Eldritch Horror: Przedwieczna Groza (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
to tylko ja
Posty: 179
Rejestracja: 07 gru 2008, 19:51
Lokalizacja: Suwałki

Re: Eldritch Horror

Post autor: to tylko ja »

schizofretka pisze:Ale daty nie podali...
Podadzą termin, a my będziemy niepotrzebnie się denerwować, bo nie dotrzymali go ;)
Od siebie dodam, że biorę na premierę. Zobaczymy co tam Corey Konieczka zmajstrował.
Awatar użytkownika
Maciek Mazgaj
Posty: 81
Rejestracja: 29 gru 2012, 14:11
Lokalizacja: ŁÓDŹ

Re: Eldritch Horror

Post autor: Maciek Mazgaj »

Na stronie Galakty, w Planach Wydawniczych - I połowa 2014 roku.
http://galakta.pl/plany-wydawnicze/plan ... e-nowosci/
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: yosz »

I połowa 2014 roku. Na razie pewnie nie są w stanie podać dokładnej daty, bo wszystko zależy od FFG i innych wydań nieangielskojęzycznych.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Aduanath
Posty: 495
Rejestracja: 31 paź 2012, 18:55
Lokalizacja: Legnica
Been thanked: 1 time

Re: Eldritch Horror

Post autor: Aduanath »

Jak pierwsza połowa 2014 roku, to znając Galaktę, obstawiam lipiec/sierpień :D
Nasza kolekcja - ciągle się rozwija :)
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: schizofretka »

Aduanath pisze:Jak pierwsza połowa 2014 roku, to znając Galaktę, obstawiam lipiec/sierpień :D
Oj, to chyba jednak się na angielskie skuszę, bo ono będzie chyba za chwilę?
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
przemoo99
Posty: 310
Rejestracja: 26 gru 2010, 14:08
Lokalizacja: Sheffield/UK

Re: Odp: Eldritch Horror

Post autor: przemoo99 »

schizofretka pisze:
Aduanath pisze:Jak pierwsza połowa 2014 roku, to znając Galaktę, obstawiam lipiec/sierpień :D
Oj, to chyba jednak się na angielskie skuszę, bo ono będzie chyba za chwilę?
Ja już widziałem wersję demo dla sklepu, do sprzedaży powinni mieć w następnym tygodniu. :-D
Planszówkowy maniak... :)
ArSaghar
Posty: 43
Rejestracja: 29 gru 2010, 20:42
Lokalizacja: Palędzie

Re: Eldritch Horror

Post autor: ArSaghar »

Już można kupić w US!
A ktoś wie jak w Europie sprawa stoi?
Bo na polskie sklepy i ich opieszałość to pewnie święta się zrobią...
Jest już gdzieś w UK (tam wysyłka za grosze i paka idzie raptem kilka dni) lub Deutsche??
Gram w gry, bo życie to gra!
Moja kolekcja:http://goo.gl/Szb52w
Cierń
Posty: 601
Rejestracja: 15 gru 2008, 11:53
Lokalizacja: Gliwice/Sośnica
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Eldritch Horror

Post autor: Cierń »

Awatar użytkownika
drapichrust7
Posty: 79
Rejestracja: 09 gru 2010, 22:35
Lokalizacja: Warszawa

Re: Eldritch Horror

Post autor: drapichrust7 »

Jestem po pierwszej rozgrywce (na dwie osoby).

Poszło nam bardzo łatwo (nawet za łatwo) co, przypuszczam, wynikło z dużej dozy szczęścia (a może EH, podobnie jak AH, jest grą łatwiejszą przy tylko dwóch graczach).
Przygotowanie gry chwilkę zajmuje ponieważ trzeba odłożyć karty, które nie pasują do przedwiecznego a potem złożyć talię mitów. W porównaniu do przeciętnej rozgrywki w AH było znacznie mniej walki z potworami. Dużo łatwiej pozyskiwaliśmy przedmioty. Mity "Ongoing" - odpowiednik Pogłosek z AH - były znacznie mniej dotkliwe. Bardzo duże znaczenie podczas gry miały żetony wskazówek, których w EH nie można po prostu podnieść z planszy - trzeba najpierw rozpatrzyć kartę Encounter. Wskazówki były nam potrzebne głównie aby popychać fabułę ku wygranej (przy testach przydawały się mniej).

Wojtek, który ze mną grał, narzekał na brak suwaków zmieniających wartości cech postaci. Mi to nie przeszkadzało. Natomiast spodobała mi się możliwość rozwijania statystyk. Inny element, który przypadł mi do gustu to karty Condition obrazujące stan bohatera. Co ciekawe skutki ich posiadania nie objawiają się natychmiast - aktywują je postępy na torze Omenów.

Mogę potwierdzić, że EH na pewno wymaga dodatków - szczególnie szczupła jest liczba kart tajemnic (Mystery), po 4 na przedwiecznego (wszystkie 4 mogą wejść do gry w trakcie jednej rozgrywki). Kart Encounter jest więcej i kilka rodzajów więc nie będą się często powtarzać.

Zasady są prostsze niż w AH a rozgrywka, jak na pierwszy raz, była płynna (najczęściej sięgaliśmy po podręcznik podczas rozstrzygania kart mitów, aby sprawdzić znaczenie wdrukowanych na nich symboli). Podział zasad na dwa podręczniki to bardzo dobry pomysł. Rulebook wprowadza w pierwszą rozgrywkę a Reference Guide zawiera alfabetyczną listę zagadnień i związanych z nimi zasadami (plus FAQ i zasady opcjonalne). Ten sam motyw FFG zastosowało w nowym Battlelore więc może będzie to nowa reguła.

Ogólne wrażenie mam pozytywne (nawet bardzo). Dominuje odczucie, że EH to Arkham 2.0 - nowocześniejsze, uporządkowane, odchudzone tam gdzie trzeba. Która za gier jest lepsza jeszcze nie wiem, ale nawet jeśli ostatecznie padnie na EH to Arkham zostanie na mojej półce.
TTR_1983
Posty: 3937
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: TTR_1983 »

Ta gra to klasyczne dojonko.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: schizofretka »

Zawsze możesz nie kupować. Zresztą jest ewidentnie różna od AH, z reguł podoba mi się bardziej i jestem zainteresowany. Ani Ah ani MoM mi nie podeszło, a chciałbym mieć jakiś horror, więc cieszę się że ją wydają.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Acaraje
Posty: 146
Rejestracja: 21 lip 2012, 14:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Eldritch Horror

Post autor: Acaraje »

Ja swój egzemplarza Horroru w Arkham, pozbyłem się właśnie przez natłok zasad... zwłaszcza że byłem jedyną osoba która przeczytała instrukcję, bo reszta stwierdziła ze przez nią, po prostu nie przebrnie :P , przez co rozgrywka była dla mnie mega męcząca... W sumie to się ucieszyłem że pojawi się Eldritch Horror, miałem nadzieję ze uszczuplą zasady i że gra będzie bardziej przystępna i płynna. czytając komentarze , wnioskuję że chyba tak właśnie jest. Ja czekam z niecierpliwością na polskie wydanie.
Awatar użytkownika
Aduanath
Posty: 495
Rejestracja: 31 paź 2012, 18:55
Lokalizacja: Legnica
Been thanked: 1 time

Re: Eldritch Horror

Post autor: Aduanath »

Acaraje pisze:Ja swój egzemplarza Horroru w Arkham, pozbyłem się właśnie przez natłok zasad... zwłaszcza że byłem jedyną osoba która przeczytała instrukcję, bo reszta stwierdziła ze przez nią, po prostu nie przebrnie :P , przez co rozgrywka była dla mnie mega męcząca... W sumie to się ucieszyłem że pojawi się Eldritch Horror, miałem nadzieję ze uszczuplą zasady i że gra będzie bardziej przystępna i płynna. czytając komentarze , wnioskuję że chyba tak właśnie jest. Ja czekam z niecierpliwością na polskie wydanie.
Dokładnie z tych samych względów mój Narzeczony nie lubi AH :D . Ale że to jednak Lovecraftowski świat, to sprzedać nie pozwalam :D . Jednak również na polskie Eldricht czekamy, może mojemu Lubemu przypadnie do gustu? ;)
Nasza kolekcja - ciągle się rozwija :)
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6130
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 645 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: pan_satyros »

rahdo o EH (jak zawsze 3 filmy)
http://www.youtube.com/watch?v=_iLIJ-DXiQ0
- to nadal gra w stylu Arkham - rusz się, wykonaj akcje - rzuć kością, wykorzystaj umiejętności, karty itd - zobacz co się stanie.
- jest jednak znacznie bardziej płynna i mniej rozdrobniona w zasadach od Arkham
- poziom trudności wydaje się podobny do AH
- gdy postać straci poczytalność jej figurka staje się miejscem, do którego inni mogą przyjść i wykonać fabularnie uzasadnioną akcję - bardzo fajny element gry.
Jak dla mnie bomba, kupuję gdy tylko wyjdzie PL.
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Valarus »

mulek18 pisze:Ta gra to klasyczne dojonko.
Nah, to raczej gra dla ludzi, którzy jeszcze nie posiadają AH, przynajmniej moim zdaniem. Jak masz AH - to albo nie kupuj, albo przy okazji sprzedaj Arkham. Jak nie masz, a chcesz tego typu grę - to EH jest po prostu lepszy. Żadne tam dojonko, tylko trzeba sprytnie gry kupować.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5833
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 408 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: KubaP »

A wiadomo czy/kiedy ukaże się polska wersja?
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6130
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 645 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: pan_satyros »

Valarus pisze:
mulek18 pisze:Ta gra to klasyczne dojonko.
Nah, to raczej gra dla ludzi, którzy jeszcze nie posiadają AH, przynajmniej moim zdaniem. Jak masz AH - to albo nie kupuj, albo przy okazji sprzedaj Arkham. Jak nie masz, a chcesz tego typu grę - to EH jest po prostu lepszy. Żadne tam dojonko, tylko trzeba sprytnie gry kupować.
Wydaje mi się, że nie ma sensu snuć takich dywagacji - każdy sam zdecyduje czy kupi jedną, drugą czy obie.
AH i EH to przede wszystkim gry-opowieści/przygody, gdzie liczy się klimat, nic nie stoi na przeszkodzie by raz zagrać w przygodę globalną, a innym razem rozgrywającą się w mieście i na jego obrzeżach.
Posiadam AH i dodatki i nie mam zamiaru się go pozbywać.

Kuba - wiemy tylko tyle, że w pierwszej połowie 2014 :(
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Valarus »

pan_satyros pisze:
Wydaje mi się, że nie ma sensu snuć takich dywagacji - każdy sam zdecyduje czy kupi jedną, drugą czy obie.
AH i EH to przede wszystkim gry-opowieści/przygody, gdzie liczy się klimat, nic nie stoi na przeszkodzie by raz zagrać w przygodę globalną, a innym razem rozgrywającą się w mieście i na jego obrzeżach.
Posiadam AH i dodatki i nie mam zamiaru się go pozbywać.

Kuba - wiemy tylko tyle, że w pierwszej połowie 2014 :(
Moim zdaniem jednak ma, wiele osób nie będzie miało okazji sprawdzić EH przed zakupem, dlaczego rozważanie pytań w stylu "mam Arkham, czy warto kupić EH?" lub "czy bardziej warto kupić AH czy EH" są bardzo na miejscu. W moim odczuciu większość graczy wybierze jedną i będzie w nią grała, kiedy druga będzie pokrywać się kurzem.
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Hiu »

pan_satyros pisze: ...AH i EH to przede wszystkim gry-opowieści/przygody, gdzie liczy się klimat, nic nie stoi na przeszkodzie by raz zagrać w przygodę globalną, a innym razem rozgrywającą się w mieście i na jego obrzeżach.
Zdecydowanie tak
pan_satyros pisze: Posiadam AH i dodatki i nie mam zamiaru się go pozbywać.
Nie wyrazilbym tego inaczej :)
Mysle, ze tutaj roznica bedzie w tego samego typu co Descent 1 i Descent 2.

Zbieracze beda mieli obie, gracze beda grali w obie. Taka jest naturalna kolej rzeczy :) A chomikow na forum paru mamy prawda?
Awatar użytkownika
zbajszek
Posty: 530
Rejestracja: 18 sie 2012, 19:18
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 17 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: zbajszek »

KubaP pisze:A wiadomo czy/kiedy ukaże się polska wersja?
Galakta ma info że I połowa 2014

Ja po kupieniu EH, nie mam zamiaru pozbywać się swojego AH. Gry są bardzo podobne, ale ja przynajmniej odczuwam w nich na tyle różnicy że widzę zasadność zatrzymania AH (choć w EH na razie jestem po jednej rozgrywce). Generalnie mechanika jest prawie że identyczna, a zasady zostały pozbawione tych milionów wyjątków, przez co na pewno gra się trochę łatwiej pod względem mechanicznym. Jednak trudność samej gry jest dosyć spora. Pewniej będę mógł się wypowiedzieć po paru partiach jednak mi gra bardzo przypadła do gustu.

Co do zostawiania AH, to możliwe że ja widzę zasadność głównie z powodów nostalgii, jednak raczej swojej kopii się nie pozbędę i będę uzupełniał dodatki na bieżąco :).
--------------------Zbajchu Plays--------------------
---Moja Planszoteczka --- Sprzedam/Wymienię Topic ---
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: palladinus »

Obszerny opis, porównanie i recenzja na naszym blogu Ciekawe Gry nowego redaktora w naszej ekipie. Polecam!

Zagrałem w “Eldritch Horror”
Acaraje
Posty: 146
Rejestracja: 21 lip 2012, 14:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Eldritch Horror

Post autor: Acaraje »

Właśnie przeczytałem recenzję Eldritch Horror i już wiem że tą grę po prostu muszę zakupić!! Rzecz jasna zaczekam aż wypuści ja Galakta :)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: mig »

palladinus pisze:Obszerny opis, porównanie i recenzja na naszym blogu Ciekawe Gry nowego redaktora w naszej ekipie. Polecam!

Zagrałem w “Eldritch Horror”
tzn kogo, bo przy recenzji nie mogłem znaleźć żadnego podpisu...?
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: palladinus »

Rzeczywiście jest to mało widoczne, ale w prawej kolumnie na samej górze widnienie autor - This entry was posted on 18 Styczeń 2014 by Marco (...).
Muszę przyznać, że imponujący debiut.
ODPOWIEDZ