Gra Miesiąca - Marzec 2014

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Blueberry
Posty: 93
Rejestracja: 07 sty 2014, 19:48

Gra Miesiąca - Marzec 2014

Post autor: Blueberry »

Kolejne podsumowanie miesiąca. Mam nadzieję, że dzisiaj wszyscy w dobrych humorach :P Zapraszam do komentowania :)

U mnie:

42 partie w 23 tytuły
Nowości: Isla Dorada, Lewis & Clark, Listy z Whitechapel, 7 cudów, Cyklady, Świat Dysku AM, Pośród Gwiazd, Mr. Jack, Awanturnicy, Cuba, CV, Kill Doctor Lucky, Potwory w Tokio, Peloponnes, Resistance: Agenci Molocha, Seasons
Najwięcej partii: Isla Dorada
Gra miesiąca: Lewis & Clark
Zaskoczenie miesiąca: 7 cudów
Rozczarowanie miesiąca: Cuba
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2047
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 123 times
Been thanked: 337 times

Re: Gra Miesiąca - Marzec 2014

Post autor: walkingdead »

To był bardzo udany miesiąc.

Nowości.
Shinobi, Gravwell, Love Letter, Potwory w Tokio, Puerto Rico, Biblios, Gringo oraz Lewis & Clark,Rekiny Biznesu, Slavika.

Powroty
Deadwood i Zombicide.

Największe rozczarowanie: Love Letter. Po zachwytach spodziewałam się gry, która spowoduje u mnie wielki efekt "WOW!". Zabrakło jednak wiele, aby wystarczyło na zwykłe "super".

Najlepsza "mała gierka" : tutaj nie potrafię zdecydować czy będzie to Shinobi czy Gravwell. Obie świetne, rozgrywka zwinna i pasjonująca. W Shinobi fantastycznie wykonane karty i okazuje się,że mam wrodzony dar do gier z "blefem". Gravwell potrafi zaskoczyć, wszystko w gierce na szóstkę.

Zaskoczenie miesiąca Myślałam,że Potwory w Tokio zachwycą mnie bardziej. Rzeczywiście, gra się dynamicznie, a same elementy gry są małymi arcydziełami. Oczekiwałam,że to będzie kategoria "must have", do której zapałam miłością wielką. A temperatura emocji raczej letnia niż wrząca.

Najlepsza gra miesiąca W tej kategorii doszło do starcia tytanów. Z jednej strony klasyka, Puerto Rico, o której od dawna marzyłam, a z drugiej strony ciepła bułeczka L&C. PR to chyba pierwsza euro gra i od razu złapała mnie za serce. Podoba mi się kombinowanie, planowanie i dziubanie sobie we własnych zasobach. Ale tytuł gry miesiąca przypadnie jednak L&C za całokształt. Nie dość,że świetnie wykonana, to jeszcze pozwalała poczuć klimat wielkiej wyprawy, nadarzających się szans i piętrzących się trudności.
Ostatnio zmieniony 05 kwie 2014, 14:19 przez walkingdead, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Gra Miesiąca - Marzec 2014

Post autor: adam_k27 »

U mnie jakoś słabszy ten miesiąc. Pewnie ze 20 partii by się uzbierało.
Grane były: CV, Santiago de Cuba, Drako, 7 Dni Westerplatte, Epoka Kamienia, Smallworld, Tajemnicze Domostwo, Kto Kogo.

Nowość miesiąca (i jedyna nowość w tym miesiącu): Santiago De Cuba
Najczęściej na stole: CV, na drugim miejscu Santiago De Cuba.
Gra miesiąca: a niech będzie że CV
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gra Miesiąca - Marzec 2014

Post autor: Sandman »

Mage Knight, Mage Knight i jeszcze raz Mage Knight. :)
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Gra Miesiąca - Marzec 2014

Post autor: kwiatosz »

Zamki Burgundii.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Gra Miesiąca - Marzec 2014

Post autor: espresso »

Dobry miesiąc, sporo nowości (z których większość na plus), kilka emocjonujących rozgrywek w tytułu, które dawno nie były grane.

Gra miesiąca: Pan Lodowego Ogrodu (mimo, że prototyp oraz tylko jedna partia)
Rzadko mi się zdarza, ale przyznam rozczarowanie miesiąca: Tajemnicze Domostwo (uwielbiam Dixita, a tu się wynudziłam)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1226 times
Kontakt:

Re: Gra Miesiąca - Marzec 2014

Post autor: mat_eyo »

Najgorszy miesiąc od bardzo dawna, absolutny brak czasu na granie, głównie z powodu remontu i pisania pracy licencjackiej.

3 rozgrywki w 2 tytuły :(

Nowość miesiąca: brak
Powrót miesiąca: Le Havre
tomiz123
Posty: 150
Rejestracja: 16 sty 2013, 22:37
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 5 times

Re: Gra Miesiąca - Marzec 2014

Post autor: tomiz123 »

Świetny miesiąc, mnóstwo partii na żywo, jeszcze więcej online.

Nowości: Dziedzictwo, Seasons, dodatki do Ticket to Ride,
Najwięcej partii: Summoner Wars (30) ( nowe talie ), Seasons(21), Keyflower, Zamki Burgundii, Lords of Waterdeep
Gra miesiąca: Summoner Wars- kolejny miesiąc, kolejny raz nie może mi się znudzić ta gra. Szybka, prosta do wytłumaczenia, jak dla mnie idealna.
Zaskoczenie miesiąca: Seasons, Dziedzictwo
Rozczarowanie miesiąca: Jeszcze nie zagrałem w Lewis & Clark
Powrót miesiąca: Gra o Tron
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Gra Miesiąca - Marzec 2014

Post autor: sqb1978 »

Nowość: Lords of Waterdeep - jednak obcojęzyczne instrukcje nie są takie straszne jak je malują ;) a nawet są bardzo dobre!
Najlepsza partia: Gra o tron - naprawdę się działo od pierwszej rundy
Najwięcej partii: Robinson Crusoe, Caylus, Kupcy i Korsarze
Awatar użytkownika
sillue
Posty: 468
Rejestracja: 18 kwie 2012, 14:23
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Gra Miesiąca - Marzec 2014

Post autor: sillue »

brak wyraźnego lidera, ale za to kilka wyróżnień:


nowości znane, ale wcześniej niegrane - Kingdom Builder, Perikles, Tash-Kalar

nowości wcześniej nieznane - The Speicherstadt, Peloponnes
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gra Miesiąca - Marzec 2014

Post autor: Karit »

13 rozgrywek w 8 tytułów w tym 5 nowości

Miesiąc najlepszy w tym roku, ale ciągle odbiegający od średniej z 2013 :(

Nowości na plus:
Primate Fear - absolutnie absurdalny temat - musimy zbudować jak najwyższy stos ze śmieci aby nie dopadła nas powstająca z grobu zombie małpa :D. Mechanika nie jest wyszukana ale dobrze działa, śmieszny temat dodaje smaku. Gra nie jest wymagająca (ale angielski trzeba trochę znać), nadaje się jako filerek dla graczy którzy podejdą do niej z dystansem. Wykonanie na dobrym poziomie, fajne rysunki odpowiadające tematowi, solidne grube karty + pudełko w kształcie trumny :twisted:

Onirim - kupiona głównie w celu grania solo i jako taka bardzo dobrze się sprawdza, ładne ilustracje, świetnie pasują do klimatów snów, a i dołączone dodatki utrudniające rozgrywkę fajnie urozmaicają grę.

Nowości neutralne:
Upiór w operze - pierwsza gra detektywistyczna w kolekcji, dla niektórych przeciwników mimo ładnej planszy kart itp. była zbyt abstrakcyjna, trudno zaplanować coś do przodu. Jest OK, ale nic więcej.

Nowości które "szału nie zrobiły i mam wobec nich mieszane uczucia, chociaż nie uważam że są złe":
Light Line - szybka, ale nie specjalnie porywająca, wiele strategi w niej nie ma. Daj rade bo jest szybka i prosta, ale nic więcej sobą nie reprezentuje.
Old Town Solo - bardziej zagadka logiczna niż gra, męczy sposób rozwiązywania zagadek, karteczki powinny być większe. Polecam tylko tym którzy lubią zagadki logiczne na papierze


Odkrycie miesiąca - gry planszowe na androida (aaa czemu ich tak mało), szczególnie Ticket to Ride, dzieki wersji elektronicznej zechciałem mieć również swoją zwykła wersję.

Gra miesiąca - Robinson i rozpoczęta kampania z dodatku, łatwo nie jest ale za to ogromna przyjemność i adrenalina :)
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gra Miesiąca - Marzec 2014

Post autor: Bea »

Obiecałam sobie, że przystopuję trochę z nowościami, żeby się nacieszyć tym co mam, jednak w tym miesiącu znów nie bardzo to się udało.


Nowości:

At the Gates of Loyang
Caylus
Cinque Terre
Spartacus: A Game of Blood & Treachery
Battle Sheep



Nowość miesiąca:
Byłam przekonana, że to będzie At the Gates of Loyang. Kolejne euro w moim typie, uwielbiam Rosenberga. Loyang niczym nie ustępuje Agricoli, jest po prostu fajne inaczej. Powiem więcej, wydaje mi się, że kombinowania, przeliczania i móżdżenia jest w nim nawet więcej niż w Agri. W ostatnich dniach natomiast poznałam pewnego pana, który mnie zauroczył od pierwszego wejrzenia - zwie się Spartcus. Tym razem muszę przyznać dwa pierwsze miejsca.

Powrót miesiąca:
Lords of Waterdeep wciąż wracają na stół w przeróżnych konfiguracjach. Uwielbiam tę grę!

Wyróżnienie miesiąca:

Cinque Terre to bardzo miła gra, która swoją mechaniką przypomina Wsiąść do pociągu. Jak dla mnie ma jednak fajniejszy klimat i pozwala na nieco bardziej wyrafinowane kombinacje.


Gra miesiąca online:
Tokaido - prosta gra zen, a jak wciąga!

Zajawka na przyszły miesiąc:
Lewis & Clark już do mnie jedzie. Co następne? Mam wielką ochotę na Tokaido, może Splendor a może Nations...? Kurcze nie mogę się zdecydować. :evil:
Ostatnio zmieniony 19 kwie 2014, 09:56 przez Bea, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: Gra Miesiąca - Marzec 2014

Post autor: KubaP »

kwiatosz pisze:Zamki Burgundii.
WIDZIAŁEM I ZAPISUJĘ DLA POTOMNOŚCI!
windziarz44
Posty: 828
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 88 times

Re: Gra Miesiąca - Marzec 2014

Post autor: windziarz44 »

34 zagrane + 35 w trakcie i to tylko online :)
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Gra Miesiąca - Marzec 2014

Post autor: Furia »

55 partii w 29 tytułów.

W tym miesiącu dużo nowości i nie mogę się zdecydować, więc nowości miesiąca nie ma.

Najwięcej partii: Legendary, wcześniej myślałam, że deck building nie jest dla mnie.

Powrót miesiąca: Seasons, raz już mi się znudziła i sprzedałam. Teraz wkupiła się w łaski na nowo. Pora pomyśleć ponownie o swojej kopii.

Rozczarowanie: Moją ekipę przytłoczyło Dominant Species na tyle, że musieliśmy przerwać partię. Przeleżała na półce bardzo długo i obawiam się, że dalej będzie leżeć.

Gra miesiąca: Legendary
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 44 times

Re: Gra Miesiąca - Marzec 2014

Post autor: Vester »

Gra marca:

Yunnan - kapitalna gra z fajną interakcją, nieco retro, ale świeża. Kapitalny debiut z Essen 2013. Ścisła czołówka. I wcale nie ma w niej tyle liczenia, ile miało być.

I tyle. Nic więcej nie powaliło.
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 999
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 49 times

Re: Gra Miesiąca - Marzec 2014

Post autor: charlie »

Z ciekawości liczyłem w tym miesiącu - 95 partii w 22 tytuły

Nowości: brak
Powroty: Hansa, Osadnicy z Catanu - szybka gra karciana, Letters from Whitechapel, 1655 Habemus Papam, Lost Cities, Na Chwałę Rzymu, Don Quixote i dużo małych karcianek
Najwięcej partii: Lost Cities,
Dziwadło miesiąca: Don Quixote,
Klasyka miesiąca: Cluedo,
Gra miesiąca: 1655 Habemus Papam
omam
Posty: 286
Rejestracja: 08 wrz 2005, 10:34
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Re: Gra Miesiąca - Marzec 2014

Post autor: omam »

Nowość miesiąca: Wsiąść do Pociągu, Listy z Whitechapel, Avalon, Imperial
Powrót miesiąca: Santiago de Cuba, Infinite City, Mafia City, Eketorp - wszystkie te gry są świetne ale chyba jednak Eketorp
Gra miesiąca: Eketorp - Rzeźnia. Trup padał gęsto. Gra kolejny raz pokazała swój pazur i pomimo swojej nieprzewidywalności w dalszym ciągu zasługuje na wysokie uznanie. W kategorii nawalanek bez sensu absolutny numer jednen. W kategorii, wysublimowanych gierek psychologicznych typu owies czy siano i gdzie reszta popaprańców się rzuci: top. W kategorii gier startegicznych z palnowaniem i realizacją zdobywanej przewagi, to po prostu nie ta kategoria. Bardzo fajna gierka.
Wyróżnienie miesiąca: Imperial - Trzeba uczciwie oddać pomysłowość autora, gra posiada bardzo nowatorskie rozwiązanie, którego nie spotkałem dotychczas w żadnej innej. W porównaniu z Antike wypada jednak gorzej. Kierowanie jednym państwem w powiązaniu z wykorzystaniem rozwoju technologicznego bardziej mi odpowiada. W Imperialu element strategiczny nie jest bez znaczenia jednak to odpowiednie zarządzanie kasą prowadzi do zwycięstwa. Gra właśnie jako taka odmiana od mięsistej strategii wypada całkiem nieźle.
Rozczarowanie miesiąca: Listy z Whitechapel - nudny euro suchar, gra zdecydowanie nie dla mnie.
Awatar użytkownika
ahrian
Posty: 311
Rejestracja: 26 cze 2013, 00:36

Re: Gra Miesiąca - Marzec 2014

Post autor: ahrian »

Mnóstwo nowości i świetnych partii.

Nowości: Lords of Waterdeep, Potwory w Tokio, Zombicide, Łowcy Smoków, Puerto Rico, Deadwood, Gringo, Lewis & Clark, Jaipur.

Najwięcej partii: chyba Gringo.

Powroty miesiąca: jedyny warty wzmianki - Warhammer Inwazja.

Gra miesiąca: zdecydowanie Pureto Rico. owszem, eurosuchar. ale jaki dobry! L&S było blisko zdobycia tego zaszczytnego tytułu, ale jako, że partię w PR wygrałem - nie miałem wątpliwości :D PR jest świetne, mózgożer - ale w granicach rozsądku, suchy - ale jednak coś się dzieje, zbierasz sobie produkty z plantacji, potem sprzedajesz albo wysyłasz statkami - coś się dzieje!

Rozczarowanie miesiąca: brak.

Nagroda honorowa: Lords of Waterdeep oraz Warhammer Inwazja. LoW - świetny worker placement. I te intrygi! Wspaniała kompilacja. A WH dostaje nagrodę za powrót po ponad miesięcznej przerwie i fakt, że się po prostu nie nudzi - owszem, rozegraliśmy już kilkanaście partii na core secie i powoli trzeba myśleć o kupowaniu dodatków, ale to nadal jest świetna, dynamiczna, zaskakująca gra.

Nadzieja kwietnia: nie myślałem jeszcze nad kwietniowym zakupem, ale możliwe, że w ten piątek, czwartego kwietnia, zagram w Battlestar Galacticę - i w tym właśnie pokładam nadzieję :D do tego Rialto, Nowa Era i Alhambra do sprawdzenia; chciałbym również wymienić moją Neuroshimę na nową edycję i zafundować sobie coś z wishlisty - najbardziej ciągnie mnie do Ticket to Ride: Nordic Countries. Zobaczymy!

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 01 kwie 2014, 20:55 przez ahrian, łącznie zmieniany 1 raz.
Kosma
Posty: 349
Rejestracja: 01 gru 2013, 12:40
Lokalizacja: Festung Breslau
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: Gra Miesiąca - Marzec 2014

Post autor: Kosma »

Nations.
pieprzowa
Posty: 158
Rejestracja: 18 gru 2013, 22:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 17 times
Been thanked: 15 times

Re: Gra Miesiąca - Marzec 2014

Post autor: pieprzowa »

Grane było: Robinson(wciąż bezkonkurencyjny zwłaszcza z dodatkiem - kampania jest wymagająca),
Smallworld Underground (na dwie osoby też dobrze daje radę!),
Pandemia( w końcu przegraliśmy na najtrudniejszym poziomie - czyżby na 2 osoby było łatwiej niż w więcej?) ,
Dziedzictwo(po początkowych niepowodzeniach w końcu wkupiła się w łaski współgraczy),
Claustrophobia(miło jest się odprężyć przy zabijaniu Minionków z Podziemi :P ),
Dracula(mimo że jestem kiepskim Draculą/łowcą i tak uwielbiam klimat tej gry!).
Mam i gram: mini-kolekcja
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Gra Miesiąca - Marzec 2014

Post autor: maciejo »

Nowość i gra Miesiąca - MILESTONES Mój syn 9 lat jest zachwycony.
Najwięcej partii na żywo jak i na wszystkich urządzeniach - NEUROSHIMA HEX
Najlepsza gra miesiąca solo - FIRES OF MIDWAY
Największy szajs miesiąca - Brak jakiejkolwiek szansy na partię SZOGUNA
Najwięcej porażek w miesiącu - NEXUS OPS
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Gra Miesiąca - Marzec 2014

Post autor: Veridiana »

23 partie w 15 tytułów. Cianko cianko.

Nowość miesiąca: Lewis and Clark
Bęcki miesiąca: Terra Mystica w pełnym składzie. oj, bolało ...
Nadzieja miesiąca: Mythotopia
Zawód miesiąca; Packet Row
Najwięcej partii: Świat bez Końca
Powrót miesiąca: Świat bez Końca
Gra miesiąca: Świat bez Końca :D
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Gra Miesiąca - Marzec 2014

Post autor: Banan2 »

Mimo tylko jednej nie skończonej partii: 1944: MONTY vs PATTON Wyścig do Renu
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2047
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 123 times
Been thanked: 337 times

Re: Gra Miesiąca - Marzec 2014

Post autor: walkingdead »

Banan2 pisze:Mimo tylko jednej nie skończonej partii: 1944: MONTY vs PATTON Wyścig do Renu
Pozdrawiam
Zazdrość razy tysiąc.

:wink:
ODPOWIEDZ