Mage Knight - zasady, reguły, pytania.

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Mage Knight - zasady, reguły, pytania.

Post autor: grzeslaw90 »

Damon22 pisze: 08 mar 2021, 14:42 'Mage_Knight--Compendium_of_Q&A--1_March_2021.pdf

Mam jak coś. Zrobił w tym miesiącu poprawkę i zniknął?
Wrzucaj albo daj na priv proszę :) Nie wiadomo co się z nim stało ale nigdzie gościa nie ma...
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2820
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 841 times
Been thanked: 363 times

Re: Mage Knight - zasady, reguły, pytania.

Post autor: Gromb »

Damon22 pisze: 08 mar 2021, 14:42 'Mage_Knight--Compendium_of_Q&A--1_March_2021.pdf

Mam jak coś. Zrobił w tym miesiącu poprawkę i zniknął?
Jeśli można, poproszę na priv również
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2020
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1495 times
Been thanked: 1145 times

Re: Mage Knight - zasady, reguły, pytania.

Post autor: Bruno »

Damon22 pisze: 08 mar 2021, 14:42 'Mage_Knight--Compendium_of_Q&A--1_March_2021.pdf

Mam jak coś. Zrobił w tym miesiącu poprawkę i zniknął?
O kurde, ale numer... :shock: Fatalna sprawa.
Ja mam wersję grudniową, jak by co.

@Damon22: a może mógłbyś wrzucić tej plik marcowy na jakiś dostępny serwer i zapodać tu link, żeby zainteresowani mogli go jeszcze sobie ściągnąć?
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Damon22
Posty: 205
Rejestracja: 13 gru 2018, 20:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 94 times
Been thanked: 42 times

Re: Mage Knight - zasady, reguły, pytania.

Post autor: Damon22 »

Damon22 pisze: 08 mar 2021, 14:42 'Mage_Knight--Compendium_of_Q&A--1_March_2021.pdf
@Damon22: a może mógłbyś wrzucić tej plik marcowy na jakiś dostępny serwer i zapodać tu link, żeby zainteresowani mogli go jeszcze sobie ściągnąć?
Nie chciałbym mieć problemów z prawami autorskimi...
Są tu specjaliści od tych spraw?
Awatar użytkownika
Fingus
Posty: 84
Rejestracja: 05 lip 2009, 19:03
Has thanked: 12 times
Been thanked: 18 times

Re: Mage Knight - zasady, reguły, pytania.

Post autor: Fingus »

A na jakiej licencji zostało opublikowane? Wolne licencje zezwalają na kopiowanie i rozpowszechnianie. A nie wyobrażam sobie na jakiej innej mógłby publikować, skoro wrzucił to na BGG.

Też chętnie przyjmę link, bo nie zachowałem pliku (ach ta ufność w trwałość materiałów opublikowanych z Internecie - widać jedyne co nie przemija to ślady własnej kompromitacji, a wartościowe rzeczy dziś są, jutro ich nie ma).
mnw
Posty: 319
Rejestracja: 15 sty 2010, 17:29
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 150 times
Been thanked: 84 times

Re: Mage Knight - zasady, reguły, pytania.

Post autor: mnw »

Z wersji, którą ja posiadam wynika, że Fair Use. Na dodatek na początku dokumentu wielu, którzy się przyczynili do powstania pliku zostało wymienionych. Gość, który to wrzucił usunął konto (https://boardgamegeek.com/thread/2616634/compendium) i razem z nim wszystko poszło. Może warto po prostu to wrzucić na bgg i tyle? W trakcie wrzucania można dodać notatkę dla administracji, to może tam po prostu wpisać informację, że to cenne źródło pomocy dla graczy i szkoda byłoby je stracić.
Damon22
Posty: 205
Rejestracja: 13 gru 2018, 20:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 94 times
Been thanked: 42 times

Re: Mage Knight - zasady, reguły, pytania.

Post autor: Damon22 »

Jak ktoś ma angielski perfect i obeznanie na bgg to niech się zgłosi. Bo jak wrzucę to na np. megawrzutę to zaraz zniknie.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2020
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1495 times
Been thanked: 1145 times

Re: Mage Knight - zasady, reguły, pytania.

Post autor: Bruno »

Nie trzeba znać perfekt, poziom komunikatywny wystarczy :wink:
Wyślij mi, proszę, ten plik, a ja wieczorem go wrzucę na BGG i podam tu link.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
mnw
Posty: 319
Rejestracja: 15 sty 2010, 17:29
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 150 times
Been thanked: 84 times

Re: Mage Knight - zasady, reguły, pytania.

Post autor: mnw »

Bruno pisze: 08 mar 2021, 17:52 Nie trzeba znać perfekt, poziom komunikatywny wystarczy :wink:
Wyślij mi, proszę, ten plik, a ja wieczorem go wrzucę na BGG i podam tu link.
Tymczasem na bgg dyskutują czy można, czy nie. Generalnie zgadzam się, żeby to wrzucić, bo lepiej "seek forgiveness, not permission". ;)
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2020
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1495 times
Been thanked: 1145 times

Re: Mage Knight - zasady, reguły, pytania.

Post autor: Bruno »

Ponieważ kwestia legalności publikowania na BGG plików, które zostały usunięte przez ich autora, jeszcze się nie wyjaśniła, to tymczasowo wrzuciłem najnowszą wersję kompendium (marzec 2021) na ten serwer:

https://www.easypaste.org/file/IkZcMqLH ... df?lang=en
(link wygaśnie, jeśli nie będzie generował ruchu :wink: )

Super podziękowania dla użytkownika Damon22 za ocalenie tego pliku i podzielenie się nim!

Spoiler:
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Mage Knight - zasady, reguły, pytania.

Post autor: Pan_K »

drzewko pisze: 08 mar 2021, 11:58 Gdyby ktoś posiadał owy ów plik na dysku i mógłby się podzielić, byłoby super :)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2020
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1495 times
Been thanked: 1145 times

Re: Mage Knight - zasady, reguły, pytania.

Post autor: Bruno »

Bruno pisze: 08 mar 2021, 21:07 Ponieważ kwestia legalności publikowania na BGG plików, które zostały usunięte przez ich autora, jeszcze się nie wyjaśniła, to tymczasowo wrzuciłem najnowszą wersję kompendium (marzec 2021) na ten serwer:

https://www.easypaste.org/file/IkZcMqLH ... df?lang=en
(link wygaśnie, jeśli nie będzie generował ruchu :wink: )

Super podziękowania dla użytkownika Damon22 za ocalenie tego pliku i podzielenie się nim!
Kwestia możliwości ponownego wgrania na BGG kompendium zasad MK w zasadzie umarła.

Pozostaje nam tylko korzystać z serwerów innych podmiotów, o ograniczonym "czasie przydatności".

Zatem, gdyby powyższy link do pliku wygasł, kontaktujcie się ze mną lub innymi osobami, które zdążyły zgrać sobie ten plik (można sprawdzić listę podziękowań przy linku :wink: ), abyśmy znowu go gdzieś załadowali!
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Mage Knight - zasady, reguły, pytania.

Post autor: grzeslaw90 »

Bruno pisze: 10 mar 2021, 01:18
Bruno pisze: 08 mar 2021, 21:07 Ponieważ kwestia legalności publikowania na BGG plików, które zostały usunięte przez ich autora, jeszcze się nie wyjaśniła, to tymczasowo wrzuciłem najnowszą wersję kompendium (marzec 2021) na ten serwer:

https://www.easypaste.org/file/IkZcMqLH ... df?lang=en
(link wygaśnie, jeśli nie będzie generował ruchu :wink: )

Super podziękowania dla użytkownika Damon22 za ocalenie tego pliku i podzielenie się nim!
Kwestia możliwości ponownego wgrania na BGG kompendium zasad MK w zasadzie umarła.

Pozostaje nam tylko korzystać z serwerów innych podmiotów, o ograniczonym "czasie przydatności".

Zatem, gdyby powyższy link do pliku wygasł, kontaktujcie się ze mną lub innymi osobami, które zdążyły zgrać sobie ten plik (można sprawdzić listę podziękowań przy linku :wink: ), abyśmy znowu go gdzieś załadowali!
Bill, pewnie jego nowe konto, napisał Stay tuned więc możliwe, że szykuje coś ładnego i kompletnego :)
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2020
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1495 times
Been thanked: 1145 times

Re: Mage Knight - zasady, reguły, pytania.

Post autor: Bruno »

Po chwili pauzy, świat znów zaczął się kręcić...
Ufff! :D
https://boardgamegeek.com/filepage/218596/q-compendium
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Grzess0
Posty: 146
Rejestracja: 20 sty 2020, 15:25
Has thanked: 52 times
Been thanked: 46 times

Re: Mage Knight - zasady, reguły, pytania.

Post autor: Grzess0 »

Czy zagrywając kartę dającą coś za wpływ (np. Atak) powinno się uwzględniać reputacje?
dannte
Posty: 727
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 103 times
Been thanked: 422 times

Re: Mage Knight - zasady, reguły, pytania.

Post autor: dannte »

Grzess0 pisze: 18 mar 2021, 16:33 Czy zagrywając kartę dającą coś za wpływ (np. Atak) powinno się uwzględniać reputacje?
Nie wiem czy dobrze rozumiem twoje pytanie, ale generalna zasada jest taka, że reputację uwzględniasz tylko podczas interakcji. Atak nie jest tam potrzebny, więc to chyba rozwiewa twoje wątpliwości?

A jeśli nie o to Ci chodziło, to proszę przytocz tekst karty i specyficzną sytuację, która Cię zastanawia.
Czerx
Posty: 1
Rejestracja: 25 mar 2021, 00:24

Re: Mage Knight - zasady, reguły, pytania.

Post autor: Czerx »

Czy jeszcze ktoś tutaj żyje ? Mam pytanie:

Gramy sobie z kolegami ostatnio w Mage Knight'a, ale jesteśmy na razie nowicjuszami. Bardzo frustrujące jest dla Nas to, ze często gdy chcemy się gdzieś dostać to brakuje nam kart ruchu, a gdy szykuje się walka to brakuje nam odpowiednich kart do blokowania obrażeń i zadawania obrażeń. Czy my robimy cos źle, albo po prostu karta nam nie idzie ? :roll:
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2020
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1495 times
Been thanked: 1145 times

Re: Mage Knight - zasady, reguły, pytania.

Post autor: Bruno »

Czerx pisze: 25 mar 2021, 00:45 Czy jeszcze ktoś tutaj żyje ?
Ostatni post jest sprzed tygodnia. To tak dawno?
Czerx pisze: 25 mar 2021, 00:45 Gramy sobie z kolegami ostatnio w Mage Knight'a, ale jesteśmy na razie nowicjuszami. Bardzo frustrujące jest dla Nas to, ze często gdy chcemy się gdzieś dostać to brakuje nam kart ruchu, a gdy szykuje się walka to brakuje nam odpowiednich kart do blokowania obrażeń i zadawania obrażeń. Czy my robimy cos źle, albo po prostu karta nam nie idzie ?
Karta może czasem nie podejść, ale grunt to zrozumieć, jakie karty się ma w talii w ogóle, i jakie jeszcze zostały do wykorzystania. Najlepiej, jeśli gracie w kilka osób, na początek wspólnie przejrzeć talię, bo są one do siebie bardzo podobne. Zobaczcie, ile jest kart ruchu, ile walki, i jakich. To ułatwi Wam planowanie swoich tur.
No i umiejętnie pozyskujcie nowe karty. Doświadczeni gracze zwykle preferują te bardziej uniwersalne, ale jeśli doskwiera Ci brak ruchu, to kup taką, która to oferuje.

Twoje karty to jak zasoby w grze euro - na wszystko Ci ich nie wystarczy i musisz nauczyć się planować ich wykorzystanie, przy uwzględnieniu czynnika losowego. Oczywiście od czasu do czasu zdarzy się i wyjątkowo pechowy dociąg. Rozumiem, że w grze rywalizacyjnej będzie to bardziej bolesne niż w solo...
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
fruityguy
Posty: 27
Rejestracja: 20 kwie 2020, 21:54
Has thanked: 13 times
Been thanked: 1 time

Re: Mage Knight - zasady, reguły, pytania.

Post autor: fruityguy »

Hej, utknąłem na żetonach przywódców frakcji. W instrukcji to jest jak dla mnie zbyt lakonicznie opisane. Jeśli zaczynam scenariusz i muszę pokonać przywódcę elementalistów to rozumiem, że ogólny wzór to
liczba obrażeń= numer poziomu*pancerz dla tego poziomu, czyli np dla poziomu 3go muszę zaatakować za 12 punktów, a dla 12go za 48 (12x4) ?
I drugie pytanie co z dodatkowymi żetonami wrogów. Na 3 poziomie są 2zielone i 1 brązowy. Czy atakując mogę sobie wybrać z którymi walczyć i czy razem czy pojedynczo? Czy na zasadzie albo z wrogami albo z przywódcą?
maly74
Posty: 30
Rejestracja: 21 lis 2013, 19:00
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 1 time

Re: Mage Knight - zasady, reguły, pytania.

Post autor: maly74 »

Czy Wirtualny Gracz może mieć więcej niż 3 kryształy jednego koloru?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Mage Knight - zasady, reguły, pytania.

Post autor: grzeslaw90 »

maly74 pisze: 13 cze 2021, 20:50 Czy Wirtualny Gracz może mieć więcej niż 3 kryształy jednego koloru?
Limit trzech kryształów danego koloru dotyczy każdego gracza, nawet wirtualnego :)

Jednak nie :D
Ostatnio zmieniony 13 cze 2021, 22:16 przez grzeslaw90, łącznie zmieniany 1 raz.
Grzess0
Posty: 146
Rejestracja: 20 sty 2020, 15:25
Has thanked: 52 times
Been thanked: 46 times

Re: Mage Knight - zasady, reguły, pytania.

Post autor: Grzess0 »

grzeslaw90 pisze: 13 cze 2021, 21:20
maly74 pisze: 13 cze 2021, 20:50 Czy Wirtualny Gracz może mieć więcej niż 3 kryształy jednego koloru?
Limit trzech kryształów danego koloru dotyczy każdego gracza, nawet wirtualnego :)
Instrukcja strona 15: ,,W przeciwieństwie do innych
graczy, Wirtualny Gracz może mieć więcej niż 3 kryształy
w tym samym kolorze."
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2020
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1495 times
Been thanked: 1145 times

Re: Mage Knight - zasady, reguły, pytania.

Post autor: Bruno »

Grzess0 pisze: 13 cze 2021, 22:03 Instrukcja strona 15: ,,W przeciwieństwie do innych
graczy, Wirtualny Gracz może mieć więcej niż 3 kryształy
w tym samym kolorze."
Tak właśnie, skoro WG dobiera kolejny kryształ na podstawie koloru trzeciej karty z puli czarów. I np. dziś rozegrałem pełen 6-rundowy podbój, podczas którego wirtualny Tovak uzbierał 4 kryształy czerwone i 4 niebieskie. Ciekawie się wtedy gra! :D
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
maly74
Posty: 30
Rejestracja: 21 lis 2013, 19:00
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 1 time

Re: Mage Knight - zasady, reguły, pytania.

Post autor: maly74 »

Co oznaczają znaki +/- przy liczbie punktów zakupu karty "bandyci"?
dannte
Posty: 727
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 103 times
Been thanked: 422 times

Re: Mage Knight - zasady, reguły, pytania.

Post autor: dannte »

maly74 pisze: 14 sie 2021, 13:57 Co oznaczają znaki +/- przy liczbie punktów zakupu karty "bandyci"?
Chodzi o bonus z reputacji: Bandytów łatwiej zrekrutować gdy jesteś na minusie, a ciężej, gdy jesteś na plusie.
Tutaj opis z wiki: https://unofficialmageknighttheboardgam ... wiki/Thugs

Nie mam wersji polskiej, więc nie mogę ręczyć za to czy taki zapis jest w instrukcji, ale w instrukcji do Lost Legion jest to opisane w rozdziale "New Units".
ODPOWIEDZ