CV

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1738
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

CV

Post autor: Leser »

Po pierwszej grze mieliśmy zatrważającą wręcz liczbę wątpliwości:

1. Jakie znaczenie ma zapis odnoszący się do przydzielania pomocy społecznej po wyczerpaniu się każdej z 3 talii skoro gra kończy się przed wyczerpaniem trzeciej talii?

2. Jak łączyć karty w zestawy? Czy jeśli wykorzystałem karty wiedzy i zdrowia np. na potrzeby punktowania celu "w zdrowym ciele, zdrowy duch", to mogę skorzystać z tych samych kart punktując inny cel (przykładowo czy mogę skorzystać z kart wiedzy również do punktowania "Duszy towarzystwa")?

3. Co z niewykorzystanymi żetonami, które otrzymaliśmy z zakrytych kart? Przepadają na koniec rundy, czy zostają? To samo pytanie dotycz się żetonów, które otrzymujemy z kart wydarzeń.

4. Czy dopuszczalne jest przerzucenie w trzecim rzucie kości zamrożonej po rzucie pierwszym?
Ostatnio zmieniony 26 paź 2013, 23:22 przez Leser, łącznie zmieniany 1 raz.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1308 times

Re: CV

Post autor: rastula »

Leser pisze:Po pierwszej grze mieliśmy zatrważającą wręcz liczbę wątpliwości:

1. Jakie znaczenie ma zapis odnoszący się do przydzielania pomocy społecznej po wyczerpaniu się każdej z 3 talii skoro gra kończy się przed wyczerpaniem trzeciej talii?

2. Jak łączyć karty w zestawy? Czy jeśli wykorzystałem karty wiedzy i zdrowia np. na potrzeby punktowania celu "w zdrowym ciele, zdrowy duch", to mogę skorzystać z tych samych kart punktując inny cel (przykładowo czy mogę skorzystać z kart wiedzy również do punktowania "Duszy towarzystwa")?

3. Co z niewykorzystanymi żetonami, które otrzymaliśmy z zakrytych kart? Przepadają na koniec rundy, czy zostają? To samo pytanie dotycz się żetonów, które otrzymujemy z kart wydarzeń.
ad 3. pula żetonów odnawiana jest za każdym razem , przed ruchem. niewykorzystane żetony nie przechodzą na kolejną rundę... (dla płynności gry możemy je zatrzymać i tylko dobrać nowe , na początku swojej rundy). żetony z kart wydarzeń, też moim zdaniem musimy wydać od razu, niewykorzystane przepadają
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1738
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: CV

Post autor: Leser »

rastula pisze:
Leser pisze:Po pierwszej grze mieliśmy zatrważającą wręcz liczbę wątpliwości:

1. Jakie znaczenie ma zapis odnoszący się do przydzielania pomocy społecznej po wyczerpaniu się każdej z 3 talii skoro gra kończy się przed wyczerpaniem trzeciej talii?

2. Jak łączyć karty w zestawy? Czy jeśli wykorzystałem karty wiedzy i zdrowia np. na potrzeby punktowania celu "w zdrowym ciele, zdrowy duch", to mogę skorzystać z tych samych kart punktując inny cel (przykładowo czy mogę skorzystać z kart wiedzy również do punktowania "Duszy towarzystwa")?

3. Co z niewykorzystanymi żetonami, które otrzymaliśmy z zakrytych kart? Przepadają na koniec rundy, czy zostają? To samo pytanie dotycz się żetonów, które otrzymujemy z kart wydarzeń.
ad 3. pula żetonów odnawiana jest za każdym razem , przed ruchem. niewykorzystane żetony nie przechodzą na kolejną rundę... (dla płynności gry możemy je zatrzymać i tylko dobrać nowe , na początku swojej rundy). żetony z kart wydarzeń, też moim zdaniem musimy wydać od razu, niewykorzystane przepadają
To wydaje się sensowne, jednakże instrukcja mówi wyłącznie o uzupełnianiu żetonów, nie o ich odrzucaniu. Wyraźnie zakazane jest tylko "kumulowanie się" żetonów.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
Baartoszz
Posty: 836
Rejestracja: 27 sty 2010, 13:35
Lokalizacja: Komorów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times

Re: CV

Post autor: Baartoszz »

rastula pisze:ad 3. pula żetonów odnawiana jest za każdym razem , przed ruchem. niewykorzystane żetony nie przechodzą na kolejną rundę... (dla płynności gry możemy je zatrzymać i tylko dobrać nowe , na początku swojej rundy). żetony z kart wydarzeń, też moim zdaniem musimy wydać od razu, niewykorzystane przepadają
To po co w ogóle żetony w tej grze? Czy dobrze rozumiem, że żetony działają jak surowce w 7 Wonders? Tam żetonów nie ma.
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: CV

Post autor: Jan Madejski »

Zgadza się, żetonów mogłoby nie być (pula zawsze zgodna jest z wyłożonymi kartami), ale z nimi łatwiej jest wybierać karty do kupienia i decydować, które kości przerzucić.

Jeśli chodzi o zamrożone rzuty, to na testach mogliśmy je później przerzucać (jedynie pech był zamrażany na stałe), więc o ile w instrukcji nie ma na ten temat wzmianki, to jest to możliwe.
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1738
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: CV

Post autor: Leser »

Jan Madejski pisze:Zgadza się, żetonów mogłoby nie być (pula zawsze zgodna jest z wyłożonymi kartami), ale z nimi łatwiej jest wybierać karty do kupienia i decydować, które kości przerzucić.

Jeśli chodzi o zamrożone rzuty, to na testach mogliśmy je później przerzucać (jedynie pech był zamrażany na stałe), więc o ile w instrukcji nie ma na ten temat wzmianki, to jest to możliwe.
No właśnie obecność tych żetonów, przy braku jasnych sformułowań w instrukcji, budzi konfuzję.

Zasada przerzucania kości wcześniej "zamrożonych" jest zbieżna z mechaniką yahtzee i powiedzmy, że "oczywista", ale fajnie jakby piszący reguły zadali sobie jednak trud opisania tego jednoznacznie...
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
najata
Posty: 308
Rejestracja: 21 sie 2012, 11:36
Lokalizacja: Warszawa (Jelonki)
Has thanked: 99 times
Been thanked: 16 times

Re: CV

Post autor: najata »

Leser pisze:1. Jakie znaczenie ma zapis odnoszący się do przydzielania pomocy społecznej po wyczerpaniu się każdej z 3 talii skoro gra kończy się przed wyczerpaniem trzeciej talii?
Gra kończy się, gdy "po zakończeniu rundy i uzupełnieniu toru na planszy w talii starości jest mniej kart niż graczy (...) ". Runda zaś kończy się, gdy każdy z graczy wykonał swój pełny ruch (rzucanie kośćmi-wybranie kart i dodanie ich do CV-posprzątanie) i powinien ruszać się znowu gracz rozpoczynający (z Rowerem). Może się zatem okazać, że zanim skończy się runda, talia Starości zdąży się wyczerpać (na przykład sporo mieliśmy w tej rundzie Szczęścia). Moim zdaniem przytaczany przez Ciebie zapis jest jak najbardziej zasadny.
Leser pisze:2. Jak łączyć karty w zestawy? Czy jeśli wykorzystałem karty wiedzy i zdrowia np. na potrzeby punktowania celu "w zdrowym ciele, zdrowy duch", to mogę skorzystać z tych samych kart punktując inny cel (przykładowo czy mogę skorzystać z kart wiedzy również do punktowania "Duszy towarzystwa")?
Na każdy cel patrzysz z osobna, kart zaliczających się do niego nigdzie na bok nie odkładasz ani nic, więc jak najbardziej możesz.
Leser pisze:3. Co z niewykorzystanymi żetonami, które otrzymaliśmy z zakrytych kart? Przepadają na koniec rundy, czy zostają? To samo pytanie dotycz się żetonów, które otrzymujemy z kart wydarzeń.
Zostają, jeśli pasują do aktywnych, odkrytych kart - instrukcja mówi wprost, że na koniec ruchu, po uzupełnieniu, powinieneś mieć przed sobą dokładnie tyle (i dokładnie takie), ile widnieje w polach Efekt Twoich aktywnych (a więc tych, które są na wierzchu, nie zakryte) kart zapisanych w CV. Wszystkie inne żetony odrzucasz, bo jak inaczej zostać z wymaganym przez instrukcję zestawem? Tak samo karty wydarzeń - nie zapisują się w CV, więc ich żetony, niewykorzystane, przepadają. Moim zdaniem ten zapis instrukcji jest całkowicie jasny :)
Inna sprawa, ze faktycznie, obecność żetonów jest czysto techniczna - żeby łatwiej było się zastanawiać i dopasowywać do kart do kupienia, jak już to powiedział Jan Madejski.
Leser pisze:4. Czy dopuszczalne jest przerzucenie w trzecim rzucie kości zamrożonej po rzucie pierwszym?
"Zamrożone" zostają TYLKO kości z pechem. Cała reszta jest do Twojej dowolnej dyspozycji, możesz zatrzymać, przerzucić pozostałe, potem przerzucić wszystkie itd. (Za instrukcją: "Następnie może rzucić ponownie dwa razy dowolną liczbą wyrzuconych kości, jeśli wyniki które uzyskał mu nie odpowiadają. Jedynie kości, na których gracz wyrzucił symbol pecha, zostają zamrożone".)
Eternal Newbie :D
Mój stan posiadania na BGG
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1308 times

Re: CV

Post autor: rastula »

żetony to chyba ukłon w stronę "casuali" - możesz kłaść kości i żetony na kupowanych kartach, tak abyś sam i wszyscy wokół widzieli, że cię stać na zakup...
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1738
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: CV

Post autor: Leser »

najata pisze:
Leser pisze:1. Jakie znaczenie ma zapis odnoszący się do przydzielania pomocy społecznej po wyczerpaniu się każdej z 3 talii skoro gra kończy się przed wyczerpaniem trzeciej talii?
Gra kończy się, gdy "po zakończeniu rundy i uzupełnieniu toru na planszy w talii starości jest mniej kart niż graczy (...) ". Runda zaś kończy się, gdy każdy z graczy wykonał swój pełny ruch (rzucanie kośćmi-wybranie kart i dodanie ich do CV-posprzątanie) i powinien ruszać się znowu gracz rozpoczynający (z Rowerem). Może się zatem okazać, że zanim skończy się runda, talia Starości zdąży się wyczerpać (na przykład sporo mieliśmy w tej rundzie Szczęścia). Moim zdaniem przytaczany przez Ciebie zapis jest jak najbardziej zasadny.
Ok, rzeczywiście wynika to z instrukcji, choć systematyka opisu pozostawia nieco do życzenia (najpierw opisywana jest runda jako kolejne ruchy wszystkich graczy, a potem pod tytułem fazy rundy mamy opis poszczególnych faz ruchów poszczególnych graczy).
najata pisze:
Leser pisze:2. Jak łączyć karty w zestawy? Czy jeśli wykorzystałem karty wiedzy i zdrowia np. na potrzeby punktowania celu "w zdrowym ciele, zdrowy duch", to mogę skorzystać z tych samych kart punktując inny cel (przykładowo czy mogę skorzystać z kart wiedzy również do punktowania "Duszy towarzystwa")?
Na każdy cel patrzysz z osobna, kart zaliczających się do niego nigdzie na bok nie odkładasz ani nic, więc jak najbardziej możesz.
Nadal nie widzę, z czego to wynika.
najata pisze:
Leser pisze:3. Co z niewykorzystanymi żetonami, które otrzymaliśmy z zakrytych kart? Przepadają na koniec rundy, czy zostają? To samo pytanie dotycz się żetonów, które otrzymujemy z kart wydarzeń.
Zostają, jeśli pasują do aktywnych, odkrytych kart - instrukcja mówi wprost, że na koniec ruchu, po uzupełnieniu, powinieneś mieć przed sobą dokładnie tyle (i dokładnie takie), ile widnieje w polach Efekt Twoich aktywnych (a więc tych, które są na wierzchu, nie zakryte) kart zapisanych w CV. Wszystkie inne żetony odrzucasz, bo jak inaczej zostać z wymaganym przez instrukcję zestawem? Tak samo karty wydarzeń - nie zapisują się w CV, więc ich żetony, niewykorzystane, przepadają. Moim zdaniem ten zapis instrukcji jest całkowicie jasny :)
Inna sprawa, ze faktycznie, obecność żetonów jest czysto techniczna - żeby łatwiej było się zastanawiać i dopasowywać do kart do kupienia, jak już to powiedział Jan Madejski.
Cytat z instrukcji: "(...) Powinien ich mieć przed sobą dokładnie tyle, ile widnieje w polach Efekt jego aktywnych kart, zapisanych w CV. Jeśli wciąż ma te żetony, bo nie wykorzystał ich w bieżącej rundzie, nie otrzymuje nowych. "

Pierwsze zdanie, bez drugiego, jasno określałoby, ile można mieć żetonów. Pytanie brzmi: skoro doprecyzowano, że nie otrzymuje się nowych żetonów (jeden aspekt terminu "dokładnie tyle, ile widnieje w polach Efekt"), czemu nie doprecyzowano, że odrzuca się żetony z zakrytych kart oraz z kart wydarzeń (drugi aspekt)? Wyraźnie określono sytuację, w której po turze graczowi pozostają żetony i jedynie wprost zabroniono doprodukowania nowych tego samego rodzaju. Jak dla mnie jest to bardzo dalekie od precyzji.
najata pisze:
Leser pisze:4. Czy dopuszczalne jest przerzucenie w trzecim rzucie kości zamrożonej po rzucie pierwszym?
"Zamrożone" zostają TYLKO kości z pechem. Cała reszta jest do Twojej dowolnej dyspozycji, możesz zatrzymać, przerzucić pozostałe, potem przerzucić wszystkie itd. (Za instrukcją: "Następnie może rzucić ponownie dwa razy dowolną liczbą wyrzuconych kości, jeśli wyniki które uzyskał mu nie odpowiadają. Jedynie kości, na których gracz wyrzucił symbol pecha, zostają zamrożone".)
Tu po namyśle stwierdzam, że faktycznie czepiałem się na wyrost.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
najata
Posty: 308
Rejestracja: 21 sie 2012, 11:36
Lokalizacja: Warszawa (Jelonki)
Has thanked: 99 times
Been thanked: 16 times

Re: CV

Post autor: najata »

Leser pisze:Ok, rzeczywiście wynika to z instrukcji, choć systematyka opisu pozostawia nieco do życzenia (najpierw opisywana jest runda jako kolejne ruchy wszystkich graczy, a potem pod tytułem fazy rundy mamy opis poszczególnych faz ruchów poszczególnych graczy).
Tu się jak najbardziej zgadzam, mogłoby to być bardziej uporządkowane. Tzn. w niektórych miejscach potocznie określa się turę gracza (jeden ruch) rundą i nic dziwnego, że wywołuje to kontrowersje.
Leser pisze:Nadal nie widzę, z czego to wynika.
Najbardziej wynika chyba flavorowo - zyskiwanie dodatkowych punktów nie powoduje wymazywania doświadczeń z Twojego CV. Istota leży moim zdaniem w słowach "za każdą kartę zapisaną w jego CV", "za każdy zestaw dwóch zapisanych w jego CV kart" itd. Zapunktowanie nie ma się w żaden sposób do czynności zapisywania kart w CV - co jest w CV zapisane, to jest zapisane i może sobie punktować za każdym razem, gdy do tego zapisania w CV się odnosimy. Zresztą gdyby punktowanie wiązało się ze skreślaniem kart z CV, na pewno byłoby to napisane i parę razy podkreślone. Fakt, że może po prostu przydałby się lepszy przykład w instrukcji i nie byłoby problemu :)
Leser pisze:Cytat z instrukcji: "(...) Powinien ich mieć przed sobą dokładnie tyle, ile widnieje w polach Efekt jego aktywnych kart, zapisanych w CV. Jeśli wciąż ma te żetony, bo nie wykorzystał ich w bieżącej rundzie, nie otrzymuje nowych. "

Pierwsze zdanie, bez drugiego, jasno określałoby, ile można mieć żetonów. Pytanie brzmi: skoro doprecyzowano, że nie otrzymuje się nowych żetonów (jeden aspekt terminu "dokładnie tyle, ile widnieje w polach Efekt"), czemu nie doprecyzowano, że odrzuca się żetony z zakrytych kart oraz z kart wydarzeń (drugi aspekt)? Wyraźnie określono sytuację, w której po turze graczowi pozostają żetony i jedynie wprost zabroniono doprodukowania nowych tego samego rodzaju. Jak dla mnie jest to bardzo dalekie od precyzji.
A ja się trochę zagalopowałam z wydarzeniami - za wydarzenia nie dostaje się w ogóle żetonów! Toteż nie trzeba ich odrzucać :P
instrukcja, opis fazy 2. - Wybór kart pisze:Gracz może również zagrać z ręki dowolną liczbą kart wydarzeń i wykorzystać zapisane na nich symbole, aby pozyskać karty z toru. Niewykorzystane symbole znajdujące się na kartach wydarzeń przepadają. Gracz nie otrzymuje za karty wydarzeń żetonów i po zagraniu nimi musi je odłożyć do pudełka
Jednak co do zakrytych kart i tego drugiego zdania "Jeśli wciąż ma te żetony..." moim zdaniem chodziło po prostu o to, żeby nie robić zamieszania związanego z sytuacją, w której ktoś najpierw odrzuca wszystkie swoje żetony w ramach poturowego "czyszczenia", a potem bierze na rękę z powrotem wszystkie, które odrzucił - bo Efekty jego aktywnych kart na przykład zostały bez zmian. Nacisk jest tu dla mnie położony na słowach "te żetony" - znaczy te, które są aktualnie generowane przez Efekt jego aktywnych kart - wtedy nie musi (a wręcz nie może) ich brać ponownie, bo już je ma. Wydaje mi się, że po prostu wydawcy bardziej obawiali się prób kumulowania żetonów (zwłaszcza, że wcześniej występuje wzmianka o tym, że "karta aktywna co rundę przynosi graczowi zapisany na niej efekt"), niż zatrzymywania żetonów, których karty gracza aktualnie nie generują. Bo to, że trzeba odrzucić żetony z kart, które już nie działają, wynika z prostego faktu - te karty już nie działają, poza tym gracz ma mieć przed sobą "dokładnie tyle żetonów..." itd.
Inna sprawa, że dla mnie też to drugie zdanie jest zbędną redundancją. Ale jedynie redundancją, w niczym nie obniżającą precyzji zdania pierwszego.
Eternal Newbie :D
Mój stan posiadania na BGG
Awatar użytkownika
koksik111
Posty: 192
Rejestracja: 03 gru 2007, 20:51
Lokalizacja: Jaworzno

Re: CV

Post autor: koksik111 »

Mam wyłożoną "świnkę skarbonkę" która daje 1$, na kościach wypadły mi $, +, +, :) . Chcę kupić karty: "fundusz emerytalny (koszt 2$)" oraz "ubezpieczenie (koszt 1$)". Czy mogę kupić obie karty w jednej fazie wyboru kart? Gram że NIE gdyż przy zakupie "funduszu" zużywam żeton z karty i kości?
Drugie pytanie nie związane z przykładem to czy zakupioną kartę mogę od razu wyłożyć i skorzystać z jej symbolu do wybrania drugiej karty? Tu wydaje mi się również że nie bo od tego jest faza Zapisu w CV ale co z kartą wydarzenia mogę ją zagrać w tej samej fazie co ją dobrałem?
Proszę o rozwianie wątpliwości.
Awatar użytkownika
flowerus
Posty: 490
Rejestracja: 06 lut 2010, 12:47
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: CV

Post autor: flowerus »

koksik111 pisze:Mam wyłożoną "świnkę skarbonkę" która daje 1$, na kościach wypadły mi $, +, +, :) . Chcę kupić karty: "fundusz emerytalny (koszt 2$)" oraz "ubezpieczenie (koszt 1$)". Czy mogę kupić obie karty w jednej fazie wyboru kart? Gram że NIE gdyż przy zakupie "funduszu" zużywam żeton z karty i kości?
Drugie pytanie nie związane z przykładem to czy zakupioną kartę mogę od razu wyłożyć i skorzystać z jej symbolu do wybrania drugiej karty? Tu wydaje mi się również że nie bo od tego jest faza Zapisu w CV ale co z kartą wydarzenia mogę ją zagrać w tej samej fazie co ją dobrałem?
Proszę o rozwianie wątpliwości.
Moim zdaniem odpowiedź brzmi 'nie' w obu przypadkach.
W pierwszym nie stać się na kupno obu kart bo nie masz wystarczającej liczby symboli na żetonach i kościach (potrzeba 3$ na obie karty, masz 2$). Każdy symbol można użyć tylko raz na turę.
W drugim również nie, bo faza Zapisu w CV, która jest po fazie wyboru wszystkich kart, dotyczy także kart wydarzeń.
There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't!
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: CV

Post autor: Filippos »

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi! Odsypiałem Essen i stąd długa nieobecność. :)
Najata i Jan rozwiali większość wątpliwości, flowerus odpowiedział poprawnie na pytania koksika.

Jeśli chodzi o pytanie o to czy karty liczą się tylko do jednego rodzaju punktowania wynika ono z jakiegoś ukrytego założenia, którego nie ma w zasadach. W instrukcji nie ma nigdzie ani słowa o tym że po zapunktowaniu czegoś coś się przestaje liczyć więc skąd pomysł że tak miałoby być? Dodatkowo przykład punktacji daje odpowiedź na tę wątpliwość bo tam karty liczą się zarówno do celu jak i normalnie. Nie można przyjmować założenia że jeśli instrukcja czegoś nie zabrania to jest to dozwolone. Pisząc i czytając instrukcje należy przyjąć założenie, że jeśli coś nie zostało opisane jako zasada to znaczy, że takiej zasady nie ma. Nawet jeśli widziałem ją w innych grach. :wink:

Jeśli chodzi o konieczność odrzucania żetonów z kart które zostały właśnie zakryte to faktycznie nie ma takiego zapisu w instrukcji. Dziękuję za wychwycenie tego braku.
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
flowerus
Posty: 490
Rejestracja: 06 lut 2010, 12:47
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: CV

Post autor: flowerus »

Ja mam za to pytanie dotyczące kart dwukolorowych: czy jeśli zapisuję w CV taka kartę, a nie mam jeszcze karty w żadnym z tych kolorów, to muszę od razu zadeklarować jakiego typu to będzie ta karta czy też taka deklaracja będzie miała miejsce dopiero przy kolejnej karcie w jednym z tych dwóch kolorów?
There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't!
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: CV

Post autor: Filippos »

flowerus pisze:Ja mam za to pytanie dotyczące kart dwukolorowych: czy jeśli zapisuję w CV taka kartę, a nie mam jeszcze karty w żadnym z tych kolorów, to muszę od razu zadeklarować jakiego typu to będzie ta karta czy też taka deklaracja będzie miała miejsce dopiero przy kolejnej karcie w jednym z tych dwóch kolorów?
Dopiero przy kolejnej.
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
flowerus
Posty: 490
Rejestracja: 06 lut 2010, 12:47
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: CV

Post autor: flowerus »

Filippos pisze:
flowerus pisze:Ja mam za to pytanie dotyczące kart dwukolorowych: czy jeśli zapisuję w CV taka kartę, a nie mam jeszcze karty w żadnym z tych kolorów, to muszę od razu zadeklarować jakiego typu to będzie ta karta czy też taka deklaracja będzie miała miejsce dopiero przy kolejnej karcie w jednym z tych dwóch kolorów?
Dopiero przy kolejnej.
Dzięki, tak właśnie grałem :)
There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't!
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1738
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: CV

Post autor: Leser »

Filippos pisze: Jeśli chodzi o pytanie o to czy karty liczą się tylko do jednego rodzaju punktowania wynika ono z jakiegoś ukrytego założenia, którego nie ma w zasadach. W instrukcji nie ma nigdzie ani słowa o tym że po zapunktowaniu czegoś coś się przestaje liczyć więc skąd pomysł że tak miałoby być? Dodatkowo przykład punktacji daje odpowiedź na tę wątpliwość bo tam karty liczą się zarówno do celu jak i normalnie. Nie można przyjmować założenia że jeśli instrukcja czegoś nie zabrania to jest to dozwolone. Pisząc i czytając instrukcje należy przyjąć założenie, że jeśli coś nie zostało opisane jako zasada to znaczy, że takiej zasady nie ma. Nawet jeśli widziałem ją w innych grach. :wink:
Śpieszę z tłumaczeniem. Konfuzja wynika z użycia słowa "zestaw", który sugeruje, oczywiście to tylko moje rozumienie słowa, coś zamkniętego, mającego stosowne przeznaczenie. Ponadto instrukcja używa terminu "realizacja celu", co również sugeruje wykorzystanie (poświęcenie), jakichś środków na ten cel. Przykład w instrukcji niczego nie precyzuje, gdyż nie obejmuje rozliczania dwóch zestawów, a obydwa zrealizowane w przykładzie cele tycza się innych rodzajów kart.

Pewnie wiele osób nie będzie miało wątpliwości, ja miałem - tym bardziej, że kilka innych reguł jest niezbyt precyzyjnie opisanych. Zauważ, że w instrukcji "nie ma nigdzie ani słowa o tym że po zapunktowaniu czegoś coś się NIE przestaje liczyć". Tym samym trzeba liczyć się z tym, że gracze będą rozumieć mechanizm po swojemu, min. sugerując się per analogiam rozwiązaniami z innych gier.

Oczywiście idąc zbyt daleko z logiką, którą prezentuję powyżej można popaść w paranoję ("w instrukcji nie ma też nic o tym, że nie mogę wygrywającego gracza zdzielić po gębie"), lecz uważam, że w tym przypadku lekkie doprecyzowanie byłoby właściwe, tym bardziej że jedno zdanie w stylu "karty celów rozpatruje się oddzielnie, każdorazowo z wykorzystaniem wszystkich kart CV zdobytych przez gracza" lub bardziej kompleksowy przykład ukróciłyby wszelkie wątpliwości.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
bambotza
Posty: 35
Rejestracja: 16 cze 2011, 23:12

Re: CV

Post autor: bambotza »

Witam, po pierwszej grze moge stwierdzic ze gra jest bardzo fajna jednak nie obylo sie bez kilku watpliwosci:
- czy kare za 3 kosci pecha musimy egzekwowac od razu jak wpadnie nam 3. kosc pecha czy mam jeszcze szanse na np. zamian jednej kosci na inna przy uzyciu karty z cv lub wydarzenia i unikniecie kary? kiedy dokladnie nalezy poniesc te konsekwencje?
- czy 3 kosci pecha sa uznawane za zuzyte gdy spowoduja odrzucenie karty z cv czy mozemy z nich dalej korzystac np. przy kupnie kart a efekt utraconej karty jest tylko dodatkiem?
- analogicznie do drugiego punktu tylko z koscmi szczescia - czy jak je uzyjemy do wziecia dowolnej karty to symbole sa juz zuzyte?
- karty z kosztem corundowym - czy np. Koszt posiadania dziecka trzeba zaplacic juz w rundzie w ktorej dodajemy dziecko do cv czy od nastepnej?
-czy dobrze rozumiem karty celu ze za prywatna karte dostaje sie punkty niezaleznie od tego co maja inni a za publiczne cele punkty dostaje tylko osoba/y ktora najlepiej go wykonala?
Z gory dzieki.
Awatar użytkownika
flowerus
Posty: 490
Rejestracja: 06 lut 2010, 12:47
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: CV

Post autor: flowerus »

bambotza pisze:Witam, po pierwszej grze moge stwierdzic ze gra jest bardzo fajna jednak nie obylo sie bez kilku watpliwosci:
- czy kare za 3 kosci pecha musimy egzekwowac od razu jak wpadnie nam 3. kosc pecha czy mam jeszcze szanse na np. zamian jednej kosci na inna przy uzyciu karty z cv lub wydarzenia i unikniecie kary? kiedy dokladnie nalezy poniesc te konsekwencje?
Konsekwencje za nieszczęście (3x pech) ponosimy po etapie wyboru kart, przed etapem zapisu do CV (zobacz że wybór kart to etap 2., pech - etap 3., zapis do CV - etap 4. tury gracza). Jeśli mamy karty pozwalające uniknąć pecha lub zmieniające symbol pecha w inny symbol, pech nas nie dotyczy
- czy 3 kosci pecha sa uznawane za zuzyte gdy spowoduja odrzucenie karty z cv czy mozemy z nich dalej korzystac np. przy kupnie kart a efekt utraconej karty jest tylko dodatkiem?
- analogicznie do drugiego punktu tylko z koscmi szczescia - czy jak je uzyjemy do wziecia dowolnej karty to symbole sa juz zuzyte?
Na pewno każdą kość/żeton można zużyć tylko do jednej karty. Więc jeśli mamy potrójne szczęście i używamy tego co zdobycia dowolnej karty za darmo, tych samych symboli nie możemy zużywać do zdobycia innych kart.
Mam jednak wątpliwość co do użycia kości/żetonów pecha.
Przykład: gracz wyrzucił 3 kości pecha, a na torze leży karta renta o koszcie 2 x pech. Czy gracz może pozyskać tą kartę i pech go już nie dotyczy (została jedna kość) czy też ma pecha, będzie musiał odrzucić kartę z CV, a Renty nie może zdobyć (Rentę miałby tylko przy dokładnie dwóch symbolach pecha)?
- karty z kosztem corundowym - czy np. Koszt posiadania dziecka trzeba zaplacic juz w rundzie w ktorej dodajemy dziecko do cv czy od nastepnej?
Ja gram że od następnej.
-czy dobrze rozumiem karty celu ze za prywatna karte dostaje sie punkty niezaleznie od tego co maja inni a za publiczne cele punkty dostaje tylko osoba/y ktora najlepiej go wykonala?
Dokładnie tak :)

Ja mam jeszcze pytanie o karty 73-75, czy liczą się one podwójnie tylko do zestawów kart zdrowa, wiedzy, relacji czy też pozwalają punktować przy celach (graliśmy że nie)?
There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't!
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: CV

Post autor: Filippos »

Flowerus prawie wszystko pięknie wyjaśnił! Dzięki.

Jeśli chodzi o kupowanie za symbole pecha to jest to jedna karta w grze (renta) i jest wyjaśnione w jej opisie w instrukcji że te symbole nadal liczą się do pecha.

Jeśli chodzi o maratończyka, profesora i idola liczą się oni jako aktywne karty podwójnie do wszystkich rodzajów punktowania - za zestawy i za cele tak samo.
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
najata
Posty: 308
Rejestracja: 21 sie 2012, 11:36
Lokalizacja: Warszawa (Jelonki)
Has thanked: 99 times
Been thanked: 16 times

Re: CV

Post autor: najata »

flowerus pisze:Mam jednak wątpliwość co do użycia kości/żetonów pecha.
Przykład: gracz wyrzucił 3 kości pecha, a na torze leży karta renta o koszcie 2 x pech. Czy gracz może pozyskać tą kartę i pech go już nie dotyczy (została jedna kość) czy też ma pecha, będzie musiał odrzucić kartę z CV, a Renty nie może zdobyć (Rentę miałby tylko przy dokładnie dwóch symbolach pecha)?
Cyt. z instrukcji: "60. Renta – koszt pozyskania tej karty to 2 symbole pecha. Gracz może ją pozyskać także wtedy, gdy wyrzucił na kościach 3 symbole pecha i stracił w wyniku tego inną kartę."
Różnica między pechem a szczęściem jest moim zdaniem dosyć subtelna. W przypadku wyrzucenia trzech uśmiechniętych buziek - taki zestaw mogę użyć jako jokera, zastępującego dowolny koszt jakiejkolwiek karty (która nie ma innych ograniczeń/wymagań). Logiczne jest zatem, że tej samej kostki z buźką nie mogę naraz użyć do kupienia karty "za szczęście", jak i - używając jej drugi raz jako kostki kosztu - do kupienia karty, która wymaga uśmiechniętej buźki. Co nie zmienia faktu, że po fazie rzucania kośćmi zgromadziłam na kościach i symbolach trzy uśmiechnięte buźki.
W przypadku pecha - buźka niewesoła nie jest "wydawana" na zrealizowanie nieszczęścia, nie jest jego kosztem. Liczy się fakt zgromadzenia trzech buziek niewesołych po fazie rzucania kośćmi. W fazie wyboru kart mogę wydać te buźki na rentę, ale nie zmienia to faktu, że gdy skończyłam rzucać, miałam trzy smutne symbole.
flowerus pisze:
bambotza pisze: - karty z kosztem corundowym - czy np. Koszt posiadania dziecka trzeba zaplacic juz w rundzie w ktorej dodajemy dziecko do cv czy od nastepnej?
Ja gram że od następnej.
My też tak gramy. Tzn. Koszt trzeba ponieść, gdy karta jest aktywna i przynosi efekt - a w turze jej zagrywania, w fazie "zapis do CV" Dziecko jeszcze efektu nie zdążyło przynieść. Trzeba tylko pamiętać o zapłaceniu w następnej, żeby nie było, że dostaliśmy z niego żetony, a w fazie zapisu do CV Dziecko przykrywamy inną, świeżo kupioną kartą i nagle nie jest aktywne, kosztu nie ponosimy, a żetony dało :P. Myślę, że najlepiej koszt ponosić na początku fazy zapisu.
flowerus pisze: Ja mam jeszcze pytanie o karty 73-75, czy liczą się one podwójnie tylko do zestawów kart zdrowa, wiedzy, relacji czy też pozwalają punktować przy celach (graliśmy że nie)?
Moim zdaniem przy celach też się liczą. Cele też punktują za dany rodzaj kart (co prawda w zestawach, ale zawsze), więc dlaczego raz te karty miałyby się liczyć, a raz nie?


EDIT: Ech, za dużo gadam/piszę, Filip mnie ubiegł ;) Ale cieszę się, że mam dobrą intuicję.
Eternal Newbie :D
Mój stan posiadania na BGG
Awatar użytkownika
flowerus
Posty: 490
Rejestracja: 06 lut 2010, 12:47
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: CV

Post autor: flowerus »

Filippos, najata - dziękuję, teraz nie mam już żadnych wątpliwości :)
Faktycznie, nie doczytałem tego opisu przy karcie Renty, bardziej myślałem o tym jako o ogólnej regule.

Filippos - świetna gra, gratulacje! My dodatkowo jeszcze po każdej partii opowiadamy historię życia swojej postaci, zabawa jest przednia!
There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't!
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: CV

Post autor: Filippos »

Dzięki Flowerusie! Cieszę się bardzo :D
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
bambotza
Posty: 35
Rejestracja: 16 cze 2011, 23:12

Re: CV

Post autor: bambotza »

Dziękuje za odpowiedzi. Mam jeszcze jedno krótkie pytanie - czy mając kilka aktywnych kart pozwalających na zamianę jednego symbolu w inny mogę robić z takich zamian łańcuchy? Tzn. zamienić symbol A na B używając jednej karty i później przy pomocy innej karty symbol B na C?
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: CV

Post autor: Jan Madejski »

bambotza pisze:Dziękuje za odpowiedzi. Mam jeszcze jedno krótkie pytanie - czy mając kilka aktywnych kart pozwalających na zamianę jednego symbolu w inny mogę robić z takich zamian łańcuchy? Tzn. zamienić symbol A na B używając jednej karty i później przy pomocy innej karty symbol B na C?
Tak.
ODPOWIEDZ