Carrcasone, czy warto?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
gotji
Posty: 65
Rejestracja: 03 gru 2012, 15:03
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1 time

Carrcasone, czy warto?

Post autor: gotji »

Jest to mój pierwszy post na forum więc witam wszystkich. Swoją przygodę z 'planszówkami ' zaczęliśmy(ja i moja żona) kilka miesięcy temu od Osadników. Do tej pory mamy już w kolekcji kilka gier:

- Osadnicy z Catanu + Żeglarze
- Kolejka
- Agricola
- Puerto Rico

Każda z tych gier jest rewelacyjna. Ostatnio jak zastanawialiśmy się nad kupnem czegoś nowego i sprzedawca polecił nam Carrcasone, ale po pobieżnym przeczytaniu instrukcji gra wydała się bardzo prosta i mało interesująca i ostatecznie zdecydowaliśmy się na Puerto Rico. Jak jest z tą grą? czy jej grywalność jest naprawdę tak dobra? czy trafia w gusta też starszych odbiorców(wiek graczy w naszym składzie jest z przedziału 28-55 lat)?
Awatar użytkownika
77rpm
Posty: 378
Rejestracja: 18 wrz 2011, 12:33
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Carrcasone, czy warto?

Post autor: 77rpm »

Warto, zwłaszcza że w każdej chwili możesz dokupić nowy ciekawy dodatek
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Carrcasone, czy warto?

Post autor: BartP »

Carcassonne to lekka gra. Agricolę uważam za ciężką i mózgożerną, natomiast Carcassonne za lekką i przyjemną. Regrywalność jest spora, ale to też ze względu na niemałą losowość. Zależy, czy szukacie czegoś znowu pokroju Agricoli czy raczej Osadników z Catanu. Dobrze też się skaluje na różną liczę graczy.
gotji
Posty: 65
Rejestracja: 03 gru 2012, 15:03
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1 time

Re: Carrcasone, czy warto?

Post autor: gotji »

Teraz(a raczej w niedalekiej przyszłosci) będziemy raczej nastewieni na coś 'lżejszego' ze względu na jednego z graczy, który ciężko przyswaja zasady :). Dziękuję za odpowiedzi, chyba zdecydujemy się na Big Box z 6 dodatkami.
solkan
Posty: 239
Rejestracja: 05 lut 2010, 15:29
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

Re: Carrcasone, czy warto?

Post autor: solkan »

My gramy przeważnie w zdecydowanie cięższe tytuły niż Carcassonne, co nie zmienia faktu, że Carcassonne jest u nas hitem od wielu miesięcy. Jednak nie polecałbym zakupu Big Box, przynajmniej nie na początku - gramy cały czas w podstawową wersję gry i mimo dziesiątek partii gra się nie nudzi i nie czujemy żadnej potrzeby dokupowania jakiegokolwiek dodatku. W pudełku edycji jubileuszowej mam minidodatek Das Fest i jeszcze ani razu nie czuliśmy potrzeby, by dodać te kafelki do gry.
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Carrcasone, czy warto?

Post autor: Furia »

Bierz Big Boxa. My po kilku partiach zaczęliśmy dodawać pojedyncze dodatki, bo gra podstawowa jest jednak zbyt prosta i chcieliśmy sobie skomplikować, ale co kto lubi. Za tę cenę na pewno warto.
Lailonn
Posty: 168
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:09
Has thanked: 7 times
Been thanked: 63 times

Re: Carrcasone, czy warto?

Post autor: Lailonn »

BIG BOX i dodatki wprowadzane po kolei aby nie było chaosu ;)
1. Zamki Burgundii 2. Clash of Cultures 3. Barrage 4. Food Chain Magnate 5. Terraformacja Marsa 6. Keyflower 7. Boonlake 8. Wyspa Skye 9. Podwodne Miasta 10. Great Western Trail: Argentyna - kolejność losowa
Awatar użytkownika
77rpm
Posty: 378
Rejestracja: 18 wrz 2011, 12:33
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Carrcasone, czy warto?

Post autor: 77rpm »

Nie zapomnij dokupić WIEŻY
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3361
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 112 times
Been thanked: 130 times

Re: Carrcasone, czy warto?

Post autor: maciejo »

Jeśli gracie w Puerto i Agrikole to naprawde dobrze się zastanówcie.Moim zdaniem absolutnie samej podstawki nie warto.Jak już to z kilkoma dodatkami.
Najczęściej moim partnerem w grach jest żona więc ośmielę się polecić Wam kilka (moim zdaniem) ciekawszych gier :idea:
Tobago
Hanza
Bazylika
Karciany Catan-zdecydowanie :!:
I jeśli żonka nie stroni od klimatów SF to zdecydowanie RftG :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
gyro
Posty: 40
Rejestracja: 06 lut 2012, 09:13
Lokalizacja: Kielce

Re: Carrcasone, czy warto?

Post autor: gyro »

Big Box2012 jest o tyle fajny że zawiera dwa pierwsze dodatki plus minidodatki w cenie przybliżone do tej jakbyś kupował podstawówkę plus owe dwa pierwsze dodatki. Niektòży twierdzą źe one są najlepsze i zawierają chyba najwięcej elementów niż późniejsze oraz nie zawierają zbyt dużej interakcji pomiędzy graczami tak jak w przypadku Księżniczki i smoka gdzie można się pokłócić lub popłakać(mowa o dzieciach,kiedy zjadasz ludzika z jego upragnionego miasta). Osobiście naradzie mam tylko podstawkę, a zabawy jest kupa. Z zakupem dodatków naradzie się wstrzymuje z owego powodu źe zawsze wypadnie jakąś inna gra która wzbogaci moja kolekcję o nową pozycję i jest stosunkowo tylko trochę droższa od rozszerzenia. Wiem natomiast źe jeśli bym zaczynał moją przygodę z Carrcassone to bez wahania od razu zainwestowałbym w owego Big box 2012, który jest praktycznie dwukrotnie tańszy niż poprzednie edycję.
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 999
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 49 times

Re: Carrcasone, czy warto?

Post autor: charlie »

Carcassonne zawsze się przyda mieć. My sprawdziliśmy kilka dodatków, ale i tak zostawiliśmy sobie tylko dwa pierwsze. Wg mnie, jak gra się we dwie osoby to niepotrzebny jest Big Box. Lepiej kupić Podstawkę z jednym dodatkiem, a resztę wydać na inną grę, np. którąś z tych, które zaproponował maciejo (sprawdzone w dwuosobowym składzie). Jak się trochę ogra, to ewentualnie sobie kupić kolejne dodatki/minidodatki.
Awatar użytkownika
gregvip
Posty: 342
Rejestracja: 22 sty 2012, 14:55
Lokalizacja: Proszowice k. Krakowa

Carrcasone, czy warto?

Post autor: gregvip »

Jeśli gracie w Agri i Puerto to nie widze wiekszego sensu kupowania Carcassonne i to nie dla tego, ze uwazam, ze jest to slaba gra. Sam na poczatku zaczynalem od Carcassonne (i Caylusa ;) ) i wiem, ze gra jest swietna szczegolnie jeśli chcielibyscie wciagnac nowych graczy ale z casem i w miare poznawania nowych gier praktycznie po Carcassonne zaczyna siegac się coraz zadziej a potem się przestaje w nie grac.
Born to play
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Carrcasone, czy warto?

Post autor: mig »

My gramy zwykle w cięższe euro i wojenne a i tak Carcasonne trafia dość regularnie na stół. To po prostu solidna gra jest.
Jeśli jesteś pewien że gra Wam podejdzie to warto wziąć Big Box. Podstawka imho sprawdza się tylko na 2 osoby i tylko do pewnego czasu. Ale gra nabiera rumieńców i pokazuje swoje mozliwości z dodatkami Karczmy i Katedry oraz Kupcy i Budowniczowie. A cena BigBoxa z grubsza odpowiada cenom gry i tych dwóch dodatków kupowanych osobno. Ale jeśli nie jesteś pewien czy się Carcasonne sprawdzi to lepiej podstawkę - cena nawet poniżej 60zł i znacznie łatwiej sprzedać będzie potem.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Eldian
Posty: 50
Rejestracja: 20 lut 2009, 20:52

Re: Carrcasone, czy warto?

Post autor: Eldian »

Ja bym wysunął jeszcze jeden argument za Carcassonne - łatwo wprowadza się nowych graczy w planszówki :)
A Carcassonne jak najbardziej na tak, zwłaszcza z karczmami i katedrami, oraz kupcami i budowniczymi. Miodzio gierka wtedy.
Om nom nom
Posty: 114
Rejestracja: 29 wrz 2012, 15:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Carrcasone, czy warto?

Post autor: Om nom nom »

Mnie akurat Carcassonne drażni. Grałem w tę grę z 7-8 razy i to z różnymi dodatkami (wieża akurat fajna), ale zawsze miałem problemy z zakończeniem katedry/miasta/drogi. I tak przez kilka tur każdy próbuje dociągnąć kafelek, którym zakończy ww. obiekt, a że się nie trafia, to trzeba budować pod siebie w innym miejscu. Może gdyby wprowadzić zasadę umożliwiającą kupowanie/zamianę kafelka na 1 z 3 odkrytych za 1 punkt zwycięstwa (+ do tego zmiana 3 kafelków za 1 punkt zwycięstwa) to inaczej bym podchodził do tej gry. Dobrze, że chociaż jest krótka.
.
gotji
Posty: 65
Rejestracja: 03 gru 2012, 15:03
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1 time

Re: Carrcasone, czy warto?

Post autor: gotji »

Gramy zazwyczaj w 3 lub 4 osoby. W 3 osoby w Puerto Rico i Agricole, a w 4 w osadników i kolejkę. Jedna osoba z naszego stałego składu ma problemy z przyswojeniem zasad gier ekonomicznych. Szukamy teraz czegoś lżejszego tak żeby 4 osoby mogły do tego usiąść. Z tego co piszecie to Carcassonne Big Box będzie odpowiednie. Cena też jest bardzo przyzwoita bo można kupić za 130-140 zł. Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.
Radek
Posty: 628
Rejestracja: 15 gru 2006, 21:20
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 6 times

Re: Carrcasone, czy warto?

Post autor: Radek »

Nie polecam. Mi się nie podoba, ale jest dobra na przetarcie dla 3-4 latków.
Mnie nie bawi ani nie śmieszy.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Carrcasone, czy warto?

Post autor: WRS »

Polecam. Mi się podoba.
Jest dobra i na przetarcie, i na granie w dowolnym gronie.
Mnie bawi, a czasem i śmieszy.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4478
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1432 times
Been thanked: 1102 times

Re: Carrcasone, czy warto?

Post autor: garg »

WRS pisze:Polecam. Mi się podoba.
Jest dobra i na przetarcie, i na granie w dowolnym gronie.
Mnie bawi, a czasem i śmieszy.
+2 :)
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
piotrek.t
Posty: 115
Rejestracja: 03 lut 2009, 12:08
Lokalizacja: Kopenhaga
Kontakt:

Re: Carrcasone, czy warto?

Post autor: piotrek.t »

Wg mnie nie warto zwłaszcza, że już z instrukcji widać, że gra jest bardzo prosta. Jeżeli grasz w Agricolę to Carrcasone jest tak trudne mniej więcej jak układanie puzzli. Wielu osobom jednak ta gra się podoba, ale to oczywiście rzecz gustu.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Carrcasone, czy warto?

Post autor: Andy »

garg pisze:
WRS pisze:Polecam. Mi się podoba.
Jest dobra i na przetarcie, i na granie w dowolnym gronie.
Mnie bawi, a czasem i śmieszy.
+2 :)
+8 :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
shinju
Posty: 15
Rejestracja: 28 lis 2012, 15:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Carrcasone, czy warto?

Post autor: shinju »

Moim zdaniem jak najbardziej warto. Gdy już poznałam ta grę to zainwestowałam od razu w Big Box (podstawka + 5 dodatków). Dzięki różnym większym i mniejszym dodatkom i korzystaniu zamiennie z różnych dodatków bardzo urozmaica się grę :)

Nie jest trudna, więc łatwo przyciągnąć do niej dodatkowych graczy spośród rodziny czy też znajomych.
Awatar użytkownika
pl1987
Posty: 45
Rejestracja: 17 lis 2012, 13:48

Re: Carrcasone, czy warto?

Post autor: pl1987 »

Jak dla mnie gra chodzi sensownie dopiero od 3 osób. Od siebie dodam, że dodatek "Księżniczka i Smok" jest marny, można go kupić co najwyżej dla nowych kafli terenu.
kapitanzbik
Posty: 105
Rejestracja: 30 sie 2010, 20:54
Been thanked: 2 times

Re: Carrcasone, czy warto?

Post autor: kapitanzbik »

tak jak kolega napisal wczesniej dobre dla 3-4 latkow. Spodziewalem sie wiecej po tej grze. Mega rozczarowanie
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4478
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1432 times
Been thanked: 1102 times

Re: Carrcasone, czy warto?

Post autor: garg »

pl1987 pisze:Jak dla mnie gra chodzi sensownie dopiero od 3 osób. Od siebie dodam, że dodatek "Księżniczka i Smok" jest marny, można go kupić co najwyżej dla nowych kafli terenu.
A moim zdaniem najlepsza jest właśnie dla dwóch osób :lol: .
kapitanzbik pisze:tak jak kolega napisal wczesniej dobre dla 3-4 latkow.
Dla tego przedziału wiekowego jest Dzieci Carcassonne, bo wersja podstawowa wymaga ustrukturyzowanego planowania naprzód, co potrafią dopiero siedmiolatkowie.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
ODPOWIEDZ