ZhanGuo (Marco Canetta, Stefania Niccolini)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
magole
Posty: 714
Rejestracja: 12 sty 2010, 12:39
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 4 times
Been thanked: 33 times

ZhanGuo (Marco Canetta, Stefania Niccolini)

Post autor: magole »

Widzę że gra nie ma jeszcze swojego wątku, a chyba powinna bo właśnie nadciąga polskie wydanie :)
Aktualnie w przedsprzedaży tutaj, ma być dostępna od 24 listopada.
Wysoka ocena na BGG i stopień złożoności (aktualnie 3.7 na 5) gwarantują dobre euro :D
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: ZhanGuo

Post autor: TTR_1983 »

gra mega wygląda, tylko czy jest dobra? Tania nie jest. Mógłby ktoś ją porównać do jakiejś innej?
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: ZhanGuo

Post autor: Karit »

hmm wygląda ciekawie, czemu o niej tak cicho? A cena pewnie po premierze będzie w wielu sklepach niższa (celowałbym w jakieś 149)
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
magole
Posty: 714
Rejestracja: 12 sty 2010, 12:39
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 4 times
Been thanked: 33 times

Re: ZhanGuo

Post autor: magole »

Na moim celowniku jest od dawna, niestety nie była dostępna wśród tytułów Essenowych w polskich sklepach.
Natomiast na liście nowości które ukazały się na tegorocznym Essen powoli pnie się w górę : http://www.boardgamegeek.com/geeklist/1 ... ng-tracker.
Mam mocne skojarzenia z Madeirą, przynajmniej po instrukcji która wygląda bardzo podobnie, no ale to jest to samo wydawnictwo.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: ZhanGuo

Post autor: BartP »

Tak się właśnie zastanawiałem, czy Hobbity wydadzą, super.
Awatar użytkownika
charlie brown
Posty: 220
Rejestracja: 01 kwie 2006, 16:59
Been thanked: 1 time

Re: ZhanGuo

Post autor: charlie brown »

Udało się zagrać partię dwuosobową.
Przy czytaniu zasad przydatny był krótki filmik:
https://www.youtube.com/watch?v=GorI12frZ4o
Widzę też, że rahdo nagrał swój "runthrough"

Reguły w miarę jasne. Dużo móżdżenia, klimat raczej umowny, jak to bywa z grami euro. Z Madeirą mechanicznie nie ma zupełnie nic wspólnego. Graficznie prezentuje się super.

Grało się bardzo przyjemnie, ale mam wrażenie że kolejna partia powinna być jeszcze ciekawsza i bardziej mózgożerna. Jeśli będą Was interesować jakieś konkrety, to pytajcie.
Awatar użytkownika
okiemgekona
Posty: 28
Rejestracja: 09 sie 2013, 09:32

Re: ZhanGuo

Post autor: okiemgekona »

charlie brown pisze:Udało się zagrać partię dwuosobową.
Przy czytaniu zasad przydatny był krótki filmik:
https://www.youtube.com/watch?v=GorI12frZ4o
Widzę też, że rahdo nagrał swój "runthrough"

Reguły w miarę jasne. Dużo móżdżenia, klimat raczej umowny, jak to bywa z grami euro. Z Madeirą mechanicznie nie ma zupełnie nic wspólnego. Graficznie prezentuje się super.

Grało się bardzo przyjemnie, ale mam wrażenie że kolejna partia powinna być jeszcze ciekawsza i bardziej mózgożerna. Jeśli będą Was interesować jakieś konkrety, to pytajcie.

Cześć, jak gra sprawuje się po kolejnych partiach? warta uwagi ? tematyka, jakość wydania - wydaje się super - ale jak sprawdza się na stole. dasz radę porównać ją do jakiejś gry? mechanikę, ewentualnie trudność/kaliber ? :)
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: ZhanGuo

Post autor: adikom5777 »

Grałem wczoraj pierwszą partię. Niestety w coś innego niż wymyślili autorzy. Paweł nie przejmuj się, każdemu się zdarza :)
Popełniliśmy jeden drobny błąd i dwa poważne, zmieniające mechanikę.
- jak zagrywasz pierwszą kartę do swojego regionu, to nie umieszczasz kostki buntu. Druga karta daje jeden bunt, a trzecia dwa bunty.
- Zatrudnieni urzędnicy do produkcji robotników nie spadają po wyszkoleniu robotnika(ów)
- no i najważniejszy błąd. Bonus po zagraniu karty w sądzie można otrzymać wyłącznie spełniając dwa warunki. Po pierwsze kiedy wykonamy wcześniej taką akcję, a po drugie numer karty musi pasować do tego bonusu (góra lub dół).

Klasyczne euro, do wytłumaczenia 15 minut, partia na 90 minut. Reguły nie są skomplikowane, a jest wiele wyborów do podjęcia i wiele torów, na których zdobywamy punkty. Jak zagram poprawnie to ocenię, ale rokuje dobrze :)
Awatar użytkownika
sillue
Posty: 468
Rejestracja: 18 kwie 2012, 14:23
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: ZhanGuo

Post autor: sillue »

adikom5777 pisze:Grałem wczoraj pierwszą partię. Niestety w coś innego niż wymyślili autorzy. Paweł nie przejmuj się, każdemu się zdarza :)
Adaś weź, nie mów nikomu, że taką padakę odstawiłem...


łajza i papla... :lol:
conflagrate
Posty: 8
Rejestracja: 06 lis 2013, 09:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: ZhanGuo

Post autor: conflagrate »

Bardzo solidny suchar. Elegancka i jak dla mnie oryginalna mechanika zarządzania kartami. Co wysłać do prowincji by później odpalało się przy wyborze akcji na planszy. Subtelna interakcja zależna od tego czy postać zagrywana na planszę ma wyższy czy niższy numer od poprzedniej (czyli, które z poprzednio podłożonych kart się odpalą). Przepychanie o przewagę zarządców w prowincjach i kolejność na polach bonusów. Silniczek napędzany kartami, czyli klasyka ale mam wrażenie, że z ciekawym twistem.
Ostatnio zmieniony 28 sty 2015, 16:29 przez conflagrate, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
magole
Posty: 714
Rejestracja: 12 sty 2010, 12:39
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 4 times
Been thanked: 33 times

Re: ZhanGuo

Post autor: magole »

Potwierdzam pozytywne opinie, a co ważne bardzo spodobało się najlepszej małżonce, tak bardzo że sama zaproponowała granie w ZhanGuo kilka dni po rozegraniu partii testowej :D
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: ZhanGuo

Post autor: karawanken »

Ostatnio gra mnie zaciekawiła, zwłaszcza wykonaniem, które wydaje się na wysokim poziomie. Mam więc parę pytań do tych co grali.
Jak wygląda gra dla dwóch graczy?
Jak jest poziom trudności (do czego można by porównać). Czy łatwo można wytłumaczyć? Czy ktoś posiada polską instrukcję (na stronie polskiego wydawcy brak)? Ogólnie jak wrażenia?
windziarz44
Posty: 828
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 88 times

Re: ZhanGuo

Post autor: windziarz44 »

Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: ZhanGuo

Post autor: karawanken »

Wysłuchałem recenzji. Odpowiedziała na wszystkie moje pytania. Wielkie dzieki, mogę z czystym sumieniem wykreślić pozycje z listy zakupowej.
windziarz44
Posty: 828
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 88 times

Re: ZhanGuo

Post autor: windziarz44 »

karawanken pisze:Wysłuchałem recenzji. Odpowiedziała na wszystkie moje pytania. Wielkie dzieki, mogę z czystym sumieniem wykreślić pozycje z listy zakupowej.
Ja jestem zdania, że zagrać warto. Niekoniecznie kupować :)
Awatar użytkownika
xbor
Posty: 244
Rejestracja: 12 gru 2010, 10:25
Lokalizacja: Katowice

Re: Odp: ZhanGuo

Post autor: xbor »

Akurat zhan guo to chyba najbardziej nie doceniona ostatnio gra. Zasady przy tlumaczeniu wydaja sie przytlaczajace ale po pierwszej turze wszystko jest jasne, mozna sporo pokombinowac, jest duzo planowania, do lekkich gra nie nalezy, na 2 gralem jedna partie i gra sie sprawdza. Czasowo tez nie trwa krotko, 30 min gracza trzeba liczyc. Co do pl instrukcji to kupilem gre z merlina niby pl wydanie ale instrukcja byla tylko en.
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: ZhanGuo

Post autor: adikom5777 »

karawanken pisze:Wysłuchałem recenzji. Odpowiedziała na wszystkie moje pytania. Wielkie dzieki, mogę z czystym sumieniem wykreślić pozycje z listy zakupowej.
Ja mam akurat odwrotne zdanie. Uważam ZG za bardzo dobrą grę. Nie przemawia do mnie też argument, że "ocena 0, bo gra jest droga". Rozumiem w takim razie że wszystkie tytuły w cenie poniżej 40zł, automatycznie otrzymają ocenę 1? Akurat cena gry jest taka, jaką ustaliło wydawnictwo. Tyle samo kosztuje Madeira tego samego wydawnictwa, która też w Gradaniu nie podeszła.
Awatar użytkownika
xbor
Posty: 244
Rejestracja: 12 gru 2010, 10:25
Lokalizacja: Katowice

Re: Odp: ZhanGuo

Post autor: xbor »

Droga? 140pln to chyba w miare standardowa cena jak za planszowke z ta iloscia drewna i tektury.

Wysyłane z mojego LG-E400 za pomocą Tapatalk 2
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: ZhanGuo

Post autor: Trolliszcze »

A czy to nie jest tak, że chłopaki w Gradaniu recenzują na świeżo po pierwszej grze? Można posłuchać, czemu nie, ale generalnie nie brałbym tych recenzji za jakąś wykładnię... Dla mnie jedna gra to stanowczo za mało.
Chyba że się mylę co do idei Gradania?
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: ZhanGuo

Post autor: kwiatosz »

Zdecydowanie się mylisz, ideą jest solidne ogranie, ale nagrywanie od razu po skończonej partii (tylko właśnie nie pierwszej). Dlatego kobyły, które mamy od Essen, pojawiają się dopiero teraz. Śmiem twierdzić, że właśnie nieco głębsza analiza to nasza rzecz, nie czysta recenzja :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: ZhanGuo

Post autor: karawanken »

Akurat dla mnie cena nie jest najważniejsza. Za dobrą grę jestem w stanie wydać naprawdę sporo. Po prostu słuchając recenzji i oglądając film prezentujący utwierdziłem się w przekonaniu, że nie jest to gra za ciężka dla mnie i mojego stałego towarzystwa.
windziarz44
Posty: 828
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 88 times

Re: ZhanGuo

Post autor: windziarz44 »

adikom5777 pisze:
karawanken pisze:Wysłuchałem recenzji. Odpowiedziała na wszystkie moje pytania. Wielkie dzieki, mogę z czystym sumieniem wykreślić pozycje z listy zakupowej.
Ja mam akurat odwrotne zdanie. Uważam ZG za bardzo dobrą grę. Nie przemawia do mnie też argument, że "ocena 0, bo gra jest droga". Rozumiem w takim razie że wszystkie tytuły w cenie poniżej 40zł, automatycznie otrzymają ocenę 1? Akurat cena gry jest taka, jaką ustaliło wydawnictwo. Tyle samo kosztuje Madeira tego samego wydawnictwa, która też w Gradaniu nie podeszła.
Moim zdaniem o cenie warto powiedzieć, bo gra jest/była droga ( w momencie nagrywania oscylowała we wszystkich sklepach powyżej 180 zł)biorąc pod uwagę komponenty jak i miodność. Cena w okolicach 120 zł. byłaby bardziej przekonywująca, głównie ze względu na to co jest w środku. I nijak zdanie, że tania gra jest lepsza bo jest tania nie jest na miejscu, bo oceniliśmy bardzo dobrze kupę tanich jak i drogich gier.
Trolliszcze pisze:A czy to nie jest tak, że chłopaki w Gradaniu recenzują na świeżo po pierwszej grze? Można posłuchać, czemu nie, ale generalnie nie brałbym tych recenzji za jakąś wykładnię... Dla mnie jedna gra to stanowczo za mało.
Chyba że się mylę co do idei Gradania?
Zhan Guo, było grane przez Nas kilka razy. Nie robimy recenzji po jednej grze i nie przypominam sobie, żeby takie coś się Nam zdarzyło.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: ZhanGuo

Post autor: Trolliszcze »

windziarz44 pisze:Zhan Guo, było grane przez Nas kilka razy. Nie robimy recenzji po jednej grze i nie przypominam sobie, żeby takie coś się Nam zdarzyło.
A to przepraszam, zasugerowałem się komentarzem: "Gramy coś, a nagrywamy od razu po zakończeniu gry. Wrażenia i emocje na gorąco, tym chcemy się z Wami dzielić". Zabrakło mi informacji, że "gramy wielokrotnie, więc nasze wrażenia są jednak bardziej przemyślane". Mnie się emocje na gorąco kojarzą właśnie z tą pierwszą rozgrywką, stąd taki a nie inny wniosek :D
windziarz44
Posty: 828
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 88 times

Re: ZhanGuo

Post autor: windziarz44 »

Trolliszcze pisze:
windziarz44 pisze:Zhan Guo, było grane przez Nas kilka razy. Nie robimy recenzji po jednej grze i nie przypominam sobie, żeby takie coś się Nam zdarzyło.
A to przepraszam, zasugerowałem się komentarzem: "Gramy coś, a nagrywamy od razu po zakończeniu gry. Wrażenia i emocje na gorąco, tym chcemy się z Wami dzielić". Zabrakło mi informacji, że "gramy wielokrotnie, więc nasze wrażenia są jednak bardziej przemyślane". Mnie się emocje na gorąco kojarzą właśnie z tą pierwszą rozgrywką, stąd taki a nie inny wniosek :D
Tutaj autorowi (Kwiatosz), chodziło o to, że odcinek nagrywamy przeważnie po rozgrywce. Czyli spotykamy się, gramy sobie w kilka tytułów i albo pomiędzy nagrywamy albo po wszystkim lecimy z nagraniem 2 czy 3 odcinków.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: ZhanGuo

Post autor: Trolliszcze »

Spoko, to ja sobie wesoło nadinterpretowałem, obaj już wyprowadziliście mnie z błędu :D
ODPOWIEDZ