Splendor - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Splendor

Post autor: bobule »

bdm pisze: 24 lis 2020, 17:11 Za pierwszym razem jak graliśmy to wrzuciłem do puli żetony, które trzeba przed grą odrzucić (po 2 sztuki w grze dla 3 graczy). Bo za każdym razem zabrakło jednego żetonu do zakupu karty ze stołu bądź wykupienia rezerwacji. Za drugim gracz po prostu spasował.
No to na bank nie graliscie zgodnie z zasadami.
Nie ma "dorzucania" zetonow do puli. Jak gracie na trzy osoby to w puli ma byc po 5 zetonow kazdego koloru.
Jak brakuje Ci zetonu do zakupu karty to zawsze mozesz zrobic jedna z 3 akcji:
- dobrac 3 rozne zetony (jesli nie ma takiej mozliwosci dobierasz 2, ale rozne), jakby jakims cudem bylo mniej niz 2, dobierasz 1, ale jest to malo prawdopodobne
- wziac 2 zetony( ale musi byc ich co najmniej 4 na kupce)
- zarezerwowac karte - z czego dostajecie 1 zloty zeton ktory dziala jak joker, mozesz miec maksymalnie 3 karty zarezerwowane na stole.z doswiadczenia raczej bardzo malo prawdopodobne zeby ktos zarezerwowal az trzy karty, bo sie to nie oplaca. Ale mozna tak zrobic.

Nie ma czegos takiego jak "pasowanie" akcji. Ta gra zaklada, ze zbierzesz zetony i zaraz je wydasz na karte. Co pozwoki Ci kupic kolejne karty -taniej.
I tu pytanie podstawowe, czy wy odejmowaliscie koszt zakupu kolejnych kart w oparciu o karty ktore juz kupiliscie? Bo kazda kupiona przez was karte obniza o 1 zakup karty w danym kolorze. Polecam obejrzec jakis gameplay.

Acha i jak juz koledzy napisali, jezeli jest sytuacja ze mamy np. 8 zetonow i dobieramy 3 rozne, to mozemy to wykorzystac do tego, zeby potem odrzucic 1 zeton ktory nam jest niepotrzebny( bo mozna miec max 10 zetonow, liczac wraz z ze zlotymi). A jak dobierzemy i bedziemy miec 11 jedeb trzeba odrzucic. My decydujemy jaki.
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Splendor

Post autor: bdm »

Hej.
Za pierwszym razem graliśmy źle, bo nie korzystaliśmy ze złota dopóki nie wykupilismy rezerwacji. I wówczas dorzucilem żetony z pudełka, które na początku odrzucilem.
Za drugim razem graliśmy już wg zasad i jeden z graczy nie mógł wykonać akcji, więc podjęliśmy decyzję żeby spasował. W puli były dwa żetony jednego koloru i jeden innego. Nie wiedziałem, że można wziąć te żetony, bo w instrukcji nie ma wyjaśnienia co należy w takiej sytuacji zrobić.
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 373 times
Been thanked: 94 times

Re: Splendor

Post autor: farmer »

Znacie zasadę "max 10 żetonów per gracz", prawda?
Instrukcja nie wyjaśnia sytuacji o jakiej piszesz, gdyż taka sytuacja nie może sie zdarzyć...

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Splendor

Post autor: grzeslaw90 »

farmer pisze: 25 lis 2020, 14:46 Znacie zasadę "max 10 żetonów per gracz", prawda?
Instrukcja nie wyjaśnia sytuacji o jakiej piszesz, gdyż taka sytuacja nie może sie zdarzyć...

pozdr,
farm
4 graczy, czyli 40 żetonów.
W samej grze jest 40 żetonów do dyspozycji ale ja Cię matmy nie będę uczył.

z fartem cfaniaczq
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 297 times
Kontakt:

Re: Splendor

Post autor: Grzdyll »

grzeslaw90 pisze: 25 lis 2020, 14:54
4 graczy, czyli 40 żetonów.
W samej grze jest 40 żetonów do dyspozycji ale ja Cię matmy nie będę uczył.

z fartem cfaniaczq
Matmy może nie, ale jeśli każdy z graczy trzymał po 10 żetonów to grać w Splendora chyba się jeszcze możecie cfaniaczqi nauczyć lepiej grać...
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Splendor

Post autor: grzeslaw90 »

Grzdyll pisze: 25 lis 2020, 15:25
grzeslaw90 pisze: 25 lis 2020, 14:54
4 graczy, czyli 40 żetonów.
W samej grze jest 40 żetonów do dyspozycji ale ja Cię matmy nie będę uczył.

z fartem cfaniaczq
Matmy może nie, ale jeśli każdy z graczy trzymał po 10 żetonów to grać w Splendora chyba się jeszcze możecie cfaniaczqi nauczyć lepiej grać...
Nie ja tak grałem ale zdecydowanie taki przypadek mimo, że mocno kiepski to powinien być opisany, bo gra nie powinna się psuć nawet, jeśli ktoś słabo gra :)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Splendor

Post autor: MichalStajszczak »

grzeslaw90 pisze: 25 lis 2020, 15:47
Grzdyll pisze: 25 lis 2020, 15:25
grzeslaw90 pisze: 25 lis 2020, 14:54
4 graczy, czyli 40 żetonów.
W samej grze jest 40 żetonów do dyspozycji ale ja Cię matmy nie będę uczył.

z fartem cfaniaczq
Matmy może nie, ale jeśli każdy z graczy trzymał po 10 żetonów to grać w Splendora chyba się jeszcze możecie cfaniaczqi nauczyć lepiej grać...
Nie ja tak grałem ale zdecydowanie taki przypadek mimo, że mocno kiepski to powinien być opisany, bo gra nie powinna się psuć nawet, jeśli ktoś słabo gra :)
To może powinien być po prostu dodatkowy przepis: jeżeli zabraknie żetonów, to gra kończy się porażką wszystkich graczy. :idea:
GOL-GOL
Posty: 1
Rejestracja: 18 kwie 2021, 11:43

Re: Splendor (Marc André)

Post autor: GOL-GOL »

Witam, piszę apropo zakończenia gry i rezerwacji kart. W instrukcju jest napisane, że gracz musi wykupić po rezerwacjj kartę, a jak to się ma przy zakończeniu rozgrywki gdy gracz już przekroczył np 15 pkt i dalej ma rezerwacje ?
1. Gramy dalej aż on wykupi rezerwacje lub inny gracz będzie miał powyżej 15 pkt i brak rezerwacji ?
2. Kończymy grę ? ( co uważam, że jest nie sprawiedliwę, bo inn gracz może miec tak zaplanowaną rozgrywkę, że uzyska 15 pkt bez rezerwacjj ?
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 863
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 304 times

Re: Splendor (Marc André)

Post autor: konradstpn »

Kończymy grę. Nigdzie nie jest napisane, że musi wykupić tą kartę. Istnieje tylko limit rezerwacji - 3 karty.
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Splendor (Marc André)

Post autor: MichalStajszczak »

Można powiedzieć, że prawo do skorzystania z zarezerwowanej karty wygasa z chwilą zakończenia gry, czyli dokończenia rundy, w której co najmniej 1 gracz osiągnął lub przekroczył 15 PZ.
Miszczur13
Posty: 1
Rejestracja: 19 kwie 2021, 21:52

Splendor - pytania i wątpliwości ZŁOTO

Post autor: Miszczur13 »

Dobry wieczór.
Chodzi o sytuację gdy posiadamy 10 znaczników i nie mamy zarezerwowanych 3 kart. Moje pytanie jest czy mogę zarezerwować 1 kartę rozwoju i wziąć 1 znacznik złota i następnie oddać inny znacznik, żeby na koniec swojej tury mieć 10 znaczników?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
doczek
Posty: 211
Rejestracja: 26 sie 2018, 19:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 39 times
Been thanked: 35 times

Re: Splendor - pytania i wątpliwości ZŁOTO

Post autor: doczek »

Miszczur13 pisze: 19 kwie 2021, 22:30 Dobry wieczór.
Chodzi o sytuację gdy posiadamy 10 znaczników i nie mamy zarezerwowanych 3 kart. Moje pytanie jest czy mogę zarezerwować 1 kartę rozwoju i wziąć 1 znacznik złota i następnie oddać inny znacznik, żeby na koniec swojej tury mieć 10 znaczników?
Pozdrawiam.
Tak
renatarek
Posty: 3
Rejestracja: 29 gru 2021, 21:13

Splendor

Post autor: renatarek »

Czy w grze splendor zarezerwowane karty ze stołu mają być niewidoczne dla przeciwników???
Awatar użytkownika
paracelsus444
Posty: 222
Rejestracja: 20 lut 2020, 09:48
Has thanked: 44 times
Been thanked: 55 times

Re: Splendor

Post autor: paracelsus444 »

renatarek pisze: 29 gru 2021, 21:20 Czy w grze splendor zarezerwowane karty ze stołu mają być niewidoczne dla przeciwników???
Nie :) są jawne
ppeter
Posty: 530
Rejestracja: 22 cze 2021, 17:15
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 153 times
Been thanked: 59 times

Re: Splendor

Post autor: ppeter »

paracelsus444 pisze: 29 gru 2021, 23:08
renatarek pisze: 29 gru 2021, 21:20 Czy w grze splendor zarezerwowane karty ze stołu mają być niewidoczne dla przeciwników???
Nie :) są jawne
Można wziąć zakrytą kartę ze stosu zakrytych i wtedy się jej nie pokazuje.
renatarek
Posty: 3
Rejestracja: 29 gru 2021, 21:13

Re: Splendor - pytania i wątpliwości

Post autor: renatarek »

Zastanawiam się więc, dlaczego w instrukcji gry w części: Zasady gry- w ostatnim fragmencie napisano: W rzadkim przypadku, gdy gracz nie ma możliwości wykonania żadnej akcji, może spasować( wcześniej musi jednak pokazać pozostałym graczom zarezerwowane karty, aby udowodnić, że nie może zakupić żadnej z nich). To cytat z instrukcji... jeśli te karty mają być jawne, więc po co gracz miałby pokazywać je innym graczom, żeby udowadniać coś???
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Splendor - pytania i wątpliwości

Post autor: MichalStajszczak »

renatarek pisze: 30 gru 2021, 09:17 Zastanawiam się więc, dlaczego w instrukcji gry w części: Zasady gry- w ostatnim fragmencie napisano: W rzadkim przypadku, gdy gracz nie ma możliwości wykonania żadnej akcji, może spasować( wcześniej musi jednak pokazać pozostałym graczom zarezerwowane karty, aby udowodnić, że nie może zakupić żadnej z nich). To cytat z instrukcji... jeśli te karty mają być jawne, więc po co gracz miałby pokazywać je innym graczom, żeby udowadniać coś???
Gdyby karty zarezerwowane były jawne, to ten przepis nie miałby sensu. Tylko w "rzadkim przypadku", gdy gracz musi spasować, niejawne normalnie karty są ujawniane.
renatarek
Posty: 3
Rejestracja: 29 gru 2021, 21:13

Re: Splendor - pytania i wątpliwości

Post autor: renatarek »

Czyli podsumowując: Wszystkie zarezerwowane karty i te ze stosu i te ze stołu są niewidoczne dla innych?
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Splendor - pytania i wątpliwości

Post autor: MichalStajszczak »

renatarek pisze: 30 gru 2021, 10:04 Czyli podsumowując: Wszystkie zarezerwowane karty i te ze stosu i te ze stołu są niewidoczne dla innych?
Tak. Oczywiście inni gracze mogą zapamiętać karty, które zostały wzięte ze stołu ale o wziętych ze stosu nic nie wiedzą.
Fidel-F2
Posty: 313
Rejestracja: 12 gru 2021, 15:21
Has thanked: 129 times
Been thanked: 44 times

Re: Splendor - pytania i wątpliwości

Post autor: Fidel-F2 »

Czy wersja kieszonkowa/turystyczna różni się od wersji podstawowej czymś w aspekcie mechaniki? Czy to ta sama gra tylko inaczej spakowana?
dżedaj
Posty: 25
Rejestracja: 22 paź 2019, 14:34
Has thanked: 6 times
Been thanked: 4 times

Re: Splendor - pytania i wątpliwości

Post autor: dżedaj »

Hej mam wątpliwości co do remisu.
Tak się zdarzyło że przy grze w 2os. Skończyliśmy w tym samym czasie (ta sama ilość tur), oboje po 15pkt, dokładnie tyle samo kart przed sobą.
Jedyna różnica to fakt, że miałem dodatkowo 1 kafelek i o 3 żetony więcej na ręce.
Instrukcja mówi że punkty, potem ilość kart... A co potem? 😄
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Splendor - pytania i wątpliwości

Post autor: MichalStajszczak »

dżedaj pisze: 09 sty 2022, 06:10 Instrukcja mówi że punkty, potem ilość kart... A co potem?
Wygląda na to, że nic tzn. jest remis.
Dlaczego autor gry tego nie sprecyzował? Być może uznał, że nie jest to niezbędne, bo taka sytuacja zdarza się na tyle rzadko, by dodatkowo rozbudowywać przepisy. Zresztą w wielu grach i wielu dyscyplinach sportu remis czy dzielenie miejsc a nawet przyznawanie np. dwóch złotych medali też się zdarza i nie ma z tym problemu. Oczywiście możesz na użytek przyszłych gier opracować (i oczywiście uzgodnić przed partią ze współgraczami) jakiś własny system tie-breakerów.
ppeter
Posty: 530
Rejestracja: 22 cze 2021, 17:15
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 153 times
Been thanked: 59 times

Re: Splendor - pytania i wątpliwości

Post autor: ppeter »

Na BGG są propozycje dodatkowych możliwości rozstrzygania takich sytuacji "Additional tie breakers"
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Splendor - pytania i wątpliwości

Post autor: MichalStajszczak »

ppeter pisze: 09 sty 2022, 13:20 Na BGG są propozycje dodatkowych możliwości rozstrzygania takich sytuacji "Additional tie breakers"
Propozycja została podana przez autora gry, więc można ją uznać za obowiązującą. Ale moim zdaniem należy to uzgodnić przed rozpoczęciem gry.
bleidd
Posty: 10
Rejestracja: 26 paź 2021, 09:45
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Splendor - pytania i wątpliwości

Post autor: bleidd »

Czy złoto (dżoker) pozyskane w wyniku rezerwacji karty może być użyte do zakupu dowolnej karty czy tylko do zakupu karty dla której ten żeton złota został pozyskany (czyli karty która została zarezerowana tym żetonem)?
ODPOWIEDZ