Filary Ziemi / The Pillars of the Earth (Michael Rieneck, Stefan Stadler)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Morgon
Posty: 620
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 29 times
Been thanked: 56 times

Filary Ziemi / The Pillars of the Earth (Michael Rieneck, Stefan Stadler)

Post autor: Morgon »

Czy ktoś już w to grał? Kiedy można się spodziewać tej gry w polskich sklepach?
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Pillars of the Earth

Post autor: Don Simon »

Morgon pisze:Czy ktoś już w to grał? Kiedy można się spodziewać tej gry w polskich sklepach?
http://gamesfanatic.blogspot.com/2006/1 ... earth.html

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Post autor: Sztefan »

Na GamesFanaticu jest minirecenzja :
http://gamesfanatic.blogspot.com/2006/1 ... earth.html

Kilka słów jest też w pierwszej części relacji z Sylwestra
http://gamesfanatic.blogspot.com/2007/0 ... -cz-i.html

Tam w komentarzach napisałem swoje zdanie. Nie chce mi się przepisywać. Tak w skrócie: Pierwsze wrażenie jest piorunujące. Wykonanie to po prostu istne dzieło sztuki. Jak bym musiał się gdzieś doczepić, to WN surowce mają nie tylko inny kolor, ale i kształt, a w DSDE różnią się tylko kolorem. Ale to już takie na siłę :) Generalnie wykonanie 10/10

Sama gra przy pierwszym kontakcie rewelacja. Wszystko niby fajnie pomyślane. Następne partie już tak nie zachwycają, a wręcz mnie trochę zniechęciły. Moim zdaniem jeszcze się dobrze gra w 2 osoby, może być w 3. NA 4 to już losowość (generalnie nie twierdzę, że gra musi być kompletniwe bez losowości, grałem swego czasu duzo w karcianki kolekcjonerskie i nie tylko, gdzie losowość jest często dosyć znacząca) jest zbyt duża. Aczkolwiek, to tylko moje zdanie, wiele osób ma odmienne zdanie. Moima zdaniem jest problem w drugiej fazie z baumeisterami. Ktoś kto będzie wcześniej wyciągnięty, dostaję ogromną przewagę. Co z tego, że ten wybrany później płaci mniej, lub nic, jeżeli te najatrakcyjniejsze pola są już zajęte. Dobra, miało być krótko :)
bb.bartosz
Posty: 217
Rejestracja: 17 cze 2006, 10:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: bb.bartosz »

Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

Ja powiem krotko - gralem 2 razy w 4-osobowym skladzie i to za malo zebym mogl stwierdzic czy losowosc jest za duza czy nie. W kazdym razie moze byc calkiem spora.
Pancho ma duzo w tym temacie do powiedzenia wiec poczekaj na jego opinie.
Awatar użytkownika
Stax
Posty: 301
Rejestracja: 14 wrz 2006, 01:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Stax »

Wg mnie w dwie osoby jest najwiecej strategii, im wiecej osób tym chaos robi sie wiekszy. Co nie zmienia faktu, ze gra mi sie bardzo podoba i szczerze ją polecam. Losowość oczywiscie występuje, ale nie aż taka, zeby nie można sie było na nią przygotować.
Awatar użytkownika
dasilwa
Posty: 1128
Rejestracja: 18 maja 2005, 18:33
Lokalizacja: Stolica
Been thanked: 1 time

Post autor: dasilwa »

Losowość jest i to nie mała. Przyznaje się grałem raz i takie na razie mam zdanie. W granej przeze mnie partii nie ode mnie zależało które miejsce zajmę ale od tego który zostanę wylosowany z worka w ostatniej rundzie. Niestety moje pionki wylosowano jak już "moje" pola zostały obsadzone.

Mimo tego opinie o grze mam jak najbardziej pozytywne. Nie jest to cieżki Caylus ale może to i dobrze. Gra jest dosyć prosta i lekka, nie ma zbytnich przestojów w grze. Aby komfortowo grać trzeba jednak zagrać ze dwa razy aby poznać karty. A wykonanie gry jest naprawdę śliczne.
khaox
Posty: 419
Rejestracja: 13 wrz 2006, 15:20
Lokalizacja: Kraków

Post autor: khaox »

gralem kilkukrotnie online (na BSW) i raz na zywo, co do losowosci... sa 2 zrodla...

karty: trzeba miec wyczucie co sie oplaca i obstawiac to, co w dalszym toku gry moze byc najbardziej oplacalne... ale... jak wypadnie kiepska kombinacja to traci sie zauwazalnie, a jak wypadnie bardzo korzystna to wynikle z tego profity do szczegolnych nie naleza

losowanie pionkow: hm... jak gracze sa porownywalnie bogaci to jest poprostu losowo, jak ktos jest znacznie bogatszy / biedniejszy to patrz pkt. Karty

Ale tak jak pisze Stax, dla 2 osob nagle losowosc zanika i te 6 rund jest wystarczajace zeby miec jakas taktyke. Dla wiekszej ilosci osob przydaloby sie zdecydowanie wiecej rund... powiedzmy po 3 na osobe
omam
Posty: 286
Rejestracja: 08 wrz 2005, 10:34
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Post autor: omam »

A czy jest szansa na wersję angielską ?
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Pancho »

Wersja angielska jest przygotowywana przez Mayfair Games. Jeszcze konkretnej daty wydania nie podali.
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Post autor: Browarion »

dasilwa pisze:Losowość jest i to nie mała...
E tam, demonizujesz...
IMHO b. wiele zależy od podejmowanych przez Ciebie decyzji... i przyjetej strategii. A element losowy sprawia, że nie zawsze grasz swoją "ulubioną strategią"... i IMHO to jest plus

jak sam pisałem - na razie 10/10, ale mam nadzieję jeszczed DUŻO pograć... i utrzymać tę ocenę :twisted:
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Morgon
Posty: 620
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 29 times
Been thanked: 56 times

Post autor: Morgon »

Widze zdania nieco podzielone. Dobrze jest jak gra nie wygrywa sie sama, ale z kolei uswiadczylem juz, ze totalny brak losowosci nie jest az tak dobry, gdyz jesli ktos jest w cos naprawde dobry to nudne jest gdy wygrywa za kazdym razem wlasnie on. Dobre sa te gry ktore maja nieco losowosci (ale nie za duzo) ale jednoczesnie nasze decyzje maja dostateczny wplyw na rozgrywke, czyli los nie determinuje calej rozgrywki. Z kolei opinie sa tutaj dosyc sprzeczne. Rozumiem ze wydarzenia wydarzeniami, ale czy kolejnosc tych robotnikow (czy budowniczych) naprawde decyduje o zwyciestwie? Czy to nie jest troche na wyrost powiedziane?
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Post autor: ragozd »

Jak dla mnie przyjemna i tyle - bez rewelacji. W 4 losowosc moze zadecydowac kto wygra. Znam wiele innych bardziej pociagajacych gier
Dani
Posty: 329
Rejestracja: 19 mar 2006, 19:27

Post autor: Dani »

Pancho pisze:Wersja angielska jest przygotowywana przez Mayfair Games. Jeszcze konkretnej daty wydania nie podali.
A czy mozna gdzieś zdobyć Angielskie lub ewentualnie Polskie tłumaczenie instrukcji i kart? Mam ochotę kupić tą gre, ale u mnie z Niemieckim raczej nie za dobrze. Nie ma sensu czekać na wersję Mayfair, która znając życie będzie droższa, a kto wie, czy czegoś w grafice nie zmienią.
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Pancho »

Dani
Posty: 329
Rejestracja: 19 mar 2006, 19:27

Post autor: Dani »

Wielkie dzięki za linki. Jestem już po kilku partiach i muszę stwierdzić, żę gra jest fenomenalna. Oprawa graficzna jest piękna, piękna. Wiedziałem jak gra wygląda już dawno temu, ale co innego rozłożyć planszę przed sobą i podziwiać. Nawet na okładce farma znajduje się w tym samym miejscu co na planszy. Bomba. Te wszystkie szczczegły i detale powalają. Po prostu cudo. Kart są równie piękne, tak samo pionki, no a drewniana katedra to po prostu Kosmos (dosłownie i w przenośni). ;) I jeszcze ten układ pudełka w kształcie witraża. No i patent, że wszystko ma swoje miejsce na planszy, od żetonów po karty po prostu mnie urzekł. A sama mechanika. Co tu dużo mówić, równie świetna jak oprawa. Nieraz czuje się jakbym grał w coś czemu bliżej do przygodówki, a nie strategio-ekonimcznej gry. I nie w sensie mechaniki czy decyzji, tylko samego przepływu gry. Gra mnie po prostu rozbiła. Jak narazie czwarta gra, której dałem maksymalną (9) ocenę na BGG. Póki co nawet dwie partie dziennie idą. I za każdym razem gdy gra się skończy, ma się ochotę zagrać po raz kolejny. Troche jak przy Puerto Rico, człowieka przyciąga fakt, że nie zrobił wszystkiego jak planował i ma już dziesiątki nowych pomysłów. Jak dla mnie, to obok Blue Moon City, najlepsze co się ukazało ostatnio (i nie tylko) na rynku.
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Post autor: Sztefan »

Dani pisze: Jestem już po kilku partiach i muszę stwierdzić, żę gra jest fenomenalna.
Z tego co się orientuję to grasz prawie tylko na dwie osoby. Ostatnio też zagrałem znowu na dwie osoby i grało się naprawdę świetnie. Planuję jakąś partię trzyosobową (na razie grałem w takiej konfiguracji raz). Niestety fenomenalnośc gry spada wraz ze wzrostem graczy. Może ta jedna partia trzyosobowa była mało reprezentatywna, może gra się lepiej niż na dwóch, ale na cztery osoby gra jest według mnie niespecjalnie dobra.
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Pancho »

Sztefan pisze:Niestety fenomenalnośc gry spada wraz ze wzrostem graczy. Może ta jedna partia trzyosobowa była mało reprezentatywna, może gra się lepiej niż na dwóch, ale na cztery osoby gra jest według mnie niespecjalnie dobra.
Na co ja oczywiście uważam wprost przeciwnie. Fenomenalność gry wcale nie spada wraz ze wzrostem graczy. Grałem prawie zawsze w czwórkę i każdy bawił się znakomicie.
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Post autor: mistrz_yon »

Ja do końca nie wiem co powiedzieć. Grałem w to już dobrych kilka razy i niby gra się fajnie, ale czegoś mi brakuje. Czego? Nie jestem w stanie stwierdzić :/ Jeden z moich znajomych ma to samo w stosunku do Maura Bauera, tzn. nigdy nie ma specjalnej ochoty zagrać, ale jak już zacznie grać to jest OK i mu się podoba. Mam tutaj dokładnie takie same odczucia.

IMHO zdecydowanie lepiej (i mniej losowo) gra się bez losowania pionków, utrzymując standardową kolejność. Moje doświadczenia są takie, że przy trzech osobach i losowaniu pionków, gra jest bardzo mocno losowa. Jeśli zna się ją dobrze, to można temu jakoś przeciwdziałać, ale jeśli się zaczyna to jest kiepsko.

Tak czy owak, z pewnością będę w Pillars grać, bo podoba się moje ekipie. Mogę tylko ubolewać, że w takim samym stopniu nie spodobała im się Joanna d'Arc czy El Grande (a już się boję o Sienę).

Będzie to może wetknięcie kija w mrowisko, ale oprawa graficzna mi nie leży. De gustibus. Nie żebym nie doceniał projektu i wykonania, ale jest dla mnie nieco "przegadana" i trochę bez dystansu (np. porównajcie rysunki z kart z Haciendy - widać że to z jajem zrobione). Co do katedry, to chyba trochę tak jak z "Kleopatrą i stowarzyszeniem..." - super fajne, tylko po co? :)
Dani
Posty: 329
Rejestracja: 19 mar 2006, 19:27

Post autor: Dani »

Sztefan pisze:Z tego co się orientuję to grasz prawie tylko na dwie osoby.
I to ma świadczyć o...? ;) Grałem oczywiście na dwóch i na trzech i w obu przypadkach grało się znakomicie. Być może w przyszłości uda mi się zagrać na czterech. Tak czy inaczej duży plus dla gry, skoro dobrze balansuje się niezależnie od ilości graczy.
mistrz_yon pisze:IMHO zdecydowanie lepiej (i mniej losowo) gra się bez losowania pionków, utrzymując standardową kolejność. Moje doświadczenia są takie, że przy trzech osobach i losowaniu pionków, gra jest bardzo mocno losowa.
Absolutnie nie. Losowanie pionków właśnie nadaje pazur grze, jako, że nie ma stałej kolejności, dzięki temu też gra wymyka się schematyczności. Trzeba umiejętnie planować jak zaoszczędzić pieniądze na tyle, żeby na przyszłą ture udało się wysłać naszych budowniczych w jak najkorzystniejsze dla nas miejsca. Zawsze można powiedzieć, że to wina losu. Fakt, jest w tej grze sporo elementów losowych, ale absolutnie nie niszczą one wspaniałej mechaniki, a wbrew przeciwnie, jeszcze bardziej zmuszają do główkowania, bo trzeba naszykować się na pewne indywidualności.
mistrz_yon pisze:Jeśli zna się ją dobrze, to można temu jakoś przeciwdziałać, ale jeśli się zaczyna to jest kiepsko.
To prawda, ale tak jest z większością gier, że im lepiej się pozna jej mechanike i aspekty, tym lepiej się w nią gra.
mistrz_yon pisze:Będzie to może wetknięcie kija w mrowisko, ale oprawa graficzna mi nie leży. De gustibus.
De gustibus, ale... ;)
mistrz_yon pisze:np. porównajcie rysunki z kart z Haciendy - widać że to z jajem zrobione
Inny klimat, inna specyfika, więcej humoru.
mistrz_yon pisze:Co do katedry, to chyba trochę tak jak z "Kleopatrą i stowarzyszeniem..." - super fajne, tylko po co? :)
Tak to można by podejść do wielu gier, np. po co w Descent figurki jak mogą być żetony. Zresztą w końcu gra jest o budowaniu katedry.
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Pancho »

Galakta wyda po polsku:
http://www.galakta.pl/newspost_55.html

Wspaniała gra i wspaniała wiadomość.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

Wow, świetna wiadomość :D W zeszłym roku gra się pojawiła w Essen (o ile dobrze mi się wydaje) i już w tym będzie po polsku. Super, zwłaszcza, że jest trochę tekstu na kartach.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
AvantaR
Posty: 1071
Rejestracja: 11 sty 2006, 14:27
Lokalizacja: Łaziska Górne
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: AvantaR »

Jak tak patrze na jakosc wykonania, to az sie boje o cene ;)
Gór mi mało i trzeba mi więcej
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

AvantaR - w Milanie (http://www.milan-spiele.de) gra chodzi po niecałe 27 EUR. Myślę, że polska wersja powinna kosztować podobnie.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

PoE jest *prawie* niezależne językowo. Trzeba mieć przy stole albo jedną osobę, która zna niemiecki/angielski lub tłumaczenia kart - wszystko jest jawne, więc nie ma problemu.
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
ODPOWIEDZ