Eldritch Horror: Przedwieczna Groza (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

zbajszek pisze:
sirafin pisze:Nie martwcie się na zapas, od Arkham Horror czasy chyba trochę się zmieniły, tak samo liczba gier w roku wydawanych przez Galaktę ;)
Owszem czasy się zmieniły i Galakta wydaje dużo gier w PL, ale jednak bardzo często trzeba na to wydanie czekać dosyć długi czas. EH wyszło w grudniu, więc na wersję PL będziemy czekać pewnie w okolicach pół roku. Raczej nie boję się o to czy Galakta będzie wydawać dodatki do EH, a raczej po jakim czasie od premiery angielskiej.
Pewnie po takim czasie, jaki FFG wyznaczy na druk międzynarodowy. W grudniu FFG wypuściło WYŁĄCZNIE swoją wersję językową. Wersja niemiecka i polska, zostały wyznaczone na rok 2014. Nie będzie szybciej, choćbyśmy szaty rwali niczym Rejtan ;) Jeśli dla kogoś głód nowości jest ważniejszy niż wersja językowa, to capnie sobie od FFG. Ci którzy chcą swobodnie czytać na głos flavour texty, pograją w międzyczasie w coś innego, czekając na wersję PL i wszyscy będą żyli długo o szczęśliwie, póki Przedwieczny nas nie zeżre :D
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
zbajszek
Posty: 530
Rejestracja: 18 sie 2012, 19:18
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 17 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: zbajszek »

sirafin pisze:Pewnie po takim czasie, jaki FFG wyznaczy na druk międzynarodowy. W grudniu FFG wypuściło WYŁĄCZNIE swoją wersję językową. Wersja niemiecka i polska, zostały wyznaczone na rok 2014. Nie będzie szybciej, choćbyśmy szaty rwali niczym Rejtan ;) Jeśli dla kogoś głód nowości jest ważniejszy niż wersja językowa, to capnie sobie od FFG. Ci którzy chcą swobodnie czytać na głos flavour texty, pograją w międzyczasie w coś innego, czekając na wersję PL i wszyscy będą żyli długo o szczęśliwie, póki Przedwieczny nas nie zeżre :D
A w sumie nawet nie pomyślałem że w grudniu FFG tylko swoją wersję wypuszczało :oops: . W sumie zgadzam się z całością, choć patrząc na tą grę to za długo Ci wszyscy żyć nie będą, szczęśliwie też raczej nie będzie no chyba że ktoś jest kultystą ;).
--------------------Zbajchu Plays--------------------
---Moja Planszoteczka --- Sprzedam/Wymienię Topic ---
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: schizofretka »

Dużo jest tego fluffu? Bo nie wiem czy dotrzymam...
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
zbajszek
Posty: 530
Rejestracja: 18 sie 2012, 19:18
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 17 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: zbajszek »

Generalnie jest tego sporo, na pewno więcej niż w Arkhamie. Masz po kilka linijek fluffu praktycznie na każdej karcie (oprócz bodaj assetów i reliktów), także całkiem sporo tego jest. Co nie zmienia faktu że bez problemu można ogarnąć.

Objętościowo możesz mniej więcej zobaczyć po tych zdjęciach:

http://www.boardgamegeek.com/image/1736 ... tch-horror
http://www.boardgamegeek.com/image/1736 ... tch-horror
http://www.boardgamegeek.com/image/1735 ... tch-horror
http://www.boardgamegeek.com/image/1735 ... tch-horror

także mniej więcej możesz sam ocenić czy to dużo.
--------------------Zbajchu Plays--------------------
---Moja Planszoteczka --- Sprzedam/Wymienię Topic ---
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

Dużo. W Arkham to były 2-3 zdania przy spotkaniu, bo wszystkie karty spotkań zawierały opisy dla trzech miejscówek.

W Eldritch spora część kart wygląda podobnie (Spotkania Ogólne, Miast, Badawcze)
Obrazek

Pojawiły się jednak Spotkania, w których cała treść poświęcona jest jednej miejscówce (Spotkania Ekspedycyjne i w Innych Światach).

Dodatkowo opisy pojawiają się na małych dwustronnych kartach (Zaklęcia i Stany).
Obrazek

Są jeszcze opisy na kartach Mitów, Tajemnic, arkuszach Przedwiecznych i arkuszach Badaczy (szczególnie ciekawe są te opisujące co stało się z badaczem po utracie całego zdrowia lub poczytalności). Tak więc zagęszczenie większe :)

Wystarczy zerknąć na film promocyjny z wprowadzeniem do zasad, tam widać sporo elementów i to ile jest opisów fabularnych.
http://www.youtube.com/watch?v=6PxySn6RCXw


---EDYCJA---
Zbajszek mnie uprzedził :D
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Rocy7 »

A AH się przejechałem, ale jeśli EH jest uproszczoną wersją może być interesujący.

Mam 2 pytania:
1) Jak rozumiem EH uniknął problemów AH z niejednoznacznymi, szczegółowymi zasadami? i ciągłym zerkaniem do instrukcji.
2) Ile średnio trwa rozgrywka ( na ile deklaracja na pudełku pokrywa się z rzeczywistością)?
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

Ad1. Tak. W zasadzie jedyne czego się musisz "nauczyć", to czym są testy umiejętności i jak się walczy z potworami. Na pewno nie są to skomplikowane rzeczy. Ogólne zasady też są przejrzyste i łatwe do spamiętania, ale nawet jeśli ktoś ma słabą pamięć, to całość jest bardzo dokładnie streszczona na ostatniej stronie Reference Guide. Nie ma się co obawiać ciągłego zerkania do instrukcji. Zresztą angielska Instrukcja jest w sieci, więc można się przekonać samemu, że zasady nie wyglądają jak plątanina macek ;)

Ad2. Mocno zależna od liczby graczy i podejścia do rozgrywki. Średnio liczyłbym 40min/gracza.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Rocy7 »

Widziałem zasady chodziło mi czy praktyka odpowiada przejrzystości reguł:) Dzięki za info. Jak jest z końcem gry zawsze trwa tyle samo rund czy pojawiają się zdarzenia przybliżające/oddalające koniec? Z tego co widzę w zasadach znowu (tak jak w AH) wymieniać przedmiotami można się tylko będąc na tym samym polu, czy można wchodzić w interakcje z innymi graczami na odległość?
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

Limit tur jest z góry określony i niezmienny. Są pojedyncze karty Mitów, które mogą zakończyć grę przed czasem, ale przy dobrym planowaniu to w zasadzie nie ma prawa mieć miejsca. Praktycznie wszystkie przegrane były u nas spowodowane Przebudzeniem Przedwiecznego (w przeciwieństwie do Arkham Horror, przebudzony Przedwieczny to istna katastrofa dla badaczy) albo wyczerpaniem limitu czasowego.

Są karty/zdolności umożliwiające wymianę na odległość, wpływanie na innych badaczy na odległość.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Rocy7 »

sirafin pisze:Limit tur jest z góry określony i niezmienny.
szkoda.
sirafin pisze:Są karty/zdolności umożliwiające wymianę na odległość, wpływanie na innych badaczy na odległość.
zawsze coś:).

A jak z największą bolączką kooperacji problemem lidera? Wymyślono coś co sensownie działa w tej kwestii?
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

Rocy7 pisze:
sirafin pisze:Limit tur jest z góry określony i niezmienny.
szkoda.
sirafin pisze:Są karty/zdolności umożliwiające wymianę na odległość, wpływanie na innych badaczy na odległość.
zawsze coś:).
A mnie akurat to bardzo dopowiada, widać wyraźnie kiedy rozgrywka się kończy i nie ma sytuacji z cyklu "poszło nam fatalnie, niech ta gra na litość boską nas w końcu dobije, zamiast się nad nami znęcać".
Rocy7 pisze:A jak z największą bolączką kooperacji problemem lidera? Wymyślono coś co sensownie działa w tej kwestii?
"Problem" lidera, to problem tkwiący w graczach, a nie w grach :P To taki sam "problem", jak gracz z paraliżem decyzyjnym, czy gracz szukający na siłę dziur w regułach, grupa musi sama sobie poradzić z takimi rzeczami. Żadna mechanika nie zastąpi zdrowego rozsądku i kultury ;)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
mafiafb
Posty: 137
Rejestracja: 28 lip 2013, 20:18

Re: Eldritch Horror

Post autor: mafiafb »

FFG zapowiada już pierwszy dodatek ;)

http://www.fantasyflightgames.com/edge_ ... 237&epmi=s

Nie znana jest bliższa data wydania podstawki po Polsku?
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6129
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 644 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: pan_satyros »

Niemiecka jest zapowiedziana na wiosnę tego roku - to ten sam druk, wiec PL pewnie wyjdzie równolegle. Obstawiam minimum Kwiecień/Maj.
Awatar użytkownika
mafiafb
Posty: 137
Rejestracja: 28 lip 2013, 20:18

Re: Eldritch Horror

Post autor: mafiafb »

pan_satyros pisze:Niemiecka jest zapowiedziana na wiosnę tego roku (...)
Das is wunderbar ;) Albo jakoś tak. Nie mogę się doczekać. Chyba w końcu gra, która zastąpi top 1 czyli AH :)
Awatar użytkownika
Dr_Kecaj
Posty: 344
Rejestracja: 21 sie 2013, 13:34
Has thanked: 24 times
Been thanked: 26 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Dr_Kecaj »

pocieszam się, że jeśli wydawnictwo dotrzyma słowa to jeszcze około 90 dni czekania
Kupię Szczura rogatego PL
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Odp: Eldritch Horror

Post autor: Rocy7 »

antykwator pisze:pocieszam się, że jeśli wydawnictwo dotrzyma słowa to jeszcze około 90 dni czekania
Mnie te 90 dni nie pociesza, gralem i nie moge doczekac sie wersji polskiej, szybsza (nie ma mozliwosci przeciagania gry, bo talia ciagle idzie do przodu), latwiejsza i przystepniejsza niz AH, i jak mi sie wydaje glownie z uwagi na zadania oraz talie dopasowane do poszczegolnych przedwiecznych bardziej klimatyczna:).
Jedyny minus to troche rozstawiania, ale I tak mniej niz w AH.
TTR_1983
Posty: 3936
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: TTR_1983 »

Właśnie ruszyła przedsprzedaż w 3 trollach. Cena 175 zł. O co kaman? Angielską wersję można normalnie kupić za 175 zl. Jeśli w przedsprzedaży jest taka cena, to normalnie 200 zł będzie. Jestem mocno zawiedziony ceną. Jako, że jest to jeden z tańszych sklepów w necie, ciężko będzie taniej kupić. Nie liczyłem, że polska edycja będzie dużo tańsza od angielskiej, ale że będzie droższa i to w przedsprzedaży?
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: janekbossko »

Cena taka sama jak arkham:)
To juz standart
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4778
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1036 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Trolliszcze »

Galakta zawsze miała bardzo "europejskie" ceny, niestety.
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Rune »

Fakt, też się spodziewałem, że będzie taniej :? Liczyłem na +/- 150 zł. Jeśli ktoś chętny na złożenie preordera w 3Trollach ze zniżką 5%, to zapraszam na priva ;)
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
mafiafb
Posty: 137
Rejestracja: 28 lip 2013, 20:18

Re: Eldritch Horror

Post autor: mafiafb »

Super wiadomość! Może instrukcję w pdf po Polsku szybciej wydadzą i będzie można wdrażać powoli zanim gra dojdzie.
Ostatnio zmieniony 02 kwie 2014, 12:51 przez mafiafb, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Aduanath
Posty: 495
Rejestracja: 31 paź 2012, 18:55
Lokalizacja: Legnica
Been thanked: 1 time

Re: Eldritch Horror

Post autor: Aduanath »

Szkoda, że już nie ma info, jaka jest sugerowana cena detaliczna... :/
Nasza kolekcja - ciągle się rozwija :)
TTR_1983
Posty: 3936
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: TTR_1983 »

Aduanath pisze:Szkoda, że już nie ma info, jaka jest sugerowana cena detaliczna... :/
pewnie ze 190 pln
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Eldritch Horror

Post autor: mig »

mulek18 pisze:Jeśli w przedsprzedaży jest taka cena, to normalnie 200 zł będzie. Jestem mocno zawiedziony ceną.
Akurat w 3Trollach bardzo często cena regularna nie odbiega specjalnie (aczasem wcale) od preorderowej, a nierzadko gry zaraz po zakończeniu przedsprzedaży trafiają od razu do promocji. :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Kostaki
Posty: 135
Rejestracja: 20 lis 2010, 09:20
Has thanked: 29 times
Been thanked: 7 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Kostaki »

No to czekamy - ja tylko mam nadzieję, że nie będzie żadnych problemów tłumaczeniowych (typu komin spór i kosmiczni marinsi), bo specjalnie ostatnio się przerzuciłem na wersje PL przy przygodówkach, żeby współgraczy gorszych w języku Billa Trzęsiwłóczni nie peszyć podczas rozgrywki :)
ODPOWIEDZ