Gry z prostymi zasadami

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
xelos80
Posty: 669
Rejestracja: 15 lis 2013, 17:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Gry z prostymi zasadami

Post autor: xelos80 »

Mam sporo gier bardziej skomplikowanych, wymagających dłuższego czytania instrukcji itp.
Czasem jednak chciałbym pograć w coś co nie jest skomplikowane, co nie znaczy ze nie wymagany jest minimalny poziom strategii. Chciałbym się dowiedzieć jakie gry tego typu polecacie? Najlepiej jakby były grywalne w 2 osoby ponieważ gram głownie z moją dziewczyną.
Obecnie w tym gatunku mam Smallworld, Ticket to Ride Europe i Carcassone.
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Gry z prostymi zasadami

Post autor: Furia »

Powinno się spodobać Lords of Waterdeep. Równie proste i przyjemne jest CV.
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Gry z prostymi zasadami

Post autor: RunMan »

Jak dziewczyna lubi konfrontację to Basilica
Jak nie lubi to Jaipur
Może jakaś kooperacyjna - Zakazana Wyspa, Onirim
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Gry z prostymi zasadami

Post autor: adam_k27 »

Polecam: Letnisko, CV, Epokę Kamienia, Magnum Sal. Proste zasady, dobrze działają na 2 osoby (grywamy z żoną).
Awatar użytkownika
jagoda
Posty: 19
Rejestracja: 06 lut 2013, 23:00

Re: Gry z prostymi zasadami

Post autor: jagoda »

Mr Jack Pocket - jeśli może być coś "mniejszego"
Proste zasady, szybka rozgrywka, mało miejsca (szybkie rozkładanie) i duża ochota na rewanż
:roll: zwłaszcza że to gra na parę!
xelos80
Posty: 669
Rejestracja: 15 lis 2013, 17:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gry z prostymi zasadami

Post autor: xelos80 »

Jaipur mi się spodobała. Szkoda tylko ze nie ma jej nigdzie w sprzedaży. :(
Basilica tez fajna ale bardzo przypomina Carcassone więc narazie się z nią wstrzymam.
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Gry z prostymi zasadami

Post autor: RunMan »

http://www.planszostrefa.pl/pl_PL/p/Jaipur/2254 - jest, ale trochę drogo :( A na rynek wtórny raczej nie ma co liczyć, bo ja czatuję już od jakichś 2 miesięcy i ani jednej oferty
Awatar użytkownika
plokij
Posty: 46
Rejestracja: 14 lis 2010, 20:30

Re: Gry z prostymi zasadami

Post autor: plokij »

Basilica jest to gra z prostymi zasadami w której naprawde trzeba używac mózgu, a carcassone to gra losowa w ktorej nie da sie zaplanować ani jednego ruchu. Podobieństwo tych gier jest mocno naciągane.
Awatar użytkownika
Goblinek
Posty: 5
Rejestracja: 01 gru 2013, 13:30
Lokalizacja: Gdynia

Re: Gry z prostymi zasadami

Post autor: Goblinek »

Może karcianki w stylu: 7 smoków, SET, lub Zombiaki, Rój (2 osoby), Cuba...
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Gry z prostymi zasadami

Post autor: RunMan »

Carcassone i Basilicę łączy chyba jedynie wykładanie kafelków i pracowników. Poza tym, są to zupełnie różne gry.

Dodam jeszcze jedną propozycję: Schotten-Totten
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Gry z prostymi zasadami

Post autor: Yavi »

Seasons (Pory roku) - ładna, kolorowa, prosta
Świat Dysku: Ankh-Morpork - ładna, kolorowa, prosta, sporo negatywnej interakcji
Awatar użytkownika
jet_set_willy
Posty: 27
Rejestracja: 29 paź 2012, 11:50
Has thanked: 36 times
Been thanked: 3 times

Re: Gry z prostymi zasadami

Post autor: jet_set_willy »

Proponuję Samuraja - w mojej ocenie to jedna z najlepszych gier Reinera Knizii. Proste zasady, estetyczne wykonanie (bakelitowe znaczniki są niesamowite) i można go obecnie kupić po bardzo przyzwoitej cenie.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Gry z prostymi zasadami

Post autor: maciejo »

Kup Nexus Ops,kup :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
eien
Posty: 49
Rejestracja: 21 mar 2010, 07:25
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gry z prostymi zasadami

Post autor: eien »

Podczepię się pod pytanie, bo w ferworze wybierania prezentów na gwiazdkę stwierdziłam, że sama sobie również kupie planszówkę, a że podobne pytanie to nie będę tworzyć nowego tematu :)

Grę muszę w pełni podpasować pod kilku, raczej niegrających znajomych (tyle co ze mną w to co mam, bądź jak wybierzemy się na Gratislavię by znaleźć coś nowego).

Do tej pory w pełni się sprawdza Wsiąść do pociągu, Carcassone(ale nie ma tutaj spokojnego układania, a jedynie walka jak tylko coś podkraść :mrgreen: ), Pan tu nie stał, Tabu oraz przy części Osadnicy z Catanu oraz gry imprezowe (Jungle Speed, Dobble).
Agricola przeraziła wszystkich już samą zawartością pudełka, wraz z rozkładaniem (i odkrywaniem to nowych elementów) było coraz gorzej... Próba zagrania trochę polepszyła ocenę(choć byli i tacy, którzy totalnie nie załapali gry), jednak ilość elementów totalnie była dla nich nie do przełknięcia...
Musi to być coś z prostymi zasadami, niezastraszającą ilością elementów, o czasie rozgrywki max 60min, dla 2-5 osób (najlepiej chodząca pod 3-4)

No i stąd mam dylemat... Sama lubię gry z elementami strategii, ekonomii, z małą losowością oraz z negatywną interakcją :mrgreen: Ważne żeby była duża powtarzalność gry-sama bardzo szybko zraziłam się do Osadników, czy Hive. W gry imprezowe raczej nie grałam do tej pory, tyle co Tabu(które bardzo lubię) i Jungle Speed, jednak zręcznościowe to chyba nie dla mnie... No i uwielbiam wspomniane Wsiąść do pociągu, jako gre łatwą,prostą i przyjemną, tym bardziej, że wszyscy w koło chętnie w nią grają...

No i łącząc to wszystko totalnie nie wiem co mam wybrać...
Zastanawiałam się nad Świat Dysku - Ankh Morpork, Basilica, Cytadela...
Trochę obawiam się, że Świat Dysku może się nie przyjąć..
Dodatkowo myślałam, by typowo pod imprezy dokupić np. Fasolki albo Dobble, choć Dixit trochę też mnie kusi...

Totalnie nie wiem co mam wybrać, żeby jednak nie kurzyło się na półce...
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Gry z prostymi zasadami

Post autor: szmajchel »

Jeśli lubisz mocną negatywną interakcję i masz odpowiednią ekipę, to na 4-5 osób Cytadela będzie błyszczeć. Na 5 i 7 osób polecam Sabotażystę.
Jeśli chcesz coś cięższego co spełnia Twoje wymagania to przyjrzyj się Cykladom, aczkolwiek tutaj na więcej osób w 60 minut się nie zmieścisz. Przyjrzyj się jeszcze El Grande i może 7 cudów świata
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Gry z prostymi zasadami

Post autor: Pixa »

eien pisze:Podczepię się pod pytanie, bo w ferworze wybierania prezentów na gwiazdkę stwierdziłam, że sama sobie również kupie planszówkę, a że podobne pytanie to nie będę tworzyć nowego tematu :)
Cytadela powinna sie sprawdzic - proste zasady i dobrze chodzi na 4-5 osob. Niestety obecnie tylko z drugiej reki, a ceny na Allegro potrafia dojsc do 100 zl. Z dosc prostych ekonomicznych z duza regrywalnoscia mozna polecic Suburbie. Mala losowosc (ograniczona do kafelkow, ktore mozna kupic), mozna fajnie kombinowac.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Gry z prostymi zasadami

Post autor: RunMan »

Basilica to gra wyłącznie dwuosobowa, także tutaj się nie sprawdzi

Okej, podsumowując: ma być dość prosto, z możliwością grania od 2 - 5 graczy, która nie znudzi się po kilku grach. Dodatkowo lubisz gry z elementami strategii i ekonomii, ale z małą losowością i negatywną interakcją

Propozycje lekkie:
Potwory w Tokio (losowość duża, fun jeszcze większy, dużo negatywnej interakcji)
7 Cudów Świata (lekko, jest strategia, losowość mniejsza, słaby wariant 2osobowy)
Cytadela (losowo, ale można trochę pokombinować i duuużo negatywnej interakcji, słaby wariant 2osobowy)
Stone Age (do czterech graczy - lekki worker placement, trochę strategii, trochę ekonomii, mało interakcji)


Propozycje trochę cięższe:
El Grande (nie jest mocno żłożona, ale trzeba już raczej pomyśleć nad planszą. Świetna gra, dużo strategii i negatywnej interakcji)
Cyklady (lepiej działa na więcej osób, bezpośrednie walki, ciekawa propozycja, ale trochę bardziej złożona)
Awatar użytkownika
eien
Posty: 49
Rejestracja: 21 mar 2010, 07:25
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gry z prostymi zasadami

Post autor: eien »

Swojego czasu chorowałam strasznie na Cyklady, jednak cena + dość realne widmo, że znajomym nie podpasuje skutecznie mnie odstarszyły..

Zastanowie się nad 7 cudów świata i Potwory w Tokio, no chyba, że znajdę gdzieś Cytadelę w ciekawej cenie... Słaby wariant 2-osobowy mi nie przeszkadza, byłby to plus, jednak najważniejsze by ciekawie chodziło na 3-4 osoby
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Gry z prostymi zasadami

Post autor: RunMan »

No to jeżeli nie musi być koniecznie na 5 osób, a szukasz ekonomia-strategia to zerknij jeszcze na Świat bez Końca
jerrymagu
Posty: 460
Rejestracja: 27 gru 2010, 20:28

Re: Gry z prostymi zasadami

Post autor: jerrymagu »

xelos80 pisze:Jaipur mi się spodobała. Szkoda tylko ze nie ma jej nigdzie w sprzedaży. :(
Basilica tez fajna ale bardzo przypomina Carcassone więc narazie się z nią wstrzymam.
Jaipur jest w ofercie w planszostrefa.pl. T dobry i pewny sklep
Czarne serce mam i czarną w żyłach krew!
ODPOWIEDZ