Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2319
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 567 times
Been thanked: 912 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Galatolol »

Napisał, że lista nie jest w 100% poprawna 🤷
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: BOLLO »

Gambit pisze: 10 sty 2024, 11:04
BOLLO pisze: 10 sty 2024, 10:18 I jest też Polski akcent:

Obrazek
A mnie na liście nie ma, choć od dawna dostaję od nich gry (na przykład Apiary ostatnio)
Może dlatego że Gralutka nagrywała również po angielsku.
Darkstorm
Posty: 853
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 133 times
Been thanked: 211 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Darkstorm »

Irka pisze: 05 sty 2024, 10:48 [
- Planszówki Z O.O. (Kocia i Panda w świetnej komitywie :D) - prosiłabym o wpisanie tego nowego podcastu na listę.
No właśnie też niedawno zauważyłem, że powstało coś nowego. Bardzo przyjemnie mi się słuchało. Ja wcześniej Kici Koci nie znałem zbyt dobrze (choć odnotowałem jej pojawienie się w Pudelku znaczy się w Kościach Pionach i Bastionach) ale ma bardzo przyjemny głos no a Panda to Panda :wink:

Liczę, że ta audycja będzie się rozwijać.
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 861
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 304 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: konradstpn »

Jeśli Kicia Kocia będzie dalej tak energicznie się rozwijać, to już niebawem ciężko będzie znaleźć na naszym rynku tych, z którymi jeszcze nie nagrywała.
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: yosz »

BOLLO pisze: 10 sty 2024, 13:55 Może dlatego że Gralutka nagrywała również po angielsku.
Nie - ja też byłem na tej liście. Poprosiłem o wykreślenie jakoś 2-3 miesiące temu. Ale możliwe, że byłem tam bo pierwszy kontakt z wydawnictwem miałem w 2015 - czyli kawał czasu temu (Jeszcze przed Scythem i Wingspanem).

Nie dam powiedzieć złego słowa o Jamiem Stegmaierze - zawsze dobry kontakt, wyrozumiały i pozytywnie zakręcony człowiek.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: BOLLO »

yosz pisze: 11 sty 2024, 11:05
BOLLO pisze: 10 sty 2024, 13:55 Może dlatego że Gralutka nagrywała również po angielsku.
Nie - ja też byłem na tej liście. Poprosiłem o wykreślenie jakoś 2-3 miesiące temu. Ale możliwe, że byłem tam bo pierwszy kontakt z wydawnictwem miałem w 2015 - czyli kawał czasu temu (Jeszcze przed Scythem i Wingspanem).

Nie dam powiedzieć złego słowa o Jamiem Stegmaierze - zawsze dobry kontakt, wyrozumiały i pozytywnie zakręcony człowiek.
Mi też się podoba ta jego transparentność i nawet wyniki firmowe podaje. Rzadkość chyba w tych czasach.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3375
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: psia.kostka »

W mysl maksymy Nowy rok - nowa JA, prezentuje Wam pozytywna psia.kostke :D
Spoiler:
Na pierwszy ogien postanowilem wziac udzial w dyspucie na niebagatelny temat: Team Barolek, czy Team Gandalf

Jan Zizka
Zaczyna sie pozytywnie, choc nie wiem czemu na pierwszy film tych Panow wybralem 2godzinny gejmplej :roll: moze przerzuce sie na jakas recenzje w trakcie. Jest tez plot twist! bo Jan Zizka, ktorego (puszczajac co mowia Panowie mimo uszu) przyjalem za autora gry, okazuje sie byc czeskim bohaterem narodowym i uczestnikiem bitwy pod Grunwaldem :shock:
Spoiler:
Prezenterzy sympatyczni i naturalni. Szacun za dwa kallaxy 5x5 w tle. The collection must grow!
C.D.N.
Spoiler:
Drugi watek, to moja artystyczna dusza odrodzila sie wraz z Bozym Narodzeniem 2023 i zagladam do roznych pudelek, nie w celu oceniania w BGGowej skali checi grania, a zachwytu wykonania gier. Wizualnego i pomyslunkowego, ale od strony produkcji, nie mechanik. Ciekawscy moga trafic na wątek forum, gdzie jest tego wiecej :mrgreen:

Tym samym uroczyscie odszczekuje me dziadersowe marudzenie o unboxingach z ocena jakosci wykonania! Pierwotnie widzialem w tym jakas falszywa nute ("a komu to potrzebne, dlaczego, w zadnym wypadku"). Po co zmieniac przyzwyczajenia i udziwniac stary dobry format, widzialem w tym foliarsko jakis na sile dodany "trik".
Chyba kazdy zna to uczucie, gdy zmienia sie wyglad oswojonej witryny internetowej :P

Aaaale, jak sie oswoilem z tym, to teraz latam po yt i ogladam wraz z autorem kazdy mepelek z bliska i kazda figurke, grafike, plansze, insert i jest to bardzo przyjemny game-board-p*rn :oops:

A wyroznienie tytulem "amejzing gra tygodnia" otrzymuje Gutenberg, nasz polski, od Granny!

Trzy tematy w cenie dwoch!
Szybki bonus na zakonczenie. Podlinkowano mi na forum recenzje/unboxing Diuny: WfA do kanalu... trolla :P Palec mi zadrzal, ale kliklem. Nie liczac dwuznacznego momentu, gdy troll sciska wielgachnego czerwia w grabie :twisted:, to dalo sie to ogladac, tzn ten fragment z Diuna tylko widzialem. Jakos nie machal rekami i nie zmienial intonacji glosu, jak czasem mu sie zdazalo. Padlo tez, ze podcast nerdowski zostal zawieszony. Wiem, ze #nikogo, ale moze kazdy kiedys dorasta (w sumie troche sie postarzal chlop :P) i tez mozna pochwalic za to ;) jak juz postanowilem, ze musze cos pochwalic :lol:

Milego tygodnia i pysznej kawusi z rana wszystkim!
Spoiler:
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: BOLLO »

Może i ja się podzielę swoimi spostrzeżeniami z ostatniego roku. Praktycznie przestałem oglądać każdy odcinek jaki się pojawił u naszych rodzimych recenzentów. Jedyne co staram się cyklicznie oglądać to odcinki Board News u Asi aby wiedzieć co piszczy w trawie. Nikogo nie odsubskrybowałem ale nie czuję już potrzeby aby kogokolwiek oglądać. Chyba że szukam konkretnych odcinków dotyczących danego tytułu. Lubię nadal wszystkich i mocno kibicuję każdemu z osobna (ostatnio bardzo dla Zaku aby zapał nie minął). Nadal Gradanie mile słyszane podczas dojazdów do pracy, Kaczmar i jego luźne domówki oraz filozoficzne przemyślenia Wojennika.
Strk89
Posty: 20
Rejestracja: 14 lis 2020, 20:21
Has thanked: 1 time
Been thanked: 25 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Strk89 »

To i ja podzielę się swoimi przemyśleniami nt. naszych rodzimych jutuberów.
- GTTV - nadal robi dobrą robotę promując gry planszowe, zorganizował świetny event w Warszawie, ale nadal usuwa swoje materiały gdzie zrobił coś głupiego (vide ostatni stream z portalconu) a z topek z kolegami wylewa się tak bardzo gimnazjalny humor że żenadometr nie wytrzymuje. Recenzje to 8 min tłumaczenia zasad + 1min podsumowanie (czyli brakuje konkretnego segmentu gdzie rzeczywiście jest wyrażana opinia o grze). Ciężko mi sobie wyobrazić jak ktoś kto chociaż trochę w hobby siedzi miałby kupić grę po takich recenzjach.
- Asia OT - tu ciągle lecą materiały bardzo dobrej jakości, board news dobry do porannej kawy jeżeli przegapiło się jakieś posty od planszowych newsów. Same topki fajne dla początkujących graczy. Od Asi bije taka pozytywna energia i nawet jeżeli jej recenzje nie są przekonujące to widać że Asia ma określony gust planszówkowy i robi świetną robotę.
- Planszowe Newsy - top topów jeżeli chodzi o informowanie o grach i wywiady z wydawnictwami. Całkiem ciekawe lajwy (o ile ma się 2h czasu...). Chyba nie jestem fanem ich recenzji video, przy których po prostu usypiam/przełączam na coś innego (merytorycznie jest bardzo okej ale coś mi tam nie klika).
- Gambit - trochę przestałem śledzić nowe filmy Gambita (poza gdzie są tamte gry i gry miesiąca), ale to wynika raczej z różnicy gustu niż słabszej formy Tomka, który ciągle merytorycznie trzyma bardzo wysoki poziom
- GeekFactor - tu zawsze chętnie obejrzę recenzje ale tylko w parze z Pandą. GeekFactorNews też jest bardzo okej. Wiem, że Kaczmar ma rodzinę i dziwię się jak on znajduje czas na nagrywanie ale przez to, że bierze do recenzji gry które prawdopodobnie mu się spodobają to to wszystkie recenzje są pozytywne i przez to wg mnie niekoniecznie przekonujące.
- Zaku - wchodzi na top jeżeli chodzi o jakość ale dla mnie jego materiały są nieco za długie, potrafię się przy nich wyłączyć. Jeżeli nagrywa z Mary, to wg jest jest dużo lepiej. Tak czy inaczej warto sprawdzić kanał!
- Planszówki online - moje odkrycie roku, Barolek i Gandalf świetnie opowiadają o grach, fajnie, że mam tu tyle zaległości do nadgonienia :D
- Kości Piony i Bastiony - ok podcast, w sam raz do porannej kawy w piątek ale dupy nie urywa (hłehłe)
- Gradanie - fajnie że chłopaki nagrywają 'w swoim tempie'. Lubię słuchać to ich marudzenie nawet o tych gra które polecają
sgor
Posty: 69
Rejestracja: 24 sty 2009, 15:51
Lokalizacja: Luboń/Poznań
Has thanked: 41 times
Been thanked: 44 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: sgor »

Strk89 pisze: 23 sty 2024, 11:06 Wiem, że Kaczmar ma rodzinę i dziwię się jak on znajduje czas na nagrywanie
Mam podejrzenie graniczące z pewnością, że dotyczy to zdecydowanej większości wymienionych przez Ciebie osób ;)
Awatar użytkownika
JollyRoger90
Posty: 473
Rejestracja: 28 lut 2020, 20:33
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 842 times
Been thanked: 200 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: JollyRoger90 »

Strk89 pisze: 23 sty 2024, 11:06
- GTTV - [...] gdzie zrobił coś głupiego (vide ostatni stream z portalconu)
A cóż tam się stało? :)
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 781
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 155 times
Been thanked: 528 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: VivoBrezo »

Strk89 pisze: 23 sty 2024, 11:06
- GTTV - nadal robi dobrą robotę promując gry planszowe, zorganizował świetny event w Warszawie, ale nadal usuwa swoje materiały gdzie zrobił coś głupiego (vide ostatni stream z portalconu)

- Wiem, że Kaczmar ma rodzinę i dziwię się jak on znajduje czas na nagrywanie ale przez to, że bierze do recenzji gry które prawdopodobnie mu się spodobają to to wszystkie recenzje są pozytywne i przez to wg mnie niekoniecznie przekonujące.

- Kości Piony i Bastiony - ok podcast, w sam raz do porannej kawy w piątek ale dupy nie urywa (hłehłe)
-Piotrek musiał usunąć stream przez muzykę której używal Portal podczas prezentacji, a nie że zrobił coś głupiego

-Zdecydowanie, większość osób które wymieniłeś ma rodziny i ledwo ogarnia tę kuwetę😄

-(Hłehłe)
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
Strk89
Posty: 20
Rejestracja: 14 lis 2020, 20:21
Has thanked: 1 time
Been thanked: 25 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Strk89 »

VivoBrezo pisze: 23 sty 2024, 11:23
Strk89 pisze: 23 sty 2024, 11:06
- GTTV - nadal robi dobrą robotę promując gry planszowe, zorganizował świetny event w Warszawie, ale nadal usuwa swoje materiały gdzie zrobił coś głupiego (vide ostatni stream z portalconu)

- Wiem, że Kaczmar ma rodzinę i dziwię się jak on znajduje czas na nagrywanie ale przez to, że bierze do recenzji gry które prawdopodobnie mu się spodobają to to wszystkie recenzje są pozytywne i przez to wg mnie niekoniecznie przekonujące.

- Kości Piony i Bastiony - ok podcast, w sam raz do porannej kawy w piątek ale dupy nie urywa (hłehłe)
-Piotrek musiał usunąć stream przez muzykę której używal Portal podczas prezentacji, a nie że zrobił coś głupiego

-Zdecydowanie, większość osób które wymieniłeś ma rodziny i ledwo ogarnia tę kuwetę😄

-(Hłehłe)
Dostałem info od znajomych że Piotrek znowu tworzy dziwne teorie na streamie, ale nie wiem dokładnie czego dotyczyły (chyba nieznajomości starszych gier, nie zdążyłem sam obejrzeć). Zresztą nvm, nie róbmy tutaj kolejnego tematu o GTTV ;).

A co do rodziny, to Kaczmar chyba po prostu najczęściej o tym mówi i chyba (zależnie od okresu) nagrywa nieco więcej niż wy czy Gradanie lub nawet Barolek i Gandalf, co oczywiście nie znaczy że że macie łatwo ;)
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2086
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 431 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: tomp »

stream został usunięty bardzo szybko, bodajże 5-10 minut po prezentancji.
zakładam, że yt automatycznie usunął albo troll dostał notyfikację, że coś jest nie tak z materiałem i zapobiegawczo ukrył.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
andrzejstrzelba
Posty: 560
Rejestracja: 03 gru 2019, 17:40
Has thanked: 244 times
Been thanked: 293 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: andrzejstrzelba »

Czy sklep 3trole prowadzą chłopaki z GTTV ? Poza Piotrkiem był tam kiedyś Carlos i chyba Marek ? To ich sklep czy po prostu bez sensu mi się tak skojarzyło ?
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3375
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: psia.kostka »

Trzy Trolle Michał Ofmański
Nasz adres:
ul. Warszawska 28
58-500 Jelenia Góra

Mysle, ze to bardziej nawiazanie do Trolli z Hobbita, czy innych szekspirowskich wiedzm :P
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
Cylon-Toster
Posty: 18
Rejestracja: 02 wrz 2020, 19:43
Has thanked: 13 times
Been thanked: 51 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Cylon-Toster »

andrzejstrzelba pisze: 23 sty 2024, 16:59 Czy sklep 3trole prowadzą chłopaki z GTTV ? Poza Piotrkiem był tam kiedyś Carlos i chyba Marek ? To ich sklep czy po prostu bez sensu mi się tak skojarzyło ?
Sklep powstał wcześniej niż kanał YT i nazywał się tak (niezmiennie) na długo przed tym, nim z jednego "kanałowego Piotrolla" wypączkowały dwa kolejne 🤷‍♂️
"automatyczne centrowanie tostów, funkcja anulowania, podgrzewanie, regulacja wysokości rusztu"
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Miszon »

andrzejstrzelba pisze: 23 sty 2024, 16:59 Czy sklep 3trole prowadzą chłopaki z GTTV ? Poza Piotrkiem był tam kiedyś Carlos i chyba Marek ? To ich sklep czy po prostu bez sensu mi się tak skojarzyło ?
Hah, też miałem kiedyś rozkminę, czy to Piotrek założył biznes sklepowy dodatkowo :lol: .
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
Dako
Posty: 871
Rejestracja: 13 paź 2021, 18:37
Has thanked: 272 times
Been thanked: 255 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Dako »

andrzejstrzelba pisze: 23 sty 2024, 16:59 Czy sklep 3trole prowadzą chłopaki z GTTV ? Poza Piotrkiem był tam kiedyś Carlos i chyba Marek ? To ich sklep czy po prostu bez sensu mi się tak skojarzyło ?
W zeszłym roku podczas któregoś z filmów jasno stwierdzili, że to nie ich sklep i nie mają z nim nic wspólnego.
Kiler
Posty: 121
Rejestracja: 07 sie 2010, 18:26
Lokalizacja: Starachowice/Warszawa/Wałcz/Piła/Stargard
Has thanked: 4 times
Been thanked: 24 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Kiler »

Spoiler:
Piotr miał na początku kariery sklep z grami i tam by trol w nazwie też, może gametroll właśnie choć już nie pamiętam dokładnie detali więc ręki sobie nie dam uciąć (no przynajmniej nie swojej ; )), cały ten jego kanał na jutubie powstał po to żeby reklamować produkty dostępne w tym sklepie. Dopiero później poszło to w inną stronę.
Spoiler:
toblakai
Posty: 1270
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 222 times
Been thanked: 227 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: toblakai »

Mając nadzieję, że google mi coś o tym sklepie Gametrolla powie natrafiłem na taką pozycję - premiera już niedługo. Nie wiedziałem, że Troll wszedł też w buty twórcy - w sumie czemu nie, Wookie też przekuł swój kanał na całkiem dobrze działające wydawnictwo.
Strk89
Posty: 20
Rejestracja: 14 lis 2020, 20:21
Has thanked: 1 time
Been thanked: 25 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Strk89 »

toblakai pisze: 24 sty 2024, 09:49 Mając nadzieję, że google mi coś o tym sklepie Gametrolla powie natrafiłem na taką pozycję - premiera już niedługo. Nie wiedziałem, że Troll wszedł też w buty twórcy - w sumie czemu nie, Wookie też przekuł swój kanał na całkiem dobrze działające wydawnictwo.
Ma expa w planszówkach, ma małych testerów w domu więc czemu nie? :)
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: BOLLO »

toblakai pisze: 24 sty 2024, 09:49 Mając nadzieję, że google mi coś o tym sklepie Gametrolla powie natrafiłem na taką pozycję - premiera już niedługo. Nie wiedziałem, że Troll wszedł też w buty twórcy - w sumie czemu nie, Wookie też przekuł swój kanał na całkiem dobrze działające wydawnictwo.
Coś w tym jest.... (viewtopic.php?t=80748&hilit=diora) :mrgreen:
Zaku też pracuję nad swoją grą już dobre kilka lat więc szykuje się jakaś super pozycja zapewne w ameri.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2546 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Gizmoo »

Tom Vasel szczerze i bardzo interesująco, rozprawia się z "problemami dnia codziennego" Youtuberowego recenzenta gier planszowych. Dziwię się, że po tak długiej dyskusji, jeszcze nikt nie wrzucił tutaj tego linka:



Można nie przepadać za Tomem, ale nie sposób odmówić mu gigantycznego doświadczenia i znajomości tematu.

Może forumowi malkontenci, którzy wiecznie wieszają psy na recenzentach powinni obejrzeć ten filmik? Ze zrozumieniem oczywiście, no ale tego chyba nie muszę dodawać. ;) Może dzięki temu zrozumieją, że nie jest to łatwy "kawałek chleba" i na każdym kroku jest pod górkę.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5233
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1836 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Gambit »

A dorzućmy do tego, że on to mówi też z pozycji recenzenta, który zrobił z tego sposób na życie dla siebie i pewnie sporej grupy ludzi. Co jest jeszcze bardziej ciekawe
ODPOWIEDZ