2os karcianka,sama podstawka z dobrym preconstructed deckiem

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

2os karcianka,sama podstawka z dobrym preconstructed deckiem

Post autor: jolietjake »

Lubie nie za długie, agresywne gry taktyczne 1vs1 i z karcianek pokochałem np. Konwój. Co polecicie właśnie z gier karcianych, ale tak by dawało mi jak największy fun bez dokupowania dodatkow - tak by starczyło mi samo pudło podstawki? Raczej nie będę też się bawił w budowanie talii samemu, więc fajnie by było, żeby gra miała już zbudowane talie. Ostatnio poprosiłem kolege magicowca o zbudowanie mi dwóch prostych talii Magic: the Gathering, ktorymi bede mogl się trochę pobawić, ale niestety odniosłem wrażenie, że ta gra (przynajmniej na takim podstawowym poziomie) toczy się głównie "przed grą", w trakcie wlasnie budowy talii, a potem w trakcie rozgrywki nie ma już tak dużo kombinacji i decyzji, a wiele zalezy poprostu od szczescia czy dojdzie Ci dostatecznie dużo landów i wczesniej wsadzonych do talii dobrych kreatur. Może to mylne wrażenie po pierwszych rozgrywkach, nie chce krytykować gry i wchodzić w tym topicu w dyskusje - w kazdym razie nie przemowilo to do mnie. Co innego polecicie? Zarówno gry bardziej funowe i troche lżejsze, jak i te cięższe mi pasują. Nie będzie to pewnie jedyna gra, w którą będę stale tłukł i wałkował, tylko casualowo od czasu do czasu po nią sięgał. :wink:
Na oku mam głównie:
- Netrunnera - słyszę ciągle pochwały mechaniki, klimat sci-fi/cyberpunk jak najbardziej u mnie na plus
- SW LCG - jako fanowi SW, sam temat i ilustracje już dadzą mi dużo funu, pytanie jak z samą rozgrywką?
Ewentualnie:
- AGoT LCG
- GoT HBO
Czy wypisane gry pokrywają się z moimi kryteriami? Jeśli tak to którą w moim przypadku polecilibyście najbardziej? Oczywiście jeśli macie do tych preferencji innej propozycje to walić śmiało! :wink:
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: 2os karcianka,sama podstawka z dobrym preconstructed dec

Post autor: rattkin »

LCG (agot, sw, nr) raczej sobie odpuść - mają inny format, ale deckbuilding tam to wciąż większa część gry. Talie preconstructed szybko się nudzą i tracą sens, szczególnie przy grze z tym samym przeciwnikiem. Albo wchodzisz na całość, albo lepiej spasować. Jeśli nie podszedł Ci MtG w tym formacie, tamte gry niewiele się różnią (choć są lepsze, szczególnie SW i NR) - dużo matematyki, dużo ustalania własnego decku, duży koszt pozyskiwania dalszych kart, itd. Jeśli jednak chcesz wybierać z tych, to zdecydowanie podstawka Android: Netrunner.

Grą środka, która wciąż dostaje dodatki, jest Seasons. Można grać na różne sposoby, w podręczniku jest opisany draft (sprytnie). Karty z dodatku i zasady udoskonalają grę, przewidziany następny dodatek, więc można się trochę nagrać. Ale nawet bez dodatków, podstawowa gra może wystarczyć na długo - jest mnogość taktyk i rozwiązań, a siąść do gry można z marszu. W zależności od liczby osób, gra się może trochę ciągnąć (45 - 120 min), 2-4 osoby.

Inną propozycją może być świeży Tash-Kalar - nie jest to karcianka per se (ale i Seasons nią do końca nie jest), tylko abstrakcyjna gra logiczno/taktyczna, w której karty akurat biorą udział i stanowią o większości taktyki. Niestety jeszcze nie grałem, ale planuję pozyskać - wygląda na taką, która spełnia właśnie takie potrzeby. W grze są 4 prekonstruowane talie, z czego dwie są takie same (by grać czysto symetrycznie, jeśli ktoś tak woli) i kilka sposobów rozgrywki. Rozgrywka ok 15 min na osobę, 2-4.

Kolejną, dość niecodzienną, będzie Quarriors - ale to już tylko jak się lubi. Tam aspekt deckbuildingowy jest zastapiony kostkami. Każda gra jest inna, ponieważ do dyspozycji jest inna wspólna pula kart (a więc i kostek). Jest trochę losowości związanej z rzucaniem kostkami, ale przy wprowadzeniu zaawansowanych reguł, gra jest całkiem taktyczna i najlepszy gracz zwykle wygrywa - a "deck" buduje się cały czas w trakcie gry. 20-40 min, 2-4 os.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: 2os karcianka,sama podstawka z dobrym preconstructed dec

Post autor: Odi »

Lubie nie za długie, agresywne gry taktyczne 1vs1 i z karcianek pokochałem np. Konwój. Co polecicie właśnie z gier karcianych, ale tak by dawało mi jak największy fun bez dokupowania dodatkow - tak by starczyło mi samo pudło podstawki? Raczej nie będę też się bawił w budowanie talii samemu, więc fajnie by było, żeby gra miała już zbudowane talie.
W takich założeniach z LCGów tylko Netrunner albo... Summoner Wars :)

Jest jeszcze Mage Wars (korzystasz z wszystkich kart, nie budujesz talii przed grą - nie grałem, ale oceniane jest świetnie)
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: 2os karcianka,sama podstawka z dobrym preconstructed dec

Post autor: donmakaron »

Podstawki do LCG (Inwazja, Netrunner) to jakieś 30 - 50 partii bez dodatków. Potem już znasz wszystko na wylot. Deckbuilding przedłuża żywotność, a jeśli nie chcesz się w niego bawić, to po prostu zaglądasz na forum, chwytasz gotowe talie na samej podstawce i kilkanaście partii masz jeszcze do rozegrania na luzie. Netrunner to ostatnio chyba najlepiej oceniane LCG, więc jeśli ten format to właśnie A:NR będzie najlepszym wyborem.

Ze standalone'ów to chyba Summoner Wars jest dobry. Nie grałem, ale słyszałem dużo dobrego. Choć i tu dodatków jest moc ;)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: 2os karcianka,sama podstawka z dobrym preconstructed dec

Post autor: Odi »

Netek ma najbardziej kompletny core set. Inwazja już się do niego nie umywa, aczkolwiek potrafi te 50 partyjek dać.

W Summonerach masz dodatki, ale to są osobne armie, czyli osobne 'preconstructed decki'. Otwierasz i grasz :) Minus (plus?) jest taki, że gra jest trochę prostsza niż LCGi.
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: 2os karcianka,sama podstawka z dobrym preconstructed dec

Post autor: jolietjake »

rattkin pisze: Grą środka, która wciąż dostaje dodatki, jest Seasons. (...)
Inną propozycją może być świeży Tash-Kalar (...)
Obie znam. Tash-Kalar narazie mnie nie rozwalił, ale owszem chce go jeszcze popróbować. Seasons mi się podobał, ale to raczej nie typ gry o który pytam. Chce coś taktycznego, agresywnego, z mocną konfrontacją 1vs1, odbijanie piłeczki, jak we wspomnianym na początku Konwoju.
donmakaron pisze:Podstawki do LCG (Inwazja, Netrunner) to jakieś 30 - 50 partii bez dodatków. Potem już znasz wszystko na wylot. Deckbuilding przedłuża żywotność, a jeśli nie chcesz się w niego bawić, to po prostu zaglądasz na forum, chwytasz gotowe talie na samej podstawce i kilkanaście partii masz jeszcze do rozegrania na luzie.
Spoko, 30-50 partii to coś co mi na jedną grę najpewniej wystarczy. A pomysł z budowaniem talii na podstawie publikowanych pomysł - super, dzięki, nie wpadłem na to. Tylko no właśnie, czy w tych grach jest fun własnie z samego "grania w trakcie rozgrywki" i jak nie bede testował swoich kolejnych kombinacji i wariantów talii to nadal bedzie to satysfakcjonująca i angażująca rozgrywka?
Btw, wymieniłeś Inwazję i Netrunnera - czy ze SW wygląda to gorzej?

No i dzięki za Summoner Wars - wpada na radar, jakoś wcześniej go nie rozważyłem.
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
Misio205
Posty: 418
Rejestracja: 30 lis 2012, 11:18
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 2 times

Re: 2os karcianka,sama podstawka z dobrym preconstructed dec

Post autor: Misio205 »

A ja zaproponuje Gosu w raz z dodatkiem Kamakor. Sam zakupiłem i jest to świetna agresywna dwuosobowa karcianka w której gracze mają jedną wspólną talię składającą się z 5 klanów (podstawka i dodatek zawierają po 5 różnych) i dociągają z niej karty. Styl gry przypomina CCG/LCG ale nie tam budowy talli. Ot 5 zestawów po 20 kart się tasuje, daje każdemu po 7 kart na start i gramy. Instrukcja dostępna na rebelu po PL, ale same karty są napisane banalnym angielskim. Mi przypadła do gustu ;)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: 2os karcianka,sama podstawka z dobrym preconstructed dec

Post autor: rattkin »

jolietjake pisze:Chce coś taktycznego, agresywnego, z mocną konfrontacją 1vs1, odbijanie piłeczki, jak we wspomnianym na początku Konwoju.
To też się "nie oszukujmy", nie każda gra karciana jest agresywna czy w odbijanie piłeczki. Nawet nie wiem czy o Netrunnerze można tak powiedzieć. W tym kontekście, to chyba faktycznie Mage Wars byłby dobrym wyborem (ale lekka gra ta nie jest). Summoner Wars moim zdaniem jest słabą grą. Ani nie jest agresywna, ani taktyczna, każda armia ma de-facto jedną drogę do wygranej, bardzo mało istotnych decyzji, ot takie nużące przesuwanie kart po stole i jeszcze kostka żeby zirytować. Ale dużo ludzi lubi.
jolietjake pisze: Spoko, 30-50 partii to coś co mi na jedną grę najpewniej wystarczy. A pomysł z budowaniem talii na podstawie publikowanych pomysł - super, dzięki, nie wpadłem na to. Tylko no właśnie, czy w tych grach jest fun własnie z samego "grania w trakcie rozgrywki" i jak nie bede testował swoich kolejnych kombinacji i wariantów talii to nadal bedzie to satysfakcjonująca i angażująca rozgrywka?
To tylko Ty możesz odpowiedzieć sobie na to pytanie.

Ja od siebie tylko dodam, że argument "talie z internetu" jest średni, ponieważ a) w podstawce nie ma aż tak wielu wyborów łączenia i mieszania kart - po stosunkowo niewielkim czasie znajdziesz omal optymalny zestaw i potem ściana, b) niewiele jest talii które są publikowane tylko na podstawce (nie sądzę by ktoś to w ogóle jeszcze robił, więc musisz szukać starych rzeczy), c) każda złożona talia to nie tylko zestaw kart ale myśl przewodnia i sposób gry oraz wyjaśnienie różnych reakcji w różnych sytuacjach na podstawie dobranych kart. Bez takiego opisu, granie "obcą" talią, jest mało sensowne - nie wiadomo jak grać. Dlatego składanie swojej jest po prostu najlepszą drogą do cieszenia się grą tego rodzaju.

Star Wars ma nieco inną mechaniką i bardziej znajomy, lecz oklepany klimat. Wydaje mi się też, że nie udostępnia prekonstruowanych talii. W podstawce Netrunnera możesz złożyć 7 talii (4 korpy, 3 runnerów) po prostu mieszając wszystkie dostępne karty z danej frakcji z kartami tzw. "neutralnymi", wspolnymi dla wszystkich. Robi się to szybko i łatwo.
Ostatnio zmieniony 08 lis 2013, 16:30 przez rattkin, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: 2os karcianka,sama podstawka z dobrym preconstructed dec

Post autor: rastula »

drugi wątek w 15 minut gdzie mogę wskazac Summoner Wars
ODPOWIEDZ