Orleans (Reiner Stockhausen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1053
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 145 times
Been thanked: 25 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: uyco »

seki pisze: 05 gru 2020, 22:04 Największy minus to setup. Chyba tylko Kawerna tak mnie męczyła przy rozkładaniu jak męczy mnie Orlean. Składanie i rozkładanie bez żadnego insertu zajęło mi łącznie 40 minut. Już wiem, że pewne elementy muszę mieć porozdzielane, wtedy pójdzie szybciej pewnie o jakieś 10 minut. Muszę jednak rozejrzeć się za jakimś insertem.
jestem posiadaczem insertu Warbox, bardzo polecam. weszła, trochę na styk, podstawka z intrygą, z drewnem i piątym graczem. https://www.warbox.pl/pl/p/Insert-do-gry-Orlean/78
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: seki »

uyco pisze: 08 gru 2020, 10:55
seki pisze: 05 gru 2020, 22:04 Największy minus to setup. Chyba tylko Kawerna tak mnie męczyła przy rozkładaniu jak męczy mnie Orlean. Składanie i rozkładanie bez żadnego insertu zajęło mi łącznie 40 minut. Już wiem, że pewne elementy muszę mieć porozdzielane, wtedy pójdzie szybciej pewnie o jakieś 10 minut. Muszę jednak rozejrzeć się za jakimś insertem.
jestem posiadaczem insertu Warbox, bardzo polecam. weszła, trochę na styk, podstawka z intrygą, z drewnem i piątym graczem. https://www.warbox.pl/pl/p/Insert-do-gry-Orlean/78
Super. Dzięki za info bo szczerze mówiąc szukałem ale wszędzie podają, że zaprojektowane na podstawkę plus piąty gracz bez Intrygi i zwątpiłem. Patrzyłem już wcześniej na tego warboxa. Zamówienie go sobie.
Vijas
Posty: 58
Rejestracja: 02 kwie 2020, 10:07
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: Vijas »

Orientuje się ktoś czy angielska podstawka jest kompatybilna z polskimi dodatkami? Język to nie problem, chodzi o wielkość i odcienie elementów.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: Neoptolemos »

Pod ręką nie mam angielskiej wersji, ale wyglądała identycznie, jak grałem. Zresztą nie kojarzę, żeby różne odcienie jakichkolwiek elementów w Orleanie były problematyczne (w dodatkach dochodzą głównie dodatkowe plansze i elementy, których w ogóle nie ma w podstawce. Co najwyżej mogłoby być widać po rewersach budynków, ale to nic nie zmienia w grze.)
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
kuchar
Posty: 104
Rejestracja: 05 lip 2019, 18:45
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: kuchar »

Zauważyłem ostatnio sporo używek na grupach na sprzedaż? Z dodatkami, warboxami, etc.
Przypadek czy jest jakieś wznowienie / nowa edycja?
Elemenek
Posty: 375
Rejestracja: 27 wrz 2016, 16:29
Lokalizacja: Cracovia
Has thanked: 31 times
Been thanked: 107 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: Elemenek »

kuchar pisze: 29 sty 2021, 14:37 Zauważyłem ostatnio sporo używek na grupach na sprzedaż? Z dodatkami, warboxami, etc.
Przypadek czy jest jakieś wznowienie / nowa edycja?
Przypadek, TMG nie szykuje zadnej nowej edycji. Dodruk wersji PL nie jest planowany, wiec dobra okazja by nabyc.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Wczoraj zagrałem partyjkę.
Bardzo dobra przyjemna gra. Nie powala urodą ale mechanika wymiata :D
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Vijas
Posty: 58
Rejestracja: 02 kwie 2020, 10:07
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: Vijas »

Myślicie, że jest jeszcze szansa dorwać Orlean w drewnie tylko dla piątego gracza? Czy raczej pozostaje szukać podobnych meepli bez naklejek?
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: seki »

Dokupiłem budynki nr 3 i 4. Chciałem zapytać czy wy też macie zamienione rewersy? Port na awersie ma I, na rewersie II. Natomiast obserwatorium na awersie ma II a na rewersie I. Które oznaczenie jest prawidłowe?
sowizz
Posty: 27
Rejestracja: 02 paź 2018, 18:35
Has thanked: 100 times
Been thanked: 12 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: sowizz »

seki pisze: 21 lut 2021, 16:16 Dokupiłem budynki nr 3 i 4. Chciałem zapytać czy wy też macie zamienione rewersy? Port na awersie ma I, na rewersie II. Natomiast obserwatorium na awersie ma II a na rewersie I. Które oznaczenie jest prawidłowe?
U mnie jest dokładnie tak samo, dodatkowo rewers jest „do góry nogami”. Popatrzyłem na obrazki na BGG i wygląda na to, że właściwa informacja jest na awersie, tj. Port to budynek pierwszego stopnia, a Obserwatorium drugiego.
Hh453
Posty: 128
Rejestracja: 24 lut 2017, 14:16
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: Hh453 »

witam, czy warto dokupić orlean inwazję? Handel i intryga niestety jest w zbyt wysokiej cenie, a orlean inwazję można kupić za 70 zł. z wysyłką.
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1017
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 427 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: karmazynowy »

Hh453 pisze: 03 kwie 2021, 23:05 witam, czy warto dokupić orlean inwazję? Handel i intryga niestety jest w zbyt wysokiej cenie, a orlean inwazję można kupić za 70 zł. z wysyłką.
A Interesuje Cię koop albo solo? Bo głównie to wprowadza.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Hh453
Posty: 128
Rejestracja: 24 lut 2017, 14:16
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: Hh453 »

karmazynowy pisze: 03 kwie 2021, 23:42
Hh453 pisze: 03 kwie 2021, 23:05 witam, czy warto dokupić orlean inwazję? Handel i intryga niestety jest w zbyt wysokiej cenie, a orlean inwazję można kupić za 70 zł. z wysyłką.
A Interesuje Cię koop albo solo? Bo głównie to wprowadza.
solo nie, coop tak(ale zależy jak trudny będzie, jaki będzie fun z rozgrywki płynął) ?
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1017
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 427 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: karmazynowy »

Nie wiem, ja kupiłem Handel i Intrygę bo solo i koop mnie nie interesują. Poczytaj na BGG o koopie.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Hh453 pisze: 03 kwie 2021, 23:05 witam, czy warto dokupić orlean inwazję? Handel i intryga niestety jest w zbyt wysokiej cenie, a orlean inwazję można kupić za 70 zł. z wysyłką.
Handel i Intryga to dodatek obowiązkowy, dlatego schodzi i jest droższy. W tym wypadku pieniądze nie grają roli :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 973
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 352 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: Apos »

Hh453 pisze: 03 kwie 2021, 23:05 witam, czy warto dokupić orlean inwazję? Handel i intryga niestety jest w zbyt wysokiej cenie, a orlean inwazję można kupić za 70 zł. z wysyłką.
W Orleans gramy tylko z Handel i Intryga. Nazwałbym ten dodatek "zestaw naprawczy" do tej gry i raczej obowiązkowy.
Inwazji nie ruszyliśmy ani razu... :roll:
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: seki »

Ja również podpiszę się pod tym co napisali przedmówcy. Handel i Intryga to właściwie dodatek niezbędny. Dodaje dużej zmienności w postaci wydarzeń i ciekawsze plansze ratusza., plus kilka budynków. Bez tego dodatku Orlean jest mechanicznie wciąż tą samą fajną grą ale zbyt powtarzalną by cieszyła w dłuższej perspektywie. Inwazji nie kupowałem bo mam inne tytuły kooperacyjne.
Hh453
Posty: 128
Rejestracja: 24 lut 2017, 14:16
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: Hh453 »

A jak się sprawdza zestaw dla 5tego gracza, warto kupować?
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Hh453 pisze: 06 kwie 2021, 00:25 A jak się sprawdza zestaw dla 5tego gracza, warto kupować?
No ja mam chociaż w 5 osób jeszcze nie grałem, ale Orlean to generalnie szybka gra więc na 5 też będzie spoko.
Na dodruk się nie zanosi więc generalnie brać wszystko co jest :D
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
j_g
Posty: 1981
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 503 times
Been thanked: 240 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: j_g »

Hh453 pisze: 06 kwie 2021, 00:25 A jak się sprawdza zestaw dla 5tego gracza, warto kupować?
Wiadomo, że im ciaśniej, tym lepiej.
dominGeS
Posty: 167
Rejestracja: 26 gru 2015, 16:43
Lokalizacja: Sadlinki woj.Pomorskie
Has thanked: 102 times
Been thanked: 19 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: dominGeS »

Hh453 pisze: 06 kwie 2021, 00:25 A jak się sprawdza zestaw dla 5tego gracza, warto kupować?
Jeśli masz taką ekipę do grania, to pewnie ze warto
Awatar użytkownika
oduck
Posty: 149
Rejestracja: 07 paź 2013, 19:37
Has thanked: 443 times
Been thanked: 73 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: oduck »

Propi pisze: 26 kwie 2020, 19:03
Primo - gra jest klimatycznie narysowana i bardzo przejrzysta, przyjemna dla oka i dobrze wpisuje się w kanon eurogier. Natomiast do cholery jasnej, czy naprawdę nie można było znaleźć innego kroju czcionki? Ten font absolutnie nie pasuje do reszty planszy, nie leży w klimacie średniowieczno-zamkowym i generalnie wygląda jak piracka wersja gry wydana przez bazarowych cinkciarzy, którzy nie mieli dostępu do plików źródłowych ;)
Ja wczoraj poznalem te gre dopiero, dosc przyjemna i cieszy oko (choc to kwestia gustu). Ale ten font to jest kryminal - co gorsza, to jest "innowacja" polskiego wydania tej gry. Jak mozna tak zepsuc klimatyczny projekt graficzny, to ja nie ogarniam...
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 953
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 359 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: yrq »

Hej, bezczelnie poproszę o poradę zamiast czytać 26 stron wątku ;)

Zakupiłem Orleans z Handlem i Intrygą oraz Inwazją (wersje ENG/DE więc terminologii polskiej nie będę znał). Przyszło, przeczytałem instrukcje, rozdzieliłem komponenty (bo z drugiej ręki i sporo było pomieszane). O tytule wiem tyle, że jest dobry i chciałem sprawdzić klasyka, nie śledziłem polskiej kampanii wspieraczkowej ani nie czytałem recenzji.

Właściwe pytanie:
Czy już do pierwszej gry dorzucić któreś moduły z dodatków? Przede wszystkim "orders" z Handlu wydają mi się sporo ciekawszym rozwiązaniem niż proste zbieranie towarów.
Wydarzenia na początek zostawię z podstawki, jednak od drugiej gry przeskoczyłbym na któreś z dodatków - mam wrażenie, że więcej się będzie działo bez zbytniego utrudnienia gry. Który zestaw dobrze się sprawdzi?
Będę grał głównie z żoną - czy warto od razu (druga - trzecia gra) przeskoczyć na dedykowany tryb dwuosobowy?

Fajnie jest poznawać grę "po bożemu" i powoli wprowadzać dodatki, jednak wolę podejście żeby od razu grać z dodatkami / modułami, które coś naprawiają albo wprowadzają dużo dobrego w sposób nieinwazyjny.
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: autopaga »

Handel koniecznie, wydarzenia z dodatku również, natomiast intryga to hardcore na maxa raczej nie do grania z żoną, bo poziom negatywnej interakcji jest srogi, poziom punktów na koniec gry spada o 2/3 przez to ile szkody robi się przeciwnikom.
Awatar użytkownika
tassman
Posty: 389
Rejestracja: 31 sty 2008, 10:52
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 2 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: tassman »

Poproszę cynk gdzie można kupić Orlenas w drewnie lub Fan kit. Dzieki.
ODPOWIEDZ