The Great Zimbabwe (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
gregvip
Posty: 342
Rejestracja: 22 sty 2012, 14:55
Lokalizacja: Proszowice k. Krakowa

The Great Zimbabwe (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: gregvip »

Czy może mi ktoś przybliżyć temat tej gry. Instrukcji na BGG nie znalazłem. Zdjęcia prototypu takie sobie. Cena urywa głowę. Nie znam żadnej gry tego wydawnictwa, może więc ktoś z forumowiczów mnie oświeci.
Born to play
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: The Great Zimbabwe

Post autor: Gabriel »

Gotowa gra wygląda jak prototyp, komponentów tyle co w zwykłym euro, a gra jest w cenie Space Hulka trzeciej edycji. Albo 70% takich psycholskich gier o łodziach podwodnych dla jednego gracza, jakie pojawiły się w Rebelu. Nie wiem jakim cudem musiałaby być ta gra, aby ją kupić.
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2814
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 157 times
Kontakt:

Re: The Great Zimbabwe

Post autor: Ink »

Gabriel pisze:Gotowa gra wygląda jak prototyp, komponentów tyle co w zwykłym euro, a gra jest w cenie Space Hulka trzeciej edycji.
Czyli standard dla Splotter Spellen.
gregvip pisze:Nie znam żadnej gry tego wydawnictwa, może więc ktoś z forumowiczów mnie oświeci.
Jak wyżej - to wydawnictwo tak ma. Najwyraźniej wychodzą na swoje, skoro to kolejny tytuł wg. tej reguły publikowany.

Najbardziej znana jest chyba Indonesia (w którą akurat grałem), która jest fajną, ale nie urywającą głowy ekonomią z najkoszmarniejszym interfejsem użytkownika, z jakim się do tej pory zetknąłem.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: The Great Zimbabwe

Post autor: Ryu »

Faktycznie Splotter tak ma ;)
Gry wyglądające jak prototyp, milion elementów... W zamian dostajemy bardzo wymagającą grę z ciekawą mechanika.
Grałem w Duck Dealera, R&B, Indonesie, Busa... Zamowilem już Antiquity i Zimbabwe... W ciemno :)
Przed zakupem jednak polecam zagrać u kolegi. Splottera można bardzo polubić ;)
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: The Great Zimbabwe

Post autor: mst »

Jeszcze w Ur: 1830 BC grałeś. ;-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: The Great Zimbabwe

Post autor: maciejo »

Ryu pisze:Faktycznie Splotter tak ma ;)
Gry wyglądające jak prototyp, milion elementów... W zamian dostajemy bardzo wymagającą grę z ciekawą mechanika.
Grałem w Duck Dealera, R&B, Indonesie, Busa... Zamowilem już Antiquity i Zimbabwe... W ciemno :)
Przed zakupem jednak polecam zagrać u kolegi. Splottera można bardzo polubić ;)
Albo znienawidzić :|
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: The Great Zimbabwe

Post autor: maciejo »

Gabriel pisze:Gotowa gra wygląda jak prototyp, komponentów tyle co w zwykłym euro, a gra jest w cenie Space Hulka trzeciej edycji. Albo 70% takich psycholskich gier o łodziach podwodnych dla jednego gracza, jakie pojawiły się w Rebelu. Nie wiem jakim cudem musiałaby być ta gra, aby ją kupić.
Teraz w końcu wiem kim jestem :( a myślałem,że się nie zarażę :?
Dzięki Gabrielu za umieszczenie mnie w odpowiedniej szufladzie :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: The Great Zimbabwe

Post autor: Gabriel »

Źle mnie zrozumiałeś - to nie było pejoratywne określenie. Sam mam na liście życzeń Struggle for a Galactic Empire dla 1 osoby za 200 PLN, a na widok łodzi podwodnych (jeszcze kilka jest - symulator lotnictwa?) aż mi serce mocniej zabiło (eliminowałoby to podchody do żony typu "Kochanie, czy nie sądzisz, że tematyka krucjat jest fascynująca? Bo wiesz, jest taka gra, gdzie w całkiem przystępny sposób można odtworzyć cztery bardzo istotne bitwy, a instrukcja ma tylko 30 stron - nie licząc scenariuszy").

Te gry są dla hobbystów i cenę mogę zrozumieć (po prostu mnie na nie nie stać i temat jest dla mnie zamknięty). Tutaj jest brzydkie euro. Może i dobre, może nawet bardzo. Ale na 100% dobry Caylus, Puerto Rico, Agricola, Brass etc. są za 50% (!!!) tej ceny.

Stalowe Wilki są natomiast tylko jedne.
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: The Great Zimbabwe

Post autor: maciejo »

Gabriel pisze:Źle mnie zrozumiałeś - to nie było pejoratywne określenie. Sam mam na liście życzeń Struggle for a Galactic Empire dla 1 osoby za 200 PLN, a na widok łodzi podwodnych (jeszcze kilka jest - symulator lotnictwa?) aż mi serce mocniej zabiło (eliminowałoby to podchody do żony typu "Kochanie, czy nie sądzisz, że tematyka krucjat jest fascynująca? Bo wiesz, jest taka gra, gdzie w całkiem przystępny sposób można odtworzyć cztery bardzo istotne bitwy, a instrukcja ma tylko 30 stron - nie licząc scenariuszy").

Te gry są dla hobbystów i cenę mogę zrozumieć (po prostu mnie na nie nie stać i temat jest dla mnie zamknięty). Tutaj jest brzydkie euro. Może i dobre, może nawet bardzo. Ale na 100% dobry Caylus, Puerto Rico, Agricola, Brass etc. są za 50% (!!!) tej ceny.

Stalowe Wilki są natomiast tylko jedne.
W to też gram :roll:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: The Great Zimbabwe

Post autor: Gabriel »

No dobra, ale wracając do rzeczonego Splottera. Co w tym takiego jest, że ktoś może zapłacić taką kwotę za brzydkie euro?
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Cierń
Posty: 600
Rejestracja: 15 gru 2008, 11:53
Lokalizacja: Gliwice/Sośnica
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: The Great Zimbabwe

Post autor: Cierń »

Splotter to Splotter - mają swój model biznesowy, który jak widać się sprawdza. Tworzą brzydkie, dosyć skomplikowane euro z dużym naciskiem na planowanie i zazwyczaj długim czasem gry. Treść ważniejsza niż forma - choć patrząc na przykłądowe grafiki z Great Zimbabwe powoli się to zmienia... Na pewno wyróżniają się na rynku - a to zawsze plus :wink:. Osobiście o ile Bus dla mnie był pomyłką, to już Roads&Boats oraz Duck Dealer to ciekawe i oryginalne tytuły...
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: The Great Zimbabwe

Post autor: adikom5777 »

Limitowana (niewielka) liczba egzemplarzy na calym swiecie. Poza tym to dobre gry są :)
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: The Great Zimbabwe

Post autor: surmik »

Jak to tworzą brzydkie euro? Indonesia jest piękna! (aczkolwiek poziom wydania mógłby być lepszy) ;)
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: The Great Zimbabwe

Post autor: Ryu »

maciejo pisze:
Ryu pisze: Splottera można bardzo polubić ;)
Albo znienawidzić :|
Fakt, nie dopisałem :wink:

A co do wyglądu to faktycznie Indonesia jest w miarę. Zimbabwe i Antiquity na fotach wygląda względnie ale reszta to faktycznie porażka. Lepiej to chyba ja w Autocadzie umiem ;)
A nowe wpisy odnośnie Zimbabwe na BGG nie wyglądają najlepiej jeśli chodzi o cena <--> jakość materiałów. W każdym razie jak tylko dostanę w swoje łapy to dam znać jak to wygląda :mrgreen:
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: The Great Zimbabwe

Post autor: Gabriel »

Hipsterstwo gier też może być przegięte jednym słowem ;)
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
berni
Posty: 647
Rejestracja: 29 lis 2010, 15:35
Been thanked: 1 time

Re: The Great Zimbabwe

Post autor: berni »

Zimbabwe wygląda jak Scrabble z Eufratem i Tygrysem ;]
ertla
Posty: 12
Rejestracja: 16 wrz 2010, 10:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: The Great Zimbabwe

Post autor: ertla »

Na BGG jest wypowiedź człowieka, który podobno grał na targach. Napisał coś z czego wynika, że gra może być nawet zepsuta. Co wynika z relacji. Wszyscy, którzy zaglądają do wątku wiedzą zapewne, że liczba punktów, które są potrzebne do zwycięztwa się zmienia. Na pierwszty rzut oka widać dwie strategie: mało pieniędzy i szybkie zwycięstwo oraz dużo pieniędzy i więcej punktów, żeby wygrać. Zdaniem wspomianego gracza, właściwa jest pierwsza strategia, co przy porównywalnych umiejętnościach graczy, ma prowadzić do tego, że zwycięstwo zależało będzie od poczatkowego losowania. Tak w dużym skrócie:)
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: The Great Zimbabwe

Post autor: Ryu »

Jeśli to prawda to bardzo ale to bardzo niefajnie... Szczególnie że kosztowała niemało.
Jednak wstrzymał bym się z wypowiadaniem takich słów, a w szczególności po 1 partii. Przecież chłopaki ze Splottera to testowali... Prawda? Prawda....? Prawda....?
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 44 times

Re: The Great Zimbabwe

Post autor: Vester »

Ja tam nigdzie nie wyczytałem zdecydowanie negatywnej recenzji (a czytam prawie wszystko). Dotychczasowe relacje wahają się od "gra dobra, ale...", po "gra super". Czyli średnia ocen jest sensowna i tego się trzymam. Gdybanie po jednej rozgrywce w taką maciorę jest jak wróżenie z fusów.
Ciekawa opinią było stwierdzenie gościa, który grał rok temu i teraz i stwierdził, że zasady zostały mocno oczyszczone i usprawnione. In plus, rzecz jasna. Naturalnie wg. gościa, gra jest super. :)

Tak czy owak, wyjdzie w praniu.
Każdy gracz w miarę wyrobiony wie, że czasami zachwyt po przeczytaniu instrukcji miesza z błotem rozgrywka live. I na odwrót, marna instrukcja potrafi skrywać smakowity tytuł. Jeszcze się taki nie narodził, komu intuicja trafnie oceniałaby wszystkie gry przed zagraniem, a nawet po jednej rozgrywce.

Całe te spekulacje należy traktować jako dobrą zabawę, bo inaczej idzie dostać zawału z powodu potencjalnie złych inwestycji. :)
dgbm
Posty: 54
Rejestracja: 14 cze 2011, 20:19
Been thanked: 2 times

Re: The Great Zimbabwe

Post autor: dgbm »

Ja się skusiłem, gry ekonomiczne to od jakiegoś czasu moja ulubiona forma rozrywki, no i zawsze chciałem zagrać w któryś z produktów Splotter Spellen, a niestety dodruk Antiquity przeszedł mi obok nosa... (swoją drogą czy ktoś z Szanownych Przedmówców grał w to może ? Czy jest to naprawdę takie arcydzieło jak piszą ludzie na bgg ?)

W każdym razie w przypadku tGZ pasuje mi wszystko, od tematyki po wzornictwo (szczególnie minimalistyczne grafiki), no i marka wydawnictwa jest jaka jest, w związku z czym mam duże nadzieje. Szczególnie interesujący wydaje mi się mechanizm regulowania "progu zwycięstwa".

A opiniami po jednej rozgrywce bym się szczególnie nie przejmował.
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: The Great Zimbabwe

Post autor: adikom5777 »

Antiquity jest specyficzne. Gra jest bardzo dobra, zero losowości, 100% myślenia.
Dla niektórych wielką jej wadą jest ciągła zabawa maleńkimi żetonami na planszy
dgbm
Posty: 54
Rejestracja: 14 cze 2011, 20:19
Been thanked: 2 times

Re: The Great Zimbabwe

Post autor: dgbm »

adikom5777: dziękuję za informację :).
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: The Great Zimbabwe

Post autor: Tolis »

Do tej pory gralem w gry Spoltter'a:
1) Road & Boates,
2) Duck Dealer,
3) UR 1830 BC,
4) Indonesia, The Great Zimbabwe
5) Bus

Kolejnosc nie przypadkowa :), gralem w tGZ w 3 osoby, poczatek taki niemrawy troche, ale 2 ostatnie rundy pokazaly esencje gry.
Powiem szczerze za ta cene oczekiwalem troche wiecej, ale z checia zagram w ta pozycje.
Zasady w miare latwe do zalapania, ale wybranie strategi gry - to juz zdecydowanie trudne zadanie, tymbardziej w 1 rozgrywce.
Zdecydowanie polecam zagranie u kogos.
Cierń
Posty: 600
Rejestracja: 15 gru 2008, 11:53
Lokalizacja: Gliwice/Sośnica
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: The Great Zimbabwe

Post autor: Cierń »

Tolis to masz jakiego Splottera, którego polecasz kup w ciemno bez zagrania :wink: ??

GZ jest udaną grą, jesli ktos szuka czegoś oryginalnego i z normalnym czasem rozgrywki. Zasady takie proste to nie są, trochę wyjątków zależności przeróżnych, najtrudniejszy faktycznie wybór strategii, nie ma właściwie fazy pt "to ja się spokojnie rozbuduję" - która obecna jest w R&B i w mniejszym stopniu w DD. Blokowanie i kombinowanie co wybrać trwa od samego początku, z tym, że przez możemy wybrać 1 boga i ograniczoną liczbę specjalistów w grze, w pewnym momencie nasze możliwości kombinowania znacznie spadają - wyczuwam celowy zamiar by nie wydłużać rozgrywki, dla mnie to plus, ale zatwardziałym splotterowcom może się to nie podobać.
Ostatnio zmieniony 27 paź 2012, 13:16 przez Cierń, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: The Great Zimbabwe

Post autor: jax »

Zagrałem. Faktycznie jak na Splottera gra z gatunku 'normalniejszych' ;) Tzn. szybsza i być może ciut mniej zlożona niz typowy Splotter. Co nie znaczy, że nie jest ogólnie ciężka i optymalizacyjna. Jest też znaczący pierwiastek taktyczny. Downtime niski, nawet przy 5 graczach, ponieważ pojedynczy ruch gracza jest naprawdę szybki.
Gra intrygująca, po jednym razie nie jestem w stanie wydać werdyktu, chetnie zagram znowu, co jest pewnym wyznacznikiem, że gra nie jest zła juz na starcie.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
ODPOWIEDZ