Tokaido - czy ktoś grał???

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
przemoo99
Posty: 310
Rejestracja: 26 gru 2010, 14:08
Lokalizacja: Sheffield/UK

Tokaido - czy ktoś grał???

Post autor: przemoo99 »

Witam.
Jak w temacie. Jakieś relacje, może opinie? Bo się zastanawiam, ale nie wiem, czy warto... :-)
Planszówkowy maniak... :)
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Tokaido - czy ktoś grał???

Post autor: Olgierdd »

Na Watch It Played rozpoczął się właśnie pełny gameplay w Tokaido. Na razie nagrane zostały 3 odcinki:

http://www.youtube.com/playlist?list=PL ... csv1MdFe5r
Awatar użytkownika
Dr Bobaz
Posty: 437
Rejestracja: 10 mar 2011, 13:18
Lokalizacja: Gdynia

Re: Tokaido - czy ktoś grał???

Post autor: Dr Bobaz »

Ja miałem przyjemność rozegrać kilka gier w Tokaido.
Bardzo przyjemna gra - 20 minut lekkiego główkowania, prosta mechanika, kilka dróg do zwycięstwa. Po prostu fajne. Nawet więcej, zaskakująco fajne. Mało która gra wywołuje u mnie efekt "zagrajmy jeszcze raz" tuż po skończonej partii.
Trochę zniechęcająca cena, przynajmniej "w czasie około-essenowym" - to tylko plansza, kilka żetonów i ze 100 kart, za około (jeżeli mnie pamięć nie myli) 150 złotych.
Embrace Eternity!
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Tokaido - czy ktoś grał???

Post autor: Epyon »

Grę miałem na radarze już od dawna, ale dotąd nie udało się zagrać. Niedługo mam nadzieję nadrobić zaległości bo o ile dobrze pamiętam, gra jest w planach wydawniczych Hobbity.eu na ten rok.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Tokaido - czy ktoś grał???

Post autor: Bea »

Olgierdd pisze:Na Watch It Played rozpoczął się właśnie pełny gameplay w Tokaido. Na razie nagrane zostały 3 odcinki:

http://www.youtube.com/playlist?list=PL ... csv1MdFe5r
Obejrzałam filmik i wygląda mi to na przyjemną familijną grę. Zauroczyła mnie piękną kolorystyka i grafikami. Fajnie oddaje japońskie klimaty. Zastanawiające jest to, że oceny na bgg nie są za wysokie. Mam tylko nadzieję, że będzie trochę tańsza :)
saltamontes
Posty: 60
Rejestracja: 28 lut 2012, 14:04

Re: Tokaido - czy ktoś grał???

Post autor: saltamontes »

Oceny na bgg ma niskie, bo to bardzo prosta gra jest :wink: Zapowiadana była jako gra w stylu zen, lekka i przyjemna, i te założenia rzeczywiście spełnia.
Nie trzeba podejmować żadnych wielkich czy strategicznych decyzji. W sumie gra polega na przesuwaniu pionka, najczęściej na pierwsze wolne pole - bo zwykle wygrywa ten, kto zatrzymał się na największej ilości pól. Oczywiście karty postaci dają pewne korzyści związane z którymś typem pola (świątynie, gospody, sklepy, spotkania, gorące źródła i co tam jeszcze), więc czasem opłaca się przeskoczyć kilka pól - ale to są tylko takie subtelne decyzje. Natomiast mimo tej prostoty i lekkości gra mi się spodobała. Działa wybitnie relaksująco i myślę, że to przede wszystkim zasługa wykonania - przepiękne!
Poleciłabym głównie jako grę przerywnik między ciężkimi tytułami. Gra trwa max pół godziny i naprawdę odświeża umysł.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Tokaido - czy ktoś grał???

Post autor: yosz »

ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
charlie brown
Posty: 220
Rejestracja: 01 kwie 2006, 16:59
Been thanked: 1 time

Re: Tokaido - czy ktoś grał???

Post autor: charlie brown »

Będzie wydana w PL przez Hobbity http://www.gamesfanatic.pl/2013/01/16/p ... 013-cz-14/
Widzę, że jest już dostępna wersja PL. Fajnie, że udało się zrobić dobrą cenę. Gra jest całkiem przyjemna. Piękne wydanie (grałem w wersję ang.) i proste reguły. Wydaje mi się, że będzie się dobrze sprawdzać jako gra wprowadzająca w planszówki lub na luźne spotkania, połączone z degustacją (nasze pionki w grze konsumują wiele lokalnych potraw, o dziwnych nazwach) :)

Testowałem też wariant dwuosobowy i muszę powiedzieć, że działa sprawnie i wymusza trochę więcej myślenia niż wieloosobowa rozgrywka. Kierujemy w nim trzecim, neutralnym graczem (tak żeby sobie nawzajem zaszkodzić) i sposób w jaki to robimy ma fundamentalne znaczenie dla końcowej punktacji.

Warto zagrać w ten wariant z wyborem/losowaniem postaci, bo specjalne umiejętności wpływają na sposób grania.
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Tokaido - czy ktoś grał???

Post autor: TTR_1983 »

Ruszyła przedsprzedaż. Prowadzi Planszomania- 99 PLN Pyszna cena :mrgreen:
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Tokaido - czy ktoś grał???

Post autor: Furia »

Jeszcze podstawki nie ma w PL a już dodatek się robi. :P

http://www.boardgamegeek.com/boardgamee ... encounters

EDIT: w 3trollach z rabatem wychodzi 94, pewnie się nie powstrzymam.
Awatar użytkownika
Wallenstein
Posty: 969
Rejestracja: 20 kwie 2006, 08:00
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Tokaido - czy ktoś grał???

Post autor: Wallenstein »

Ten dodatek to 4 karty promo z Essen 2012.
Stałe rabaty: REBEL 10%, PLANSZOSTREFA 11%. Chętnych zapraszam na priv.
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Tokaido - czy ktoś grał???

Post autor: Furia »

Faktycznie. Nie doczytałam.
Awatar użytkownika
Wallenstein
Posty: 969
Rejestracja: 20 kwie 2006, 08:00
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Tokaido - czy ktoś grał???

Post autor: Wallenstein »

Swoją drogą fajnie by było jakby zostały dodane do wydania PL.
Stałe rabaty: REBEL 10%, PLANSZOSTREFA 11%. Chętnych zapraszam na priv.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Tokaido - czy ktoś grał???

Post autor: Karit »

Czy warto grę kupować zakładając że:
- nie będę grał z nią w dziećmi (bo takowych nie mam ;))
- 60% gier rozgrywam z moją drugą połówka.
- kiedy gram z rodziną najczęściej są to gry np 7 cudów, Magnum sal, Seasons, rzadko coś trudniejszego
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
charlie brown
Posty: 220
Rejestracja: 01 kwie 2006, 16:59
Been thanked: 1 time

Re: Tokaido - czy ktoś grał???

Post autor: charlie brown »

To lekka, bardzo ładna gra, działająca na 2 osoby. Dzieci nie są Ci potrzebne do tego tytułu :)
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Tokaido - czy ktoś grał???

Post autor: Furia »

Mini dodatek do Tokaido dostępny w BGG store.
http://store.boardgamegeek.com/componen ... gory_id=13

Ktoś przetestował już może grę?
Awatar użytkownika
Reid666
Posty: 309
Rejestracja: 04 lut 2011, 15:39
Lokalizacja: Skawina / Kraków

Re: Tokaido - czy ktoś grał???

Post autor: Reid666 »

Wydawca podał na facebooku informację o rozpoczęciu testów pełnowymiarowego dodatku do Tokaido!
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Tokaido - czy ktoś grał???

Post autor: Tycjan »

Moje wrażenia na temat Tokaido: http://planszowyswiat.pl/tokaido-czyli- ... o-wygranej
Zapraszam do lektury :)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Tokaido - czy ktoś grał???

Post autor: Bea »

Wreszcie udało mi się kilka razy zagrać w Tokaido. Pierwsze wrażenie bardzo pozytywne, gra pięknie wydana, łatwa w zasadach, relaksująca, takie przyjemne zbieractwo :) Na tyle krótka, że chce się zagrać jeszcze raz. Tylko jest jedno ale. Gdy gra się w kilka osób gra zupełnie przestaje być taktyczna, robi się z niej "Grzybobranie" na sterydach. Najbardziej opłaca się postawić swój pionek na pierwsze wolne pole. Niestety. Zastanawiałam się czy można to jakoś naprawić i pomyślałam, że gdyby karty bonusów za osiągnięcia w danej dziedzinie były lepiej punktowane (zamiast 3pkt na przykład 10 pkt )To może bardzie opłacało by się specjalizować w czymś konkretnym niż zbierać co popadnie. Co o tym sądzicie?
Za to o wiele bardziej podobała mi się rozgrywka na dwie osoby z wirtualnym trzecim pionkiem blokującym złośliwie niektóre pola. Tam już było trochę więcej kombinowania.
Mimo tej wady gra mnie po prostu urzekła. Dla mnie to gra zen, bardzo przyjemna (to chyba najlepsze słowo do określenia tej gry) gra familijna :)
Ostatnio zmieniony 29 kwie 2013, 11:56 przez Bea, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
charlie brown
Posty: 220
Rejestracja: 01 kwie 2006, 16:59
Been thanked: 1 time

Re: Tokaido - czy ktoś grał???

Post autor: charlie brown »

Na 2 osoby może być ostro. Można np. zablokować przeciwnikowi pola dające kasę + spotkania i wtedy nie będzie w stanie jeść i kupować pamiątek. We 3-4 osoby robi się luźniej i trzeba grać pod zdolność swojej postaci lub blokowanie zdolności przeciwników. Na pewno pamiątki są bardzo opłacalne, no i najlepiej nie głodować w żadnej gospodzie. Ja w grze wieloosobowej nie mam wielkiego parcia na zwycięstwo. Oczywiście staram się wygrać, ale jak się nie uda, to zawsze mogę sobie wytłumaczyć, że to wina losu + nieprzydatna zdolność postaci :)
tukojda
Posty: 5
Rejestracja: 03 lut 2011, 20:21
Lokalizacja: Kraków

Re: Tokaido - czy ktoś grał???

Post autor: tukojda »

Mam pytanie o zdolność Satsuki (sierota).
W każdej gospodzie wyciąga kartę posiłku i dostaje ją za darmo. I co dalej: wybiera kolejną kartę z dostępnych i odrzuca ją, czy też nic nie robi (ułatwia to kolejnemu podróżnikowi wybrać lepszy posiłek). A jak wylosuje kartę, którą już ma? Jej zdolność wydaje mi się dosyć słaba w stosunku do ilości monet, z którymi zaczyna - tylko 2 szt.
A jeśli chodzi o samą grę, to jest sympatyczna i zdecydowanie familijna. Mojej córce (9 lat) bardzo się spodobała a i żona wyraziła się pozytywnie. Gra jest krótka, nie ma wiele do główkowania i co ważne, zasady są do szybkiego wytłumaczenia i druga potyczka jest już dla wszystkich w pełni oczywista.
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Tokaido - czy ktoś grał???

Post autor: Tycjan »

tukojda pisze:Mam pytanie o zdolność Satsuki (sierota).
W każdej gospodzie wyciąga kartę posiłku i dostaje ją za darmo. I co dalej: wybiera kolejną kartę z dostępnych i odrzuca ją, czy też nic nie robi (ułatwia to kolejnemu podróżnikowi wybrać lepszy posiłek). A jak wylosuje kartę, którą już ma? Jej zdolność wydaje mi się dosyć słaba w stosunku do ilości monet, z którymi zaczyna - tylko 2 szt.
Sierota może żywić się za darmo, czyli jak przybywa do gospody dostaje kartę ze stosu katy (jeszcze niedobranych) i jak jej ona odpowiada to ją zatrzymuje. Jeżeli np. już taka ma może ją albo odrzucić albo wybrać jedną z kart dobranych (ilość graczy +1) i ją kupić. Teoretycznie może darować sobie walkę o jedzenie (sporo pkt. 4x6) i skupić się na innych stacjach.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Tokaido - czy ktoś grał???

Post autor: TTR_1983 »

Grę rozpoczyna się losowym ustawieniem pionków w pierwszej gospodzie. Czy od razu w tej gospodzie losujemy karty posiłków i kupujemy je bądź nie? Z instrukcji to nie wynika.
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1381
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Tokaido - czy ktoś grał???

Post autor: Brylantino »

Posiłki kupuje się tylko w 3 wewnętrznych gospodach. W startowej i ostatniej tego nie robimy.
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Tokaido - czy ktoś grał???

Post autor: TTR_1983 »

Brylantino pisze:Posiłki kupuje się tylko w 3 wewnętrznych gospodach. W startowej i ostatniej tego nie robimy.
gdzie to jest w instrukcji?
ODPOWIEDZ