Jak znaleźć gry podobne do określonego tytułu?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Jak znaleźć gry podobne do określonego tytułu?

Post autor: Rocy7 »

W dziale "Co kupić?" często są pytania o gry podobne do "xyz", zastanawiam się czy jest jakiś sensowny mechanizm, który wyszukuje gry podobne do danej pozycji?

Wiem że BGG pozwala szukać po mechanice, ale z tego co się orientuje pozwala wybrać jedynie jedną do szukania. Można używać rankingów, ale tam mamy do czynienia z rodzajem gry, a nie jej podobieństwem do konkretnego tytułu.

Przez przypadek kiedyś trafiłem na sklep, który po wybraniu tytułu pokazywał gry podobne wraz z opisem jakie cechy oraz mechaniki tego tytułu się pokrywają ( w formie półki z grami) niestety nie mogę znowu trafić na tą stronę.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2319
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 567 times
Been thanked: 912 times

Re: Jak znaleźć gry podobne do określonego tytułu?

Post autor: Galatolol »

Wg mnie najlepiej przeglądać geeklisty. I nie oczekiwać, że trafi się na świętego graala planszówek :wink:

Na BGG jest też sekcja w opisie gry zawierająca podobne pozycje, ale nie działa ona zbyt dobrze.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Jak znaleźć gry podobne do określonego tytułu?

Post autor: Rocy7 »

Galatolol pisze:I nie oczekiwać, że trafi się na świętego graala planszówek :wink:
wiem, ale geeklisty nie są też idealne, a że grala nie znajdę to wiem, są tylko gry z mniej lub bardziej irytującymi wadami:P
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Jak znaleźć gry podobne do określonego tytułu?

Post autor: BartP »

Rocy7 pisze:Wiem że BGG pozwala szukać po mechanice, ale z tego co się orientuje pozwala wybrać jedynie jedną do szukania.
Możesz szukać po ilu chcesz mechanikach, a do tego równocześnie po rodzinach, tematykach, liczbie graczy i co się tam Tobie wymarzy. Skoro ludzie odpowiadając na pytanie, do czego dana gra jest podobna (lub co mam kupić, ja ta mi się podobała), podają istny wachlarz tytułów (niektóre osoby wciąż te same albo niepasujące do podanych kryteriów), to nie licz, że jakiś algorytm czy baza danych z tagami zrobią to lepiej. W praktyce najlepiej wiedzieć, kogo słuchać.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 2332 times

Re: Jak znaleźć gry podobne do określonego tytułu?

Post autor: Curiosity »

A ja swojego graala znalazłem. Zowie się BSG.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Odp: Jak znaleźć gry podobne do określonego tytułu?

Post autor: Rocy7 »

Ja dalej szukam bo BSG nawet z wszystkimi dodatkami nadal mnie nie zachwyca. Nawet Burning Suns nie jest moim gralem, bo trzeba zbyt agresywnie grac do zwyciestwa i nie ma tajnych celow (choc nad tym tworca pracuje:P) poza tym kart rasy do zagrania jest za malo.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Jak znaleźć gry podobne do określonego tytułu?

Post autor: rattkin »

Najlepiej zapytać vox populi, szczególnie na BGG, jeśli masz jakąś grę, na jej podforum "jakie są podobne gry do tej". Ale po prawdzie to najlepiej samemu przeszukiwać i wyłapywać gry "na czuja", intuicyjnie, a potem sprawdzać.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Jak znaleźć gry podobne do określonego tytułu?

Post autor: Bea »

A czy Rebel nie ma czegoś takiego?
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Jak znaleźć gry podobne do określonego tytułu?

Post autor: Rocy7 »

Bea pisze:A czy Rebel nie ma czegoś takiego?
Marnie działa.
Awatar użytkownika
E2MD
Posty: 382
Rejestracja: 11 kwie 2017, 12:42
Lokalizacja: 43-518
Has thanked: 53 times
Been thanked: 135 times

Re: Jak znaleźć gry podobne do określonego tytułu?

Post autor: E2MD »

Wiem, ZŁOTA ŁOPATA dla mnie za odkopanie po 8 latach, ale temat jest dokładnie taki jaki mnie interesuje.

Czy jest jakiś mechanizm / lista / zestawienie gier które są podobne do siebie?

Wiadomo, że na BGG można sortować po mechanikach i później przejrzeć ranking ale to jest raczej takie sobie rozwiązanie. Zwłaszcza, że mechaniki są sortowane alfabetycznie a nie według stopnia występowania.
Nie przyszedłem tutaj wygrać
Awatar użytkownika
JollyRoger90
Posty: 473
Rejestracja: 28 lut 2020, 20:33
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 842 times
Been thanked: 200 times

Re: Jak znaleźć gry podobne do określonego tytułu?

Post autor: JollyRoger90 »

na planszeo jest coś podobnego. Sprawdź, może to będzie to czego szukasz.
Awatar użytkownika
uki24
Posty: 8
Rejestracja: 31 paź 2020, 22:54
Been thanked: 4 times

Re: Jak znaleźć gry podobne do określonego tytułu?

Post autor: uki24 »

Na Planszeo stworzyliśmy nasz autorski algorytm rekomendacji gier. Bierzemy pod uwagę wszystkie możliwe charakterystyki gry tak, aby polecać jak najbardziej zbliżone tytuły.

Cały czas pracujemy nad dopracowaniem tego algorytmu i wkrótce wrzucimy update, który będzie obejmował wszystkie gry z bazy (aktualnie rekomendacje są dostępne dla większości gier, ale dla nowszych tytuł jeszcze nie generujemy poleceń).

https://planszeo.pl/rekomendacje
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Jak znaleźć gry podobne do określonego tytułu?

Post autor: BOLLO »

uki24 pisze: 05 paź 2022, 17:06 Na Planszeo stworzyliśmy nasz autorski algorytm rekomendacji gier. Bierzemy pod uwagę wszystkie możliwe charakterystyki gry tak, aby polecać jak najbardziej zbliżone tytuły.

Cały czas pracujemy nad dopracowaniem tego algorytmu i wkrótce wrzucimy update, który będzie obejmował wszystkie gry z bazy (aktualnie rekomendacje są dostępne dla większości gier, ale dla nowszych tytuł jeszcze nie generujemy poleceń).

https://planszeo.pl/rekomendacje
Hmmmm...pomysł extra ale mam wrażenie że nie działa poprawnie. Bo np 51stan łapie się do np. Lords of Hellas,Skytear,Dziedzictwo: Testament Diuka de Crecy
Dziedzictwo: Testament Diuka de Crecy. Ae ogólnie inne tytuły powiedzmy są coś tam podobne więc projekt myślę że w dobrą stronę idzie.
https://planszeo.pl/rekomendacje?q=51-stan-master-set
Magdor
Posty: 10
Rejestracja: 10 mar 2021, 07:01
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

Re: Jak znaleźć gry podobne do określonego tytułu?

Post autor: Magdor »

Kiedyś na biblioteka tworzyło się bazę książek które się podobały /co najmniej 30/ i portal na ich podstawie rekomendował kolejne z określonym na ile % się nam kolejna propozycja będzie podobać. I to działało. Mam nadzieję że dla planszówek też coś takiego będzie. 😃
azazelmo
Posty: 897
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 150 times
Been thanked: 281 times

Re: Jak znaleźć gry podobne do określonego tytułu?

Post autor: azazelmo »

Podobnie było/jest nafilmweb’ie. Też działało nienajgorzej. Przyznam, że chętnie sprawdziłbym taki algorytm dla gier, bo na razie mam system: sprawdź wszystkie tytuły (na youtubie, blogach, podcastach bgg i oczywiście tutaj. To dość czasochłonny system.
ODPOWIEDZ