Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Wolver
Posty: 13
Rejestracja: 12 lut 2020, 15:27
Has thanked: 40 times
Been thanked: 1 time

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: Wolver »

BOLLO pisze: 08 gru 2021, 11:23
Beo pisze: 07 gru 2021, 17:53 Ma ktoś jeszcze te czarną matę ze sklepu Portalu i poleca?
Nie mam portalowskiej ale mam tę o której pisze Majzownik i sprawuję się rewelacyjnie:
Spoiler:
Przymierzam się właśnie do kupna takiej "szmaty" w związku z czym pytanko: Czy przez to, że pokryta jest tkaniną dwustronnie, to nie jeździ po stole?
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5233
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1685 times
Kontakt:

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: BOLLO »

Wolver pisze: 10 gru 2021, 13:12
BOLLO pisze: 08 gru 2021, 11:23
Beo pisze: 07 gru 2021, 17:53 Ma ktoś jeszcze te czarną matę ze sklepu Portalu i poleca?
Nie mam portalowskiej ale mam tę o której pisze Majzownik i sprawuję się rewelacyjnie:
Spoiler:
Przymierzam się właśnie do kupna takiej "szmaty" w związku z czym pytanko: Czy przez to, że pokryta jest tkaniną dwustronnie, to nie jeździ po stole?
Jednostronnie. Pod spodem jest "goły" piankowaty neopren. nic się nie ślizga.
Wolver
Posty: 13
Rejestracja: 12 lut 2020, 15:27
Has thanked: 40 times
Been thanked: 1 time

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: Wolver »

Spoiler:
Aaa ok... Majzownik pisał o dwustronnie krytej, myślałem, że masz to samo. To jeszcze Ciebie pomęczę. W jednym sklepie znalazłem wymiary mat i kolorystykę, która mi pasuje na gotowo (dwa różne kolory, fajny patent do różnych gier). Czy gdybyś położył tą swoją materiałem do stołu, to jeździ, czy da się pograć?
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5233
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1685 times
Kontakt:

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: BOLLO »

jeździ i jak masz stół ufajdolony to się brudzi.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: donmakaron »

Jeśli mowa o tych z allegro od rubinka, to mam obie. Zdecydowanie wolę dwustronnie obszytą - zwisa sobie ze stołu równo ze wszystkich stron i nie ślizga, a przesunąć można. Ta jednostronnie obszyta, zdaje się taka jak BOLLO pokazuje na swoich zdjęciach, o ile nie ślizga się wcale, to materiał obszycia to taka drobna szczecinka, która lubi się haczyć o kanty koszulek i jak się podnosi coś pod włos, to stawia opór, trochę jak rzep. Czuć różnicę między podnoszeniem kart pod włos a z włosem. Nie jest to nic specjalnie uciążliwego, ale we mnie wywołuje nieprzyjemne odczucie.

Jeśli chodzi o pakowanie portalu, to też bym się o nic nie martwił. Swój neopren wyprałem i zostawiłem do wyschnięcia latem na suszarce. Był większy niż suszarka i zwisał z niej obficie, strasznie odkształcił się na rogach. Kilka dni gniotłem te wybrzuszenia książkami i grami, nic nie chciało pomóc. Pomógł tylko czas - kilka tygodni i już nie ma po tym śladu. Jak z tego się wygrzebał, to kilka zgięć w paczce nic mu nie zrobi. Już bardziej by mnie wnerwiły farfocle z tego papierowego dziadostwa do wypełniania paczek.
Majzownik
Posty: 162
Rejestracja: 06 sty 2020, 15:06
Has thanked: 29 times
Been thanked: 64 times

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: Majzownik »

Wolver pisze: 10 gru 2021, 13:12 Przymierzam się właśnie do kupna takiej "szmaty" w związku z czym pytanko: Czy przez to, że pokryta jest tkaniną dwustronnie, to nie jeździ po stole?
Moja dwustronnie obszyta materiałem szmata waży prawie 1,5kg i rozkładam ją na powierzchni około 1,5 m2. Można ją przesunąć na powierzchni stołu, ale nie przypadkowo. Owszem brudzi się, zwłaszcza że jest czarna. Wystarczy raz na miesiąc wrzucić do pralki i przeprać w niskiej temperaturze, schnie w dwie/trzy godziny.

Tym pakowaniem w kostkę bym się w ogóle nie przejmował - ja swoją przechowuję poskładaną, wyciągam na stół i zanim grę rozłożę już praktycznie nie ma śladu po zagięciach, nawet jak przez tydzień wcześniej leżała w szafie.
kamilpr
Posty: 375
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: kamilpr »

Czy są maty uniwersalne na stół o wymiarze 150 x 80 ? Albo jak najbardziej zbliżone do tego wymiaru ? Skąd polecacie zamówić ?
Miszon
Posty: 2518
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1017 times
Been thanked: 492 times

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: Miszon »

BOLLO pisze: 10 gru 2021, 13:38
Nie mam portalowskiej ale mam tę o której pisze Majzownik i sprawuję się rewelacyjnie:
Spoiler:
Dołączam do fanów tej maty. Świetnie się sprawuje, nic się nie zlizga, nawet jak leży złożona w kostkę przez tydzień czy dłużej, to po rozłożeniu rozprostowuje się po godzinie może mniej.
Troszkę jednak obłazi w okruszki czy inne tego typu śmieci/kurz, jak się czyści trzeba pamiętać że pod włos się inaczej czyści niż z włosem.
Ale i tak - za 30 zł to jedna z lepszych inwestycji planszówkowych :-) .
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
citmod
Posty: 715
Rejestracja: 11 gru 2014, 15:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 103 times

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: citmod »

Czy ja nie potrafię znaleźć odpowiednich ofert na allegro, czy po prostu podrożały te maty neoprenowe? Miszon pisze o 30-40zł, a ja na allegro znalazłem oferty Rubinka782 (zakładam, że to o tym "Rubinku" pisał donmakaron) mała za 60zł i duża za 110zł.
Widzę też inne oferty mat o grubości 3mm, jest sens do tego dopłacać? Wydaję się, że doda to tylko niepotrzebnej wagi.
Miszon
Posty: 2518
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1017 times
Been thanked: 492 times

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: Miszon »

Podrożały. Może 30 to przesadziłem, ale kiedyś były za 40. Teraz interes się kręci, to zdrożały.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1119 times
Been thanked: 1282 times

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: seki »

Ja na tą allegrowa się nie zdecydowałem bo widziałem, że ktoś pisał o haczeniu się kart w koszulkach. To kwestia materiału jakim jest obszyta. Jeśli cena mocno wzrosła to wg mnie już lepiej dopłacić do dedykowanych mat z neoprenu.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: rastula »

seki pisze: 13 gru 2021, 09:20 Ja na tą allegrowa się nie zdecydowałem bo widziałem, że ktoś pisał o haczeniu się kart w koszulkach. To kwestia materiału jakim jest obszyta. Jeśli cena mocno wzrosła to wg mnie już lepiej dopłacić do dedykowanych mat z neoprenu.
w tej cenie to juz nie takie fajne - ale co tam się ma niby haczyć - i szczególnie w koszulkach ... nic takiego się nie dzieje
ppeter
Posty: 530
Rejestracja: 22 cze 2021, 17:15
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 155 times
Been thanked: 59 times

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: ppeter »

Również rozważam zakup maty na stół, ale też zastanawiam się nad suknem, coś podobnego do tego co stosuje się na stołach do pokera.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5233
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1685 times
Kontakt:

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: BOLLO »

Tak ceny podrożały i to znacznie. Aktualnie to już nie takie uber okazje.
https://allegro.pl/oferta/tkanina-mater ... 1441400405
Ja kupowałem jak było po 40pln. Ale mimo to cena jest jeszcze do przełknięcia. Nic się nie haczy i nie jest nieprzyjemnie w dotyku więc nie wiem o co chodzi.
Miszon
Posty: 2518
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1017 times
Been thanked: 492 times

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: Miszon »

Ja też żadnego haczenia nie zauważyłem.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
andrzejstrzelba
Posty: 570
Rejestracja: 03 gru 2019, 17:40
Has thanked: 245 times
Been thanked: 296 times

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: andrzejstrzelba »

ppeter pisze: 13 gru 2021, 10:29 Również rozważam zakup maty na stół, ale też zastanawiam się nad suknem, coś podobnego do tego co stosuje się na stołach do pokera.
Ja rok temu kupiłem flausz. Za kawałek około 2m x 1 m zapłaciłem wtedy chyba 50 zł z przesyłką, a do obszycia dałem mojej ukochanej mamie.
Jak dla mnie rewelacja, bo tkanina bardzo przyjemna w dotyku, miękka, ale nie jak dywan, który po dotknięciu palcem zapada się. Po ponad roku grania nie widzę żadnych śladów użytkowania, nie mechaci się, nie gubi koloru. Kupowałem w kolorze zieleni jak w pokerowym stole w kasynie.
Zdecydowanie polecam tym bardziej że sukno chyba 3 razy droższe było.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1119 times
Been thanked: 1282 times

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: seki »

Miszon pisze: 13 gru 2021, 11:31 Ja też żadnego haczenia nie zauważyłem.
BOLLO pisze: 13 gru 2021, 11:13 Nic się nie haczy i nie jest nieprzyjemnie w dotyku więc nie wiem o co chodzi.
rastula pisze: 13 gru 2021, 09:51
w tej cenie to juz nie takie fajne - ale co tam się ma niby haczyć - i szczególnie w koszulkach ... nic takiego się nie dzieje
Widocznie pomieszalem wątki, byłem przekonany że ktoś kiedyś na to narzekał przy tych tkaninach neoprenowych. Myślałem, że ta tkanina którą jest pokryty neopren się haczy ale widocznie chodziło o coś innego.
Awatar użytkownika
Lossentur
Posty: 310
Rejestracja: 09 maja 2018, 14:49
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 146 times
Been thanked: 147 times

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: Lossentur »

BOLLO pisze: 13 gru 2021, 11:13 Tak ceny podrożały i to znacznie. Aktualnie to już nie takie uber okazje.
https://allegro.pl/oferta/tkanina-mater ... 1441400405
Ja kupowałem jak było po 40pln. Ale mimo to cena jest jeszcze do przełknięcia. Nic się nie haczy i nie jest nieprzyjemnie w dotyku więc nie wiem o co chodzi.
Ładnie cena podskoczyła! Sprawdziłem swoje zamówienie i w 2019 zapłaciłem 26 zł (z przesyłką) za dużą wersje tej maty czyli długość około 2,2m i szerokość z 1,4m.

Przed pierwszym użyciem, jak żona zobaczyła co kupiłem to zapytała po co mi taka szmata, ale po pełnym rozłożeniu na stole szmata zrobiła na niej efekt wow i zmieniła się w eleganckie nakrycie stołu do gier planszowych :D Dla mnie to najlepszy zakup jeżeli chodzi o poprawę jakości wszelkich rozgrywek i w dodatku wtedy za śmieszne pieniądze.
Spoiler:
McNab
Posty: 221
Rejestracja: 19 paź 2015, 20:32
Has thanked: 43 times
Been thanked: 139 times

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: McNab »

Oooooo 60 zl!!!!!1111oneone
Zdrowo, też coś 25zł płaciłem na cały stół 135x125, sporo materialu zostało, bo całość ma coś 2mx1, 5.
Nie dyskutuj z trolem, bo najpierw sprowadzi Cie do swojego poziomu, a później pobije doświadczeniem.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5233
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1685 times
Kontakt:

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: BOLLO »

Ale ale ....żeby nie było takich oh i ah to ma też swoje wady. Jest koloru czarnego a to oznacza że widać na nim paproszki itd.
Mam w domu kota -białego sierściucha. Neopren przyciąga sierść i papierowe pyłki z gier (jakieś drobinki z kartonów i elementów oraz paproszki z ubrań czy ogólnie z otoczenia). Nie oszukujmy się nie gramy w laboratorium. Można go śmiało prać nawet w pralce jak się zaleje ale ja do czyszczenia używam rolki to ubrań jak już widzę że nie jest zbyt estetycznie lub grać będzie jakiś zaproszony gość. Bardzo ładnie zbiera wszelkie zanieczyszczenia jak i wspomnianą sierść.

Jest to jedyna wada jaką zauważam. Obecnie również jak przedmówca uważam to za jeden z moich najbardziej udanych zakupów dotyczących gadgetów do planszówek.
Rozwijam ją przy większości gier. Po co?
-nie rysuje drewnianego stołu
-łatwo podnosi się karty i inne komponenty
-przyjemny w dotyku jak opieramy się rękoma
-zabezpiecza komponenty przed zarysowaniem
-ładnie wygląda

I taka moja jeszcze uwaga. Nieco dziwna ale związana troszkę z powiedzmy domowym rytuałem. Moja rodzina (dzieci) jak widzą że tata rozkłada matę i zasiadamy wspólnie do stołu żeby w coś zagrać to oznacza że "gramy teraz na poważnie". Nie szalejemy, nie wygłupiamy się ale staramy się skupić na grze i na tym co ona nam oferuję oraz dobrze się przy niej bawić.
lear74
Posty: 7
Rejestracja: 13 sty 2020, 14:23
Been thanked: 2 times

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: lear74 »

Swego czasu na Allegro kupiłem filc dla żony pod puzzle które namiętnie układała.
Okazało się, że idealnie nadaje się pod gry planszowe.

Filc ma grubość 5mm, kolor ciemny grafit. Cięty był z rolki pod wymiar stołu. Koszt w porównaniu do dedykowanych mat był niewielki.
Nic się do niego nie haczy, ułatwia podnoszenie kart w koszulkach - wcześniej z racji szklanego stołu karty się "przyklejały" i był z tym problem.

Używamy go już kilka lat i za każdym razem rozkładamy go do grania. Nic do tej pory się nie zmechacił. Jest gładki i przyjemny w dotyku jak na początku.
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1021
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 428 times

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: karmazynowy »

lear74 pisze: 19 sty 2022, 14:46 Swego czasu na Allegro kupiłem filc dla żony pod puzzle które namiętnie układała.
Okazało się, że idealnie nadaje się pod gry planszowe.

Filc ma grubość 5mm, kolor ciemny grafit. Cięty był z rolki pod wymiar stołu. Koszt w porównaniu do dedykowanych mat był niewielki.
Nic się do niego nie haczy, ułatwia podnoszenie kart w koszulkach - wcześniej z racji szklanego stołu karty się "przyklejały" i był z tym problem.

Używamy go już kilka lat i za każdym razem rozkładamy go do grania. Nic do tej pory się nie zmechacił. Jest gładki i przyjemny w dotyku jak na początku.
Nie ma fałd po rozwinięciu?
Masz może link?
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1300 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: vinnichi »

U mnie sprawdziły się albumy ofertowe. Nie ułatwiają samej rozgrywki ale ponieważ lubię wertować instrukcje po naście razy i zazwyczaj są to wydruki z bgg więc teraz mam wszystko razem w kilku takich ofertówkach
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
lear74
Posty: 7
Rejestracja: 13 sty 2020, 14:23
Been thanked: 2 times

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: lear74 »

karmazynowy pisze: 19 sty 2022, 15:01
lear74 pisze: 19 sty 2022, 14:46 Swego czasu na Allegro kupiłem filc dla żony pod puzzle które namiętnie układała.
Okazało się, że idealnie nadaje się pod gry planszowe.

Filc ma grubość 5mm, kolor ciemny grafit. Cięty był z rolki pod wymiar stołu. Koszt w porównaniu do dedykowanych mat był niewielki.
Nic się do niego nie haczy, ułatwia podnoszenie kart w koszulkach - wcześniej z racji szklanego stołu karty się "przyklejały" i był z tym problem.

Używamy go już kilka lat i za każdym razem rozkładamy go do grania. Nic do tej pory się nie zmechacił. Jest gładki i przyjemny w dotyku jak na początku.
Nie ma fałd po rozwinięciu?
Masz może link?
Nie fałduje się. Po rozwinięciu wystarczy przejechać dłonią po powierzchni i idealnie dolega do blatu.
Linku nie mam, bo jak pisałem kupowałem go kilka lat temu. Ale na Allegro jest tego sporo. Wystarczy wyszukać filcu 4 - 5mm i wybrać dobry jakościowo. Rolki są szerokości 1,5m. Długość dobierasz jaka ci pasuje.



Obrazek
Awatar użytkownika
Irr3versible
Posty: 988
Rejestracja: 09 cze 2019, 01:03
Lokalizacja: Kraków/Zabierzów
Has thanked: 624 times
Been thanked: 541 times

Re: Akcesoria ułatwiające rozgrywkę

Post autor: Irr3versible »

Koszulkowanie jest największą bolączką w rozwiązaniu z filcem.
Robiłem sobie stoły na zamówienie (od znajomego stolarza), gdzie musiałem sam zadbać o wykończenie wewnętrzne. Wybrałem właśnie filc samoprzylepny (uznałem, że będzie najłatwiejsze do samodzielnego montażu), gramatura 600 oraz 800 grubości 4mm.
Niestety nie mogę polecić gdy ktoś używa koszulek - im grubsze (premium) tym efekt zaczepiania się narożników bardziej irytuję przy podnoszeniu.
ODPOWIEDZ