Najgorsze instrukcje gier

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: KubaP »

1. Arcana - totalny oberklops. Nigdy nie zagrałem, bo nie dałem rady.
2. 51. Stan
3. Pret-a-Porter
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: Leviathan »

Andy pisze:
Leviathan pisze:The Kaisers Pirates - szczytowy przykład tego jak coś prostego można napisać w skomplikowany sposób
Czy rzeczywiście aż tak prostego? Pomysł, że każdy z graczy kieruje jednocześnie obiema stronami konfliktu jest nieco kontrowersyjny i może dlatego niełatwy do opisania? :wink:
Oj Andy. Gra jest prosta jak konstrukcja cepa, a Day nasmarował instrukcję tak, że pożal się Boże.
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: Hiu »

Guards! Guards! A Discworld Boardgame - po przeczytaniu instrukcji nie bylem w stanie odgadnac co mam zrobic najpierw :) a game play jest dosc prosty i intuicyjny. Na szczescie w 2-giej edycji (wlasnie wyszla) poprawili to cudo.
Awatar użytkownika
conus
Posty: 293
Rejestracja: 17 kwie 2009, 17:08
Lokalizacja: opacz kolonia - prawie wawa
Has thanked: 1 time

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: conus »

najbardziej we znaki dalo mi sie fields of fire - ale w koncu sie udalo
poleglem przy Napoleon`s Triumph po trzecim czytaniu stwierdzilem ze bez pomocy nie dam rady...
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: Andy »

conus pisze:poleglem przy Napoleon`s Triumph po trzecim czytaniu stwierdzilem ze bez pomocy nie dam rady...
Przez ciekawość spytam: korzystałeś z wersji angielskiej czy polskiej?

Instrukcja jest rzeczywiście inna niż wszystkie (podobnie jak gra!), ale przy tym absolutnie logiczna i pozbawiona jakichkolwiek pomyłek. Najlepsza na nią rada: wszystko odczytywać dosłownie, nic nie kombinować, nie szukać drugiego dna.

Niestety, w polskim tłumaczeniu zdarzył się jeden błąd :(, sprawę wyjaśniałem w wątku gry.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
conus
Posty: 293
Rejestracja: 17 kwie 2009, 17:08
Lokalizacja: opacz kolonia - prawie wawa
Has thanked: 1 time

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: conus »

korzystalem z polskiej - kawal solidnej roboty Andy :)
ale niestety przerosla moje skromne mozliwosci intelektualne

EDIT: w odroznieniu od instrukcji do FoF ktorej pierwsza wersja byla napisana fatalnie, instrukcja do NT mnie pokonala nie bledami merytorycznymi ale mechaniką walki: bez przykladow w realu nie bylem w stanie jej ogarnac
dlatego napisalem o niej w tym temacie.
Ostatnio zmieniony 14 lis 2012, 18:58 przez conus, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: mig »

Agricola, Space Hulk:Anioł Śmierci i Perykles
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: Gabriel »

1. Perykles, poddałem się, poddałem jeszcze bardziej jak wjechało świetne Boże Igrzysko
2. Taktyka i Strategia: Średniowiecze (ale tu jest raczej system niedokończony, pomijam zapis pewnych reguł)
3. Aton: brak wyjaśnienia kilku istotnych sytuacji
4. Architekton: brak wyjaśnienia kilku FUNDAMENTALNYCH kwestii
5. Neuland: udało mi się zagrać nawet, zajęło mi to dwa tygodnie z instrukcją i BGG
6. Dungeoneer: jedna instrukcja dla wszystkich = nie wiadomo o czym piszą i po co
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
killy9999
Posty: 327
Rejestracja: 30 mar 2011, 22:26
Been thanked: 2 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: killy9999 »

Ha, myślałem niedawno o założeniu odwrotnego tematu - o najlepszych instrukcjach :P Właściwie to może zaraz to zrobię...

No ale skoro mowa o najgorszych:
PQ-17 - przebijałem się przez instrukcję kilka dni, ostatecznie nie zagrałem
51. Stan - na szczęście gra została mi wytłumaczona, ale próby samodzielnego ogarnięcia gry z instrukcji były co najmniej trudne
Awatar użytkownika
Kondzio167
Posty: 241
Rejestracja: 13 mar 2012, 23:28
Has thanked: 70 times
Been thanked: 42 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: Kondzio167 »

Z gier, których instrukcje dane Mi było przeczytać, najmniej zrozumiałą była ta z gry Nowa Era. Dalej nie wiem jak grać w tę grę poprawnie :D
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: bartek_mi »

Każda intrukcja (jak ja to nazywam) "inkrementalna":
1. Wariant podstawowy dla 3-latkow
2. Wariant dla 10-latkow = wariant 1 (napisane doslownie "tak jak w wariancie 1") + 4 opisane nowe reguly
3. Wariant pelny = 1 + 2 + 10 nowych regul

W sumie nigdzie nie ma pelnej wersji instrukcji tylko skacze czlowiek jak malpa po stronach probujac odpowiedziec na jakies pytanie...
Dice Hate Me :(
Blezio
Posty: 29
Rejestracja: 24 lip 2012, 20:53
Lokalizacja: Poznań

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: Blezio »

Kamień Gromu - po prostu tragedia. :lol:
Awatar użytkownika
berni
Posty: 647
Rejestracja: 29 lis 2010, 15:35
Been thanked: 1 time

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: berni »

bartek_mi pisze:Każda intrukcja (jak ja to nazywam) "inkrementalna":
1. Wariant podstawowy dla 3-latkow
2. Wariant dla 10-latkow = wariant 1 (napisane doslownie "tak jak w wariancie 1") + 4 opisane nowe reguly
3. Wariant pelny = 1 + 2 + 10 nowych regul

W sumie nigdzie nie ma pelnej wersji instrukcji tylko skacze czlowiek jak malpa po stronach probujac odpowiedziec na jakies pytanie...
+1,
dla mnie przykładem takiej instrukcji jest Poprzez Wieki. Samą grę uważam za świetną, ale kolejne warianty zupełnie bezsensowne, zwłaszcza, że zmieniają się reguły między nimi. Wariant pełny jest jedyny słuszny ;-)

Chyba z podobnego powodu nie podobała mi się instrukcja Hammer of the Scots.
Awatar użytkownika
100rk
Posty: 448
Rejestracja: 27 sty 2011, 23:19
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Been thanked: 1 time

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: 100rk »

Faktycznie, przypomnieliście mi jeszcze dwie wpadki instrukcjotwórców:
51-stan: zaraz po zakupie zebrałem 3 osoby i zaczęliśmy rozpracowywać grę... było to kilkanaście miesięcy temu, do dzisiaj nie mogą mi tego zapomnieć.
TTA - jakby nie samouczek Veridiany pewnie "koraliki" zostałyby wykorzystane do celów dekoracyjnych.
6% zniżki Rebel, 7% Planszomania, 7% 3 Trolle - chętnie się podzielę.
sprzedam/kupię/wymienię
kolekcja - w miarę aktualna
lista życzeń
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4476
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: garg »

Potwierdzam zdanie przedpiśców - dla mnie fatalna jest większość instrukcji zawierających warianty: dla leworęcznych, dla grubych, dla kibiców Bałtyku Gdynia, dla mieszkańców domków jednorodzinnych itd. Czyli zwykle gry od Uwe Rosenberga (Agricola, Ora et Labora, At the Gates of Loyang).

No i instrukcje od Portalu, które czytałem (51. Stan, Konwój, Witchcraft, Neuroshima Hex!) były dla mnie zwykle bardzo ciężkostrawne. Niby grać się dało, ale pojęcie o rozgrywce mogłem sobie wyrobić dopiero w jej trakcie.

I ewenement na skalę światową - instrukcja do Neuland. Jak TO można zrozumieć, przekracza moje możliwości pojmowania świata.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: Lothrain »

garg pisze:Potwierdzam zdanie przedpiśców - dla mnie fatalna jest większość instrukcji zawierających warianty: dla leworęcznych, dla grubych, dla kibiców Bałtyku Gdynia, dla mieszkańców domków jednorodzinnych itd.
Ja tam zawsze czytam wariant dla kibiców Bałtyku Gdynia i bardzo sobie cenię jego zamieszczanie we wszelkich instrukcjach ;)
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4476
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: garg »

Lothrain pisze:
garg pisze:Potwierdzam zdanie przedpiśców - dla mnie fatalna jest większość instrukcji zawierających warianty: dla leworęcznych, dla grubych, dla kibiców Bałtyku Gdynia, dla mieszkańców domków jednorodzinnych itd.
Ja tam zawsze czytam wariant dla kibiców Bałtyku Gdynia i bardzo sobie cenię jego zamieszczanie we wszelkich instrukcjach ;)
Przypadkiem szczególnym jest wariant dla grubych i leworęcznych kibiców Bałtyk Gdynia, łączący w sposób syntetyczny trzy poprzednie :mrgreen: .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: bart8111 »

Podpisuję się pod Dungeoneer, z tych które czytałem chyba najgorsza. A najgorsze, że po tym jak ją zrozumiałem (a przynajmniej tak mi się wydawało) nie zagrałem w niego w końcu i teraz od nowa musiałbym dochodzić jak w to się gra :)
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 999
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 49 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: charlie »

garg pisze:
Lothrain pisze:
garg pisze:Potwierdzam zdanie przedpiśców - dla mnie fatalna jest większość instrukcji zawierających warianty: dla leworęcznych, dla grubych, dla kibiców Bałtyku Gdynia, dla mieszkańców domków jednorodzinnych itd.
Ja tam zawsze czytam wariant dla kibiców Bałtyku Gdynia i bardzo sobie cenię jego zamieszczanie we wszelkich instrukcjach ;)
Przypadkiem szczególnym jest wariant dla grubych i leworęcznych kibiców Bałtyk Gdynia, łączący w sposób syntetyczny trzy poprzednie :mrgreen: .
:lol: Wszystkie wyżej wymienione warianty są w zasadach gry do Ghost Stories, jest to najgorsza instrukcja świata. Łatwiejsza do zrozumienia jest instrukcja silnika okrętowego po aramejsku dla leworęcznych kibiców Bałtyku Gdynia.
Sporo problemów przysporzyła mi też instrukcja do Arkham Horror. Gra cztery dni była rozłożona i podchodziłem do czytania pewnie kilkanaście razy, po czym schowałem ją do pudełka i poczekałem, aż znajomi mnie wprowadzą :D
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: Tolis »

Agricola, Ora et Labora - jedyne gry Uwe z ktorych czytalem instrukcje, i sa po prostu slabe.
OeL gralem na lidze, raz pozniej chcialem zagrac sobie solo, mialem chwile wzialem instrukcje i zdecydowalem ze szkoda czasu :)
Awatar użytkownika
matoozik
Posty: 403
Rejestracja: 24 sie 2009, 14:19
Lokalizacja: Małopolska

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: matoozik »

Veridiana pisze:Gra w Kwiatki (przepraszam, Krzysiek :wink: ). Polska gra dla dzieci i rodziców, z której nie zrozumiałam NIC.
Nie wiem, może gdybym po tych kilku latach doświadczenia jeszcze raz ją przeczytała - poszłoby lepiej, ale to chyba nie ten kaliber, żeby trzeba było wpierw pograć w Cywilizację, aby w końcu doskoczyć do Kwiatków :mrgreen:
Z tego, co pamiętam, nie umiałam się z instrukcji dowiedzieć, co dokładnie robić z kartami :D
Nie ma za co przepraszać. Instrukcja dołączona do gry nie jest mojego autorstwa.
Firma Alexander poraz kolejny chciała "udowodnić", że też cos potrafi i przeredagowali instrukcję :)
Choć tym razem nic nie zmienili w zasadach, ale ich sposób podania to już masakra.
Tak samo jak i setting, ja nie zrobiłem gry o kwiatkach, gra była owocowa :D
Małpa nie żyje. Przedstawienie skończone.
Moja skromna kolekcja: matoozik
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: Zet »

W moim przypadku akurat instrukcja do Neulanda nie była problemem, ale to pewnie dlatego, że zanim przeczytałem ją w swoim egzemplarzu, to grając w egzemplarz kolegi wszystko nam wyjaśnił.

Ale do tej pory, próbując już chyba 3 razy, nie udało mi się przebić przez instrukcję do Brittanni. Może wargamerzy mi powiedzą, czy to wina instrukcji, czy też mojego zerowego doświadczenia z grami wojennymi?
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: Olgierdd »

Arcana pierwsza edycja

51. Stan pierwsza edycja

Tsuro (za "wyjaśnienie" działania kafla ze smokiem)
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2814
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 157 times
Kontakt:

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: Ink »

Dla mnie ostatnim (może nie najbardziej spektakularnych, ale najświeższym) odkryciem jest Nowa Era. Ze szczególną dedykacją dla tego fragmentu:

"Reconstruct the Location.
Reconstruction action may only be performed on the remaining Debris after a hostile Conquest. The Player discards the Debris Card and one token of Building Material. Range nor Type of the Reconstructed card aren't taken into account. Reconstruction Action brings 1 VP to the Player - the proper token should be placed on the Player's Base Card. If Reconstructed Location has a Production rule the Player immediately gains the Profits produced by this Location"

A teraz zagadka - gdzie jest napisane, co tak właściwie jest skutkiem akcji Rekonstrukcji, poza odrzuceniem starej karty i uzyskaniem 1 VP?


Poza tym? Popieram żale na TTA i inne wynalazki ładnie określone wcześniej jako "inkrementalne", które może nadają się do pierwszego czytania, natomiast są koszmarem jeśli chce się znaleźć konkretną zasadę.

Kiedyś legendą była instrukcja do Brassa (w nowszych wydaniach jest chyba wersja poprawiona), gdzie pewne istotne zasady były zawarte w słowniczku pojęć i nigdzie więcej.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Najgorsze instrukcje gier

Post autor: Veridiana »

Z tym Dangeoneerem to ciekawe, bo była to jedna z moich pierwszych gier, a ze zrozumieniem nie miałam żadnego problemu :)
Arcana straszna, faktycznie, pisałam o tym w recenzji. I też ciekawostka - pożyczyłam tę grę niegrającym znajomym, którym spodobały się karty (a nie grali wcześniej!). Oddali po kilku miesiącach i słowem nie wspominali, żeby nie zagrali, hmm :? Chyba, że im głupio było.
ODPOWIEDZ