Carcassonne - który Big Box?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Wajar
Posty: 111
Rejestracja: 17 wrz 2011, 09:37
Lokalizacja: Wymysłów

Carcassonne - który Big Box?

Post autor: Wajar »

Witam,

planuję zakupić Carcassonne, docelowo ze wszystkimi dodatkami. Jednak od czegoś zawsze trzeba zacząć. No i tutaj pojawiają się pytania, która z wersji zbiorczych jest najbardziej opłacalna? Która daje najwięcej zabawy na początek? I ostatnie, które dodatki należy uzupełniać szybko, a której ciut wolniej?

pozdrawiam

Wajar
Sprzedałem na forum:
Spoiler:
http://www.boardgamegeek.com/collection/user/Wajar
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Carcassonne - który Big Box?

Post autor: WRS »

BigBoxy są cztery.
Wszystkie BigBoxy zawierają dodatki:
Kupcy i budowniczowie
Karczmy i katedry
A BigBoxy I, II oraz III zawierają także:
Księżniczka i smok.

Różnice.
BigBox I (2006) - Rzeka I oraz Wieża, dobre dodatki, zwłaszcza Rzeka I może być teraz trudna do zdobycia. Jednak tylko te dwa.

BigBox II (2009) - Rzeka II, Opactwo i Burmistrz oraz Hrabia, Król i Kult. Bardzo fajna kompilacja (chociaż Hrabia, Król i Kult można jeszcze zdobyć w minidodatkach)

BigBox III (2010) - Opactwo i Burmistrz oraz Mosty, zamki i bazary (nie ma rzeki!). Może nawet ciekawsze od II, ale Mosty, zamki i bazary są łatwo dostępne, bo niedawno wydane.

BigBox IV (2012) - tylko minidodatki.

Z punktu widzenia kolekcjonera najciekawszy jest II. Do grania może być, że fajniejszy III.

IV jest chyba za droga na to co zawiera, I raczej nie do zdobycia.

O innych dodatkach całkiem niedawno się porozpisywałem w innym wątku ;)
Ostatnio zmieniony 16 sty 2013, 09:49 przez WRS, łącznie zmieniany 1 raz.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Wajar
Posty: 111
Rejestracja: 17 wrz 2011, 09:37
Lokalizacja: Wymysłów

Re: Carcassonne - który Big Box?

Post autor: Wajar »

Znalazłem Twoje porady, faktycznie naprawdę przyjemny opis. :)

Powracając do mojego tematu, właśnie przemierzam meandry internetu i nigdzie nie mogę znaleźć BB innych niż czwarty. Czy ktoś wie, gdzie jeszcze można je przechwycić?
Sprzedałem na forum:
Spoiler:
http://www.boardgamegeek.com/collection/user/Wajar
Awatar użytkownika
hsiale
Posty: 1263
Rejestracja: 14 paź 2012, 20:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Carcassonne - który Big Box?

Post autor: hsiale »

Wajar pisze:planuję zakupić Carcassonne, docelowo ze wszystkimi dodatkami. Jednak od czegoś zawsze trzeba zacząć. No i tutaj pojawiają się pytania, która z wersji zbiorczych jest najbardziej opłacalna? Która daje najwięcej zabawy na początek? I ostatnie, które dodatki należy uzupełniać szybko, a której ciut wolniej?
W tej chwili można jeszcze kupić Big Box 3, ale już w niewielu sklepach. Tam jest podstawa i 5 dużych dodatków. Jest też Big Box 4 - podstawa, 2 duże dodatki i cały zestaw mini dodatków wydanych w zeszłym roku. Jest tańszy. Po szybkim przejrzeniu i-szopu kupowałbym w tej chwili właśnie Big Box 4 i dodawał do tego.
WRS pisze:IV jest chyba za droga na to co zawiera, I raczej nie do zdobycia.
IV jest w tej chwili chyba najłatwiejsza do zdobycia (nic dziwnego, świeżo wydana). I patrząc na aktualne ceny, wygląda najlepiej.

Najtańszy BB4 w i-szopie to 124,50 (morgad.pl, odbiór osobisty w Krakowie, czyli tam gdzie trzeba). W tym samym sklepie Księżniczka i Smok za 36,50. Opactwo i Burmistrz: jest w tej chwili aukcja na Allegro jakiegoś krakowskiego sklepu z ceną 27,90. Mosty, Zamki i Bazary: 34zł (Kimland, Kraków, wystawione na Allegro). Albo oba 36,5 Morgad, jeśli odpuścić pełną optymalizację cenową na rzecz mniejszej ilości sklepów do odwiedzenia. Daje nam to BB3+mini dodatki za 222,90zł (lub 234), myślę że niezła cena, BB3 jest mało gdzie dostępny, na pierwszy rzut oka widać jeden sklep sprzedający go za 229zł i to w Warszawie. Ponieważ co najmniej część mini dodatków jest naprawdę fajna i warto je mieć, przy takiej ofercie nad BB3 zastanawiałbym się przy cenie 185zł lub mniej (co jest możliwe, szczególnie jak się trafi używany, chyba na tym forum ostatnio jeden poszedł za 160).

To już jest bardzo fajny zestaw. Osobiście dołożyłbym:
- Hrabia, Król i Rzeka (27,90, ten sam sprzedawca na Allegro co Opactwo i Burmistrz),
- Wieża i Świta (45+19,90, Dragonus, Kraków).

W sumie za trochę ponad 300 złotych wychodzi naprawdę dobry zestaw. Teraz pytanie brzmi ile z tego można wydać od razu. Ja bym ustawił priorytety w takiej kolejności:
1. Big Box 4
2. Świta
3. Wieża
4. Hrabia...
5. Mosty...
6. Księżniczka i Smok
7. Opactwo i Burmistrz

Przy czym:
- Wieża i Księżniczka: priorytet w dół jeśli gracze, którzy będą tego używać nie lubią robić sobie nawzajem krzywdy,
- Księżniczka i Smok: priorytet w górę jeśli gra będzie często używana w 4 i więcej osób.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Carcassonne - który Big Box?

Post autor: WRS »

hsiale pisze:
WRS pisze:IV jest chyba za droga na to co zawiera, I raczej nie do zdobycia.
IV jest w tej chwili chyba najłatwiejsza do zdobycia (nic dziwnego, świeżo wydana). I patrząc na aktualne ceny, wygląda najlepiej.
Ach te rzymskie liczby ;)
I (BB jedynka) raczej nie do zdobycia ;)
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Wajar
Posty: 111
Rejestracja: 17 wrz 2011, 09:37
Lokalizacja: Wymysłów

Re: Carcassonne - który Big Box?

Post autor: Wajar »

Dziękuję pięknie za informacje. W takim wypadku zacznę od BB IV może ze świtą i wieżą, a w między czasie postaram się upolować gdzieś Rzekę pierwszą. :-)
Sprzedałem na forum:
Spoiler:
http://www.boardgamegeek.com/collection/user/Wajar
Awatar użytkownika
hsiale
Posty: 1263
Rejestracja: 14 paź 2012, 20:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Carcassonne - który Big Box?

Post autor: hsiale »

Jeśli chodzi o rzekę, to pierwsza i druga są podobne, ale druga raczej troszkę ciekawsza (lepiej dzieli farmy, które przez to nie aż tak łatwo rosną do potwornych rozmiarów). Druga rzeka wchodzi w skład Hrabiego... (i jest IMO głównym powodem, dla którego ten dodatek warto kupić).
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Carcassonne - który Big Box?

Post autor: DarkSide »

WRS pisze: BigBox IV (2012) - tylko minidodatki.
Mam BigBox IV i zawiera dwa dodatki: Kupcy i budowniczowie, Karczmy i katedry oraz minidodatki
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Carcassonne - który Big Box?

Post autor: WRS »

DarkSide pisze:
WRS pisze: BigBox IV (2012) - tylko minidodatki.
Mam BigBox IV i zawiera dwa dodatki: Kupcy i budowniczowie, Karczmy i katedry oraz minidodatki
Nie żebym się czepiał, ale cytaty wyjęte z kontekstu są nie fair!
WRS wcześniej pisze:BigBoxy są cztery.
Wszystkie zawierają dodatki:
Kupcy i budowniczowie
Karczmy i katedry
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Carcassonne - który Big Box?

Post autor: DarkSide »

Nie żebym się czepiał, ale też trochę wyjąłeś z kontekstu ;)
BigBoxy są cztery.
Wszystkie zawierają dodatki:
Kupcy i budowniczowie
Karczmy i katedry
Księżniczka i smok.
więc nadal małe uchybienie, które mnie nota bene trochę zmyliło i źle zinterpretowałem Twój post. :roll:
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Carcassonne - który Big Box?

Post autor: WRS »

Celna uwaga! :lol:
Przy ponownym czytaniu uświadomiłem sobie - dzięki za wskazówkę - że zastosowałem za daleko idące skróty.

Już poprawiam! :)
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Olafek
Posty: 6
Rejestracja: 03 paź 2012, 16:12

Re: Carcassonne - który Big Box?

Post autor: Olafek »

Witam
Również fascynuje mnie carcassonne. Zacząłem od demówki kuzyna. Wciągnęło i mnie i planuję ów zakup.

Trochę się gubię w Waszych wypowiedziach
np "Jeśli chodzi o rzekę, to pierwsza i druga są podobne, ale druga raczej troszkę ciekawsza" znaczy, ze są dwa wydania?

Ja na przykład patrzyłem do allegro i sklepu(jestem nowy i nie będę na wstępie robił jakiejś reklamy)internetowego. Wychodzi, że Podstawa i dodatki według liczb 1,2,3,4,5,8 da radę za 250 kupic. Czy jeśli zbieram już od długiego czasu, to lepiej to mi kupic czy własnie jakiś bigbox? Minidodatki dają taką frajdę jak rozszerzenia?

Jak policzyłem ceny z allegro to podstawa kosztuje średnio 50zł, zatem każdy dodatek 33zł.

Jak polecacie?
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Carcassonne - który Big Box?

Post autor: WRS »

Olafek pisze:Trochę się gubię w Waszych wypowiedziach
np "Jeśli chodzi o rzekę, to pierwsza i druga są podobne, ale druga raczej troszkę ciekawsza" znaczy, ze są dwa wydania?
Tak, są dwa różne dodatki Rzeki.
Tutaj
http://www.boardgamegeek.com/image/6804 ... e-river-ii
możesz porównać.
U góry Rzeka (I) - kafle pozwalają ułożyć jeden łańcuch.
Na dole Rzeka II - kafel rozgałęzienia pozwala na ciekawszą konfigurację.

Formalnie nie jest zalecane łączenie (stąd można poprzestać na jednej Rzece), ale niektórzy muszą mieć wszystko ;)
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
hsiale
Posty: 1263
Rejestracja: 14 paź 2012, 20:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Carcassonne - który Big Box?

Post autor: hsiale »

Olafek pisze:Wychodzi, że Podstawa i dodatki według liczb 1,2,3,4,5,8 da radę za 250 kupic. Czy jeśli zbieram już od długiego czasu, to lepiej to mi kupic czy własnie jakiś bigbox? Minidodatki dają taką frajdę jak rozszerzenia?
I małe, i duże dodatki są lepsze i gorsze, przy czym opinie o tym, które są lepsze są dość zróżnicowane. Oczywiście te małe są mniejsze, ale jest ich za to dużo - 6 + 1 bonusowy. W sumie to mniej więcej jak 2,5 dużego dodatku.

Co kupić, to już trzeba przeliczyć. Wszystko zależy też od tego, gdzie mieszkasz (i w związku z tym w których sklepach możesz odbierać gry osobiście nie płacąc za przesyłkę). Parę postów wyżej jest metoda kupienia podstawy + 6 dużych dodatków (właśnie tych, które wymieniłeś chyba) i kompletu minidodatków za 250,80zł, ale zakładająca odbiory osobiste w Krakowie w czterech różnych miejscach.
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Carcassonne - który Big Box?

Post autor: watman »

WRS pisze:Formalnie nie jest zalecane łączenie (stąd można poprzestać na jednej Rzece), ale niektórzy muszą mieć wszystko ;)
IMO 'podwojna' rzeka na poczatek pomaga w budowie ciekawszej mapy w czasie gry... przy czym kafelek ze zrodlem najlepszy jest ten z mini-dodatku http://boardgamegeek.com/image/162877/c ... -expansion - ale w obu rzekach jest 'pusty' startowy, wiec 10 minut roboty przy pomocy zyletki, korektora/farbki akrylowej i cienkiego czarnego markera pozwalaja zrobic samemu ten 'prawidlowy' kafelek :)
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Carcassonne - który Big Box?

Post autor: WRS »

Ale ja też łączę :)
Jeno lojalnie uprzedziłem, że reguły tego nie przewidują.

Ja wolę raczej wersję z dwoma źródłami i jednym zakończeniem - rzeki łączą się w jedną dużą...
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Carcassonne - który Big Box?

Post autor: watman »

WRS pisze:Ale ja też łączę :)
Jeno lojalnie uprzedziłem, że reguły tego nie przewidują.
a, no tak, to robi sens :D
Ja wolę raczej wersję z dwoma źródłami i jednym zakończeniem - rzeki łączą się w jedną dużą...
o! ciekawe! jak rozwiazujecie kwestie rozplanowania? znaczy - kiedy rzeki sie lacza, jak daleko od siebie sa zrodla i tak dalej?
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Carcassonne - który Big Box?

Post autor: WRS »

Kafle źródeł odkładamy na bok - będą użyte na końcu! :twisted:
Zaczynamy od kafla jeziora. (można losowo wybrać, który odpadnie)
Reszta kafli wymieszana solidnie generuje rzekę.
Wreszcie dorabiamy jej źródła.

Ewentualnie teraz dopasowuję blok Hrabiego, megakafel z Kołem Fortuny, szkołę (ale tego nie polecam, bo traci się jedną drogę...), być może Różę Wiatrów (gdy uda mi się zdobyć).
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
ODPOWIEDZ