Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7331
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: detrytusek »

Nidav pisze: 28 lut 2020, 14:30 Jeśli dodajesz nową frakcję, która wprowadza religię, czyli w tym wypadku Azteków, to Aztekowie mają mechanikę push your luck. Reszta frakcji może dorzucić sobie karty z tego dodatku, żeby też mieć tę mechanikę w swojej talii, ale równie dobrze mogą mieć karty z podstawki i tyle, nic zmieniać nie trzeba. Dajesz graczowi, który ma Azteków, karty podstawowe tej frakcji, czyli ponumerowane 1-30 i wszyscy mogą grać.
Ok teraz rozumiem. Ale czy gracz przeciwny odrzucający karty 30+ nie traci na rozgrywce? Innymi słowy czy Aztekowie nie stają się za silni?
Czy ten sam zabieg można stosować z Amazonkami i Atlantydami i dalej nie boli gracza przeciwnego?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Arius
Posty: 1413
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 297 times
Been thanked: 159 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Arius »

detrytusek pisze: 28 lut 2020, 14:39 Ok teraz rozumiem. Ale czy gracz przeciwny odrzucający karty 30+ nie traci na rozgrywce? Innymi słowy czy Aztekowie nie stają się za silni?
Czy ten sam zabieg można stosować z Amazonkami i Atlantydami i dalej nie boli gracza przeciwnego?
Nie wiem jak Amazonki, ale Atlantydzi są tak przegięci, że dorzucenie ich boli gracza przeciwnego. Ja robiłem regularnie po 70 pkt więcej niż koledzy, a 5 runda to w 80% czasu była solo :)
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Nidav »

Atlantydzi ogólnie uznani zostali za kompletnie niezbalansowanych i dla wielu jest to najgorszy z dodatków. O Aztekach i Amazonkach ciężko mi się wypowiadać, bo nie mam i nie grałem, ale ogólnie słyszałem raczej dobre opinie ;)

Każda frakcja zasadza się na czymś innym i ma odmienną strategię, dlatego fakt, że jedna frakcja korzysta z mechaniki, której druga nie ma, nie powinien być problemem. Nawet w podstawce różnice są widoczne i przykładowo to, że Egipcjanie łatwiej gromadzą złoto nie jest argumentem za tym, że to przegięta frakcja ;) A jak ktoś się już bardzo zaangażuje w grę, to może tę parę minut poświęcić i zrobić sobie talię pod konkretny dodatek. Albo nawet wrzucić 10 dodatkowych kart z jednego dodatku do talii podstawowej i to też w miarę robi robotę - 40 kart w talii jeszcze nie rozmywa mechanik i wciąż jest spora synergia pomiędzy nimi. Ja sam grywam najczęściej tak, że wsadzam karty z Każdy Potrzebuje Przyjaciela i tyle, bez zabaw w budowanie talii. Rozmycia mechanik nie zauważyłem. Ale już więcej kart byłoby z pewnością przesadą.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7331
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: detrytusek »

Nidav pisze: 28 lut 2020, 15:01 Nawet w podstawce różnice są widoczne i przykładowo to, że Egipcjanie łatwiej gromadzą złoto nie jest argumentem za tym, że to przegięta frakcja ;)
To, że jedna frakcja łatwiej gromadzi złoto, a druga pomidory to jest jej cecha i jest ok. Mnie zastanawia czy jeśli jedna frakcja gmera w religii, a drugiej pozbawiasz tej możliwości to czy to nie jest spore zaburzenie balansu. No bo po coś te karty religijne powiedzmy dla Rzymian są. To trochę tak jakby Egipt gromadził złoto, a Rzymianom tego zabronić.
No chyba (i tu do Was moje pytanie), że ta religia ma mały wpływ na grę i siła frakcji przejawia się w czymś innym.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Arius
Posty: 1413
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 297 times
Been thanked: 159 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Arius »

detrytusek pisze: 28 lut 2020, 15:13
Nidav pisze: 28 lut 2020, 15:01 Nawet w podstawce różnice są widoczne i przykładowo to, że Egipcjanie łatwiej gromadzą złoto nie jest argumentem za tym, że to przegięta frakcja ;)
To, że jedna frakcja łatwiej gromadzi złoto, a druga pomidory to jest jej cecha i jest ok. Mnie zastanawia czy jeśli jedna frakcja gmera w religii, a drugiej pozbawiasz tej możliwości to czy to nie jest spore zaburzenie balansu. No bo po coś te karty religijne powiedzmy dla Rzymian są. To trochę tak jakby Egipt gromadził złoto, a Rzymianom tego zabronić.
No chyba (i tu do Was moje pytanie), że ta religia ma mały wpływ na grę i siła frakcji przejawia się w czymś innym.
Nie do końca. Ponieważ jeśli nie dasz danej frakcji religii, to będzie miała fajne karty.
Dramatu więc nie będzie.
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: dave8 »

Chciałbym zakupić Osadników. Czy są jakieś różnice w różnych drukach na które należy zwracać uwagę?
Jeśli tak to który najlepiej kupić?
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7331
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: detrytusek »

Jakie macie doświadczenia graniem frakcją z podstawki vs Aztekom? Co prawda mam jeszcze za mało partii ale narazie nikt nie jest się w stanie nawet zbliżyć do ich wyniku. Bardzo często Aztekowie nie mają wymogu posiadania fundamentu do produkcji + spora liczba dobrych kart produkcyjnych powoduje, że dóbr nie brakuje, a budowanie jest łatwe. Łącząc to z modlitwami gdzie mogą te surowce upłynniać za pkt lub dostawać kolejne spore ilości tychże surowców wygląda na walec, którego nie sposób zatrzymać.
Ponoć Atlantydzi są jeszcze potężniejsi. Co z Amazonkami?
Czy to nie jest tak, że frakcjami z dodatków jest sens grać tylko między sobą bo są zupełnie niezbalansowani w porównaniu z frakcjami podstawowymi?
Te co prawda otrzymują pewne karty z modlitwami ale nie wygląda by to ratowało sytuację.
Thoughts ?:)
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
czarny kapelusz
Posty: 165
Rejestracja: 20 wrz 2017, 23:19
Has thanked: 70 times
Been thanked: 74 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: czarny kapelusz »

Słusznie kombinujesz :) U nas jeśli już komuś się zachce mozolić z Atlantydami to przeciwko niemu zazwyczaj wyjadą Aztekowie. Inaczej nie ma sensu siadać do gry. A co do walki podstawką przeciwko Aztekom, nie jest tak źle jak przeciwko Atlantydom ale wyraźnie widać kto jest mocniejszy. Fakt, że my gramy wrzucając wszystkie karty z dodatków nie bawiąc się w budowanie talii. Co grę pewnie rozmywa ale zabawę mamy przednią traktując tytuł jako lekki i przyjemny. Z Amazonkami styczności nie miałem i też jestem ciekaw jak to wygląda...
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7331
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: detrytusek »

czarny kapelusz pisze: 03 mar 2020, 10:33 Co grę pewnie rozmywa ale zabawę mamy przednią traktując tytuł jako lekki i przyjemny.
Ja rozumiem, że można sobie grać bez spiny jeśli tytuł jest lekki i przyjemny ale żeby znać zwycięzce przed grą to już za dużo tej lekkości. W końcu to wciąż gra.
Czy ktoś próbował jakichś hołmruli żeby utrudnić Aztekom życie? Np żeby dołożyć fundament do każdej frakcyjnej. Ew. pląder frakcyjnych jak u Japońców (zawsze za pkt).
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: dave8 »

Jakby ktoś nie wiedział i szukał to nowy druk (z nowym logiem portalu i oznaczeniami nagród na okładce) zawiera wszystkie poprawione karty.
Nowy druk Każdy Potrzebuje Przyjaciela tak samo.
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: staniach21 »

Ja zakupiłem osadników w tamtym tygodniu i bawie sie super, jednak czytajac komentarze wyżej dodatki strasznie zmieniaja balans. Nie szukam sytuacji w ktorej wiem, ze na starcie Atlantydzi mi odjadą, stąd moje pytanie ktory mini- dodatek kupic? Czy tylko pierwszy pt. : ,,Kazdy potrzebuje przyjaciela'' ? I co do frakcji Atlantydzi i Aztekowie odapadaja skoro sa zbyt OP. Jak sie mają Amazonki? Czy sa zbalansowane na tyle, by grac nimi jak rowny z rownym przeciwko 4 basic frakcjom?
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: dave8 »

staniach21 pisze: 08 mar 2020, 01:24 Ja zakupiłem osadników w tamtym tygodniu i bawie sie super, jednak czytajac komentarze wyżej dodatki strasznie zmieniaja balans. Nie szukam sytuacji w ktorej wiem, ze na starcie Atlantydzi mi odjadą, stąd moje pytanie ktory mini- dodatek kupic? Czy tylko pierwszy pt. : ,,Kazdy potrzebuje przyjaciela'' ? I co do frakcji Atlantydzi i Aztekowie odapadaja skoro sa zbyt OP. Jak sie mają Amazonki? Czy sa zbalansowane na tyle, by grac nimi jak rowny z rownym przeciwko 4 basic frakcjom?
Przeczytaj ostatnie kilka stron tego wątku to znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7331
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: detrytusek »

Wprowadziłem hołmrula, że Aztekowie mają zawsze koszt fundamentu. Dodatkowo karta mi wybitnie nie podeszła bo przez pierwsze 2 rundy miałem 1 produkcyjną. W trzeciej dopiero zaczęły wychodzić. Efekt? Po początkowym "w ryj" Aztekowie i tak wygrali z 20% przewagą (jakieś 100-80) vs barbarzyńcy. Dodatkowo gra się rozrosła do ponad 90 minut co ją dyskwalifikuje w kategorii lekka i przyjemna.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: staniach21 »

To ładnie, a pomysl na tego home rule wydawal się bardzo sensowny. Przeczytałem nawet kilkanaście ostatnich wątków na forum i uważam, że jedyny przydający się to KPP nawet z home rules w wtasowania 10 nowych kart bez reguł, ale wciąż waham się z AMAZONKAMI. Czy są potężniejsze niż 4basic karty czy mniej więcej mieszczą się w tym marginesie?
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7331
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: detrytusek »

staniach21 pisze: 08 mar 2020, 10:41 To ładnie, a pomysl na tego home rule wydawal się bardzo sensowny. Przeczytałem nawet kilkanaście ostatnich wątków na forum i uważam, że jedyny przydający się to KPP nawet z home rules w wtasowania 10 nowych kart bez reguł, ale wciąż waham się z AMAZONKAMI. Czy są potężniejsze niż 4basic karty czy mniej więcej mieszczą się w tym marginesie?
Nie mam dużego doświadczenia jeszcze z Amazonkami ale wygląda to dobrze. Po pierwsze różnice punktowe jak narazie zawsze były znikome, a po drugie tą frakcją się gra przyjemnie. Nie przewala się 2-3 razy decku neutrali jak przy Aztekach i reguły są zawarte dokładnie w 2 zdaniach.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: staniach21 »

Gdzie mogę znaleźć kampanie do Osadników:NI. Podobno ulepsza tryb solo. Wcześniej myślałem, że kampania ma dopiero wyjść, ale dziś na live prezes coś mówił że już wypuszczali. Jak wpisuje kampaniania osadnicy NI brak sensownych wyników.
MajkelEryk
Posty: 151
Rejestracja: 01 sty 2019, 19:54
Has thanked: 42 times
Been thanked: 16 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: MajkelEryk »

staniach21 pisze: 15 maja 2020, 20:51 Gdzie mogę znaleźć kampanie do Osadników:NI. Podobno ulepsza tryb solo. Wcześniej myślałem, że kampania ma dopiero wyjść, ale dziś na live prezes coś mówił że już wypuszczali. Jak wpisuje kampaniania osadnicy NI brak sensownych wyników.
https://info.znadplanszy.pl/2014/12/27/ ... -medialny/
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: staniach21 »

Kość k10 i zaczynaja się problemy xD. Polecacie te ''kampanie''. Jest to fajne urozmaicenie i nie szkoda zachodu żeby te kość załaltwic :lol: ?
Palmer
Posty: 1267
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Palmer »

Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: akahoshi »

Jest i oficjalna kampania do Osadników: https://portalgames.pl/pl/osadnicy_poprzez_historie
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7331
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: detrytusek »

Grał już ktoś w "poprzez historię"? Jak mocno zmienia się feeling gry? Jakaś mini recenzja? Przekupiam thanks-em!
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Mankoslaw
Posty: 92
Rejestracja: 30 sie 2017, 09:43
Lokalizacja: Pszczyna
Has thanked: 187 times
Been thanked: 29 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Mankoslaw »

detrytusek pisze: 21 lip 2020, 09:45 Grał już ktoś w "poprzez historię"? Jak mocno zmienia się feeling gry? Jakaś mini recenzja? Przekupiam thanks-em!
Piotrek dziś rano na kanale Granie w Chmurach zamieścił film o tej grze w cyklu: "zagrałem w..."
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7331
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: detrytusek »

Ok posłuchałem. Wie ktoś może ile rozgrywek przeciętnie może się składać na całą kampanię?
Mam obawę, że to nie jest gra, która mogłaby mnie wciągnąć w system kampanijny. Tym bardziej, że zawsze można dołączyć, odpaść, zmienić frakcję, więc to sugeruje, że nie jest się jakoś mocno związanym ze swoim imperium.
Te 3 nowe talie jako pomysły mi się podobają ale wiązanie wszystkiego w wielogodzinną kampanię jakoś mi zgrzyta.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Ryu »

Ja jestem mega fanem Osadników więc nie wiem czy możesz brać moje zdanie pod rozwagę niemniej... ;)

Gram z Cierniem (taki ludzik z Portalu) w kampanię (mamy dopiero 2 rozgrywki za sobą ale spokojnie...).
Gram z moją żoną w kampanię (mamy dopiero 2 rozgrywki za sobą ale spokojnie...).
Nie gram ale będę grał z koleżanką KaHą w kampanię (mamy dopiero 0 rozgrywek za sobą ale spokojnie...).

I w zasadzie mógłbym nie pisać nic więcej bo widać że warto. Tylko ja sam do końca nie wiem czy faktycznie warto. W fazie testów podstawki ogrywałem każdą frakcje po kilkadziesiąt partii. Potem przyszła faza "nie gram już bo zaczynam rzygać". Nie grałem chyba kilka lat w IS. Teraz, przez dodatek, znowu zacząłem i jestem mega podjarany. Po 2 partiach ciężko coś konstruktywnego stwierdzić ale trochę boję się o kulę śnieżną - jeśli wygrasz 2 partie pod rząd to 2 razy wybierasz pierwszy wynalazki. Nie wiem czy przeciwnik się podniesie po tym bo wiadomo - im więcej zdobytych punktów wydajesz - tym masz lepszy wynalazek. Jak do tego wylosujesz słabszą (albo niekoniecznie słabszą ale niepasującą do twojej frakcji) osadę to już w ogóle lipa. Dlatego tutaj losujemy po 2 i wybieramy 1 bo w zasadzie kto nam zabroni? :P No i 4 rundy - w zupełności starczą. Gra się nie dłuży a czuć już i rozwój i presję czasu.
No i my nie planujemy zmieniać frakcji - rozwijamy się aż któreś osiągnie sukces albo padnie :twisted:
W zasadzie ja polecam ale ja Osadników uwielbiam więc, jak wspominałem, nie do końca jestem obiektywny. A w zasadzie wcale :wink:
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7331
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: detrytusek »

Ryu pisze: 21 lip 2020, 11:51 Ja jestem mega fanem Osadników więc nie wiem czy możesz brać moje zdanie pod rozwagę niemniej... ;)

Gram z Cierniem (taki ludzik z Portalu) w kampanię (mamy dopiero 2 rozgrywki za sobą ale spokojnie...).
Gram z moją żoną w kampanię (mamy dopiero 2 rozgrywki za sobą ale spokojnie...).
Nie gram ale będę grał z koleżanką KaHą w kampanię (mamy dopiero 0 rozgrywek za sobą ale spokojnie...).

I w zasadzie mógłbym nie pisać nic więcej bo widać że warto. Tylko ja sam do końca nie wiem czy faktycznie warto. W fazie testów podstawki ogrywałem każdą frakcje po kilkadziesiąt partii. Potem przyszła faza "nie gram już bo zaczynam rzygać". Nie grałem chyba kilka lat w IS. Teraz, przez dodatek, znowu zacząłem i jestem mega podjarany. Po 2 partiach ciężko coś konstruktywnego stwierdzić ale trochę boję się o kulę śnieżną - jeśli wygrasz 2 partie pod rząd to 2 razy wybierasz pierwszy wynalazki. Nie wiem czy przeciwnik się podniesie po tym bo wiadomo - im więcej zdobytych punktów wydajesz - tym masz lepszy wynalazek. Jak do tego wylosujesz słabszą (albo niekoniecznie słabszą ale niepasującą do twojej frakcji) osadę to już w ogóle lipa. Dlatego tutaj losujemy po 2 i wybieramy 1 bo w zasadzie kto nam zabroni? :P No i 4 rundy - w zupełności starczą. Gra się nie dłuży a czuć już i rozwój i presję czasu.
No i my nie planujemy zmieniać frakcji - rozwijamy się aż któreś osiągnie sukces albo padnie :twisted:
W zasadzie ja polecam ale ja Osadników uwielbiam więc, jak wspominałem, nie do końca jestem obiektywny. A w zasadzie wcale :wink:
Twoje zdanie zawsze wezmę pod uwagę <wazelina off> :)
Ja też lubię Osadników dlatego przed zakupem chciałbym pewne rzeczy sobie w głowie ułożyć. Do powyższych pytań dorzucę jeszcze "czy trudno wrócić do kampanii po dłuższym rozbracie?".
Ponoć zabezpieczyli się przed kulą śnieżną bo ten mocniej rozwinięty ma większe koszty? Do potwierdzenia.
I po tych 2 rozgrywkach jak dużo Wam brakuje do skończenia epoki?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
ODPOWIEDZ