Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
mefiug
Posty: 398
Rejestracja: 02 mar 2007, 11:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mefiug »

Na BGG jest fajna graficzka budynków i ona chyba najbardziej mi sie podoba ze wszystkich ale ta polska tez nie jest zla. Tylko zeby napisy byly lepiej czytelne bo zwlaszcz przy pierwszych rozgrywkach duzo sie je czyta
ciekawe czy skoro bedzie odrazu z dodatkiem to plansza bedzie odrazu z dodatku czy bedzie mozna pograc w podstawke i dadza do tego mniejsza plansze \???
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

Rozszerzenie Puerto Rico to po prostu tzw. "Puerto Rico Expansion". Nie ma żadnej nowej planszy, tylko trochę nowych budynków... Zresztą według opinii większości graczy są trochę niewyważone i zaburzają "perfekcję" gry, ale i tak lepiej mieć, niż nie mieć. =)
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
ripsento
Posty: 115
Rejestracja: 03 sty 2007, 21:53
Lokalizacja: Rybnik okolice

Post autor: ripsento »

Jak dla mnie te rysunki budynków są tragiczne. Jakby wzięte z przedszkolnej makietki. Karty akcji podobają mi się bardziej ale i tak ogólnie bez rewelacji. Wygląd nie zachęca do zakupu. No cóż ale pewnie i tak nie ma czasu na zmianę.
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

Jeżeli wygląd TEJ wersji nie zachęca do zakupu, to jak ma zachęcać wersja bez jakiejkolwiek grafiki budynków, a przecież jest to jedna z najpopularniejszych planszówek...

Czasami nie tylko wygląd się liczy. :-D
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

Styl jeszcze ujdzie, chociaz mozna to zrobic naprawde duzo lepiej.

Ale niektore budynki to potworki - np. Obelisk i Rezydencja.


Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
ripsento
Posty: 115
Rejestracja: 03 sty 2007, 21:53
Lokalizacja: Rybnik okolice

Post autor: ripsento »

Lim-Dul pisze:Jeżeli wygląd TEJ wersji nie zachęca do zakupu, to jak ma zachęcać wersja bez jakiejkolwiek grafiki budynków, a przecież jest to jedna z najpopularniejszych planszówek...

Czasami nie tylko wygląd się liczy. :-D
Wiem, że jest to super gierka, ale czemu jak była możliwość zrobienia polskiej wersji nie zrobiono czegoś ekstra. Nie wiem może jakaś bardziej fotorealistyczna grafika. W tej brak wszystkiego zaczynając od jakiś dziwnych proporcji kończąc na kolorkach. Dzisiaj zmówiłem Filary tam wykonanie jest ekstra i cena nie jest najgorsza (115zł) Puerto będzie pewnie kosztować podobnie ale jak jest wykonane tragicznie. Wygląda na to, że wydawca miał wolną rękę co do oprawy i według mnie nie wykorzystał tego wcale.
Awatar użytkownika
lacerta
Posty: 300
Rejestracja: 22 cze 2006, 17:24
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 98 times

Post autor: lacerta »

Jeśli grę robi wydawnictwo niemieckie i drukuje w nakładzie 20.000 egzemplarzy, to może pozwolić sobie na grafikę, na którą ktoś poświęci setki godzin pracy. Jeśli chodzi o polski rynek i grę tak specyficzną jak Puerto Rico (która rodzinną raczej nie jest) nie można zrobić tego dużym kosztem, bo 1 egzemplarz musiałby kosztować kilkadziesiąt złotych więcej.

Jak można przeczytać na naszej stronie - jesteśmy jedynie grupką fanów, która pozastawiała mieszkania i inne rzeczy, żeby pomóc rozwinąć rynek planszówkowy w polsce. Czy jesteśmy naiwniakami? ... Może?
Większość rzeczy każdy z nas robi "społecznie" i nie bierze za to ani złotówki. Tak było np. z grafikami do PR. Jeśli ktoś zna grafików z prawdziwego zdarzenia, którzy za darmo podejmą się opracowania nowej szaty graficznej dla naszych kolejnych gier, to zapraszamy do współpracy. :)

Podejrzwwamy, że żaden poważny biznesmen z wolnymi funduszami raczej nie podjąłby się ryzyka wydawania takich tytułów jak my. Jeśli jest wśród Was ktoś, kto chciałby zaryzykować swoje pieniądze w tak nieprzewidywalny sektor, to chętnie nawiążemy współpracę :D Proszę mieć tylko świadomość, że współczynnik strat jest tu czasami znacznie większy niż współczynnik zysków :lol:
Zapraszamy na facebooka: https://facebook.com/LacertaPL
oraz do naszego sklepu z planszówkami https://sklep.lacerta.pl/
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Post autor: Firenski »

Czytałem dzisiaj instrukcję do Puerto Rico PL z dodatkiem. O ile dobrze sobie przypominam w angielskiej wersji oprócz dodatkowych budynków był jeszcze dodatkowy towar "las". W związku z tym mam pytanie czy Lacerta wydaje pełny dodatek czy jest to wersja uproszczona?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Duch
Posty: 209
Rejestracja: 03 lut 2007, 16:59
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Duch »

Skoro jest budynek Forrest House to chyba musza byc lasy. Inaczej do czego by sluzyl ten budynek?
Awatar użytkownika
lacerta
Posty: 300
Rejestracja: 22 cze 2006, 17:24
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 98 times

Post autor: lacerta »

Las został wprowadzony tylko i wyłącznie w angielskiej wersji. W niemieckiej las to plantacja, która leży "do góry nogami" :) W polskiej też.

Doszliśmy do wniosku, że las jako dodatkowy żeton nie jest dobry, ponieważ:
1. Podraża grę.
2. Cytat z angielskiej wersji:
Kiedy gracz kładzie na planszy las musi też wybrać jedną plantację z puli odkrytych żetonów (ale nie kamieniołom) i usuwa ją z gry.

Wychodzi więc na to samo, gdy gracze zamiastlasu jako osobnego żetonu + wyrzucenie plantacji będą brali plantację i kładli ją "lasem do góry". Jedyna różnica jest w tym, że lasów w wersji angielskiej jest ograniczona ilość, więc mogą się skończyć wcześniej niż plantacje. W naszej (i w niemieckiej) nie.
Zapraszamy na facebooka: https://facebook.com/LacertaPL
oraz do naszego sklepu z planszówkami https://sklep.lacerta.pl/
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Post autor: Firenski »

Dzięki za wyjaśnienie. Właśnie to doczytałem w dokładnym opisie budynku szałas. Nie wiedziałem o takiej wersji niemieckiej, widziałem tylko zdjęcia z angielskiej wersji gdzie były dodatkowe żetony "las".
Faktycznie, są one zupełnie niepotrzebne.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Post autor: konev »

lacerta pisze: Tak było np. z grafikami do PR. Jeśli ktoś zna grafików z prawdziwego zdarzenia, którzy za darmo podejmą się opracowania nowej szaty graficznej dla naszych kolejnych gier, to zapraszamy do współpracy. :)
Powiem szczerze, że myślałem by sprzedać swoją wersję Puerto Rico (angielską), aby kupić polską. Choć gra nie jest, aż tak bardzo zależna językowo to mając Polską wersję uniknęło by się czasami kilku pytań w postaci: "a co ten budynek robi"?
Gdy zobaczyłem grafikę na budynkach w Polskiej wersji zrezygnowałem z wymiany. Po prostu wydają mi się dziecinne i narysowane kredkami przez jeden dzień. Rozłożenie "kółeczek" na kolonistów na całym budynku, a nie wyrównanie ich do lewej też wydaje mi się chybionym pomysłem.

Podsumowując. Sam gry nie wymienię, bo wolę się pomęczyć i wydrukować Puerto Rico z budynkami z San Juan - wyglądają bardziej klimatycznie. Znajomym, którzy zaczynają grać w planszówki i chcą jakąś grę kupić szczerze polecę Polską wersję. Może nie będą mieli takich uprzedzeń jak ja.

Wielkie podziękowania należą wam się chłopaki za wydawanie takich gier w Polsce. A co do zysków z biznesu to jestem pewien, że też się pojawią w swoim czasie.
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
JB
Posty: 347
Rejestracja: 14 maja 2005, 19:09
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: JB »

A mi sie grafika podoba. Zadna tam dziecinna, tylko bajkowa. I w sam raz nadaje sie do tej gry.
Tylko o sprawach, które nas zupełnie nie interesują, możemy wydać rzeczywiście bezstronną opinię, co niewątpliwie jest powodem, że opinia bezstronna jest zawsze absolutnie bezwartościowa.
Awatar użytkownika
hamanu
Posty: 856
Rejestracja: 16 lis 2006, 14:19
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Post autor: hamanu »

Zdecydowalem, ze grafika mi sie podoba :lol:
Oczywiscie, zawsze moglaby byc lepsza,ale ta co jest tworzy pewien specyficzny klimat i moim zdaniem pasuje do Puerto Rico. Jedno jest pewne - nie bedzie podobac sie wszystkim, ale jak powszechnie wiadomo "Jeszcze się taki nie urodzil, co by kazdemu dogodzil".
Jeszcze raz wielkie brawa dla "grupy fanów planszówek, zwanej Lacertą" za wydanie tego tytułu. Na pewno kupię polskie PR, o ile cena nie będzie porażająca.

PS. Nie próbujcie wmówić wszystkim, że robicie to charytatywnie, z czystej, nieskalanej miłości do polskich planszówkograczy. Jeśli nawet jeszcze nie osiągacie zysków, to z pewnością liczycie na to, że wkrótce tak będzie. Nie ma w tym nic złego :) Parafrazując znany przebój: Ta gra jest wydawana dla pieniędzy.
"Jutro to dziś, tyle że jutro."
S. Mrożek
Awatar użytkownika
lacerta
Posty: 300
Rejestracja: 22 cze 2006, 17:24
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 98 times

Post autor: lacerta »

hamanu pisze:PS. Nie próbujcie wmówić wszystkim, że robicie to charytatywnie, z czystej, nieskalanej miłości do polskich planszówkograczy. Jeśli nawet jeszcze nie osiągacie zysków, to z pewnością liczycie na to, że wkrótce tak będzie. Nie ma w tym nic złego :) Parafrazując znany przebój: Ta gra jest wydawana dla pieniędzy.
Fakt. Charytatywne do końca to nie jest. Wszystko zależy od tego jak na to patrzeć. Na WN "zarabiamy" 7 złotych na sztuce, co po zapłaceniu podatku daje jakieś 5 złotych. Czy to jest zysk? :wink:
Zapraszamy na facebooka: https://facebook.com/LacertaPL
oraz do naszego sklepu z planszówkami https://sklep.lacerta.pl/
Awatar użytkownika
lacerta
Posty: 300
Rejestracja: 22 cze 2006, 17:24
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 98 times

Post autor: lacerta »

konev pisze: Wielkie podziękowania należą wam się chłopaki [...]
i dziewczyny :D
Zapraszamy na facebooka: https://facebook.com/LacertaPL
oraz do naszego sklepu z planszówkami https://sklep.lacerta.pl/
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Post autor: konev »

No to ładnie... zdemaskowaliście mój dobrze skrywany szowinizm ;)...
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
ripsento
Posty: 115
Rejestracja: 03 sty 2007, 21:53
Lokalizacja: Rybnik okolice

Post autor: ripsento »

lacerta pisze: Większość rzeczy każdy z nas robi "społecznie" i nie bierze za to ani złotówki. Tak było np. z grafikami do PR. Jeśli ktoś zna grafików z prawdziwego zdarzenia, którzy za darmo podejmą się opracowania nowej szaty graficznej dla naszych kolejnych gier, to zapraszamy do współpracy. :)
Gra jest popularna tak? Pierwsze miejsce na BGG. Ma rzesze fanów. Cierpicie na brak grafików. Nie chcę się dalej czepiać ale wystarczyło napisać na BGG. Ogłaszamy konkurs na grafikę do PR. Zwycięzca zostanie umieszczony na okładce pudełka + w instrukcji, jeszcze mu wyślemy kopię polskiej wersji. Do tego później ankieta i macie co chcieliście. Nie wierzę, że nikt by się nie zgłosił.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Post autor: kwiatosz »

Parafrazując: I ten ktoś miałby grę, której nie rozumie, żeby zaimponować ludziom, których nie lubi, oprawą graficzną, za którą nie dostał pieniędzy :wink:
Ale faktycznie, pomysł mógłby wypalić, ale człowieka z kraju obcego, i to robiącego za darmo, trudno o terminowość podejrzewać, a od razu wszystkich ilustracji raczej by nikt nie przygotował..
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
ripsento
Posty: 115
Rejestracja: 03 sty 2007, 21:53
Lokalizacja: Rybnik okolice

Post autor: ripsento »

Niektórzy są w czasie betatestów poświęcić godziny swojego czasu, a nie wiadomo czy zostaną wymienieni w instukcji. :oops:
khaox
Posty: 419
Rejestracja: 13 wrz 2006, 15:20
Lokalizacja: Kraków

Post autor: khaox »

Awatar użytkownika
Apos
Posty: 973
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 352 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Post autor: Apos »

Witam,

rozmowa troche ucichła, a że początek jesieni zbliża się wielkimi krokami chciałem zapytać czy wiadomo coś wiecej n.t. polskiej premiery PR?
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1053
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 145 times
Been thanked: 25 times

Post autor: uyco »

Mam dylemat. PR jest jedną z moich ulubionych gier, mam oczywiście wersję angielską, nie mam dodatku (który jest zresztą dość "różnie" oceniany przez graczy). Zastanawiam się czy warto sprawić sobie edycję polską?

Mam pytanko czy warto grać z dodatkiem? Czy wnosi on do gry "świeży powiew", czy też raczej chaos.

pozdr
Awatar użytkownika
Duch
Posty: 209
Rejestracja: 03 lut 2007, 16:59
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Duch »

Nam sie dodatek bardzo spodobal. Dzieki niemu poszczegolne rozgrywki troche sie od siebie roznily (gra sie z lekko innymi budynkami). Jest tez trcohe wiecej mozliwosci rozbudowy, bo niektore budynki z podstawki sa malo przydatne.
Poza tym zakup samego dodatku to nie jest jakis wielki wydatek.
Koziołek
Posty: 26
Rejestracja: 04 cze 2007, 20:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Koziołek »

lacerta pisze: Fakt. Charytatywne do końca to nie jest. Wszystko zależy od tego jak na to patrzeć. Na WN "zarabiamy" 7 złotych na sztuce, co po zapłaceniu podatku daje jakieś 5 złotych. Czy to jest zysk? :wink:
Jest. A przy milionie egzemplarzy, to byłby nawet niezły :wink: :lol:
ODPOWIEDZ