Inwazji, przygodowe - dycha dla Mage Knighta itd.)

Ciekawe, czy kiedyś dostanę na punkcie danej gry manii zdolnej wymusić na mnie postawienie dyszki...
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Moja ostatnia 10tka na BGG

Post autor: Olgierdd »

tajemniczy_padalec pisze:A ja jakoś nie mam dyszki - ale mam kilka gier, które oceniłem na 9.8 i na długi czas będzie to dla mnie chyba ocena najbliższa ideałowi, na jaką mnie stać.
A mógłbyś wytłumaczyć dlaczego dałeś 9.8, a nie 10 albo 9.7 czy 9.89? Pytam bez ironii i bez trollowania. Nigdy nie rozumiałem osób dających na BGG cząstkowych ocen (połówki jeszcze ujdą), bo czym różni się 8.1 od 8.2? Dla mnie świetna gra to po prostu 9, bez oglądania się na inne gry z tą samą oceną.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Moja ostatnia 10tka na BGG

Post autor: KubaP »

Olgierdd pisze:
A mógłbyś wytłumaczyć dlaczego dałeś 9.8, a nie 10 albo 9.7 czy 9.89? Pytam bez ironii i bez trollowania. Nigdy nie rozumiałem osób dających na BGG cząstkowych ocen (połówki jeszcze ujdą), bo czym różni się 8.1 od 8.2? Dla mnie świetna gra to po prostu 9, bez oglądania się na inne gry z tą samą oceną.
Wetnę się: Ja daję cząstkowe oceny tylko po to, żeby samemu się ogarniać w swoich grach - która podobała mi się bardziej od której. Jeśli mam między 9 a 10 oceny przesunięte o 0.1, to pozwala mi to na taki mój prywatny Top Ten. Nie wiem, czy dobrze wyjaśniam, jestem jeszcze przed kawą :)
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Moja ostatnia 10tka na BGG

Post autor: staszek »

dokładnie po to tak robię(jak mówi Kuba).
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 380 times
Been thanked: 94 times

Re: Moja ostatnia 10tka na BGG

Post autor: farmer »

Kieruję się dokładnie tymi samymi przesłankami, co KubaP.
Kiedy zaczynałem ocenianie, również miałem same pełne oceny. Potem zbyt duża liczba gier z jedną oceną (np 7) biła się z moim "poczuciem sprawiedliwości", bo wszak czułem wyraźnie, że choć żadna z nich nie mogła iść na wyższe pole punktowe (np 8), to jednak wyraźnie część z nich lubiłem bardziej, niż inne.
Pojawiły się wtedy połówki.
A wraz z rosnącą liczbą tytułów, pojawiły się też ćwiartki, aż w końcu dotarłem do systemu dziesiętnego :).
I dobrze mi z nim :mrgreen:

pozdr,
farm
Ostatnio zmieniony 01 sie 2012, 09:15 przez farmer, łącznie zmieniany 1 raz.
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Moja ostatnia 10tka na BGG

Post autor: staszek »

ja mam już system "półdziesiętny" ;)
Awatar użytkownika
godpuppet
Posty: 592
Rejestracja: 30 gru 2008, 12:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Moja ostatnia 10tka na BGG

Post autor: godpuppet »

no ja jeszcze lecę "calakami" :)

u mnie 3 dychy:

Call of Cthulhu CCG/LCG - mam pewnie ponad 200 partii rozegranych, jak dla mnie najlepsza karcianka (choć ze względu na barierę finansową nie spróbuję już raczej żadnej innej), jako że jestem fanem Lovecrafta nie mogło być inaczej ;)

Twilight Struggle - gram ciągle i kompletnie mi się nie nudzi, świetny klimat i dużo kombinowania z rozgrywaniem każdej tury, jak dla mnie ideał

Lord od the Rings: Confrontation - zachwyca mnie jak tak mała i prosta gra może wciągać. Jak na Knizię "ocieka klimatem", do tego uwielbiam te wszystkie blefy, odgadywanie zamiarów przeciwnika i inne "mind games" przy każdym ruchu czy zagraniu karty. Moim zdaniem gra genialna. Kiedyś podczas wyjazdu służbowego, z kolegą zielonym w gronie planszówkowiczów zagraliśmy w jeden wieczór 19 partii :) Zasłużona dycha.
All work and no play makes Jack a dull boy!
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Moja ostatnia 10tka na BGG

Post autor: kwiatosz »

LOTR:confrontation - przyłączę się do 10 dla tej gry - nie jest u mnie jedyna, ale jakby mogła, to by dostała 11, zagrałem w to coś około 700 partii, dopiero kupno deluxe mi odebrało przyjemność z gry (nie wiem jak można było z białych zrobić maszynę do zabijania, ale w dodatku tak się właśnie stało...). Przerewelacyjna gra, w nic tak dobrego już chyba nigdy nie grałem :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Moja ostatnia 10tka na BGG

Post autor: staszek »

Przecież w deluxe możesz grać na normalnych zasadach-ja tak robię i sobie chwalę
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Moja ostatnia 10tka na BGG

Post autor: kwiatosz »

Mogę, ba! mogę grać w moją podstawkę (która udowadnia, że koszulkowanie kart dobrej jakości nie ma specjalnie sensu, po kilkuset partiach dalej da się bez problemu grać) - po prostu po cyrkach z postaciami jakoś mi obrzydła :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
tajemniczy_padalec
Posty: 469
Rejestracja: 16 paź 2009, 01:18

Re: Moja ostatnia 10tka na BGG

Post autor: tajemniczy_padalec »

Nieco spóźniony odpowiadam na pytanie o oceny cząstkowe.

Po pierwsze: zgodnie z tym, co wspomniał KubaP, a potem inni, również zacząłem wprowadzać "coś po przecinku", żeby uszeregować sobie fajność wszystkich gier np. na siódemkę.

Po drugie: ocena typu 9.8 jest cokolwiek umowna - kiedyś uznałem, że gry, które są dla mnie niemal idealne, to taka właśnie "pełna dycha bez dwóch procent".

Po trzecie: istnieje szansa, że pojawi się gra, która spodoba mi się bardziej niż TTA czy CC, ale nadal będzie wkurzać mnie ekstremalnymi przypadkami downtime'u czy losowości. Wtedy będę mógł dać jej 9.9. Wciąż nie ideał, a jednak bliżej...
ODPOWIEDZ