Hannibal Barkas (Gry Leonardo)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
moonman
Posty: 250
Rejestracja: 25 mar 2005, 12:17
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: moonman »

Odi pisze:Najciekawsze jest to, że przeczytałem o Hannibalu chyba wszystkie opinie jakie się ukazały w necie, i - na dobrą sprawę - może w jednej-dwóch był postawiony jakiś marginalny zarzut
szczególnie zapowiedź w Wiarusie jest fajna.


BTW: jaki jest rozmiar planszy (po kłopotach lokalowych z Conquest of the Empire wolę się upewnić, że zmieści mi się na stole) i kart?
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Post autor: ragozd »

karty sa standardowem a plansza duza - ale 4 osoby z gra mieszcza sie na 2 standardowych szkolnych lawkach - dokladnych wymiarow niestety nie mam :(
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Post autor: ozy »

Pracowałem troszkę przy instrukcji i podpisuję się przy tym co pisał powyżej Andy - zasady są bardzo zgrabne, czytelne, dobrze ilustrowane. Dla osób ceniących szybkość i prostotę nie powinny być niestrawne.
Awatar użytkownika
robert-wg
Posty: 135
Rejestracja: 13 wrz 2006, 12:33
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: robert-wg »

moonman pisze: BTW: jaki jest rozmiar planszy (po kłopotach lokalowych z Conquest of the Empire wolę się upewnić, że zmieści mi się na stole) i kart?
Plansza ma rozmiar: 100×70 cm. Karty są w rozmiarze standardowych kart do gry.

Recenzja w wiarusie była napisana przez gracza, który zgłosił się na forum strategii, na ochotnika. Dostał egzemplarz testowy gry z instrukcją, beż żadnego tłumaczenia, tak jakby przed chwilą zdjął by go z półki sklepowej. W terminologii informatycznej to byłby tzw. test akceptacyjny użytkowników.

Wątki o Hannibalu są również na Forum Strategów (http://www.strategie.net.pl) oraz GIS (http://www.gis.manewry.vdl.pl).
Awatar użytkownika
London-Derry
Posty: 27
Rejestracja: 16 lip 2007, 19:46
Lokalizacja: Poznań-Szamotuły

Hannibal Barkas - problem żetonowy

Post autor: London-Derry »

Szczerze powiem, mnie bardzo interesuje ten tytuł Hannibal Barkas. Jedna rzecz mnie tylko nurtuje...

Czytałem że grę towrzy wydawca specjalizujący się w planszówkach historycznych, bitewnych takich jak kiedyś Grunwald, Tannanberg, Bzura itd. Jako dzieciak zraziło mnie to, bo ustawianie setek żetonów do przyjemnych nie należy:/ A tutaj jest ich 400!!!

Zatem moje pytanie do was brzmi następująco...Na ile ta gra przypomina Tamte tytuły, na ile to jest typowa żetonówka historyczna a na ile gra oparta na territory control lub cośw tym klimacie. Mając na uwadze fakt że w grze mamy okrojoną politykę, ekonomię to byc może charakterem rozgrywki zbliżona jest do takich dzieł jak Mare Nostrum, Tron, Shogun, itd?

Pomóżcie rodacy:D
Kobieta podróżująca z fotografem miewa lekką przysłonę...
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Post autor: Odi »

Z tego co czytałem, gra jest zupełnie różna od gier Dragona czy TiS'u. Bonaparte ma koło 300 żetonów - i co?

Tu masz opublikowane texty
http://www.gryleonardo.pl/recenzje.php

Innych recenzji/opinii szukaj na stronach galicyjskiej Inicjatywy strategicznej i na forum strategie.net
Awatar użytkownika
robert-wg
Posty: 135
Rejestracja: 13 wrz 2006, 12:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hannibal Barkas - problem żetonowy

Post autor: robert-wg »

London-Derry pisze:Czytałem że grę towrzy wydawca specjalizujący się w planszówkach historycznych, bitewnych takich jak kiedyś Grunwald, Tannanberg, Bzura itd. Jako dzieciak zraziło mnie to, bo ustawianie setek żetonów do przyjemnych nie należy:/ A tutaj jest ich 400!!!

Pomóżcie rodacy:D
Gra jest zupełnie różna od cytowanych tytułów. To zupełnie inna bajka. Nie wiem do jakiej gry by ją najbliżej porównać. Ciężko znaleźć :D Może inni, którzy grali w wwrsję beta rzucą jakieś tytuły. Mechanika oparta jest o system Card Driven, ale nieco rozwinięty.

W żetonach są nie tylko jednostki wojskowe ale również wodzowie, pieniądze, Punkty Zwycięstwa, Punkty Inicjatywy, nastawienia Galów, żetony polityczne, spustoszeń i inne.
Awatar użytkownika
London-Derry
Posty: 27
Rejestracja: 16 lip 2007, 19:46
Lokalizacja: Poznań-Szamotuły

Hannibal

Post autor: London-Derry »

Gra jest zupełnie różna od cytowanych tytułów. To zupełnie inna bajka. Nie wiem do jakiej gry by ją najbliżej porównać. Ciężko znaleźć Very Happy Może inni, którzy grali w wwrsję beta rzucą jakieś tytuły. Mechanika oparta jest o system Card Driven, ale nieco rozwinięty.

W żetonach są nie tylko jednostki wojskowe ale również wodzowie, pieniądze, Punkty Zwycięstwa, Punkty Inicjatywy, nastawienia Galów, żetony polityczne, spustoszeń i inne.
Dzieki za sprostowanie.

Odi -> przeczytam z pewnością. Thx:)
Kobieta podróżująca z fotografem miewa lekką przysłonę...
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Post autor: ragozd »

kilkanascie malych woreczków i rozstawianie gry trwa tyle co ich otworzenie :) Może 3 minuty. Mi przypomina Sciezki Chwały, tylko o klase lepszym wykonaniu - a mówie tu o wersji testowej HB (którą wspóldrukowałem). Żetony są duże, grube i wygodne w użyciu.
Ostatnio zmieniony 03 paź 2007, 20:50 przez ragozd, łącznie zmieniany 1 raz.
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
London-Derry
Posty: 27
Rejestracja: 16 lip 2007, 19:46
Lokalizacja: Poznań-Szamotuły

Hannibalus Catanus

Post autor: London-Derry »

czyli polecasz swój własny produkt:] a to stąpanie po kruchym lodzie, zajeżdża "sterowanym tematem forum" hehe:D żartuję:)

Nie no masz racje, tylko że niektóre gry się dłużej rozstawia niż gra:D

Ostatnio mieliśmy taki przypadek w Osadników z Catanu, wersja rozszerzona. Rach ciach i było po grze, a przy rozstawianiu gadania, układania tasowania:) choc to skomplikowana gra pod zadnym pozorem nie jest:)

Mam zwyczajnie uraz do zetonowek jeszcze z czasow podstawowki stąd te obawy.
Kobieta podróżująca z fotografem miewa lekką przysłonę...
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Post autor: ragozd »

mojego wkładu jest tam mniej niż wielu osób z tego forum - choć na planszy go widać zdecydowanie :) "Mój produkt" jest tu niestety przesadą - wątpie bym kiedykolwiek wydał profesjonalnie własną grę - moje gusta rozmijają się z gustami większości czasem nazywanej demokratyczną ;)
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
London-Derry
Posty: 27
Rejestracja: 16 lip 2007, 19:46
Lokalizacja: Poznań-Szamotuły

hit

Post autor: London-Derry »

moze się mylisz, zycze ci tego bys sie mylil i wydal kiedys wlasną grę, moze to będzie hit na miarę top10 w rankingu boardgame:)
Kobieta podróżująca z fotografem miewa lekką przysłonę...
Awatar użytkownika
moonman
Posty: 250
Rejestracja: 25 mar 2005, 12:17
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: moonman »

przeczytałem wszystko co się dało nt. Hannibala - szczególnie pomocne okazały się relacje z PCh na forum GiS.

chociaż wczoraj zamówiłem już Hannibala w preorderze - to jeszcze prosiłbym o kilka słów dot. kwestii technicznych wydania

typu: plansza - czy bliżej jej do tej z Grunwald 1410 czy np. CotE
żetony: grubość jak np. w Gwiezdnym Kupcu czy w Runeboundzie
instrukcja - kolor czy cz/b
pudełko itd.

podałem skrajne przykłady, żeby było wiadomo o co mi chodzi.
pzdr.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Skoro juz zamowiles, to dlaczego nie poczekasz na paczke? :)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
moonman
Posty: 250
Rejestracja: 25 mar 2005, 12:17
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: moonman »

Nataniel pisze:Skoro juz zamowiles, to dlaczego nie poczekasz na paczke? :)
czekam :)

ale znajomemu (mojemu głównemu współgraczowi) pochwaliłem się na GG - że zamówiłem Hannibala - gadam mu i gadam o tej grze... a on mi odpisuje: no dobra, ale jak to będzie wydane :shock:


BTW: Nataniel, Ty najlepiej wiesz gdzie zamówiłem ;) - a znasz przybliżony termin kiedy Hannibale będą rozsyłane?
Awatar użytkownika
robert-wg
Posty: 135
Rejestracja: 13 wrz 2006, 12:33
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: robert-wg »

moonman pisze: typu: plansza - czy bliżej jej do tej z Grunwald 1410 czy np. CotE
żetony: grubość jak np. w Gwiezdnym Kupcu czy w Runeboundzie
instrukcja - kolor czy cz/b
pudełko itd.

podałem skrajne przykłady, żeby było wiadomo o co mi chodzi.
pzdr.
Ale analiza. :shock: No dobra, to już piszę:
Plansza - składana w harmonikę, miękka ale dodatkowo foliowana, więc trwalsza od typu Grunwaldu. Wiem, wiem będą narzekania.
Żetony, duże, poręczne, gr. ok. 2mm, wymiary rożne ale większość 25x25 mm, nie będą odbiegały o standardów zachodnich
Instrukcja - czarno biała z kolorową okładką.
Pudełko - typu gier Columbia Games - pudełko z tektury falistej z kolorową obwolutą.

Podsumowywując napiszę, że gra będzie miała bardzo ładną oprawę graficzną a materiały dobrałem najlepiej jak się dało w tym przedziale cenowym. Ideału (FFG, DOW) nie będzie ale badziewia też nie. Mam nadzieję, że grywalność i grafika obronią tą grę. Proszę, nie pytajcie mnie tylko o parametry techniczne użytych materiałów, papieru, tektury itp. :)
Awatar użytkownika
London-Derry
Posty: 27
Rejestracja: 16 lip 2007, 19:46
Lokalizacja: Poznań-Szamotuły

plansza

Post autor: London-Derry »

tylk plansza miękka, takich już się nie robi:( dawo nie widzialem już takiej. Wsystko prawie wychodzi na twardej podstawie. Składanej na cztery.

To przynajmniej ma trwałość. Tylko mi nie mówcie że gdyby tak miało być byłaby droższa. Bo są gry które mają fgurki lub drewniane elementy, masywną plansze, dobre graficzne wykonanie i są w cenie na maxc.150PLN
Kobieta podróżująca z fotografem miewa lekką przysłonę...
Awatar użytkownika
moonman
Posty: 250
Rejestracja: 25 mar 2005, 12:17
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: moonman »

dzięki - w pełni wyczerpujące wyjaśnienia
więcej nie wnikam :)
Awatar użytkownika
robert-wg
Posty: 135
Rejestracja: 13 wrz 2006, 12:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: plansza

Post autor: robert-wg »

London-Derry pisze:To przynajmniej ma trwałość. Tylko mi nie mówcie że gdyby tak miało być byłaby droższa. Bo są gry które mają fgurki lub drewniane elementy, masywną plansze, dobre graficzne wykonanie i są w cenie na maxc.150PLN
Tak. Tylko te gry są drukowane w wielotysięcznych nakładach w Chinach. :(
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5174
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 873 times
Kontakt:

Re: plansza

Post autor: raj »

London-Derry pisze:1) Wsystko prawie wychodzi na twardej podstawie.
2) Tylko mi nie mówcie że gdyby tak miało być byłaby droższa. Bo są gry które mają fgurki lub drewniane elementy, masywną plansze, dobre graficzne wykonanie i są w cenie na maxc.150PLN
1) Wlasnie odmowiles prawa do istnienia takim firmom jak GMT Games, Multi-Man Publishing, Columbia Games i wielu wielu innym
2) A czy robiles kiedykolwiek jakakolwiek kalkulacje kosztow wydawniczych? Nie? Ale jak rozumiem wszystko na ten temat wiesz?
Zastanow sie nad wielkoscia nakladu i zwiazanymi z tym wspolczynnikiem konsekwencjami.
Ostatnio zmieniony 05 paź 2007, 11:26 przez raj, łącznie zmieniany 1 raz.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
moonman
Posty: 250
Rejestracja: 25 mar 2005, 12:17
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: moonman »

a mi pasuje takie wydanie - pooglądałem sobie przed chwilą na BGG fotki wydań z Columbia Games i myślę że będzie OK.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Post autor: Odi »

London-derry:

nienajmilsza dyskusja na temat planszy do Hannibala odbyła się juz na forum strategie.net, i myślę sobie,że temu forum moglibyśmy tego typu polemiki jednak oszczędzić...

Autor gry - z tego co pisał - doskonale wie, że fajniej gra się na tekturze i taka plansza powiększyłaby zapewne nieco grono potencjalnych klientów. Zrobił co mógł, żeby gra była dobrze wydana - pamiętaj, że nakład Hannibala to ok 500 egz, i to pierwsza gra tego wydawnictwa. Trudno wystartować od razu z Bóg wie jakimi bajerami, bo tak naprawdę to wielkie ryzyko finansowe

Ja tam ufam, że gra będzie wyśmienita, a do planszy papierowo-kredowej jakoś się przyzwyczaję. Autor mówi, że się nie kalkulowało inaczej, to widocznie ma rację. Czemu mielibysmy poddawać jego słowa w wątpliwość?
Awatar użytkownika
London-Derry
Posty: 27
Rejestracja: 16 lip 2007, 19:46
Lokalizacja: Poznań-Szamotuły

plansza c.d.

Post autor: London-Derry »

W pełni was rozumiem, fakt nie dopisałem o nakładzie. Ale możnaby nie mówię od razu, bo wiem że start jest trudny. Zabrakło mi tej myśli w poprzedniej wypowiedzi.

Zatem wydajecie grę z miękką planszą, pal licho elementy drewniane czy figurkowe bo jak ktoś wyżej napisał Hannibal ma solidne żetony, dobry żeton nie jest zły:) Wracając do planszy, można np. po pierwszym nakladzie wydać drugi z twardą plnaszą, lub wydać np. limitowaną edycję z twardą na pewno byłaby wiara która by to kupiła. Mi nie chodziło o to że powinniście wydać grę w twardej a jak nie to wcale, sorry wcięło mi połowę wątku wcześniej:/

A co do firm, nie odmawiam im istnienia, w sumie jak gra jest świetna to plansza papierowa nie przeszkadza tylko szybko się niszczy, a jak przeszkadza to można ją samemu potem podbić. Tym nie mniej jak z książkami są wydawane w miękkiej i twardej oprawie, wydajecie w miękkiej + limitowana edycja w twardej, nie koniecznie teraz ale np za pół roku. Albo...np wydanie samych plansz w twardej oprawie niekoniecznie cał gier za jakiś czas. Tym nie mniej czekam z niecierpliwością na Hannibala i pierwsze opinie o nim z wersji oficjalnej.

Aaaa pytanie moje jeszcze jest takie: czy przewidywane są dodatki do tej gry? Czy przewidywane są inne gry oparte na podobnym systemie (za pewne po ewentualnym sukcesie)? I jaki jest czas oczekiwania na zamówienie obecnie, bo np w niektórych sklepach internetowych widziałem (do miesiąca-o zgrozo:/).
Kobieta podróżująca z fotografem miewa lekką przysłonę...
Awatar użytkownika
London-Derry
Posty: 27
Rejestracja: 16 lip 2007, 19:46
Lokalizacja: Poznań-Szamotuły

przewidywania

Post autor: London-Derry »

Rozumiem że wszystkie przewidywania wydawcy dotyczą ewentualnego sukcesu...
Kobieta podróżująca z fotografem miewa lekką przysłonę...
Awatar użytkownika
moonman
Posty: 250
Rejestracja: 25 mar 2005, 12:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: plansza c.d.

Post autor: moonman »

gra jeszcze nie wyszła (z tego co właśnie wyczytałem na innych forach - obecnie się drukuje) - a Ty już myślisz o wznowieniach i edycjach kolekcjonerskich :D

foliowana plansza jest OK - ja w sumie i tak maniakalnie dbam o planszówki - więc nie o trwałość mi chodzi... ale pamiętam jak klimatycznie zawsze wyglądała plansza od "wojny o pierścień" (encore) - mapa śródziemia (z naciskiem na 'mapa') -
w każdym razie ważne żeby była dobrze wydrukowana, czytelna, no i to samo tyczy się żetonów/kart - tzn. czytelne i prosto nadrukowane...

przy okazji zapytam się o instrukcję - ile ma stron oraz ile stron zajmują same zasady (bez scenariuszy itd.)
ODPOWIEDZ