CO₂

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

CO₂

Post autor: Firenski »

Dopiero teraz wpadła mi w oko ta gra na BGG. Zapowiada się bardzo interesująco. Vital Lacerda jest autorem Vinhos, które według mnie jest świetne. Jeśli nowa propozycja pana Lacerdy bedzie trzymała ten poziom to już zacieram rączki i czekam z niecierpliwością :)
Ostatnio zmieniony 25 paź 2012, 20:49 przez Firenski, łącznie zmieniany 1 raz.
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: CO2 - nowa gra Vitala Lacerdy

Post autor: bogas »

Zgadzam się. Vinhos to bardzo dobra gra. Na stronie Świata Gier Planszowych małe co nieco o CO2 już jakiś czas wisi i też jestem ciekaw co z tego wyjdzie.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: CO2 - nowa gra Vitala Lacerdy

Post autor: gafik »

Odkopuję, bo mam pytanie. Czy ktoś już miał styczność (wiem, że jeszcze oficjalnie jej nie ma, ale może ktoś będzie umiał odpowiedzieć)?
Planuję kupić i pokazać na zajęciach z Alternatywnych Źródeł Energii studentom jako ciekawostkę na ćwiczeniach. Czy można w nią grać drużynowo? Tzn 5 drużyn po 4 osoby w każdej i ruchy są omawiane w sposób jawny. Czy w 3 godziny lekcyjne się wyrobią, poznawszy wcześniej zasady?

Ewentualnie jaka inna tego typu (ekonomiczno-przyrodniczo-negocjacyjna) gra przychodzi wam na myśl?
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4476
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: CO2 - nowa gra Vitala Lacerdy

Post autor: garg »

Ja używam Chłopską Szkołę Biznesu, a będę używał Masters of Commerce, ale chociaż większość Twoich wymogów się zgadza, żadna z nich nie ma wiele wspólnego z przyrodą... :(
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: CO2 - nowa gra Vitala Lacerdy

Post autor: bogas »

gafik pisze:Ewentualnie jaka inna tego typu (ekonomiczno-przyrodniczo-negocjacyjna) gra przychodzi wam na myśl?
Może Wysokie napięcie?
A co do CO2 to w sumie dlaczego miałoby się nie dać grać drużynowo?
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: CO2 - nowa gra Vitala Lacerdy

Post autor: Geko »

Nie wiem, czy to stara, czy nowa historia, ale reguły gry już są dostępne. W każdym razie gra leci na mój radar.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: CO2 - nowa gra Vitala Lacerdy

Post autor: Leviathan »

Geko pisze:Nie wiem, czy to stara, czy nowa historia, ale reguły gry już są dostępne. W każdym razie gra leci na mój radar.
Na moim jest już od jakiegoś czasu. To dla mnie must buy.
staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: CO2 - nowa gra Vitala Lacerdy

Post autor: staszek »

Będzie myślę do wypróbowania w najbliższym czasie(czytaj 22) w Chwili.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: CO2 - nowa gra Vitala Lacerdy

Post autor: Lothrain »

Jak nawieziecie towaru z Essen, to chyba się wproszę do Chwili w poniedziałki, żeby posmakować nowych tytułów... CO2 jak najbardziej także.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: CO2 - nowa gra Vitala Lacerdy

Post autor: gafik »

planszosfera prowadzi przedsprzedaż CO2 za 175 zeta. Ile będzie kosztować na targach w Essen?
staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: CO2 - nowa gra Vitala Lacerdy

Post autor: staszek »

z tego co wiem to planszostrefa, nie planszosfera ;)
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: CO2 - nowa gra Vitala Lacerdy

Post autor: bogas »

gafik pisze:planszosfera prowadzi przedsprzedaż CO2 za 175 zeta. Ile będzie kosztować na targach w Essen?
W przedsprzedaży 37,5 euro.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: CO2 - nowa gra Vitala Lacerdy

Post autor: gafik »

staszek pisze:z tego co wiem to planszostrefa, nie planszosfera ;)
Jasne! Przejęzyczyłem się :P :P
bogas pisze:
gafik pisze:planszosfera prowadzi przedsprzedaż CO2 za 175 zeta. Ile będzie kosztować na targach w Essen?
W przedsprzedaży 37,5 euro.
A gdzie ta przedsprzedaż?
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: CO2 - nowa gra Vitala Lacerdy

Post autor: bogas »

gafik pisze:A gdzie ta przedsprzedaż?
O tutaj: http://www.giochix.it/offertee.php
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: CO2 - nowa gra Vitala Lacerdy

Post autor: gafik »

Dzięki bogas za zaangażowanie :)
Tam niestety wysyłka to 18 EUR :(
No ale skoro w preorder jest nawet po 30,- EUR :shock: to może na miejscu będzie podobnie?
Nie wiecie ile może kosztować na samym stoisku w Essen?
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: CO2 - nowa gra Vitala Lacerdy

Post autor: bogas »

gafik pisze:Dzięki bogas za zaangażowanie :)
Tam niestety wysyłka to 18 EUR :(
No ale skoro w preorder jest nawet po 30,- EUR :shock: to może na miejscu będzie podobnie?
Nie wiecie ile może kosztować na samym stoisku w Essen?
Taniej raczej nie będzie. 30 euro to pod warunkiem, że kupisz jeszcze dwie pozostałe ich gry. Taniej to można w Essen (przynajmniej tak kiedyś było) kupić gry duuuużych wydawców na stoiskach sklepów, których na targach nie brakuje. Czy CO2 będą mieć w ofercie? Nie wiem.
staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: CO2 - nowa gra Vitala Lacerdy

Post autor: staszek »

Normalna cena na Essen to 50 Euro
artch
Posty: 211
Rejestracja: 01 mar 2011, 10:10

Re: CO2 - nowa gra Vitala Lacerdy

Post autor: artch »

@staszek - odnośnie cen wypowiadasz się jeszcze jako gracz, czy też już jako przedsiębiorca :wink:
staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: CO2 - nowa gra Vitala Lacerdy

Post autor: staszek »

Wolałem się nie wypowiadać w ogóle,ale jak już ktoś spytał konkretnie to odpowiedziałem-jako gracz raczej :)
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: CO2 - nowa gra Vitala Lacerdy

Post autor: gafik »

staszek pisze:Wolałem się nie wypowiadać w ogóle,ale jak już ktoś spytał konkretnie to odpowiedziałem-jako gracz raczej :)
Dziękuję bardzo! :D Wygląda na to, że najlepiej sobie w naszych sklepach preorder zrobić. Jeszcze raz dzięki - idę poszukać kogoś z rabatami... :wink:
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: CO2 - nowa gra Vitala Lacerdy

Post autor: yosz »

Stronghold Games będzie miało CO2 za 42€ czyli jakieś 160-170zł
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: CO2 - nowa gra Vitala Lacerdy

Post autor: gafik »

Dzięki za pomoc wszystkim.
Udało mi się kupić w naszym (PL) sklepie w przedsprzedaży za 175,- zł razem z dostawą. W pon. sklep wysyła do mnie. Jeśli dojdzie do mnie do środy, to może na spotkaniu nastąpi pierwsza rozgrywka i podzielę się wrażeniami.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3409
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: CO2 - nowa gra Vitala Lacerdy

Post autor: piton »

gafik pisze:Dzięki za pomoc wszystkim.
Udało mi się kupić w naszym (PL) sklepie w przedsprzedaży za 175,- zł razem z dostawą. W pon. sklep wysyła do mnie. Jeśli dojdzie do mnie do środy, to może na spotkaniu nastąpi pierwsza rozgrywka i podzielę się wrażeniami.
To rezerwuj dwa miejsca, bo państwo pitonowie wchodzą do gry ;) jeszcze poczytam instrukcję dla utrwalenia żeby was zlać :D
Oby gra była równie dobra jak moje wyobrażenie o niej :)
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: CO2 - nowa gra Vitala Lacerdy

Post autor: gafik »

No i jestem po pierwszej partii - 3 osobowej.
Zajęło nam to równo 4 h (1,5 wyciąganie żetonów, przegląd elementów, setup i czytanie na głos instrukcji oraz 2,5 h rozgrywka, z ciągłym zaglądaniem do instrukcji).

Gra w miarę porządnie wydana - powietrza w pudle niedużo, tektura i drewno solidne, karty standard (ale mało się nimi gra i zazwyczaj leżą na stole, więc się nie zużyją chyba zbyt szybko), elementów sporo - jedyne zastrzeżenie mam do lekko wygiętej planszy (jakby od wilgoci - ale w sumie się czepiam).

Aha i kolorystyka - kolory pastelowe i ogólny efekt rozwodnionej akwareli z bardzo małym kontrastem jest bardzo ciekawy, ale może utrudniać rozróżnenie typów kart i czasem symboli, ale znowu się czepiam, bo nie ma tego rozróżniania znowu zbyt dużo, a za to klimacik jest przyjemny, a inni gracze nie narzekali.

Instrukcja jest wzorowa, bo po pierwszym czytaniu można było zagrać. Tylko nie mogliśmy znaleźć dokładnego opisu dystrybucji kosteczek technologii, ale to nie umniejsza wartości instrukcji.

Plansza - mi się układ kolisty bardzo podoba, niezależnie od miejsca siedzenia wszystko widać jak na dłoni. W narożnikach planszy są pola odpowiedzialne za działanie gry, które mają być obsługiwane przez siedzących koło nich graczy, więc każdy ma coś do roboty :)

Rozgrywka - pomimo spędzonych 4 godzin nie zmęczyła nas ta gra ani trochę. Do końca rozpracowywaliśmy mechanizmy i szukaliśmy zazębiających się ładnie trybików i z napięciem czekaliśmy na końcowe wyniki. Nad samymi mechanizmami rozgrywki nie chcę się rozwodzić - przedstawię tylko swoje odczucia.

W zasadzie to worker placement z dawką area control. Niewielka ilość akcji powoduje, że trzeba się dobrze zastanowić nad optymalnym ich wykorzystaniem. W pewnym momencie mnie troszkę przytłoczyła ilość kombinacji, ale szybko je ogarnąłem. Troszkę interakcji w podbieraniu sobie projektów powoduje, ze trzeba elastycznie planować. Spora ilość kombosów daje satysfakcję z ich odnalezienia i wprowadzenia w życie. Ciekawe jest to, że oprócz rywalizacji między sobą, trzeba też rywalizować z samą grą, która bardzo szybko doprowadza do wysokiego stężenia CO2 i od połowy gry balansujemy na krawędzi zagłady planety, a co jeszcze ciekawsze po osiągnięciu stężenia 500 ppm wszyscy przegrywamy natychmiast i nie liczymy zdobytych punktów!

Dodatkowym atutem jest możliwość grania od 1 do 5 osób. Oraz możliwość dostosowania trudności poprzez pewne ograniczenia puli trucicieli. (podobnie jak w Pandemic stosowało się więcej/mniej kart epidemii w stosie).

Jak na pierwszy raz to rozgrywka była płynna i po kilku rundach wszystko stało się intuicyjne i bardzo ładnie klimat zaczął wypływać (naprawdę poczułem, że moi naukowcy podróżują po świecie i zatrudniają się do projektów, a potem - po uruchomieniu projektu jadą na "szczyty klimatyczne, jak w Kioto" zapewniając mi dodatkową wiedzę z zakresu odnawialnych źródeł energii, dzięki czemu mogę wybudować odpowiednią ekologiczną elektrownię i odciążyć środowisko; w sytuacji gdy pewne regiony są mniej atrakcyjne inwestycyjnie i my, jako prezesi korporacji ociągamy się z zagospodarowaniem tych terenów, wcześniej czy później tereny te generują taki przyrost CO2, że trzeba je doinwestować, bo gra się skończy; jest tu pole do współpracy i rywalizacji, można się umawiać na wspólne partycypowanie w szczytach klimatycznych, ale też próbować blokować pewne działania przez bojkot szczytu i unieruchomienie debatujących naukowców przeciwników nawet na kilka kolejek). Klimat naprawdę tutaj ma znaczenie ;)

Uważam CO2 za udaną i nieprzekombinowaną (jak słyszałem o Vinhos tegoż autora) grę.
Mogę się też mylić, ale Zamierzam zagrać jeszcze kilka razy zanim zweryfikuję swój pogląd.
Awatar użytkownika
muker
Posty: 308
Rejestracja: 11 mar 2010, 20:58
Lokalizacja: Zabrze

Re: CO2 - nowa gra Vitala Lacerdy

Post autor: muker »

Brzmi jeszcze bardziej zachęcająco.
Czy podczas grania nigdy nie pojawił się problem taki, że gracz x nie mógł zbudować żadnej elektrowni przez większość gry bo w jego tusze nie ma rozpoczętych projektów, czekających na budowę?
ODPOWIEDZ