Gra euro dla ameritrashowca

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Gra euro dla ameritrashowca

Post autor: Olgierdd »

Nie przepadam za grami euro. Po paru latach zabawy z planszówkami mój gust zdecydowanie odchylił się w stronę gier, w których wizytówką jest klimat, emocje i oprawa, a nie zgrabna, elegancka i nieco przysuszona mechanika.

Jednak mimo to chciałbym posiadać w mojej kolekcji dobrego reprezentanta gatunku euro. Takiego, którego sam bym mógł zaproponować na wieczorze planszówkowym, zamiast być demokratycznie przymuszanym ;)

Niestety jestem prawie komplentnie zielony w tym temacie (nie czytam euro recenzji oraz tematów tu i na BGG)

Moje wymagania:
- najważniejsza rzecz: gra musi podobać się ameritraszowcom, czyli przede wszystkim musi działać na wyobraźnię (klimat i ładne wykonanie).
- tematyka dowolna, jednak jeśli ktoś pamięta słynną recenzję Vasco da Gama popełnioną przez Toma Vasela, to powiem, że podobnie reaguję na gry o renesansie.
- ilość graczy dowolna.
- odpadają gry mocno zależne językowo, niewydane po polsku (mogą być gry z małą ilością angielskiego lub takie, gdzie można na bierząco tłumaczyć napisy wszystkim graczom)
- nie interesują mnie gry skrajnie mózgożerne i lekkie przerywniki.
- czas gry do 2 godzin (maks 2,5)
- absolutnie nie przeszkadzają mi gry losowe

gry, które można pominąć (mam/znam):
- Agricola
- 7 Cudów
- Steam
- Puerto Rico
- Wysokie Napięcie
- Factory Manager
- Caylus
- Władcy Podziemi
- Pupile Podziemi
- K2
- Świat Dysku
- Alien Frontiers

z góry dziękuję za jakąś sugestię
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: Gra euro dla ameritrashowca

Post autor: KubaP »

Proponowałbym Epokę Kamienia i El Grande.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Gra euro dla ameritrashowca

Post autor: DarkSide »

- Seasons
- W roku smoka
- Luna

Czy brak Carcassonne (z dodatkami) na liście gier znanych to drobne przeoczenie? ;)
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Adrahil
Posty: 76
Rejestracja: 06 sty 2005, 18:58
Lokalizacja: Lublin

Re: Gra euro dla ameritrashowca

Post autor: Adrahil »

Uwielbiam gry ameritrashowe. Mój gust w tym temacie już dawno się ukształtował. Ale mam w swojej kolekcji i bardzo lubię grać w poniższe gry z gatunku euro (lub do niego zbliżone):

- Blue Moon City,
- Chang Cheng,
- Pandemic,
- Świat bez końca.
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gra euro dla ameritrashowca

Post autor: pattom »

Ja polecę grę Myrmes - świetna EuroGra z dobrym klimatem. Ładnie wygląda i czuć klimat mrowiska, łąki itp.
Gra jest niezależna językowo (instrukcja PL)
Moim zdaniem świetnie działa na wyobraźnię a jednocześnie daje pole do popisu szarym komórkom :)

Do przetestowania na boiteajeux.net

Chyba, że ameritrash dla eurogracza też podejdzie ? - wówczas Mage Knight :)
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Gra euro dla ameritrashowca

Post autor: espresso »

Ja bym poleciła, żebyś wybrał sobie temat, który w jakiś sposób Cię interesuje i poszukał gry o takim właśnie temacie. Wtedy nawet suche euro ma szansę Cię zainteresować.

Mage Knight też mi przyszedł do głowy, ale miało nie być ani za ciężko, ani za lekko.

Z niewymienionych może Cuba?

Jeśli może być kooperacyjna, to Robinson opiera się mocno na worker placement, ale dzięki kartom przygód jest sporo klimatu (choć to nie typowe euro).
sirkozi
Posty: 407
Rejestracja: 08 mar 2013, 23:28
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Gra euro dla ameritrashowca

Post autor: sirkozi »

Może kontrowersyjnie, ale moim zdaniem Chaos w Starym Świecie byłby dobrym rozwiązaniem.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gra euro dla ameritrashowca

Post autor: Bea »

A może Robinson:Adventure on the Cursed Island?
W zasadzie to jak sklasyfikować tę grę?
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8741
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2653 times
Been thanked: 2332 times

Re: Gra euro dla ameritrashowca

Post autor: Curiosity »

sirkozi pisze:Może kontrowersyjnie, ale moim zdaniem Chaos w Starym Świecie byłby dobrym rozwiązaniem.
To nie jest euro.
A Race for the Galaxy?
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1308 times

Re: Gra euro dla ameritrashowca

Post autor: rastula »

Lords of the waterdeep ( choć ja na mój egzemplarz czekam, więc tylko z drugiej ręki mówię)



Dla mnie klimatyczny jest Troyes, głównie ze względu na grafikę świetną - te akcje na kartach jak się człowiek zastanowi to mają sens powiązany z nazwą


"przysuszona mechaniak" - sam jesteś suchar ;-D
Awatar użytkownika
idha
Posty: 404
Rejestracja: 04 sty 2009, 00:17
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 36 times

Re: Gra euro dla ameritrashowca

Post autor: idha »

Chciałam coś polecić, ale niestety zgodzę się z esspresso:
espresso pisze:Ja bym poleciła, żebyś wybrał sobie temat, który w jakiś sposób Cię interesuje i poszukał gry o takim właśnie temacie. Wtedy nawet suche euro ma szansę Cię zainteresować.
Bardzo dobrym przykładem jest tutaj gra Pastiche - gdybym nie interesowała się sztuką, potraktowałabym ją zapewne jak kolejną grę Felda ;) Natomiast z racji zainteresowań, grało mi się naprawdę wyśmienicie (myślę, że moim współgraczom trochę gorzej, bo byli zmuszeni wysłuchiwać wywodów o El Greco, Edwardzie Manet, puentylizmie oraz moich lamentów, pt. dlaczego dzieła starych mistrzow tak łatwo można w tej grze "namalować"). Dlatego wydaje mi się, że określenie lubianej tematyki jest chyba tutaj dość kluczowe.

Jednakże po głębszym zastanowieniu mogłabym z niewymienionych wyżej gier polecić jeszcze Chicago Express - gra jest naprawdę ładnie wykonana (zwłaszcza udziały poszczególnych kompanii kolejowych i plansza), dość klimatyczna (inwestowanie w najlepiej rozwijające się linie kolejowe, walka z innymi graczami o wpływy), o dość dużym stopniu negatywnej interakcji (a to chyba ameritrashowcy też lubią :) ). Jeśli gra się radośnie, Chicago Express zdecydowanie nie jest mózgożerny (gorzej gdy nad planszą spotka się 4 doktorantów Politechniki...).

Ostatnio wśród znajomych ameritrashowców trimufy święcił również Tzolkin, ale miało nie być mózgożernie.
Awatar użytkownika
Amenhotep
Posty: 91
Rejestracja: 30 wrz 2012, 12:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Re: Gra euro dla ameritrashowca

Post autor: Amenhotep »

Proponuję Merchants & Marauders , czy jak kto woli Kupcy i Korsarze.
Awatar użytkownika
MarcinG
Posty: 265
Rejestracja: 13 lut 2013, 15:41

Re: Gra euro dla ameritrashowca

Post autor: MarcinG »

Uwielbiam Euro, więc jeśli szukasz gry z klimatem i ładnie wykonanej to polecam: Troyes, Stone Age, Filary Ziemi.
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Gra euro dla ameritrashowca

Post autor: Zet »

Co jest Euro w Kupcach i Korsarzach? Losowe karty "Przygód", losowe walki, czy może zasady jak w ameritrashu? A może przypięty na siłę aspekt "ekonomiczny"? Bez żartów. Tej grze bliżej do Magii i Miecza, niż jakiegokolwiek Euro.

Z Euro dla Ameritrashowca przyszedł mi na myśl Manhattan Project, ale to musiałby potwierdzić ktoś, kto grał :)
sirkozi
Posty: 407
Rejestracja: 08 mar 2013, 23:28
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Gra euro dla ameritrashowca

Post autor: sirkozi »

Curiosity pisze:
sirkozi pisze:Może kontrowersyjnie, ale moim zdaniem Chaos w Starym Świecie byłby dobrym rozwiązaniem.
To nie jest euro.
Nie jest to typowe euro w stylu Agricoli, ale tej grze zdecydowanie bliżej do euro niż ameritrasha.

Inna propozycja - Ostatnia Wola. Niestety nie grałem, ale gra ma całkiem dobre opinie i wygląda bardzo klimatycznie.
Awatar użytkownika
Jeay
Posty: 30
Rejestracja: 25 cze 2012, 13:54

Re: Gra euro dla ameritrashowca

Post autor: Jeay »

Najbardziej amerykańskie euro z jakim ja się spotkałem (klimat, wykonanie, instrukcja itp.) to Belfort. Przy okazji gra jest całkiem niezła :).
Pozdrawiam,

Jeay
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Gra euro dla ameritrashowca

Post autor: mig »

+1 do Myrmes
i jeszcze Tzolkin i Age of Empires III
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
NTomasz
Posty: 646
Rejestracja: 04 maja 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra euro dla ameritrashowca

Post autor: NTomasz »

+1 dla tzolkina
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: Gra euro dla ameritrashowca

Post autor: Muttah »

Ja zdecydowanie preferuję gry amerykańskie i większości euro nie trawię, ale osobiście całkiem polubiłem:

Infinite City (dużo agresji, non-stop walka)
Galactic Emperor (taki uproszczony klon Twilight Imperium, całkiem przyjemny)
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Gra euro dla ameritrashowca

Post autor: szmajchel »

Może Stronghold?
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Gra euro dla ameritrashowca

Post autor: trance-atlantic »

Jeśli nie ma to być filer i totalny mózgożer zarazem, to proponuję Im Jahr Des Drachen. Rzuca się w oczy dość ascetyczna plansza, na której próżno szukać jakichkolwiek śladów klimatu, ale całość daje radę.

W tej grze musisz umiejętnie żonglować swoją świtą, poświęcasz jednostki dla dobra ogółu i nie odnosisz przy tym wrażenia, że ilość możliwości, które się przed Tobą otwierają, jest na tyle przytłaczająca, że przez pierwszych kilkanaście partii zastanawiasz się, czy wygrałeś "na czuja", czy po prostu dlatego, że obrałeś dobrą strategię. Jest to propozycja ze stosunkowo łatwą barierą wejścia a stwarza spore pole do popisu. Na BGG ktoś zamieścił fajne playthrough, gdzie prezentuje grę "solo na dwie osoby" i udaje mu się stworzyć wokół niej pozytywną atmosferę, więc można sobie łatwo wyobrazić, jaka byłaby rozgrywka przy komplecie graczy.

Gra w stylu "lekko, niełatwo i przyjemnie".
Wykonanie - bez zarzutu
Losowość - minimalna (na poczet regrywalności)
Językowa niezależność (małe karty pomocy jedynie, ale przy polskiej instrukcji i zrozumieniu zasad można je spokojnie pominąć)
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Gra euro dla ameritrashowca

Post autor: Furia »

Ninjato? Wykonanie ładne i klimatyczne. Gra na pewno nie mózgożerna, ale też nie całkiem lekka. Czas gry w pełnym składzie ponad godzinę.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Gra euro dla ameritrashowca

Post autor: Olgierdd »

Dziękuję za wiele propozycji. Pojawiło się sporo tytułów, które znam, a o których nie pamiętałem lub nie nazwałbym typowym euro ;).

Sprawdzę każdą poleconą grę, szczególnie te, o których absolutnie nic nie słyszałem.

Póki co Lords of Waterdeep wygląda na coś czego szukam, ale będę rozglądać się dalej.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Gra euro dla ameritrashowca

Post autor: schizofretka »

Jak ma być euro (nie hybryda) i z klimatem, to Ninjato, Mage Knight, Shogun, Clash of Cultures. Wszystkie imo bardziej klimatyczne i emocjonujące niż Lords of Waterdeep, które klimat robią w 90% wykonaniem, nie mechaniką.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
lb_lb
Posty: 209
Rejestracja: 30 mar 2009, 18:07

Re: Gra euro dla ameritrashowca

Post autor: lb_lb »

A ja proponuje Eclipse, jest to gra na pograniczu:) bardzo bardzo dobra.
ODPOWIEDZ