Niagara (Thomas Liesching)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Niagara (Thomas Liesching)

Post autor: Legun »

Obrazek

W powodzi nowości warto czasem przypomnieć o zaginionych klejnotach. Takim jest bez wątpienia Niagara (http://boardgamegeek.com/boardgame/13308/niagara). Nie do wiary, lecz najwyraźniej gra nie ma swojego wątku na forum. A powinna. Kapitalny przykład, jak bez elementu losowego zrobić grę bardzo nieprzewidywalną. Jak świetnie euro może być zgrane z tematem (przeszkodą w częstszym trafianiu na stół w naszej ekipie jest czyjś paniczny lęk przed spadaniem z wodospadu :roll: ). Jedynym poważnym problemem jest cena - do pełnej radości konieczny jest dodatek, co razem stanowi już poważnych koszt. Mam nadzieję, że kiedyś pojawi się dodruk z dołączonym wirem, bobrem, łosiem, podwójnym kajakiem i dodatkowymi wiosłami. Bez tego już bym dziś nie zagrał.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4476
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Niagara

Post autor: garg »

Podpisuje się obiema rękami i dodam tylko - jest jeszcze mini-dodatek Diamentowy Joe. Takie drobne urozmaicenie :) .

Grę uwielbiam, a najciekawsza była partia z babcią, która ni w ząb nie rozumiała, o co chodzi, więc żetony ruchu wybierała losowo. Wrażenia z rozgrywki - niezapomniane :lol: .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Niagara

Post autor: kwiatosz »

Jeszcze ze 2 miesiące temu dodatek był po 30zł na gryplanszowe.pl - jakoś o tym zapomniałem i ostatecznie go nie kupiłem...
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Adamso97
Posty: 91
Rejestracja: 02 mar 2013, 14:30

Re: Niagara

Post autor: Adamso97 »

Egmoncie, prosimy o dodruk!!! I jeszcze Manilę najlepiej ;)
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Niagara

Post autor: WRS »

Legun pisze:W powodzi nowości warto czasem przypomnieć o zaginionych klejnotach. Takim jest bez wątpienia Niagara (http://boardgamegeek.com/boardgame/13308/niagara).
A ja myślałem, że prócz naszej rodzinki już nikt w to nie gra :oops:
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Niagara

Post autor: kwiatosz »

Jak mam akurat czas coś na konwencie wytłumaczyć to często sięgam po Niagarę - bo zasady proste, spadek efektowny, co sprawia, że czasami udaje się pozbyć "uczących się" na ładne kilka godzin :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
jerrymagu
Posty: 460
Rejestracja: 27 gru 2010, 20:28

Re: Niagara

Post autor: jerrymagu »

Adamso97 pisze:Egmoncie, prosimy o dodruk!!! I jeszcze Manilę najlepiej ;)
ale ja obie niedawno kupowałem w Planszostrefie i z tego co widzę obie nadal tam są:

http://www.planszostrefa.pl/pl/p/Manila/1189


http://www.planszostrefa.pl/pl/p/Niagar ... ister/2924
Czarne serce mam i czarną w żyłach krew!
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Niagara

Post autor: Legun »

jerrymagu pisze: ale ja obie niedawno kupowałem w Planszostrefie i z tego co widzę obie nadal tam są:
http://www.planszostrefa.pl/pl/p/Niagar ... ister/2924
Tylko nie próbujcie kupować w Planszostrefie borsuka - opchną Wam bobra:
Gracze mogą wzywać na pomoc duchy rzeczne Niagary. Duch borsuka spowalnia szybkość rzeki ;)
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Adamso97
Posty: 91
Rejestracja: 02 mar 2013, 14:30

Re: Niagara

Post autor: Adamso97 »

jerrymagu pisze:
Adamso97 pisze:Egmoncie, prosimy o dodruk!!! I jeszcze Manilę najlepiej ;)
ale ja obie niedawno kupowałem w Planszostrefie i z tego co widzę obie nadal tam są:

http://www.planszostrefa.pl/pl/p/Manila/1189


http://www.planszostrefa.pl/pl/p/Niagar ... ister/2924
Biorę!
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Niagara

Post autor: mig »

Zagraliśmy w 4 osoby w podstawkę i było całkiem nieźle.
Ale mam taką wątpliwość - w tej samej turze warunki zwycięstwa spełniły aż 3 osoby. Zgodnie z zasadami powinno byc kilka równorzędnych pierwszych miejsc. Czy macie jakieś sensowne home rulesy żeby takie sytuacje rozstrzygać (np. Pierwszeństwo któregoś z warunków, albo posiadanie nadliczbowych kryształów)? A moze to problem na tyle rzadki, ze nikt sobie tym głowy nie zawracał?

I druga, bardziej techniczna kwestia: zauważyłem, ze gdy rzeka płynie, to nie zawsze pola rzeki naprzemiennie trafiają do każdej z odnóg. Mieliśmy wręcz przypadek, ze trzy razy pod rząd trafiły do jednej. Prawdopodobnie to wina lekko nierównego podłoża. Jak powinno sie do takich sytuacji podchodzić- stosować konsekwentnie "regułę przemiennosci", czy zdać sie na przypadek i ewentualny wpływ czynników zewnętrznych (nierówne podłoże, potrącenie planszy itd) i dopuścić sytuacje w której nurt jednej z odnóg jest zdecydowanie silniejszy od drugiej (a moze to normalna rzecz?)?
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Niagara

Post autor: adikom5777 »

1. Jest wtedy kilku zwycięzców
2. We wszystkich moich grach, nurt rzeki spadał naprzemiennie. Sytuacja, w której tak się nie dzieje jest nieprawidłowa. Pokombinuj z równym ułożeniem planszy na pudełkach.

Gra jest fajna, co nie :)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Niagara

Post autor: mig »

Bardzo fajna.
Kurczę, wiem, ze zgodnie z instrukcja jest kilku zwycięzców, ale u nas zwycięzcami było 3/4 graczy. Wolałbym jakieś dodatkowe zasady rozstrzygania remisów (np. ze 4 takie same są mocniejsze od 5 rożnych, czy na odwrót). Moze ktoś jakieś własne domowe zasady stosuje. No chyba, ze jako początkujący mieliśmy takie szczęście a normalnie jest to przypadek na tyle rzadki, ze szkoda sobie głowę problemem zawracać.

Graliśmy na łóżku, wiec na pewno to kwestia podłoża w takim razie. Instrukcja nic nie mówi jak pola powinny sie na rozwidlenia rozdzielać, ale widocznie sam mechanizm powinien to załatwiać.

Szczerze mówiąc juz nie moge się doczekać rozgrywek z dodatkiem - ponoć sporo zmienia na jeszcze lepsze :)

Edit: własnie obejrzałem instruktażowy filmik ( http://www.krainaplanszowek.pl/nasze-gr ... html#video ) i wynika z niego, że zazwyczaj przemieszczają się naprzemiennie, ale niekoniecznie tak musi być. Ale nie nalezy wtedy interweniować (chyba, że się pole rzeki zaklinuje, to wtedy przesuwa sie je do odnogi innej niż do której trafiło poprzednie).
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Niagara

Post autor: mig »

Mam pytanie co do Duchow Niagary- czy mozna dołożyć z dodatku tylko zestaw dla 6. gracza i pominąć pozostałe zasady, czy są moze powody dla których wszystkie zmiany z dodatku powinny byc stosowane łącznie (szósty gracz i pozostałe)?
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Niagara

Post autor: WRS »

Sprzedaż zestawu dla 6. gracza byłaby słaba. ;)
Dodatki są ciekawe, nie porzucałbym ich. Ale jak ktoś woli tylko 6. gracza, to czemu nie?
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Niagara

Post autor: mig »

Docelowo będę grał pewnie z dodatkami, ale miałem wczoraj grać w Niagarę z zupełnie nową sześcioosobową ekipą, średnio doświadczoną i nie chciałem za bardzo mnożyć zasad :)
Czasem jest tak, że zwiększona liczba graczy powinna iść w parze z jakimiś modyfikacjami zasad - obawiałem się, że tu może być podobnie.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Niagara

Post autor: adikom5777 »

Ja nie wyobrażam sobie grania w Niagarę bez dodatkowych kart wioseł oraz bobra, łosia i wiru. Gra bez tych dodatków mocno traci
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Niagara

Post autor: mig »

Ok, czyli nie będę kombinował, tylko od razu na głęboką wodę ich wrzucam z pełnym dodatkiem :D
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Niagara

Post autor: adikom5777 »

Dobra decyzja, zwłaszcza że Nagara jest dość prostą grą nawet z dodatkami.
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Niagara

Post autor: TTR_1983 »

Mam nieco dziwne pytanie: czy da się zagrać w to w 2 osoby, tak aby poznać dobrze mechanikę i później łatwiej wytłumaczyć innym?
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Niagara

Post autor: WRS »

W takim celu jak najbardziej.
Sens grania w więcej osób zasadza się na tym, że głównym elementem interakcji jest podbieranie kryształów z łódek sąsiadów. We dwie osoby będzie to rzadsze.
Można też zagrać każdy dwoma kolorami...

W krainieplanszówek.pl jest fajny film objaśniający mechanikę.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Niagara

Post autor: TTR_1983 »

WRS pisze:W takim celu jak najbardziej.
Sens grania w więcej osób zasadza się na tym, że głównym elementem interakcji jest podbieranie kryształów z łódek sąsiadów. We dwie osoby będzie to rzadsze.
Można też zagrać każdy dwoma kolorami...

W krainieplanszówek.pl jest fajny film objaśniający mechanikę.
Dzięki wielkie!
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Niagara

Post autor: Legun »

W ramach procedury "przegrany wybiera następną grę" po 10 miesiącach zagrałem w Niagarę - chyba po raz pierwszy w 6 osób. Zajęło dużo czasu (większość ekipy nie grał w toto przez ładnych kilka lat, więc trzeba im było tłumaczyć a i myślenie zajmowało im sporo), lecz było wiele śmiechu i emocji. W tyle osób gra się naprawdę inaczej - dwa razy traciłem podwójny kajak. Ale i tak wygrałem ex aequo z Absolutnie Najlepszą Żoną. Jest to naprawdę wymagająca gra - uważne planowanie trzeba łączyć z szybką reakcją na nowe możliwości i zagrożenia. Jak zawsze polecam tym, których ominęła ta pasja 10 lat temu.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Niagara

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Właśnie sobie przypomniałem o tej grze i o tym, że ją kiedyś odsprzedałem no bo przecież taka gra to meh bo teraz to gram w zaawansowane nowoczesne gry, totalny głupol ze mnie, a teraz pluję sobie w brodę... :evil:
A to przecież fantastyczna gra z jakże innowacyjną planszą gry nawet jak na dzisiejsze standardy a w 2005 (Spiel des Jahres) to już totalny kosmos był :D
Dlaczego nikt nie wznowił dodruku tej gry :?:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Niagara

Post autor: MichalStajszczak »

Dr. Nikczemniuk pisze: 28 lip 2022, 12:46 Dlaczego nikt nie wznowił dodruku tej gry?
Nikt na świecie czy nikt w Polsce?
Na drugie pytanie odpowiedź jest prosta - to była biznesowa porażka. Egmont musiał mocno przecenić Niagarę, żeby się jej pozbyć z magazynu. To samo było z grą Manila.
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2492
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 423 times
Been thanked: 126 times

Re: Niagara

Post autor: Coen »

Dr. Nikczemniuk pisze: 28 lip 2022, 12:46 Właśnie sobie przypomniałem o tej grze i o tym, że ją kiedyś odsprzedałem no bo przecież taka gra to meh bo teraz to gram w zaawansowane nowoczesne gry, totalny głupol ze mnie, a teraz pluję sobie w brodę... :evil:
A to przecież fantastyczna gra z jakże innowacyjną planszą gry nawet jak na dzisiejsze standardy a w 2005 (Spiel des Jahres) to już totalny kosmos był :D
Dlaczego nikt nie wznowił dodruku tej gry :?:
Przypomniałeś sobie może po przesłuchaniu Najlepszych smucikoni wg Gradania ;)
Bo ta gra tam się również znalazła :)
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
ODPOWIEDZ