Gra ekonomiczna dla 2-4 osób. Egizja, Cuba, Magnum Sal?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Arcon
Posty: 14
Rejestracja: 19 wrz 2012, 17:42

Gra ekonomiczna dla 2-4 osób. Egizja, Cuba, Magnum Sal?

Post autor: Arcon »

W mojej skromnej kolekcji gier brakuje jakiejś solidnej eurogry o poziomie złożoności zbliżonym do Agricoli (w którą grywam czasami). Może doradzicie mi coś... Zależy mi na następujących cechach:

- przede wszystkim gra powinna bardzo dobrze działać w wariancie dwuosobowym (ale w razie czego, żeby było miejsce dla drugiej pary osób),
- najlepiej, żeby był to worker placement (ale mogą być też mechaniki rodzaju dice placement),
- tematyka w zasadzie dowolna, ale gra powinna cieszyć oko wykonaniem :)
- wydanie - najlepiej po polsku,

I teraz dodam jeszcze, nad jakimi tytułami się zastanawiam:
- Dolina Królów - ale na razie nie przekonałem się (póki co!) do konieczności ciągłego wyżywiania pracowników (jak w Agricoli). Gdyby nie to, pewnie już bym polską wersję Egizji kupił...
- Magnum Sal - podoba mi się tematyka, ale boję się o powtarzalność i schematyczność rozgrywek,
- Cuba - tu moje wątpliwości budzi cała kupa budynków wyłożona od początku gry i jakieś dziwne zasady zarządzania planszą gracza,
- Ora et Labora - tu z kolei boję się, że poziom skomplikowania będzie ciut za wysoki dla moich okazjonalnych współgraczy,
- Zamki Burgundii - wydają się fajne, ale wygląd i wykonanie nie skłania mnie jakoś do zakupu...

Proszę o komentarze dotyczące moich wątpliwości co do wymienionych tytułów, ale również na propozycje innych gier.
Awatar użytkownika
szon
Posty: 125
Rejestracja: 22 sie 2012, 20:59
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Gra ekonomiczna dla 2-4 osób. Egizja, Cuba, Magnum Sal?

Post autor: szon »

Dla mnie na 2 osoby świetnie działa Puero Rico, na 3 i 4 jeszcze lepiej i ma grywalny tryb solo. Zasady są dość proste a ilość możliwości spora
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Gra ekonomiczna dla 2-4 osób. Egizja, Cuba, Magnum Sal?

Post autor: mig »

poziomem skomplikowania i mózgożerności rozgrywki to z ww Agricoli dorównują tylko Cuba i OeL.

Na mnie Egizia nie zrobiła nadzwyczajnego wrazenia. Magnum Sal to gra niezła ale imho nieco gorsza od pozostałych wymienionych. Z wyżej podanych najlepiej na 2 osoby dzialają Zamki Burgundii. Ale najlepsze i tak bedzie Puerto Rico :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Gra ekonomiczna dla 2-4 osób. Egizja, Cuba, Magnum Sal?

Post autor: schizofretka »

Egizia ani nie jest ekonomiczna, ani nie dorównuje Agricoli trudnością i klasą. Magnum Sal trochę lepiej, ale też jakaś rewelacja to to nie jest. OeL zdecydowanie nie dla casuali. Z wymienionych przez Ciebie więc tylko Cuba (bardzo fajna, ale nie wybitna). Puerto byłoby dobre, ale a) zdania o jakości trybu dwuosobowego są podzielone b) nadaje się do gry jedynie w towarzystwie o w miarę równych umiejętnościach - inaczej usadowienie ma kluczowy wpływ na wynik. Jeśli stricte ekonomiczna, to może Pret-a-Porter? Jeśli nie, to Caylus, w pierwszym rzędzie zawsze Caylus.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Gra ekonomiczna dla 2-4 osób. Egizja, Cuba, Magnum Sal?

Post autor: FortArt »

Arcon pisze: - Ora et Labora - tu z kolei boję się, że poziom skomplikowania będzie ciut za wysoki dla moich okazjonalnych współgraczy,
Przesiadka z Agricoli na Ora nie będzie żadnym problemem. To jest dokładnie ten sam poziom złożoności i zasad i rozgrywki.
Jeśli szukasz czegoś podobnego do Agricoli to to jest najlepszy wybór. Inny podobny - i świetny - tytuł to At the gates of Loyang, który jednak jest o pół tonu lżejszy w rozgrywce.

Wszystkie trzy mają tego samego autora :)
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Gra ekonomiczna dla 2-4 osób. Egizja, Cuba, Magnum Sal?

Post autor: kdsz »

Puerto Rico i Caylus przede wszystkim. Ale czy cieszą oko? Moje cieszą, ale zdania są mocno podzielone. Poza tym możesz poczytać o Ostatniej woli (Last will) - worker placement posiadający mechanizmy skalujące, więc powinien nieźle chodzić również na 2 osoby.
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 469
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 31 times
Been thanked: 27 times

Re: Gra ekonomiczna dla 2-4 osób. Egizja, Cuba, Magnum Sal?

Post autor: the_ka »

Dolina Królów - dobrze się gra na 2 osoby ale jeszcze lepiej przy 3-4, ładne wykonanie, żywienie dużo łatwiejsze niż w Agricoli, lżejsza niż Agricola, krótka (2 osoby ~60minut)
Ora et Labora - dobrze się skaluje - różne karty na rózną ilość graczy, podobny poziom co Agricola, ciężkością poziom Agricoli, długa (2 osoby ~90-120minut)
Zamki Burgundii - bardzo fajna szczególnie na 2 osoby, przy 4 graczach mogą być przestoje związane z decyzja jaką płytkę wziąć, wykonanie i wygląd w pełni rekompensuje rozgrywka, naprawdę trzeba sporo pomysleć, poziom cięzkości Agricola [niezależna językowo, instrukcja PL wystarcza]

od siebie dodam:
At the Gates of Loyang - lżejsze niż Agricola, bardzo fajnie chodzi na 2 osoby, bardzo ładne wykonanie, dosyć proste zasady, negatywna interakcja [zależna językowo - napisy na kartach pomocników]
Troyes - solidne wykonanie, wyglad specyficzny (jednym się podoba innym nie), dobrze się skaluje, dosyć proste zasady, sporo myślenia jak wykorzystać kostki, negatywna interakcja - [niezależna językowo, instrukcja PL wystarcza]
Pokolenia - ładne wydanie, dobrze się skaluje (ilość kostek/akcji zalezna od ilości graczy), ciekawy temat, proste zasady, poziom trudności nizszy niż Agricola, (czas gry 2 osoby ~60minut, ale generalnie wszystko zależy od graczy)
Pupile podziemi - sporo myślenia, czas gry jakieś 90minut, ładnie wykonane, fajny temat, sporo zasad ale łatwe do ogarnięcia
Lords of Waterdeep - lekka, szybka (czas gry ~60-75), łatwe zasady, ładne wykonanie ale niestety sporo tekstu po angielsku na kartach Intryg i Zadaniach [negatywna interakcja]

generalnie z tego co napisałeś najlepiej pasuje Dolina Królów (łatwiejsze żywienie i mniej odczuwalne konsekwencje braku żywności w porównaniu do Agricoli), ładne i solidne wykonanie, dobrze się gra w 2 osoby a w 3-4 jeszcze lepiej, proste zasady, duża regrywalność (losowe rozmieszanie kart)
Arcon
Posty: 14
Rejestracja: 19 wrz 2012, 17:42

Re: Gra ekonomiczna dla 2-4 osób. Egizja, Cuba, Magnum Sal?

Post autor: Arcon »

Co do "ekonomicznego" aspektu wybranych przeze mnie tytułów, to jest to rzecz umowna. Mogłem napisać po prostu worker placement i by wystarczyło. Niech będzie tak, że chodzi o takie pseudo-ekonomiczne gry :D

the_ka - chyba przekonałeś mnie do Doliny Królów, choć zastanowię się jeszcze nad Pokoleniami. Troyes też trafiłby w mój gust, ino kupić go będzie chyba ciężko (obecnie)...
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Gra ekonomiczna dla 2-4 osób. Egizja, Cuba, Magnum Sal?

Post autor: Trolliszcze »

Trochę zaspałeś, jeszcze dwa dni temu Troyes był w promocyjnej cenie 99 złotych w 3trollach i planszomanii. Obserwuj, może się jeszcze pokaże jakiś egzemplarz...
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 327 times
Been thanked: 76 times

Re: Gra ekonomiczna dla 2-4 osób. Egizja, Cuba, Magnum Sal?

Post autor: asiok »

Sprawdź też Pret-a-Porte - w każdym wariancie osobowym mózg paruje ;)
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1186
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times

Re: Gra ekonomiczna dla 2-4 osób. Egizja, Cuba, Magnum Sal?

Post autor: veljarek »

Polecam Le Havre , zdecydowanie lepsze niż Ora.
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
ODPOWIEDZ