Gry podobne do Świata Dysku

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1385
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 192 times

Gry podobne do Świata Dysku

Post autor: Brylantino »

Witam
Nie wiedziałem dokładnie, gdzie ten temat zamieścić, ale zdecydowałem się na ten dział. Czy znacie gry podobne do Świata Dysku i nie chodzi mi o samą mechanikę, czy nawiązania do literatury Pratchetta, lecz o podobne odczucia: sporo negatywnej interakcji, proste zasady, losowość, blef i ogólny chaos, gdzie mimo wszystko można stosować pewne elementy taktyki. Pytam, gdyż ŚD to po prostu hit wśród moich znajomych i fajnie byłoby mieć tytuł podobny w założeniach, lecz z inną mechaniką :) Z góry dzięki za propozycje.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Gry podobne do Świata Dysku

Post autor: schizofretka »

Munchkin? Cytadela? Ewentualnie Libertalia, ale ona trochę nie pasuje do reszty bo jest akurat dobrą grą :twisted:
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2083
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 147 times
Been thanked: 393 times

Re: Gry podobne do Świata Dysku

Post autor: walkingdead »

Munchkin przy większej liczbie osób,rzeczywiście odpowiada opisowi:"sporo negatywnej interakcji, proste zasady, losowość, blef i ogólny chaos, gdzie mimo wszystko można stosować pewne elementy taktyki".
To jest dobra gra,która gwarantuje świetną rozrywkę,nawet jeśli nie wymaga opracowywania taktyki godnej Napoleona B. :twisted: :mrgreen:
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1385
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 192 times

Re: Gry podobne do Świata Dysku

Post autor: Brylantino »

Munchkin jednak ma tę wadę, że nie nadaje się dla min. 2 osób tj Świat Dysku ;) Muszę popatrzeć na Cytadelę, bo wydaje się ciekawa.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 176 times

Re: Gry podobne do Świata Dysku

Post autor: lacki2000 »

Z tego co się orientuję to Świat Dysku jest płaski i okrągły - to może Crokinole postawione na nogach rzeźbionych na kształt czterech słoni, stojących na dywanie z ornamentem w kształcie żółwia? ;)
A co do gier to do ŚD podobna jest Kolejka. Trochę ciężko mi odczepić mechanikę od wymienionych przez ciebie "odczuć" - one bardzo zależą od mechaniki i ciężko poszukać coś podobnego co ma zupełnie inną mechanikę.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1385
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 192 times

Re: Gry podobne do Świata Dysku

Post autor: Brylantino »

Niekoniecznie szukam odmiennej mechaniki ;) Bardziej jestem ciekaw, czy są gry przy których trzeba trochę blefować, aby wygrać, mają naprawdę proste zasady, ale nie są też grą imprezową, bo nie o taki typ mi chodzi. Póki co, z tego co czytam to Cytadela powinna się też fajnie nadać, bo ma podobne założenia :)
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 176 times

Re: Gry podobne do Świata Dysku

Post autor: lacki2000 »

Brylantino pisze:Niekoniecznie szukam odmiennej mechaniki ;) Bardziej jestem ciekaw, czy są gry przy których trzeba trochę blefować, aby wygrać, mają naprawdę proste zasady, ale nie są też grą imprezową, bo nie o taki typ mi chodzi. Póki co, z tego co czytam to Cytadela powinna się też fajnie nadać, bo ma podobne założenia :)
Gier z blefowaniem jest chyba sporo, na pierwszy rzut myśli nasuwa mi się pokerowy The Boss ale chyba wspomniana Cytadela lepiej pasuje do ogółu założeń.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gry podobne do Świata Dysku

Post autor: Bea »

Brylantino pisze:Niekoniecznie szukam odmiennej mechaniki ;) Bardziej jestem ciekaw, czy są gry przy których trzeba trochę blefować, aby wygrać, mają naprawdę proste zasady, ale nie są też grą imprezową
Tu mi pasuje Sabotażysta, ale nie wiem czy zalicza się jeszcze do imprezówek, czy już nie :)
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Gry podobne do Świata Dysku

Post autor: Hiu »

negatywna interakcja, blef i nawet swiat pratchetta - to GUARDS! GUARDS!
od wrzesnia pewnie THE WITCHES (ten sam autor co SD)
oprocz tego - REX - Finald days of an empire (od FFG) - ale to juz troche z innej beczki i regoly bardziej skomplikowane
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Gry podobne do Świata Dysku

Post autor: schizofretka »

To ja jeszcze raz powiem, że Libertalia to trochę taka stokroćlepsza Cytadela.
Hiu, te Guards Guards! polecasz świadomie? Bo tragiczne oceny i recenzje porównujące do Talizmanu nie zachęcają.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Gry podobne do Świata Dysku

Post autor: Hiu »

Zdecydowanie. Polecalem ja juz w kilku innych tematach. Widzialem tez, ze gra nie jest specjalnie popularna na forum. Diskworld jest duzo bardziej lubiana.

Mozliwe, ze jestem mniej obiektywny jako fan Pratchetta, jednak, gra bardzo ladnie chodzi na 2 osoby (w sensie da sie) a w 4 mamy pelnie szczescia.
Zasady sa proste, instrukcja fatalna (2nd edition poprawiona - do sciagniecia ze strony wydawcy). Generalnie - rekrutujesz postaci, ktore pomoga ci w przechodzeniu testow (modyfikator to twoi rekruci + kostka). Rekrutujesz ich takze testujac sie ich statystyki vs swoje statystyki + kostka (k8). Do tego negatzwna interakcja. Duzo smaczkow z universum Pratchetta, ktore moze nie wnosza super challenge dla stratega ale dodaja uroku calosci.

Dla wielcibieli EURO - zapewne ze to nie jest odpowiedni produkt. Rozgrywka nie jest blyskawiczna (w 4 osoby mozna zalozyc 30...45 min per osoba), jednak nie jest to niekonczaca sie opowiesc jak w talismanie. Decyzyjnosc na pewno wieksza niz "kostka; prawo/lewo; karta"
No i sa smoki - do walki z ktorymi (jezeli sie pojawia) trzeba sie na chwile zjednoczyc :)
ODPOWIEDZ