Co kupić jako pierwsze ?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
boardgeek
Posty: 3
Rejestracja: 14 kwie 2013, 19:06

Co kupić jako pierwsze ?

Post autor: boardgeek »

Mam do was pytanie, otóż zrobiłem listę gier które chce kupić, i kupię na pewno kwestia jest tylko tego którą grę mam kupić jako pierwszą. Gry wybrane przeze mnie są różne i tu moja prośba do was, pomożecie mi wybrać którą grę mam kupić jako pierwszą... drugą.... itd

Kolejność przypadkowa:
Agricola
Warhammer Inwazja + dodatek (Szturm na Ulthuan)
Neuroshima hex
Dominion
7 cudów świata
gra o tron
cyklady
Awatar użytkownika
Shubgami
Posty: 178
Rejestracja: 19 sty 2013, 12:51
Lokalizacja: województwo śląskie
Kontakt:

Re: Co kupić jako pierwsze ?

Post autor: Shubgami »

Neuroshima Hex albo Cyklady. Kwestia też w ile osób będziecie grać, co lubisz, czy już w coś grałeś...
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Co kupić jako pierwsze ?

Post autor: elayeth »

A ja bym wybrał Agricole. U mnie niezaleznie trzech znajomych wciagnelo nowych ludzi wlasnie na te gre...
7 cudow tez jest swietna prosta grą na początek...
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Co kupić jako pierwsze ?

Post autor: Ryu »

Tak szczerze to nie da się :)
Nie napisałeś z kim będziesz najczęściej grał, ile i w co już mniej więcej grałeś. W zasadzie nie określiłeś nic poza podaniem tytułów mega od siebie rozstrzelonych zarówno pod względem czasu rozgrywki, rodzaju gry, ilości graczy...

Dla mnie jako geek'a wygląda to tak:
1. Agricola
2. NH
3. GoT
4. Dominion

WI nie polecę bo mi się nie podoba. O 7 cudów lepiej nie pytaj - ocena 1 na BGG byłaby z litości.
Cyklady - nie znam.

Jako gry dla niegeek'a to może tak:
1. 7 cudów
2. Dominion
3. NH
4. WI

Ale to tylko takie bawienie się. Pewnie podając więcej informacji byłoby prościej i na pewno trafniej ;)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: Co kupić jako pierwsze ?

Post autor: KubaP »

I pamiętaj, że 7 Cudów, CYklady i Gra o Tron nie da się grać w dwie osoby.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Co kupić jako pierwsze ?

Post autor: Bea »

Jeśli i tak wszystkie planujesz kupić prędzej czy później, to najpierw rozejrzyj się na forum w dziale sprzedaży i kup to co znajdziesz w okazyjnej cenie.
Awatar użytkownika
Shubgami
Posty: 178
Rejestracja: 19 sty 2013, 12:51
Lokalizacja: województwo śląskie
Kontakt:

Re: Co kupić jako pierwsze ?

Post autor: Shubgami »

KubaP pisze:I pamiętaj, że 7 Cudów, CYklady i Gra o Tron nie da się grać w dwie osoby.
I w 7 cudów i w Cyklady da się grać. I dodam, że uwielbiam Cyklady we dwójkę. :)
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Co kupić jako pierwsze ?

Post autor: donmakaron »

Cyklady, Neuroshima Hex, Inwazja :)
Awatar użytkownika
MarcinG
Posty: 265
Rejestracja: 13 lut 2013, 15:41

Re: Co kupić jako pierwsze ?

Post autor: MarcinG »

7 cudów, Agricola, a potem Gra o Tron :)
boardgeek
Posty: 3
Rejestracja: 14 kwie 2013, 19:06

Re: Co kupić jako pierwsze ?

Post autor: boardgeek »

racja zapomniałem podać iż głownie będę grał w 2 osoby, trochę rzadziej 3/4 ale również
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Co kupić jako pierwsze ?

Post autor: SeeM »

boardgeek pisze:racja zapomniałem podać iż głownie będę grał w 2 osoby, trochę rzadziej 3/4 ale również
No to Neuroshima. Inwazja tez daje radę, ale polskiego Szturmu od jakiegoś czasu nie ma. Czekamy na dodruk i statek z Chin.
+ (BGG)
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1381
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Co kupić jako pierwsze ?

Post autor: Brylantino »

Akurat Agri to w życiu bym nie polecił jako pierwszy zakup, gdyż można się nieźle przejechać.
calisto1411
Posty: 64
Rejestracja: 14 kwie 2013, 23:28
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Co kupić jako pierwsze ?

Post autor: calisto1411 »

Jeśli masz kupić Dominiona, to tylko Intrygę. Nie pakuj się w Rozdarte Królestwo, bo to marnotrawstwo kasy. W Intrydze przynajmniej masz jakąś interakcję. Świetna gra na rozpoczęcie.
7 cudów też jest dobre na początek, ale jeśli myślisz o grze w dwie osoby, to o tej pozycji zapomnij.
Neuroshima Hex jest świetna jeśli lubisz ten klimat i strategię.
Dodatkowo na początek mogę polecić "sterego" Carcassonne'a.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 2332 times

Re: Co kupić jako pierwsze ?

Post autor: Curiosity »

Ja bym brał Dominion, bo to jest uniwersalne. Jako zdecydowany zwolennik ameritrashów, z przyjemnością grywam w Dominiona, natomiast na żadną Agricolę czy inne euro nie dam się namówić. No i zasady tłumaczy się w 3 minuty.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Co kupić jako pierwsze ?

Post autor: Bea »

calisto1411 pisze:Jeśli masz kupić Dominiona, to tylko Intrygę. Nie pakuj się w Rozdarte Królestwo, bo to marnotrawstwo kasy. W Intrydze przynajmniej masz jakąś interakcję. Świetna gra na rozpoczęcie.
A ja bym jednak zaczynała od podstawki, mniej skomplikowana od Intrygi, "silniczek" chodzi wzorowo, no i dużo łatwiej jest dostępna. Intryga później, na uzupełnienie, jak się spodoba.
calisto1411
Posty: 64
Rejestracja: 14 kwie 2013, 23:28
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Co kupić jako pierwsze ?

Post autor: calisto1411 »

Bea pisze:
calisto1411 pisze:Jeśli masz kupić Dominiona, to tylko Intrygę. Nie pakuj się w Rozdarte Królestwo, bo to marnotrawstwo kasy. W Intrydze przynajmniej masz jakąś interakcję. Świetna gra na rozpoczęcie.
A ja bym jednak zaczynała od podstawki, mniej skomplikowana od Intrygi, "silniczek" chodzi wzorowo, no i dużo łatwiej jest dostępna. Intryga później, na uzupełnienie, jak się spodoba.
Grałam w Rozdarte i w Intrygę. Rozdarte bardzo mnie znudziło. Każdy sobie coś tam dokłada i nawet nie zauważa się przeciwnika. W Intrydze jest dużo więcej interakcji. Ilość kart jest taka sama. Skomplikowanie nie specjalnie większe. I w jednej, i drugiej wersji to kwestia poznania kart. Dominion Rozdarte Królestwo chodzi za 92-124zł, to spory wydatek za grę, która może okazać się niewypałem.

Najlepiej jednak sugeruję wybrać się wpierw do wypożyczalni. Wypożyczyć gry, pograć i samemu ocenić co najbardziej się spodoba. Każdy ma własny gust.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Co kupić jako pierwsze ?

Post autor: mig »

Dla mnie Agri i Dominion to nudy.
Wsród ww nie ma imho takich które by swietnie chodziły na 2 oraz 3/4 osoby a jednocześnie nie były Agri ani Dominionem.

Inwazja- na dwójkę super, ale 3/4 znacznie gorzej
Neuroshima - jw
Cyklady- chyba najbliższa wymaganiom z wymienionych, ale imho na dwójkę (ze względu na kulejaca w takim składzie licytacje) chodzi średnio
GoT- poniżej 3 osób szkoda czasu, a pełnię możliwości pokazuje dopiero na 5-6
7 cudów- wariant na 2 osoby dość kontrowersyjny, no sama gra tez...

Więc jeśli koniecznie z ww listy to:
- Cyklady
-7 cudów
-neuroshima
-inwazja
-got (we dwójkę nie zagrasz, ale lepiej żeby GoT stał na półce niż Agri czy Dominion;)

A jeśli coś spoza listy to warto przyjrzeć się Stone Age, Ninjato, dolinie krolow, Caylusowi, Puerto Rico, Pokoleniom... Imho każda z nich lepiej spełnia wymagania niż wymienione proporcje.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Co kupić jako pierwsze ?

Post autor: donmakaron »

Inwazja nie jest taka zła na więcej osób, a nadchodzący Kataklizm wprowadzi oficjalne zasady i dodatkowe moduły/karty/żetony do gry dla wielu graczy.
Cyklady na dwójkę to faktycznie nie aż taki dobry wybór - gdy już ktoś osiągnie przewagę, trudno cokolwiek na to poradzić.
7 cudów za to dobrze chodzi w każdym wariancie, ale jakoś rzadko pojawiają się na stole gdy spotykamy się w dwie, trzy osoby...
boardgeek
Posty: 3
Rejestracja: 14 kwie 2013, 19:06

Re: Co kupić jako pierwsze ?

Post autor: boardgeek »

Jeśli chodzi o warhammera Inwazje strasznie urzekły mnie grafiki na kartach ale niestety jak już ktoś wyżej napisał gra jest niedostępna... wielka szkoda chyba musze uzbroić się w cierpliwość.Gra o tron pokazuje "pazur" dopiero przy 5-6 graczach :/
Ostatnio zagrywamy sie w Osadników dlatego pomyślałem o Agricoli ale jak widzę ma małe poparcie. Cyklady gra która posiada spory współczynnik licytacji... ale jak licytować w 2 osoby.. hmm zostaje Dominion, NH, i 7 cudów

1......
2......
3......

4 W:I (Gra ma coś w sobie co strasznie mnie przyciąga do niej, z pewnością znalazła by się w czołówce gdyby nie jej dostępność a raczej jej brak..)
5 Cyklady
6 Agricola
7 Gra o tron

Dziekuje wszystkim za dotychczasowe porady, jeśli jeszcze bylibyście uprzejmi jakoś mnie pokierować byłbym wdzięczny :)
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Co kupić jako pierwsze ?

Post autor: szmajchel »

Dominion to pasjansowata gra, gdzie można zaszkodzić przeciwnikowi, ale przede wszystkim liczy się strategia i optymalizacja. Ja bardzo lubiłem grać online, na żywo już niezbyt. Kompletny brak klimatu, dużo dodatków, sama podstawka bardzo szybko się ogra. Nie wiem czy jeszcze można przetestować online
NH - konfrontacyjna gra taktyczna. Sporo dodatków, trochę losowości, negatywna interakcja pełną gębą, specyficzny klimat. Nie każdemu podejdzie. Można przetestować online
Obydwie te gry są jak dla mnie 2osobowe
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Co kupić jako pierwsze ?

Post autor: donmakaron »

Używane WH:I w dobrym stanie można znaleźć w całkiem niezłych cenach na forum czy allegro. Jeśli nie chcesz używanych kupować to wracamy do Neuroshimy ;)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Co kupić jako pierwsze ?

Post autor: Bea »

Koniecznie chcesz "kawa na ławę" konkretną kolejność? To proszę. Oczywiście to tylko moja subiektywna ocena.
1. Dominion - bo strasznie wciąga i uzależnia, dobry w każdej konfiguracji, ma sporo dodatków i generalnie jest "miodny". Ja go uwielbiam :)
2. Siedem Cudów - też wciąga, można grać w większym gronie, gra prosta ale płynna, też są dostępne dodatki, piękne grafiki.
3. Neuroshima Hex - na trzecim miejscu, bo jeszcze w to nie grałam, ale ponoć bardzo dobra i regrywalna gra, jest na mojej wishliście.

Jeśli jesteś skłonny poświęcić trochę więcej czasu na ogarnięcie zasad i chciałbyś coś bardziej wymagającego to zwróć uwagę na Nową Erę.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Co kupić jako pierwsze ?

Post autor: schizofretka »

Jeśli lubicie osadników, to raczej lubicie interakcję - Dominion raczej odpada. Ja stawiałbym jednak na Agricolę oraz ewentualnie Inwazję, po upewnienieniu, że docelowy partner będzie chciał grać. No i trzeba jednak wydać trochę na dodatki. Są tacy, którzy potrafią zadowolić się kilkoma przy grze towarzyskiej, ale jeśli ktoś ma parcie na optymalizację, wygrywanie i w ogóle wyciągnięcie ile się da, to na pewne stałe wydatki trzeba się przygotować. Neuroshima Hex może być lepszą alternatywą - też jest sporo dodatkowych armii, ale jednak nie tyle. Bardzo fajna gra na dwie osoby, jeśli komuś losowość nie przeszkadza. Ja osobiście nie lubię.

7 cudów to gra prosta i jak dla mnie nudna, której głównym atutem jest bardzo dobre działanie w 7 osób (nie to, żeby to była jedyna albo najlepsza taka gra) - na dwie osoby nie ma sensu.

Gra o Tron tylko w 6 osób, ewentualnie w 5 jak szósty nie przyszedł, a plansza już rozłożona.

Cyklady bardzo fajne, ale od 3, najlepiej 4. W dwie osoby sporo gorzej.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
NTomasz
Posty: 646
Rejestracja: 04 maja 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co kupić jako pierwsze ?

Post autor: NTomasz »

schizofretka pisze:
7 cudów to gra prosta i jak dla mnie nudna, której głównym atutem jest bardzo dobre działanie w 7 osób (nie to, żeby to była jedyna albo najlepsza taka gra) - na dwie osoby nie ma sensu.

Gra o Tron tylko w 6 osób, ewentualnie w 5 jak szósty nie przyszedł, a plansza już rozłożona.

Cyklady bardzo fajne, ale od 3, najlepiej 4. W dwie osoby sporo gorzej.
cyklady na 2 dzialaja duzo lepiej niz na 3.
a 7 cudow to jedna z najmniej nudzących się chyba gier... super regrywalna super miła super do uczenia innych 3S :P
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Co kupić jako pierwsze ?

Post autor: Pierzasty »

NTomasz pisze:cyklady na 2 dzialaja duzo lepiej niz na 3.
:shock: Serio? Muszę kiedy spróbować. Co przebija grę w trójkę?
ODPOWIEDZ