W co grali naziści

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Platan
Posty: 161
Rejestracja: 03 maja 2008, 23:10
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 3 times

W co grali naziści

Post autor: Platan »

W Onet w dziale gry jest ciekawy artykuł "Wiecie w co grali naziści?" Interesujące zdjęcia. Ja jestem pod wrażeniem jakości edycji gier z 1940 roku. Gry głównie o tematyce wojennej.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9453
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: W co grali naziści

Post autor: MichalStajszczak »

Link do artykułu
Awatar użytkownika
killy9999
Posty: 327
Rejestracja: 30 mar 2011, 22:26
Been thanked: 2 times

Re: W co grali naziści

Post autor: killy9999 »

Zasadniczo grali w grę Juden Raus.
broda81
Posty: 102
Rejestracja: 25 lis 2011, 08:48
Lokalizacja: Katowice

Re: W co grali naziści

Post autor: broda81 »

Ten słowotwórstwo to na prima aprilis czy to powazny artykuł?
Awatar użytkownika
killy9999
Posty: 327
Rejestracja: 30 mar 2011, 22:26
Been thanked: 2 times

Re: W co grali naziści

Post autor: killy9999 »

Na onecie mało jest poważnych artykułów ;) Taka zapchajdziura się pokazała dzisiaj w sekcji z grami - pisali o tej grze właśnie.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3359
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 109 times
Been thanked: 130 times

Re: W co grali naziści

Post autor: maciejo »

JR-SDJ 1936
"Bomber über England" Ten patent wydaje mi się znajomy.Miałem kiedyś za malucha taką gre o rybkach.Też wystrzeliwało się kulkę która wpdała w takie metalowe zagłębienia.I tak łowiło się rybki.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: W co grali naziści

Post autor: Hiu »

Platan pisze:W Onet w dziale gry jest ciekawy artykuł "Wiecie w co grali naziści?" Interesujące zdjęcia. Ja jestem pod wrażeniem jakości edycji gier z 1940 roku. Gry głównie o tematyce wojennej.
Mam wrazenie, ze grali tez w fortune and glory, tylko z czasem kiepskie rzuty kostkami mieli i koniec koncow trafili na dosc trudny cliffhanger w fazie adventure ;)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: W co grali naziści

Post autor: Andy »

maciejo pisze:"Bomber über England" Ten patent wydaje mi się znajomy.Miałem kiedyś za malucha taką gre o rybkach.Też wystrzeliwało się kulkę która wpdała w takie metalowe zagłębienia.I tak łowiło się rybki.
Ja z kolei pamiętam z dzieciństwa zabawkę o nazwie Kosmolotek (z podtytułem: Latamy w kosmosie):
Obrazek
Wystrzeliwało się stalową kulkę z plastikowo-metalowej wyrzutni w kształcie papierosa (widoczna nad Azją), kulka leciała po niebieskim pasku z wgłębieniami odpowiadającymi planetom i Księżycowi, a jeśli nie wpadła w żadne z nich, zaczynała krążyć po mapie Ziemi. Najwięcej punktów było za wylądowanie na odległej planecie, najmniej za wodowanie w oceanie. Za lądowanie(?) na planetoidach były punkty ujemne.

Mało inspirujące, ale ładnie i solidnie wykonane, kulka w czasie "lotu" wydawała przyjemny dźwięk. Poza tym był to jakiś PRL-owski odpowiednik ruletki, zakazanego owocu ze zgniłego Zachodu. ;)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3359
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 109 times
Been thanked: 130 times

Re: W co grali naziści

Post autor: maciejo »

Andy pisze:
maciejo pisze:"Bomber über England" Ten patent wydaje mi się znajomy.Miałem kiedyś za malucha taką gre o rybkach.Też wystrzeliwało się kulkę która wpdała w takie metalowe zagłębienia.I tak łowiło się rybki.
Ja z kolei pamiętam z dzieciństwa zabawkę o nazwie Kosmolotek (z podtytułem: Latamy w kosmosie):
Obrazek
Wystrzeliwało się stalową kulkę z plastikowo-metalowej wyrzutni w kształcie papierosa (widoczna nad Azją), kulka leciała po niebieskim pasku z wgłębieniami odpowiadającymi planetom i Księżycowi, a jeśli nie wpadła w żadne z nich, zaczynała krążyć po mapie Ziemi. Najwięcej punktów było za wylądowanie na odległej planecie, najmniej za wodowanie w oceanie. Za lądowanie(?) na planetoidach były punkty ujemne.

Mało inspirujące, ale ładnie i solidnie wykonane, kulka w czasie "lotu" wydawała przyjemny dźwięk. Poza tym był to jakiś PRL-owski odpowiednik ruletki, zakazanego owocu ze zgniłego Zachodu. ;)
Miałem to :D Pamiętam,że te kulka z "papierosa" nie wystrzeliwało się normalnie za pomocą sprężynki tylko odginało się go i puszczało.Chyba tak to było :oops:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
skolo
Posty: 1074
Rejestracja: 02 lis 2011, 19:52
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: W co grali naziści

Post autor: skolo »

Hiu pisze:
Platan pisze:W Onet w dziale gry jest ciekawy artykuł "Wiecie w co grali naziści?" Interesujące zdjęcia. Ja jestem pod wrażeniem jakości edycji gier z 1940 roku. Gry głównie o tematyce wojennej.
Mam wrazenie, ze grali tez w fortune and glory, tylko z czasem kiepskie rzuty kostkami mieli i koniec koncow trafili na dosc trudny cliffhanger w fazie adventure ;)
heeeeeeeeeeee. usmialem sie.

w kazdym razie miejmy nadzieje ze FFG nie wyda reedycji, bo to ostatnio u nich modne
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: W co grali naziści

Post autor: Andy »

maciejo pisze:Miałem to :D Pamiętam,że te kulka z "papierosa" nie wystrzeliwało się normalnie za pomocą sprężynki tylko odginało się go i puszczało.Chyba tak to było :oops:
Kulkę wsadzało się w metalową końcówkę "papierosa", którego z kolei obracało się wokół pionowej osi i puszczało.

Widać to dobrze na zdjęciu z aukcji na Allegro: http://allegro.pl/gra-planszowa-z-prl-k ... 60156.html
Plansza jest nawet zarysowana między Księżycem a Skandynawią ;) w miejscu, w którym wyrzutnia tarła o podłoże.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9453
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: W co grali naziści

Post autor: MichalStajszczak »

maciejo pisze:"Bomber über England" Ten patent wydaje mi się znajomy.Miałem kiedyś za malucha taką gre o rybkach.
Ja miałem dwie wersje tej gry. Jedną "abstrakcyjną" - przy każdym wgłębieniu była tylko liczba punktów, a drugą w klimacie polowania. Zdobywało sie punkty za trafione zwierzęta, ale były tez punkty ujemne, za zwierzęta chronione.
Kosmolotka też pamiętam.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3359
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 109 times
Been thanked: 130 times

Re: W co grali naziści

Post autor: maciejo »

Andy pisze:
maciejo pisze:Miałem to :D Pamiętam,że te kulka z "papierosa" nie wystrzeliwało się normalnie za pomocą sprężynki tylko odginało się go i puszczało.Chyba tak to było :oops:
Kulkę wsadzało się w metalową końcówkę "papierosa", którego z kolei obracało się wokół pionowej osi i puszczało.

Widać to dobrze na zdjęciu z aukcji na Allegro: http://allegro.pl/gra-planszowa-z-prl-k ... 60156.html
Plansza jest nawet zarysowana między Księżycem a Skandynawią ;) w miejscu, w którym wyrzutnia tarła o podłoże.
Pamiętałem :D
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3359
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 109 times
Been thanked: 130 times

Re: W co grali naziści

Post autor: maciejo »

MichalStajszczak pisze:
maciejo pisze:"Bomber über England" Ten patent wydaje mi się znajomy.Miałem kiedyś za malucha taką gre o rybkach.
Ja miałem dwie wersje tej gry. Jedną "abstrakcyjną" - przy każdym wgłębieniu była tylko liczba punktów, a drugą w klimacie polowania. Zdobywało sie punkty za trafione zwierzęta, ale były tez punkty ujemne, za zwierzęta chronione.
Kosmolotka też pamiętam.
O to,to.Pamiętam że największą wartość miał Sum lub Szczupak chyba 400 punktów :P
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Ezechiel
Posty: 253
Rejestracja: 18 sty 2006, 19:20
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: W co grali naziści

Post autor: Ezechiel »

Skala produkcji tych zabawek jest naprawdę niewielka w porównaniu z szachami i grami karcianymi. Szachy - w wersji ślepej "kriegspiel" - były elementem kształcenia oficerów w szkołach wojskowych, jako dziedzictwo armii pruskiej.
Amalgamaty kulturalne z mojej półki Muzyka, książki, planzówki

Moja kolekcja.
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: W co grali naziści

Post autor: costi »

Ezechiel pisze:Skala produkcji tych zabawek jest naprawdę niewielka w porównaniu z szachami i grami karcianymi. Szachy - w wersji ślepej "kriegspiel" - były elementem kształcenia oficerów w szkołach wojskowych, jako dziedzictwo armii pruskiej.
I co z tego?
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8751
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2662 times
Been thanked: 2346 times

Re: W co grali naziści

Post autor: Curiosity »

killy9999 pisze:Zasadniczo grali w grę Juden Raus.
Nie mogłem uwierzyć, ale ta gra ma fanów na BGG :/
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
finallyh
Posty: 159
Rejestracja: 11 gru 2005, 18:23
Has thanked: 52 times
Been thanked: 39 times

Re: W co grali naziści

Post autor: finallyh »

Curiosity pisze:
killy9999 pisze:Zasadniczo grali w grę Juden Raus.
Nie mogłem uwierzyć, ale ta gra ma fanów na BGG :/
Kto wie czy jacyś gracze z tamtego okresu jeszcze pozostali?
ODPOWIEDZ