Carcassonne-rzeka

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
ibrachim12
Posty: 5
Rejestracja: 18 wrz 2013, 18:00
Lokalizacja: Kraków

Carcassonne-rzeka

Post autor: ibrachim12 »

Trochę denerwuje mnie Carcassonne bez żadnych rzek, mam już 3 pierwsze dodatki, czyli: Karczmy i katedry, Kupcy i budowniczowie, Księżniczka i smok (najbardziej polecam 2 pierwsze, księżniczka i smok jest trochę agresywna :twisted: ) No ale wróćmy do tematu. Jaki dodatek z rzeką najbardziej polecacie?

Z góry dziękuje za odpowiedź. :)
Ostatnio zmieniony 18 wrz 2013, 20:02 przez ibrachim12, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1308 times

Re: Carcassonne-rzeka

Post autor: rastula »

a to jest kilka?


ja znam 1 - rzeka właśnie - bodajże 12 kafelków wykładanych na początku gry...
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4476
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Carcassonne-rzeka

Post autor: garg »

Jest Rzeka 1 i Rzeka 2 - różnią się wzorami na kafelkach, a można je także używać razem (po drobnych modyfikacjach zasad).
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
ibrachim12
Posty: 5
Rejestracja: 18 wrz 2013, 18:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Carcassonne-rzeka

Post autor: ibrachim12 »

garg pisze:Jest Rzeka 1 i Rzeka 2 - różnią się wzorami na kafelkach, a można je także używać razem (po drobnych modyfikacjach zasad).
Ja znalazłem tylko dodatek Hrabia, król i rzeka. :(
Awatar użytkownika
MarcinG
Posty: 265
Rejestracja: 13 lut 2013, 15:41

Re: Carcassonne-rzeka

Post autor: MarcinG »

Ja posiadam rzeka 1 i ten dodatek jest naprawdę fajny i godny polecenia :)
Svartisen
Posty: 176
Rejestracja: 09 wrz 2013, 19:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Carcassonne-rzeka

Post autor: Svartisen »

Rzeka 2 jest częścią większego dodatku: Król, Hrabia i Poddani (czy jakoś tak). Rzekę 1 można zamówić ze strony producenta (cundco.de) - jest niedroga. Osobiście nie jestem wielkim fanem rzek - niebieskie wstęgi na planszy ładnie wyglądają i pomagają dzielić pola, ale często zostają w ich podbliżu dziury, przez co całość nie prezentuje się najlepiej. Chyba nie ma dodatku, który bym jakoś szczególnie z rzekami polecał.
Ashes to ashes, dice to dice...
ibrachim12
Posty: 5
Rejestracja: 18 wrz 2013, 18:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Carcassonne-rzeka

Post autor: ibrachim12 »

Svartisen pisze:Rzeka 2 jest częścią większego dodatku: Król, Hrabia i Poddani (czy jakoś tak). Rzekę 1 można zamówić ze strony producenta (cundco.de) - jest niedroga. Osobiście nie jestem wielkim fanem rzek - niebieskie wstęgi na planszy ładnie wyglądają i pomagają dzielić pola, ale często zostają w ich podbliżu dziury, przez co całość nie prezentuje się najlepiej. Chyba nie ma dodatku, który bym jakoś szczególnie z rzekami polecał.
A mógłbyś mi podać link do rzeki 1 bo nie umiem tego znaleźć.
Awatar użytkownika
nahar
Posty: 1343
Rejestracja: 24 sty 2005, 21:11
Lokalizacja: Warszawa....teraz
Has thanked: 124 times
Been thanked: 85 times

Re: Carcassonne-rzeka

Post autor: nahar »

Rzeka 1 i Rzeka 2 można kiedyś było kupić je oddzielnie. Ja mam w małych pudełkach nic nie wiem o żadnym Hrabim itp.

Wg mnie bardzo fajne.
Svartisen
Posty: 176
Rejestracja: 09 wrz 2013, 19:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Carcassonne-rzeka

Post autor: Svartisen »

ibrachim12 pisze:
A mógłbyś mi podać link do rzeki 1 bo nie umiem tego znaleźć.
http://www.cundco.de/shop/?tx_dkdshop%5 ... uct%5D=111 Niestety cała strona po niemiecku. Ale z pomocą tłumacza lub kogos kto trochę zna ten język dasz radę. Z innych dodatków mają też Szkołe: http://www.cundco.de/shop/?tx_dkdshop%5 ... 67a8b766e1
Ashes to ashes, dice to dice...
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Carcassonne-rzeka

Post autor: wc »

A ja rzekę 1 zdobyłem w czeskim wydaniu Carcassone: Hrad (czyli zamek).
Był tam również dołączony pierwszy malutki dodatek King & Scout
Takie 3 w jednym :-)
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
adalbert
Posty: 941
Rejestracja: 02 lis 2009, 14:15
Has thanked: 12 times
Been thanked: 26 times

Re: Carcassonne-rzeka

Post autor: adalbert »

Ja miałem rzekę z podstawki angielskiej.
Wydaje mi się (właściwie to sprawdzone), że przy tym dodatku większego znaczenia nabierają pola, co może premiować graczy, którzy potrafią to wykorzystać (wiem, to przecież tylko Carcassonne...).
Awatar użytkownika
olocop
Posty: 325
Rejestracja: 22 wrz 2011, 13:43
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 42 times
Been thanked: 140 times

Re: Carcassonne-rzeka

Post autor: olocop »

Zawsze można sobie rzekę I i/lub II przed zakupem wydrukować i zobaczyć, jak się z tym gra. Jako że rewersy płytek rzeki nie muszą być identyczne z pozostałymi, będzie się grało tak samo jak w oryginał (poza walorami estetycznymi).
"Wojna? Kataklizm? Po co? Diabły te przysłały Europie coś, co się nazywa: Mah-jong. Mah-jong jest to taka chińska gra, w którą umiał grać dobrze jeden stuletni mandaryn, ale się wreszcie powiesił" Kornel Makuszyński, "Wycinanki",1925
ibrachim12
Posty: 5
Rejestracja: 18 wrz 2013, 18:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Carcassonne-rzeka

Post autor: ibrachim12 »

Sprawdzałem w internecie koszty rzeki 1 i 2 i stwierdziłem że chyba najbardziej by się opłacało kupić dodatek Hrabia,król i rzeka. Co sądzicie o tym dodatku?
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1903
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 147 times
Been thanked: 172 times

Re: Carcassonne-rzeka

Post autor: tomuch »

Hrabia nie podszedł nam zupełnie (ale gramy głównie w dwójkę), król i bandyta spoko, tylko sporo liczenia na koniec gry przy większej liczbie dodatków, a rzekę albo się lubi, albo nie.
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Carcassonne-rzeka

Post autor: TTR_1983 »

Hrabia to zdecydowanie najgorszy dodatek. Nakombinowanie z zasadami i tyle.
Svartisen
Posty: 176
Rejestracja: 09 wrz 2013, 19:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Carcassonne-rzeka

Post autor: Svartisen »

Hrabia, król i rzeka jako calośc to niezły dodatek.

Hrabia rzeczywiści przekombinowany, choc to bardzo złośliwy dodatek (poza tym samo miasto zamiast płytki początkowej wygląda ładnie). Jednak nie zgodze się z przedmówcą. Moim zdaniem Katapulta czy Rabusie wypadają znacznie gorzej.

Kult lubię bardzo - więcej wredoty.

Król - dobrze się komponuje z Kupcami i Budowniczymi (zachęca do kończenia dróg i miast). A i te kilka kafelków to przydatne kombinacje.

Rzeka II - ładna i ułatwia życie przy określaniu granic pól, ale często ostateczna plansza jest bardziej dziurawa niż bez niej.
Ashes to ashes, dice to dice...
Scott
Posty: 128
Rejestracja: 20 sie 2013, 18:33

Re: Carcassonne-rzeka

Post autor: Scott »

Właśnie kupiłem sobie dodatek "Karczmy i katedry", ale wersję niderlandzką, i jest tam właśnie dodatek "Rzeka I". Czy ktoś posiada polską instrukcję do tego dodatku? Znam język niderlandzki i to mi nie przeszkadza, ale jednak chciałbym to mieć po polsku, w razie, gdybym grał z osobami, które tego języka nie znają (do ich wglądu).
Ostatnio zmieniony 28 wrz 2013, 15:05 przez Scott, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
sillue
Posty: 468
Rejestracja: 18 kwie 2012, 14:23
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Carcassonne-rzeka

Post autor: sillue »

zasady takie same jak Rzeka II, czyli tu
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 64 times

Re: Carcassonne-rzeka

Post autor: krisow »

W 2015 roku BARD wydał drugą edycję "CARCASSONNE" w poprawionych grafikach żetonów i pudełka. Podstawka zawierała od razu dodatek "OPAT". Niby fajnie, ale okazało się, że np wersja skandynawska tego wydania oprócz "Opata" dysponowała też innym dodatkiem "RZEKA". Niedawno przeglądałem nowości w sklepach i znalazłem w niektórych drugą wersję "CARCASSONNE" polskojęzyczną zawierającą tak jak i skandynawska "RZEKĘ" i "OPATA" (w sklepach w nawiasach podają nawet wersja Carcassonne edycja 2016, np. tutaj: edyycja 2015 - http://am76.pl/produkt.php?idprodukt=2384 lub edycja 2016 - http://am76.pl/produkt.php?idprodukt=3183). Jakoś tak cicho było tej małej, a istotnej różnicy w wydaniu.
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: Carcassonne-rzeka

Post autor: Bruno555 »

Gdybym wiedział to bym poczekał z kupnem nowej wersji bo miałbym ten fajny dodatek. A wygląda na to że nie da się dokupić rzeki w nowej szacie graficznej chociażby w jakimś dodatku.
ENDryu
Posty: 815
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 138 times
Been thanked: 28 times

Re: Carcassonne-rzeka

Post autor: ENDryu »

Rzeka jest w 6 dodatku ;)
Awatar użytkownika
predki
Posty: 427
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Carcassonne-rzeka

Post autor: predki »

Tyle, że w podstawce jest Rzeka 1, a w Hrabia, Król i Rzeka - Rzeka 2. Różnica niby niewielka, ale jest. Jedna ma rozgałęzienie, a druga nie.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
projekt8
Posty: 90
Rejestracja: 17 wrz 2013, 09:33

Re: Carcassonne-rzeka

Post autor: projekt8 »

Rzeka 1 rzadziej niż 2 generuje widoczną różnicę w pozycji startowej graczy w rozgrywce dwuosobowej. Ale to i tak niewielki czynnik w obliczu całej rozgrywki z ewentualnymi innymi dodatkami, kiedy jest dużo kafli.
jezuch89
Posty: 20
Rejestracja: 26 sie 2016, 22:10

Re: Carcassonne-rzeka

Post autor: jezuch89 »

Bruno555 pisze:Gdybym wiedział to bym poczekał z kupnem nowej wersji bo miałbym ten fajny dodatek. A wygląda na to że nie da się dokupić rzeki w nowej szacie graficznej chociażby w jakimś dodatku.
W zeszłym roku też kupiłem wersję 2015, potem poczytałem o samej rzece i udało mi się ją zdobyć w wersji rzeka I - 2015. Napisz albo do samego wydawnictwa Bard, albo, tak jak ja, do samego HiG (http://www.hans-im-glueck.de - gdzieś tu znajdziesz maila) i prawdopodobnie Ci pomogą. Trafiłem na świetnego gościa, który skontaktował się ze sklepem cundco.de i przez nich udało mi się otrzymać rzekę (chociaż w ich ofercie takiego produktu nie było). Koszt z tego co pamiętam wyniósł niecałe 6 euro (w tym 4 za wysyłkę). Także masz szansę, pozdrawiam.
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Carcassonne-rzeka

Post autor: krzyss »

Opchnijcie wersje z Opatem i kupcie z Opatem i Rzeka. Najprosciej, najszybciej, najtaniej.
ODPOWIEDZ