Ostatnia wola

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
jules
Posty: 163
Rejestracja: 19 kwie 2012, 13:01
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times

Ostatnia wola

Post autor: jules »

Podczas ostatniej rozgrywki wynikło kilka wątpliwości, których nie roziwała instrukcja, a które brzmią następująco:

1. Czy efekty wyłożonych agentów nieruchomości na planszy gracza się sumują? Czy bierze się pod uwagę bonus tylko z jednego z nich (mimo posiadania dwóch)?

2. Czy można, w jednej akcji opłacić koszt utrzymania nieruchomości a w kolejnej sprzedać nieruchomość? (wszystko w tej samej turze gracza)

Z góry dzięki za pomoc.
Polska Kronika Gier - recenzja wideo Race for the Galaxy
http://youtu.be/287bIu5JI-I
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 999
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 49 times

Re: Ostatnia wola

Post autor: charlie »

jules pisze:1. Czy efekty wyłożonych agentów nieruchomości na planszy gracza się sumują? Czy bierze się pod uwagę bonus tylko z jednego z nich (mimo posiadania dwóch)?

2. Czy można, w jednej akcji opłacić koszt utrzymania nieruchomości a w kolejnej sprzedać nieruchomość? (wszystko w tej samej turze gracza)
1. Według mnie sumują się, tak jak np. jeśli masz dwie karty Stary Przyjaciel, dostajesz po jednej dodatkowej akcji za każdą kartę. A więc możesz skorzystać z dwóch Agentów nieruchomości aby podwójnie obniżyć/podwyższyć cenę jednej lub więcej nieruchomości (w zależności od przywileju na kartach agentów).

2. Jak najbardziej, najlepiej jest tak zrobić.

Ja też mam wątpliwość, którą chciałbym wyjaśnić:
Korzystając z Zarządcy nie muszę zużywać akcji, żeby utrzymać wyłożoną nieruchomość. Ale czy po tej turze spada jej wartość? Według mnie nie (bo mimo, że nie poświęciłem akcji, to jednak ją utrzymuję), ale wolę się upewnić :)
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Ostatnia wola

Post autor: Veridiana »

Tak by nakazywała i moja logika :) Akcja była, choć bez poświęcania "namacalnej" akcji.
Awatar użytkownika
Neiti
Posty: 38
Rejestracja: 20 lip 2012, 15:47
Has thanked: 1 time

Re: Ostatnia wola

Post autor: Neiti »

Na wszystkie pytania, które do tej pory padły odpowiedź jest jedna: tak :P

A nawet w kwestii pytania 2 julesa - tak się bardziej opłaca :) Jeszcze trochę grosza wydać daną nieruchomością, a dopiero potem ją sprzedać :) Większa strata :D (od kiedy to ludzie się cieszą ze strat? ;P).
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Ostatnia wola

Post autor: adam_k27 »

Ja mam wątpliwość dotyczącą działania dwóch kart pomocników. Poniżej pokazuję fragment instrukcji z wyjaśnieniem oznaczeń widniejących na kartach pomocników:
Obrazek

Pierwsza wątpliwość dotyczy pierwszego tekstu, a konkretnie fragmentu że zakup domu może być o 2 funty tańszy. Jest to raczej trochę bez sensu, bo przecież w grze chodzi o to żeby drogo kupować i tanio sprzedawać. Gdyby chodziło o sprzedaż, wtedy to by miało sens, ale zakup?! Raczej wątpliwe aby ktoś z tej własności karty skorzystał. Czyżby błąd w tłumaczeniu?

Druga wątpliwość dotyczy trzeciego tekstu. Pisze tam, że podczas kupna/sprzedaży rezydencji można zmniejszyć/zwiększyć cenę o 2 funty. Nie ma tu ograniczenia ile razy na rundę można użyć tej własności pomocnika, zatem należałoby to rozumieć, że dowolną ilość razy?
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Ostatnia wola

Post autor: Veridiana »

W pierwszym tekście powinno być "Zakup / sprzedaż domu..."
Tyle wiem na pewno. Zasad generalnie nie pamiętam, więc z drugim pytaniem, jak i sensownością tych funkcji nie pomogę :wink:
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Ostatnia wola

Post autor: adam_k27 »

Juz znalazłem sam rozwiązanie odnośnie punktu pierwszego. Jest to faktycznie błąd w tłumaczeniu. Oto fragment angielskojęzycznej instrukcji, którą znalazłem na BGG.

Obrazek

Czyli Dom na wsi może być tańszy o 2 funty (niezależnie czy kupujemy czy sprzedajemy)
spicum
Posty: 92
Rejestracja: 26 maja 2012, 11:26
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Ostatnia wola

Post autor: spicum »

Odnośnie 3 - tak dowolna ilość razy na rundę. To jest traktowane jak inne modyfikatory do wykonywanych akcji. Analogicznie jak działanie ogrodników w tym wątku na bgg.
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 999
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 49 times

Re: Ostatnia wola

Post autor: charlie »

Ups! Poniżej :)
Ostatnio zmieniony 28 sie 2013, 13:18 przez charlie, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 999
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 49 times

Re: Ostatnia wola

Post autor: charlie »

adam_k27 pisze:Obrazek

Pierwsza wątpliwość dotyczy pierwszego tekstu, a konkretnie fragmentu że zakup domu może być o 2 funty tańszy. Jest to raczej trochę bez sensu, bo przecież w grze chodzi o to żeby drogo kupować i tanio sprzedawać. Gdyby chodziło o sprzedaż, wtedy to by miało sens, ale zakup?! Raczej wątpliwe aby ktoś z tej własności karty skorzystał. Czyżby błąd w tłumaczeniu?
adam_k27 pisze:Juz znalazłem sam rozwiązanie odnośnie punktu pierwszego. Jest to faktycznie błąd w tłumaczeniu. Oto fragment angielskojęzycznej instrukcji, którą znalazłem na BGG.

Obrazek

Czyli Dom na wsi może być tańszy o 2 funty (niezależnie czy kupujemy czy sprzedajemy)
Też się nad tym pierwszym obrazkiem/tekstem zastanawialiśmy, bo obniżanie wartości domu ma sens tylko w trakcie sprzedaży. W każdym razie nie należy tego traktować, że można zmienić koszt w dowolną stronę (wtedy byłby znak +/- przy ikonie pieniądza, analogicznie jak na 3 obrazku).
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4070
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 282 times
Been thanked: 168 times

Re: Ostatnia wola

Post autor: lacki2000 »

ta karta handlu farmami (domami na wsi) po prostu daje dodatkową stratę podczas sprzedaży. Może w trakcie testów stwierdzili że będzie zbyt przegięta gdyby dawała jeszcze bonus +2 do kupna.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
ulusiek
Posty: 84
Rejestracja: 25 kwie 2011, 15:30
Has thanked: 9 times

Re: Ostatnia wola

Post autor: ulusiek »

Cześć,
mam pytanie co do wykorzystywania akcji. Czy jeśli w rundzie mam do wykorzystania 3 akcje, a wykorzystuję tylko 2, to tracę tę jedną akcję czy przechodzi ona na następna rundę?

Pozdrawiam,
Ula :)
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Odp: Ostatnia wola

Post autor: Olgierdd »

Niewykorzystane akcje przepadają.
Na zawsze! ;)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5607
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1243 times
Kontakt:

Re: Ostatnia wola

Post autor: mat_eyo »

Jak wygląda sprawa ze sprzedażą nieruchomości? Jest to liczone jako akcja?
Grishnak
Posty: 32
Rejestracja: 21 maja 2014, 12:46
Has thanked: 1 time

Re: Ostatnia wola

Post autor: Grishnak »

mat_eyo pisze:Jak wygląda sprawa ze sprzedażą nieruchomości? Jest to liczone jako akcja?
Tak, nawet jest jak byk napisane w instrukcji;)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5607
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1243 times
Kontakt:

Re: Ostatnia wola

Post autor: mat_eyo »

Dzięki, już znalazłem ;) głupie pytanie, czytałem instrukcję na dwa razy i musiało mi umknąć.
jmg
Posty: 17
Rejestracja: 07 mar 2012, 14:21
Has thanked: 6 times

Re: Ostatnia wola

Post autor: jmg »

wczoraj debiut całkiem sympatycznej gry i wątpliwość:

w końcówce mam 3 funty, obciążam nieruchomość za 9, a potem sprzedaję za 11,
ile mam gotówki?
3 - 9 + 11 = 5, tak graliśmy
czy może 3-9 = 0 (jakaś redukcja długu) + 11= 11
spicum
Posty: 92
Rejestracja: 26 maja 2012, 11:26
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Ostatnia wola

Post autor: spicum »

jmg pisze:wczoraj debiut całkiem sympatycznej gry i wątpliwość:

w końcówce mam 3 funty, obciążam nieruchomość za 9, a potem sprzedaję za 11,
ile mam gotówki?
3 - 9 + 11 = 5, tak graliśmy
czy może 3-9 = 0 (jakaś redukcja długu) + 11= 11
W żadnym wypadku nie możesz zejść poniżej 0 mając budynek.
Nie możesz też użyć częściowo kosztów na karcie.
Czyli w opisywanej sytuacji nie możesz utrzymać domu ani za 9 ani za 3.
Albo używasz innych akcji albo możesz sprzedać dom i zostać z 14.

EDIT
Możesz użyć/utrzymać posiadłość za mniejszą kwotę, o ile jest kilka możliwości na samej karcie. Nie musisz używać najbardziej kosztownej z dostępnych opcji.
Patrz karty typu "za 1 akcje 3F", "za 1 akcje i konia 5F", za "1 akcje i konia i psa 8F".
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5607
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1243 times
Kontakt:

Re: Ostatnia wola

Post autor: mat_eyo »

Odpowiedź brzmi... 14 ;) mając nieruchomość nie możesz ogłosić bankructwa. W takiej sytuacji najpierw musisz sprzedać nieruchomość, a dopiero później wydawać kasę. Obciążyć nieruchomość mógłbyś mając co najmniej te 9 funtów.
ODPOWIEDZ