Archipelago

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Archipelago

Post autor: Tycjan »

"Archipelago (Christophe Boelinger) można określić jako 3X na Karaibach – będzie eksploracja terenów, rozwijanie wpływów, rozbudowywania portów, miast oraz handlu".
Ciekawie zapowiadająca się gra autora Earth Reborn i Dungeon Twister. Więcej na stronie ŚGP: http://www.swiatgierplanszowych.pl/2012 ... karaibach/

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Archipelago

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Jeśli kogoś to interesuje to można złożyć pre-order. Koszt to 60 euro :? + 5 euro za przesyłkę. Dodają jakiś nic nie warty bonus. Gra ma być dostępna za 25 dni, 24.09.2012. Eh nie wiem czy zamawiać czy nie. Pewnie u nas w sklepach dużo taniej nie będzie.
Awatar użytkownika
Monk
Posty: 227
Rejestracja: 16 lip 2006, 16:42
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Archipelago

Post autor: Monk »

Interesujący theme, ładne ilustracje.. W głowie kołata stare dobre Amigowe Colonization.. Z ciekawością sprawdzę ten tytuł przy pierwszej nadarzającej się okazji.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Archipelago

Post autor: mig »

Po prezentacji gra wędruje na szczyt wishlisty :)
Czy ktoś to po polsku wyda? Było by miło... :D
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Myszaq36
Posty: 242
Rejestracja: 23 lip 2012, 10:04
Lokalizacja: Wrocław

Re: Archipelago

Post autor: Myszaq36 »

Strasznie kusi ta gierka :] Świetne wykonanie - wielkie kafelki, porządna wypraska, wiele elementów, tematyka ciekawa, mnogość wyborów...
Dzięki prezentacjom z Essen Wishlist zmieniła się już nie do poznania :)
ertla
Posty: 12
Rejestracja: 16 wrz 2010, 10:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Archipelago

Post autor: ertla »

Gra rzeczywiście wygląda ładnie, nawet bardzo ładnie. Niepokoi mnie jednak mechanizm semikooperacji i ukrytych celów, tak zachwalany przez autora. Wydaje mi się, że i tak za utrzymanie gry będzie musiała płacić osoba, która ma najbardziej widoczne dla innych szanse na zwycięstwo.
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Archipelago

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Wszystko fajnie tylko wypraska jest trochę zepsuta moim zdaniem. Hexy nie wchodzą do dna bo wypraska dziwnie się zwęża na dole, autor pisze żeby użyć trochę siły i wcisnąć ale wtedy rogi lekko się zaginają, nie jakoś bardzo ale dla maniaka to może być problem. No i wypraska na kwadratowe karty nie mieści kart w koszulkach - tutaj nie ma aż tak dużego problemu bo można je gdzieś indziej upchnąć. Jak się gra to jeszcze nie wiem, tyle obowiązków ostatnio że nawet nie pamiętam gdzie gra leży :P. Może niebawem a najpóźniej w weekend pogram, ale w 2 osoby, to napiszę jak to wygląda.
Awatar użytkownika
Myszaq36
Posty: 242
Rejestracja: 23 lip 2012, 10:04
Lokalizacja: Wrocław

Re: Archipelago

Post autor: Myszaq36 »

Fruczak Gołąbek pisze:No i wypraska na kwadratowe karty nie mieści kart w koszulkach...
No i tutaj najbardziej zmartwiłeś :/:/ Jeszcze wystające Tokeny przeżyje - póki pudełko zamyka się bez problemu ;) Ale kart bez koszulek już "nie zniese" ;) A trzymanie kart poza pudełkiem denerwuje mnie strasznie - trzeba targać osobne pudełka ze sobą :/ Eeehh Eeehh - zawsze pod górke. Człowiek wydaje sporo pieniążków a potem takie babole :/ Że autor nie przewidział, że większość osób na samym początku karty pakuje do koszulek :/ eeehhhh

A jak oceniasz samo wykonanie komponentów - Tokeny, karty..... Na filmikach wygląda ekstra ale jak jest jak weźmie się do ręki ??

Z niecierpliwością czekam również na pare słów jak poszła wam rozgrywka i jak oceniasz grę po paru partiach....
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Archipelago

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Jeśli kwadraciaki i zwykłe karty włożymy do przegródki która miała być na drewniane elementy to wtedy karty się zmieszczą ale cierpi na tym segregacja. Za to drewienka są lepiej posegregowane bo są w przedziałach zamiast jednego. Teraz zauważyłem jeszcze że okrągłe tokeny wystają ponad poziom swoich miejsc w wyprasce, czyli będą latać po pudełku - te 2-3 tokeny można wrzucić gdzie indziej, to nie taki wielki problem. Jednak hexy sporo wystają i jak się włoży inne elementy to pudełko nie zamknie się idealnie. Jeśli będzie leżeć na górze to ok tylko tylko trzeba pamiętać żeby niczym nie przygnieść. Eh mam nadzieję że po paru partiach nie będę przerabiał pudełka. Myślałem że to będzie pierwsza gra z prawie idealną wypraską. Wystarczy małe niedopatrzenie i robi się bałagan.

Co do jakości wykonania to jest ok. Drewno jak drewno. Drzazg nie ma :D. Kwadraciki są kwadratowe, kolory ok, meple też ok. Można powiedzieć że standard. Grafika na kartach to rzecz gustu. Na hexach też. Od hexów to sam nie wiem czego oczekiwałem. Są ładne ale myślałem że mi szczęka opadnie jak je zobaczę a tak nie było :P. Chyba chodzi o to że na zdjęciach jeszcze przed premierą były one wyraźnie jaśniejsze, czuć było te przezroczyste tropikalne wody :D. W rzeczywistości są troszkę ciemniejsze. Grubość kart - standardowa, specjalnie grube nie są ale na pewno nie tak cienkie jak te ze Star Trek: Fleet Capitans. Grubość hexów jest wystarczająca. Chyba tyle.

Sorry że tak chaotycznie ale jestem po piwku ( nie jednym :twisted: ).
Awatar użytkownika
Dabliu
Posty: 394
Rejestracja: 21 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Wrocław

Re: Archipelago

Post autor: Dabliu »

Myszaq36 pisze:Że autor nie przewidział, że większość osób na samym początku karty pakuje do koszulek :/ eeehhhh
A co ma autor do tego? :shock: Czyżby autor projektował nie tylko grę, ale i wypraskę?
Moje grafomańskie wybryki / W czym jeszcze maczam paluchy / Rodzinna kolekcja
Pamiętaj, aby zawsze być sobą. Chyba, że możesz być Batmanem. Wtedy lepiej bądź Batmanem.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Re: Archipelago

Post autor: mig »

Dabliu pisze:
Myszaq36 pisze:Że autor nie przewidział, że większość osób na samym początku karty pakuje do koszulek :/ eeehhhh
A co ma autor do tego? :shock: Czyżby autor projektował nie tylko grę, ale i wypraskę?
Autor wypraski ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Archipelago

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Swoją drogą każdy autor powinien zainteresować się wypraską/przechowywaniem gier. Setup przy niektórych tytułach na czysto z niemodyfikowanego ( a odpowiednia modyfikacja to materiały + czas - często sporo ) pudełka to duża część czasu przeznaczonego na rozgrywkę. W Archipelago dodatkowo w instrukcji jest napisane że coś tam ma zostać w wyprasce, hexy mają gdzieś tam leżeć. Myślę że w przypadku tego tytułu jak najbardziej można się do autora przyczepić :twisted: .
Awatar użytkownika
Dabliu
Posty: 394
Rejestracja: 21 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Wrocław

Re: Archipelago

Post autor: Dabliu »

Fruczak Gołąbek pisze:Swoją drogą każdy autor powinien zainteresować się wypraską/przechowywaniem gier. Setup przy niektórych tytułach na czysto z niemodyfikowanego ( a odpowiednia modyfikacja to materiały + czas - często sporo ) pudełka to duża część czasu przeznaczonego na rozgrywkę. W Archipelago dodatkowo w instrukcji jest napisane że coś tam ma zostać w wyprasce, hexy mają gdzieś tam leżeć. Myślę że w przypadku tego tytułu jak najbardziej można się do autora przyczepić :twisted: .
Nie wiem, jak to jest w przypadku projektantów gier (pewnie tak samo), ale np. pisarze z reguły nie mają wiele do powiedzenia w kwestii doboru okładki do swojej książki, składu, layoutu, treści blurba itd. I bardzo dobrze zresztą - niech każdy zajmuje się tym, na czym się zna. Trudno mi sobie wyobrazić, że projektant gry ma być odpowiedzialny za coś, na czym kompletnie się nie zna, czyli na projektowaniu wypraski (z dokładnością do milimetra).
Moje grafomańskie wybryki / W czym jeszcze maczam paluchy / Rodzinna kolekcja
Pamiętaj, aby zawsze być sobą. Chyba, że możesz być Batmanem. Wtedy lepiej bądź Batmanem.
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Archipelago

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Ja się na tym kompletnie nie znam a do każdej gry robię sobie wypraskę ;). Też nie wiem jakie są zależności między autorem a wydawnictwem. Tylko kto ma tego pilnować? Autorowi jak i wydawnictwu chyba powinno zależeć na tym tak samo. Nie ważne czyja wina ale wypraska jest trochę zepsuta. Jak widać nawet Ci co wiedzą co robią to i tak nie wiedzą :twisted: . Moim zdaniem dobre wypraski to powinien być standard już od paru lat. Np. FFG ... brak słów. Przy Archipelago postarali się, to że nie wyszło to co innego :P. Tylko większy żal wyrzucać prawie dobrą wypraskę niż kawałek kartonu.
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Archipelago

Post autor: bazik »

proponuje dyskusje o wypraskach kontynuowac w osobnym watku, tak naprawde nie ma ona zwiazku z dana grą...
Awatar użytkownika
Myszaq36
Posty: 242
Rejestracja: 23 lip 2012, 10:04
Lokalizacja: Wrocław

Re: Archipelago

Post autor: Myszaq36 »

@Fruczak Gołąbek

Serdecznie dzięki za wszystkie informacje - znacznie to pomogło. Przynajmniej nie zdziwię się po otrzymaniu gry i włożeniu elementów do pudełka - wole wiedzieć o wadzie z góry i kupić grę ze świadomością jej istnienia niż potem się znacznie rozczarować. Twoje uwagi bardzo pomogły - szkoda, że taka kicha wyszła z pudełkiem - dotychczas wykonanie tej gry traktowałem jako atut :/ Mam nadzieję, że gra będzie przynajmniej miodna.
Jak ktoś będzie miał za sobą kilka partii w różnym gornie to proszę o wrażenia - czas rozgrywki, skalowanie, downtime, regrywalność.... z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Archipelago

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Co do wykonania hexów, kart itp to jednak najlepiej samemu zobaczyć możliwe że ja po prostu mam za dużo w d... tzn marudzę :P. To ciężko obiektywnie stwierdzić bo taki The Ares Project niby jest brzydki a mi się podoba :? ( możliwe że właśnie dlatego że wiedziałem czego się spodziewać a okazało się że nie jest tak źle ). Możliwe też że wypraska tylko mi się taka trafiła :D ( nie śledziłem BGG w tym temacie ).
Awatar użytkownika
Monk
Posty: 227
Rejestracja: 16 lip 2006, 16:42
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Archipelago

Post autor: Monk »

Jakaś recka? Relacja? Cokolwiek?
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Archipelago

Post autor: Furia »

Kto grał i podzieli się wrażeniami?
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 471
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 32 times
Been thanked: 27 times

Re: Archipelago

Post autor: the_ka »

Monk pisze:Jakaś recka? Relacja? Cokolwiek?
Tom Vasel ostatnio zrecenzował

http://boardgamegeek.com/video/23053/ar ... rchipelago
Lailonn
Posty: 168
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:09
Has thanked: 7 times
Been thanked: 63 times

Re: Archipelago

Post autor: Lailonn »

Gra wygląd ana bardzo ciekawą. Pytanie czy i kiedy będzie w Polsce i w PL ;)
1. Zamki Burgundii 2. Clash of Cultures 3. Barrage 4. Food Chain Magnate 5. Terraformacja Marsa 6. Keyflower 7. Boonlake 8. Wyspa Skye 9. Podwodne Miasta 10. Great Western Trail: Argentyna - kolejność losowa
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Archipelago

Post autor: adikom5777 »

W Polsce juz jest w kilku sklepach, ale wersje PL to slabo widze
Awatar użytkownika
Monk
Posty: 227
Rejestracja: 16 lip 2006, 16:42
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Archipelago

Post autor: Monk »

Olaboga czemu to takie drogie tylko ;). Z recki Toma wynika, że gra daje radę, już zresztą wcześniej była na mojej want-liście. Trzeba będzie przypomnieć rodzinie o urodzinach w styczniu ;).
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Archipelago

Post autor: Tycjan »

http://boardgamegeek.com/boardgameexpan ... -expansion
Teoretycznie (premiera 20 listopada) jest już pierwszy dodatek do gry Archipelago: Solo Expansion, który pozwala zgodnie z nazwą, granie samemu w Archipelago.
Dostaniemy 27 scenariuszy (gramy w nich np. jako Kolumb, Robinson Crusoe lub pirat Sinobrody), czas gry 20 - 90 minut, a zwycięstwo może zależeć np. od ilości zdobytego złota, srebra, brązu lub osiągniętego poziomu buntu.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Archipelago

Post autor: staszek »

Coś czuję,że za jakiś czas pojawi się polska wersja :)
ODPOWIEDZ