Gry euro z negatywną interakcją

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Gry euro z negatywną interakcją

Post autor: Bea »

Ostatnio zagrywam się w Alien Frontiers i jestem tą grą zachwycona :). Zdałam sobie sprawę, że powodem jest fakt, że gra ta łączy typowe cechy porządnego euro z dużą dawką wrednej negatywnej interakcji. Chyba niewiele takich gier można spotkać, bo w grach euro, gdzie ciułamy i przetwarzamy jakieś surowce, budujemy i rozwijamy coś, z reguły nie ma w ogóle negatywnej interakcji, albo polega ona tylko na zajmowaniu sobie pól akcji.
Inne gry, które mam i spełniają ten warunek to: Lords of Waterdeep i Nowa Era. Jakie jeszcze euro gry polecicie i na czym polega w nich negatywna interakcja?
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Gry euro z negatywną interakcją

Post autor: romeck »

Trudna sprawa. :)

Carson City - na jednym polu może się znaleźć więcej niż jeden mepel, a o tym kto będzie miał profit decyduje pojedynek (a to worker placement).

Myrmes - wredne i złośliwe zajmowanie przeciwnikowi pól pod feromony oraz niszczenie pustych feromonów.

Troyes - jakby nie patrzeć, podkupowanie sobie kostek to interakcja negatywna.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4478
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1432 times
Been thanked: 1102 times

Re: Gry euro z negatywną interakcją

Post autor: garg »

Deadwood - tez dziki Zachód i pojedynki meepli.

Pony Express - j.w.

Dice Town - j.w.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Gry euro z negatywną interakcją

Post autor: Pixa »

Cyklady - bitwy, zajmowanie terenow, licytacje. Choć to nie do końca typowe euro.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Gry euro z negatywną interakcją

Post autor: kwiatosz »

Gra o tron w wariancie zupełnie bez losowości (3 wydarzenia do przodu znane).
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Gry euro z negatywną interakcją

Post autor: espresso »

Nie wiem czy o taką interakcję chodzi, ale dużo negatywnych uczuć względem ruchów przeciwnika miałam grając w Basilikę - świetna gra.
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Gry euro z negatywną interakcją

Post autor: staszek »

Każda gra z elementem kontroli obszarów
Koronnym przykładem jedna z pierwszych większościówek-El Grande
Ta gra to właściwie definicja słowa interakcja
Mimo prawie 20 lat od powstania wciąż daje radę
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4132
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 313 times
Been thanked: 343 times

Re: Gry euro z negatywną interakcją

Post autor: tomb »

Basilica - suche jak pieprz niby-budowanie katedry, na które składa się wyłącznie psucie planów przeciwnikowi przez przesuwanie/usuwanie pionów, wywalanie albo przejmowanie kafelków itp. Nienawidzę tej gry za to.

Troyes - podebranie kostki potrzebnej do realizacji super komba potrafi wyprowadzić z równowagi. Podobnie, jak zajęcie akcji w Agricoli.
poket
Posty: 344
Rejestracja: 15 wrz 2011, 17:19
Has thanked: 2 times

Re: Gry euro z negatywną interakcją

Post autor: poket »

Bardzo fajny temat. Jeszcze jakby można było w pierwszym poście wyszczególnić te gry to będzie git.

Ja dorzucę :
Bruxelles 1893 - bardzo ciekawa licytacja połączona z Are Control, dodatkowa interakcja pośrednia poprzez możliwość zmiany cen na rynku dzieł sztuki.
Lords of Waterdeep - dzięki kartom intrygi a to czysty worker placement
Ostatnio zmieniony 16 maja 2014, 12:50 przez poket, łącznie zmieniany 1 raz.
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Gry euro z negatywną interakcją

Post autor: staszek »

Tak w Brukselce interakcji dużo, popieram :)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gry euro z negatywną interakcją

Post autor: Bea »

Dzięki za wszystkie podpowiedzi :). Zaczynam przeglądać profile poleconych gier na BGG i na prowadzenie na chwilę obecną wysforowały się:

-Bruxelles 1893
- Troyes
-Myrmes

Następnie:
- Carson City
- Dice Town (chyba trudny do dostania)

Grę o Tron znam i lubię, ale teraz szukam coś bardziej eurowatego. Większego też od Basiliki.
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Gry euro z negatywną interakcją

Post autor: staszek »

Jeżeli nie przeszkadza Ci niemiecki, lub chcesz korzystać z lekko zmodyfikowanych kart pojawiających się w niektórych sprzedawanych na forum egzemplarzach,polecam pochylić się nad El Grande-interakcji w tamtej grze jest więcej niż we wszystkich pozostałych razem wziętych( nie grałem w Dice Town co prawda,ale zaryzykuję).
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Gry euro z negatywną interakcją

Post autor: romeck »

Bea pisze:na chwilę obecną wysforowały się:
-Myrmes
Nie byłbym sobą, gdybym Cie nie ostrzegł. :)

Uważaj, ta negatywna interakcja istnieje i bywa wredna, ale 70-80% gry to przekładanie klocków na własnej planszetce i optymalizacja. Ale mechanizmy w tej grze są przepiękne. Są kości, są rozwiązania niczym z Felda, i żywienie Rosenberga też jest. Gra jest ograniczona z góry i za szybko się kończy, co nie oznacza, że czasowo jest szybka! I jest trudna - ma najkrótszą kołderkę jaką dotąd spotkałem. Cytując klasyka: "to już nie kołderka, tylko pokrowiec na jasiek". :) Gwarantowany trening szarych komórek. Co ciekawe, to ulubiona gra mojej lepszej połowy.

Czuj się ostrzeżona. Spocznij. :)
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Gry euro z negatywną interakcją

Post autor: Rocy7 »

Clash of Cultures sie zmiesci w definicji budowania czegos i przetwarzania surowcow, sa tam jednak kostki, wiec nie wiem na ile to "euro" dla Ciebie. Negatywna interakcja wystepuje, bo jest kontrola obszarow, wojsko oraz wplywy kulturalne.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gry euro z negatywną interakcją

Post autor: Bea »

romeck pisze:
Bea pisze:na chwilę obecną wysforowały się:
-Myrmes
Nie byłbym sobą, gdybym Cie nie ostrzegł. :)

Uważaj, ta negatywna interakcja istnieje i bywa wredna, ale 70-80% gry to przekładanie klocków na własnej planszetce i optymalizacja.
No i właśnie czegoś takiego szukam :).
Rocy7 pisze:Clash of Cultures sie zmiesci w definicji budowania czegos i przetwarzania surowcow, sa tam jednak kostki, wiec nie wiem na ile to "euro" dla Ciebie. Negatywna interakcja wystepuje, bo jest kontrola obszarow, wojsko oraz wplywy kulturalne.
Czy tej grze nie jest bliżej do gry strategicznej niż do typowej euro gry?
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Gry euro z negatywną interakcją

Post autor: schizofretka »

TTA ;) ?
CoC to ani AT, ani euro - klasyczna civka. Niezłe, losowość ograniczona, ale chyba nie to, czego szukasz.
Myrmes negatywną interakcję ma, można kogoś wrednie przyblokować, ale jest to drogie i zdaża się częściej przypadkiem lub przy okazji, niż celowo. W Troyes żadnej ponadprzeciętnej (większej niż w worker placementach) negatywnej interakcji nie zauważyłem. Niemniej, bardzo dobra gra, zdecydowanie najlepsza z Dice Manipulation/Placement.

Z prawdziwych euro, to przede wszystkim jak pisano, wszystkie Area Majority. Moje ukochane to Dominant Species (czacha dymi, wredna gra), ale warte polecenia są Liberte, Tikal (z lżejszych) i pewnie kupa innych, które nie przychodzą mi do głowy na szybko. Przychodzi mi do głowy natomiast Reef Encounter: genialne zapomniane euro. Bardzo taktyczne, od ilości opcji czacha dymi, wredne i skaluje się lepiej niż cokolwiek innego w co grałem od 2 do 4.

no i PLO ;)


Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Gry euro z negatywną interakcją

Post autor: romeck »

Bea pisze:
romeck pisze:
Bea pisze:na chwilę obecną wysforowały się:
-Myrmes
Nie byłbym sobą, gdybym Cie nie ostrzegł. :)

Uważaj, ta negatywna interakcja istnieje i bywa wredna, ale 70-80% gry to przekładanie klocków na własnej planszetce i optymalizacja.
No i właśnie czegoś takiego szukam :).
Super! :)

To jeszcze sprawdź czy pionki mrówek nie budzą w Tobie odrazy. :D
Obrazek

Aha, uwaga - cały nakład Myrmesów miał źle wydrukowaną jedną stronę kafelków oczyszczalni/fermy mszyc. To aż tak nie przeszkadza, ale za grosze (rzędu 5 zł za samą wysyłkę do Polski, bo tak to gratis) można poprawne sprowadzić prosto z Ystari wraz z mini dodatkiem. Dodają je też gratis np. w Planszostrefie, ale akurat widzę, że stan Myrmesów mają wyczerpany.

W razie czego służę podpowiedzią co i jak.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Gry euro z negatywną interakcją

Post autor: Rocy7 »

Bea pisze:Czy tej grze nie jest bliżej do gry strategicznej niż do typowej euro gry?
tak bliżej do strategii jak słusznie zauważył Schizofretka.
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Gry euro z negatywną interakcją

Post autor: Dwntn »

Bea pisze:Dzięki za wszystkie podpowiedzi :). Zaczynam przeglądać profile poleconych gier na BGG i na prowadzenie na chwilę obecną wysforowały się:

-Bruxelles 1893
- Troyes
-Myrmes
Na ogół nie przepadam za grami Euro. Nie interesuje mnie bowiem "ciułanie i zbieranie zasobów" a bardziej negatywna interakcja. Z tego względu częściej grywam w gry wojenne/strategicznie oraz szeroko pojęte Ameritrashe lub nawet gry imprezowe, gdyż najczęściej założeniem tych ostatnich jest właśnie jak największy nacisk na (często negatywną) interakcję pomiędzy graczami.

Posiadam jednak wszystkie trzy z cytowanych powyżej gier w swojej kolekcji i są one dla mnie ucieleśnieniem bardzo dobrego (o ile nie doskonałego) blendu gry euro, strategii i negatywnej interakcji pomiędzy graczami. W szczególności lubie Myrmes oraz Troyes za możliwości negatywnej interakcji a wszystkie trzy za bardzo klimatyczne wydania każdej z nich (grafiki, pionki, kostki et al).

Z chęcią powracam do każdej z nich i wykorzystuje nadażające się okazje do zagrania.

Pozdrawiam,

- K.
Sir-Rafał
Posty: 147
Rejestracja: 14 sty 2011, 19:38
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Gry euro z negatywną interakcją

Post autor: Sir-Rafał »

Może Dominant Spieces?
Moje planszówkowe nabytki: BGG

Polecam: Blog CIEKAWE GRY
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Gry euro z negatywną interakcją

Post autor: evenstar »

Cywilizacja poprzez wieki!
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gry euro z negatywną interakcją

Post autor: Bea »

Sir-Rafał pisze:Może Dominant Spieces?
Znajomy ma, może uda ki się wkrótce wypróbować :)
evenstar pisze:Cywilizacja poprzez wieki!
Jak duża jest tu negatywna interakcja, jak często się ją stosuje i na czym polega? Grę i t5ak mam na radarze z innych powodów.
Dwntn pisze:
Bea pisze:Dzięki za wszystkie podpowiedzi :). Zaczynam przeglądać profile poleconych gier na BGG i na prowadzenie na chwilę obecną wysforowały się:

-Bruxelles 1893
- Troyes
-Myrmes
Posiadam jednak wszystkie trzy z cytowanych powyżej gier w swojej kolekcji i są one dla mnie ucieleśnieniem bardzo dobrego (o ile nie doskonałego) blendu gry euro, strategii i negatywnej interakcji pomiędzy graczami. W szczególności lubie Myrmes oraz Troyes za możliwości negatywnej interakcji a wszystkie trzy za bardzo klimatyczne wydania każdej z nich (grafiki, pionki, kostki et al).
Dzięki za opinię, bardzo mnie to cieszy :)
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Gry euro z negatywną interakcją

Post autor: Olgierdd »

Bea pisze:Ostatnio zagrywam się w Alien Frontiers i jestem tą grą zachwycona :). Zdałam sobie sprawę, że powodem jest fakt, że gra ta łączy typowe cechy porządnego euro z dużą dawką wrednej negatywnej interakcji. Chyba niewiele takich gier można spotkać, bo w grach euro, gdzie ciułamy i przetwarzamy jakieś surowce, budujemy i rozwijamy coś, z reguły nie ma w ogóle negatywnej interakcji, albo polega ona tylko na zajmowaniu sobie pól akcji.
Inne gry, które mam i spełniają ten warunek to: Lords of Waterdeep i Nowa Era. Jakie jeszcze euro gry polecicie i na czym polega w nich negatywna interakcja?
Nie lubię gier euro, ale w Lancaster od Queen Games jest trochę negatywnej interakcji, co wystarczyło by przykuć moją uwagę.
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Gry euro z negatywną interakcją

Post autor: bart8111 »

Eufrat i Tygrys? Chyba ciężko o euro z większą ilością negatywnej interakcji.
Awatar użytkownika
Karh
Posty: 166
Rejestracja: 13 lis 2011, 13:01
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 14 times
Been thanked: 1 time

Re: Gry euro z negatywną interakcją

Post autor: Karh »

romeck pisze:


Aha, uwaga - cały nakład Myrmesów miał źle wydrukowaną jedną stronę kafelków oczyszczalni/fermy mszyc. To aż tak nie przeszkadza, ale za grosze (rzędu 5 zł za samą wysyłkę do Polski, bo tak to gratis) można poprawne sprowadzić prosto z Ystari wraz z mini dodatkiem. Dodają je też gratis np. w Planszostrefie, ale akurat widzę, że stan Myrmesów mają wyczerpany.

W razie czego służę podpowiedzią co i jak.

A nie jest tak, że ostatni dodruk (luty/marzec 2014?) jest już poprawiony?
I was born too late
And I'll never be like you
ODPOWIEDZ