Gra w stylu Heroes of Might and Magic / Warcrafta ?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Reid666
Posty: 309
Rejestracja: 04 lut 2011, 15:39
Lokalizacja: Skawina / Kraków

Gra w stylu Heroes of Might and Magic / Warcrafta ?

Post autor: Reid666 »

Witam, jak w temacie szukam gry która mechaniką, klimatem, założeniami była zblizona do komputerowych HoM&M albo Warcrafta.

Główne założenia które powinna spełniać:
1. Rozbudowa miasta/królestwa
2. Rozbudowa armii
3. zarządzanie surowcami
4. Podbijanie/kontrola obszarów
5. Grywalna od 2 osób
6. Sporo interakcji, negatywnej oczywiście
7. Plansza - statyczna albo modułowa ( odpadają karcianki, itp.)

Mile widziane:
1. Bohaterowie i ich rozbudowa,elementy rpg
2. Jakieś dodatkowe cele/misje/questy dla graczy
3. Tryb kampanii
4. Klimat fantasy/sredniowiecze ale niekoniecznie, moze byc sci-fi albo epoka kamienia byle spełniała główne założenia.
5. Elementy dyplomacji przy grze na wiecej osób

Po przeczytaniu instrukcji najbardziej zainteresowały mnie:

1. Runewars - piękne wykonanie, zróżnicowane frakcje, dużo jednostek, bohaterowie. Jedyne co mnie martwi to opinie na forum według których walka jest tylko dodatkiem i grę można wygrać praktycznie bez konfrontacji. Czy rzeczywiście tak jest?

2.Warcraft: Boardgame - z dodatkiem wydaje się ciekawa, surowce, bohaterowie, jednostki prawie jak w grze PC. Pytanie tylko czy to sie sprawdza w czasie samej gry? Gra jest dosyć leciwa i niewiele opinii na forum. Czy ktoś grał i poleca?

3.Warrior Knights - zapowiada się ciekawie ale znowu niewiele opinii poza porównaniami do Runewars. No i część ekonomiczna chyba słaba...


Gry które na pierwszy rzut mnie oczarowały ale chyba jednak nie spełniają wymagań:

1. Mage Knight - podobno świetny ale czytanie samej instrukcji przyprawia o ból głowy: mnóstwo różnych systemów w jednej grze, wiele drobnych szczególików i kruczków w zasadach. Wydaje mi się że gra ma wiele elementów w przypadku których intuicja wskazuje że powinny działać podobnie ale jednak różnią się drobnymi szczegółami, np.: lokacje,przeciwnicy, różne zasady walki dla bohaterów, sojuszników, miast, lochów i pvp, różne rodzaje many, zmiany zasad dla dnia i nocy. Czy to wszystko da się jakoś rozsądnie ogarnąć?

2. Gra o tron - Klimat, temat i wykonanie bardzo mi się spodobały ale chyba nie da się grać tylko we 2 ???


Tyle udało mi znaleźć w czasie moich poszukiwań. Czy znacie jakieś inne, może mniej znane/starsze tytuły które spełniały by w/w wymagania. Ewentualnie która z gier które już biorę pod uwagę polecacie najbardziej? W żadną jeszcze nie grałem, moje opinie wynikają tylko z lektury instrukcji i kilku wątków na forum.

Z góry dziękuję za pomoc!
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Gra w stylu Heroes of Might and Magic / Warcrafta ?

Post autor: szmajchel »

Może Eclipse?
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Gra w stylu Heroes of Might and Magic / Warcrafta ?

Post autor: schizofretka »

Zdecydowanie Runewars. W wariancie epickim walki się nie da uniknąć.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Linek
Posty: 30
Rejestracja: 13 sie 2012, 10:54
Lokalizacja: Łódź

Re: Gra w stylu Heroes of Might and Magic / Warcrafta ?

Post autor: Linek »

Również polecam Runewars, nie wiem kto napisał że rozgrywkę da się wygrać bez potyczek... no można, ale czy teren z surowcami zajęty przez "słabszego" gracza nie jest łakomym kąskiem? W naszych rozgrywkach potyczki miały miejsce ciągle, powody były różne ale nie zdarzyła się rozgrywka w której nie walczylibyśmy z sobą.

Są questy dla bohaterów bez wykonania których trudno zdobyć runy... ponadto w dodatku bohater może dowodzić armią. Co do rozbudowy miasta, to w sumie nie ma jako takiej. Można jedynie ulepszyć twierdzę.

Jedyny problem, to taki że Runewarsa nie można kupić. Nakład się wyczerpał... co prawda jest parę używanych gier na allegro :)

P.S. Jeszcze zapomniałbym o Twilight Imperium. Co prawda trzeba przebrnąć przez odstraszającą instrukcję ale jest rozwój rasy poprzez przykładowo rozwijanie technologii, jest ustalanie praw na radach galaktyki, są pakty handlowe... jedyny problem to fakt, że gra jest od 3 osób :)
"Jedyną czynnością, która dobrze wychodzi samotnym, jest samogwałt." A. Sapkowski, Chrzest Ognia
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Gra w stylu Heroes of Might and Magic / Warcrafta ?

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Podobno w listopadzie ma być premiera Might & Magic Heroes. Tylko:
1. Czy rzeczywiście będzie.
2. Czy gra będzie tym na co wielu fanów Heroes czeka.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Gra w stylu Heroes of Might and Magic / Warcrafta ?

Post autor: Olgierdd »

Runewars prawdopodobnie będzie najlepszym wyborem.

Dużo lżejszą grą, która przypomina RTSy jest Nexus Ops - mechanicznie podobny do planszowego Warcrafta, klimat SF. Co prawda okrojony z zarządzania bazą, ale z o wiele lepszą walką i warunkami zwycięstwa.

innym poniekąd pasującym tytułem jest Ares Project (również SF) - gra jest podobno trudna i niestety brzydka, ale opinie są raczej pozytywne.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 943 times

Re: Gra w stylu Heroes of Might and Magic / Warcrafta ?

Post autor: Odi »

The Ares Project kapitalnie oddaje klimat i mechanikę komputerowych gier typu RTS.
Ale jeśli Mage Knight wydaje Ci się zbyt skomplikowany (raczej niesłusznie - o tym za chwilę), to Aresa sobie raczej odpuść. Zasady może ciut prostsze, ale też zależności między kartami jest mnóstwo, nie zawsze precyzyjnie wyjaśnionych przez instrukcję.

Mage Knight... Idealnie spełnia oczekiwania względem klimatu HoMM czy RPG. Świetnie oddane levelowanie, sporo autentycznych wyzwań, ciekawa mechanika, która - choć skomplikowana - nad wyraz logicznie się zazębia. Myślę, że spokojnie dasz radę to ogarnąć, choć oczywiście krok po kroku z instrukcją. W grze brak jest raczej dyplomacji, ale - jak już pisałem - znakomite levelowanie wyrównuje wszystkie niedoskonałości :) Choć oczywiście to Ty najlepiej czujesz, co Ci się podoba - jeśli RuneWars urzekło Cię wyglądem i mnogością opcji, to czemu nie. Podobno jest dobra gierka.

Z innych gier - bardzo fajna i bardzo prosta jest karcianka Rune Age. Też klimat HoMM, brak levelowania, w niektórych scenariuszach mogą być jakieś układy-sojusze miedzy graczami (raczej tylko taktyczne).
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2106
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 69 times

Re: Gra w stylu Heroes of Might and Magic / Warcrafta ?

Post autor: pabula »

Posiadam Runewars od dawna i była to moja gra numer jeden nawet przez jakiś czas.
Lubię fantasy i gra spełniała moje oczekiwania.
Czytając twoje wymagania idealnie pasuje do nich.

Teraz Runewars kurzy się na półce po zagraniu w Mage Knight.
Ale ciężko porównywać te dwa tytuły, bo jednak trochę inne gry.

Runewars jest grą strategiczną, wojenną, dyplomatyczną.
Posiadasz bohaterów ale rozwój ich jest znikomy.
Powiększasz swoje armie i zdobywasz tereny.
Da się grać bez bitw między sobą, ale jednak szachuje się przeciwników i wcześniej czy później do konfrontacji dochodzi. Może to być tylko kilka potyczek w grze ale bardzo istotnych.
W grze epickiej bez bitw się nie obejdzie.
(później tylko takie rozgrywaliśmy - do 7 runów zaczynając od jednego lecz ze ślepymi runami)
Mam go nawet na sprzedaż ;)

Mage Knight jest grą gdzie rozbudowujesz swojego bohatera.
Różne scenariusze powodują, że nie tylko zmiana mapy czyni tę grę różną za każdym razem.
Świetna solo i w 2 osoby. 3 też jeszcze, ale 4 osoby to tylko dla doświadczonych... Chyba, że ma się mnóstwo czasu.
Reguł mnóstwo, ale wbrew pozorom da się ogarnąć. Potrzeba na to czasu (ze 3-4 rozgrywki)

Pomyśl jeszcze o Starcrafcie. Też świetna, z tym że już inny klimat. Ale doskonała strategia.
Awatar użytkownika
Reid666
Posty: 309
Rejestracja: 04 lut 2011, 15:39
Lokalizacja: Skawina / Kraków

Re: Gra w stylu Heroes of Might and Magic / Warcrafta ?

Post autor: Reid666 »

Widzę że większość pochlebnych opinii zbiera Runewars, szczerze to sam się najbardziej skłaniam ku tej pozycji. Z zakupem mogę trochę poczekać, może Revised edition dotrze do Polski przed świętami. Pierwsza na liście do wypróbowania i przetestowania!

Co do innych pozycji:

Nexus Ops - wygląda ciekawie, w wolnej chwili wezmę się za instrukcje.

Rune Age - niestety Dominion/deckbuilding (kilkadziesiąt gier) nie podszedł, bardzo istotne aby gra posiadała planszę reprezentującą teren.

Projekt Ares - brzmi ciekawie, ale obawiam się że brak planszy nie przekona współgraczy

Warcraft i Warrior Knights - czy ktoś miał z nimi doświadczenie, czy warto nadal brać je pod uwagę?

Eclipse - W opisie widzę że od 2 do 6 graczcy, dodatek powiększa tę liczbę aż do 9. Więc moje pytanie: czy będzie się dobrze grało tylko we 2, bo zakładam to jako podstawową opcję?

No i ten Mage Knight - kusi właśnie wygląd planszy, rozwój bohatera i zbieranie armii (jak HoM&M). Moze tylko instrukcja tak przeraża. Wiem że gra ma wielu fanów i świetne noty na BGG. Więc parę pytań do weteranów:
1. Jak jest z interakcją? Jak często się walczy z przeciwnikiem, jakie są opcje wzajemnego przeszkadzania sobie, wchodzenia w drogę, itp.
2. Co do zasad to nie przeszkadza nam ilość, ale raczej ich intuicyjność. Chodzi o to żeby szansa wykonania nielegalnego ruchu z powodu zapomnienia o jakieś drobnej zasadzie (albo wyjątku od zasady) była jak najmniejsza. Nie ma nic gorszego niż po 2 godzinach gry zauważyć że godzinę wcześniej przeciwnik zagrał nie zgodnie z zasadami i przez to wygra!
3. Jak jest z regrywalnością, to dosyć ważny argument, czy kolejne gry są od siebie na tyle inne że nadal chce się siadać do gry.
4. Nadmienię że kompletnie nie interesuje mnie wariant solo, zauważyłem że wielu recenzentów chwali właśnie ten aspekt ale dla mnie jest on bez znaczenia. Ważne aby gra była dobra dla 2 graczy z opcją grania we 3 i 4.

Czekam na wszelkie kolejne propozycje!
Awatar użytkownika
Linek
Posty: 30
Rejestracja: 13 sie 2012, 10:54
Lokalizacja: Łódź

Re: Gra w stylu Heroes of Might and Magic / Warcrafta ?

Post autor: Linek »

A właśnie podłącze się jeszcze, wie ktoś gdzie można dostać Mage Knight? NA i-szopie niestety nie widać żeby była dostępna w którymś ze sklepów :(
"Jedyną czynnością, która dobrze wychodzi samotnym, jest samogwałt." A. Sapkowski, Chrzest Ognia
Awatar użytkownika
jawohl
Posty: 303
Rejestracja: 06 sty 2012, 13:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra w stylu Heroes of Might and Magic / Warcrafta ?

Post autor: jawohl »

OD czasu do czasu MK widuję w rebelu. Na amazon.co.uk też jest.

Jeśli chodzi o regrywalność, to nie obawiałbym się w przypadku MK.zanim poznasz dokładie zasady minie wiele partii. różne scenariusze, dodatek w grudniu. to jest gra z prawdziwego zdarzenia, kupowałbym w ciemno, sam zachęcam znajomych do niej mówiąc "hej, mam homm3 na planszy".
ale jesli przeraza Cie skomplikowanie, no to faktycznie słabo, bo MK ma ogromną ilość zasad.
Awatar użytkownika
wis
Posty: 1231
Rejestracja: 20 sty 2009, 18:01
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 59 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Re: Gra w stylu Heroes of Might and Magic / Warcrafta ?

Post autor: wis »

Wg mnie - zacznij od Runewars, wydajesz się być targetem gry :) . W dwie osoby spróbujcie wariantu z jednym dodatkowym elementem planszy - pomaga obronić się przed mocnym startem jednej ze stron (przeważnie losowa, dobra karta taktyki) .

Warrior Knights i GoT to gry wieloosobowe, w dwóch nie pogracie. Z kolei MK ma spory downtime już przy dwóch graczach, w trzech spróbowałem raz-dwa razy i więcej nie chcę.
Glory: A Game of Knights - nasza pierwsza gra Kickstarter / FB / Gamefound
piogar
Posty: 416
Rejestracja: 21 wrz 2012, 17:30
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: Gra w stylu Heroes of Might and Magic / Warcrafta ?

Post autor: piogar »

Wiadomo kiedy ma byc dodruk Runewarsow?
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Gra w stylu Heroes of Might and Magic / Warcrafta ?

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Według FFG to Q4 2012.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Gra w stylu Heroes of Might and Magic / Warcrafta ?

Post autor: Olgierdd »

Reid666 pisze: Warcraft i Warrior Knights - czy ktoś miał z nimi doświadczenie, czy warto nadal brać je pod uwagę?
Warcraft na dwie osoby to gra słaba, a na 4 średnia. Z dodatkiem jest dużo lepiej, ale mimo to nie jest to gra rewelacyjna (jest po prostu ok).
Gra ma zasadniczo jeden duży plus, o którym nikt nigdy nie pisze: udanie zrobione zarządzanie bazą, surowcami i robotnikami. Ten element bardzo przypomina wersję komputerową. Jeżeli rozsądniej bedziesz wydawał kasę, to (o ile kostki w walce nie pokrzyżują całkowicie planów) masz większą szansę na zwycięstwo. Również robienie raidów na wrogich robotników i stawianie dodatkowych baz jest bardzo ważne, by mieć przewagę w ekonomii.
Niestety walka w grze jest słabo zbalansowana (jednostki strzelające są nieco za silne), a do tego jedna sromotna porażka w pierwszej potyczce potrafi przesądzić o całej grze, co nieraz frustruje. Losowe zbieranie surowców też może źle wpłynąć na rozgrywkę.
Jeżeli myślisz głównie o grze dwuosobowej to bez dodatku odradzam, a z dodatkiem można się już zastanowić (bohaterowie, nowe karty zaklęć, potwory neutralne i nowy system zbierania surowców dużo wnoszą do rozgrywki).
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: Gra w stylu Heroes of Might and Magic / Warcrafta ?

Post autor: RasTafari »

Reid666 pisze:Warrior Knights - czy ktoś miał z nimi doświadczenie, czy warto nadal brać je pod uwagę?
nie wiem co jest z tą grą nie tak ale za każdym razem gdy graliśmy to wiało straszną nudą, niby na papierze gra wygląda świetnie a z dodatkiem wręcz fenomenalnie lecz gdy już się w nią gra to jest jakaś taka zamulona, niby masz całą masę możliwości i powinien być fun ale jakoś tego funu brak, także nie polecam.
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Gra w stylu Heroes of Might and Magic / Warcrafta ?

Post autor: mig »

Runewars jest chyba strzałem w 10. Nie zastanawiaj się za długo;)

Warcraft - bardzo proste zasady. Gra sie przyjemnie, ale to gra przeciętna co najwyżej. W kazdym razie do poziomu Runewars baaardzo daleko. Nawet połowy możliwości nie ma. Plus - można dostać (czasem również nówki) w bardzo atrakcyjnych cenach (sam kupiłem uzywke za bodajże 60zł).
Eclipse - tak, skaluje się nieźle i na 2 osoby można grać bez wiekszych problemów (choć, oczywiscie gra jest zupelnie inna niz od 4+).

W każdym razie na 2 osoby zdecydowanie Runewars.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Reid666
Posty: 309
Rejestracja: 04 lut 2011, 15:39
Lokalizacja: Skawina / Kraków

Re: Gra w stylu Heroes of Might and Magic / Warcrafta ?

Post autor: Reid666 »

Dziękuje za wszystkie sugestie i konkretne opinie.

Na razie zdecydowałem się na Warcrafta z dodatkiem (opcja budżetowa ), a na święta Runewars (jesli będzie dostępny).

I tutaj pytanie, czy jest dostępne w miarę estetyczne spolszczenie kart, pomocy i itp. do Runewars?

I jeszcze pytanie o dodatek do Runewars: czy jest że tak to ujmę "zalecany" do gry od razu na starcie? Pytam bo wyczytałem że gry FFG mają tendencję do posiadania błędów które właśnie dodatki naprawiają!

Oczywiście dalsze sugestie są mile widziane!
Awatar użytkownika
wis
Posty: 1231
Rejestracja: 20 sty 2009, 18:01
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 59 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Re: Gra w stylu Heroes of Might and Magic / Warcrafta ?

Post autor: wis »

Runewars spokojnie możesz rozegrać bez dodatku. Jeśli się do niego przekonasz i Twoja ekipa także, po kilku grach (=kilkadziesiąt godzin gry) możecie chcieć mieć więcej rodzajów wojsk, nowych bohaterów czy kilka kart wydarzeń więcej. Wtedy do sprawdzonej gry bierzecie dodatek i jest jeszcze lepiej.
Glory: A Game of Knights - nasza pierwsza gra Kickstarter / FB / Gamefound
plastus82
Posty: 30
Rejestracja: 12 sty 2012, 18:00

Re: Gra w stylu Heroes of Might and Magic / Warcrafta ?

Post autor: plastus82 »

Warcraft i Warrior Knights - czy ktoś miał z nimi doświadczenie, czy warto nadal brać je pod uwagę?
Nie decydował bym się na Warcrafta. To naprawdę nie jest jakaś nadzwyczajna gra. Sam mam zamiar się jej pozbyć.
Za to Runewarsy przy pierwszych rozgrywkach są naprawdę fajne.
Awatar użytkownika
Reid666
Posty: 309
Rejestracja: 04 lut 2011, 15:39
Lokalizacja: Skawina / Kraków

Re: Gra w stylu Heroes of Might and Magic / Warcrafta ?

Post autor: Reid666 »

Ostatecznie stałem się szczęśliwym nabywcą Warcrafta z dodatkiem. Przekonała mnie cena. W weekend pierwsze potyczki, zobaczymy czy się sprawdzi. Jesli tak to biorę pod uwagę upgrade to Runewarsa, jak już wyjdzie Revised edition.

Czy wiadomo coś może o polskiej wersji Runewarsa, są jakieś plany?

Po przeczytaniu jeszcze kilku opinii Warrior Knights odpuściłem kompletnie.

Jeszcze raz dziękuje wszystkimi za uwagi i propozycje.
ODPOWIEDZ