"Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

"Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: Pan_K »

http://gosc.pl/doc/2447771.Nazistowska- ... grze-w-USA
http://www.tvp.info/19790531/w-co-graja ... protestuje
Określenie „nazistowska Polska” pojawia się w edukacyjnej grze karcianej, wyprodukowanej przez firmę Mattel, największego w USA producenta zabawek. Ambasada RP w Waszyngtonie już wysłała do prezesa firmy list z interwencją.
Ciekawe, czy będzie polska edycja?
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: BartP »

Masakra, kiedyś to po mnie spływało, ale teraz wkurza mnie niesamowicie takie zakłamywanie historii. Tak długo, aż już się tak przyjmie. Tak samo wkurza mnie gadanie, że naziści na wojnie zabijali Niemców, Polaków, Żydów itd. Jakaś tendencja jest, by zapominać, że to Niemcy rozpoczęli wojnę, tylko jacyś anonimowi, źli naziści.
profes79
Posty: 426
Rejestracja: 28 gru 2008, 18:16
Has thanked: 35 times
Been thanked: 135 times

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: profes79 »

Pan_K pisze:http://gosc.pl/doc/2447771.Nazistowska- ... grze-w-USA
http://www.tvp.info/19790531/w-co-graja ... protestuje
Określenie „nazistowska Polska” pojawia się w edukacyjnej grze karcianej, wyprodukowanej przez firmę Mattel, największego w USA producenta zabawek. Ambasada RP w Waszyngtonie już wysłała do prezesa firmy list z interwencją.
Ciekawe, czy będzie polska edycja?
Nie "list z interwencją" tylko pozew przed sądem. Jak zaczną płacić odszkodowania idące w miliony to może jeden z drugim się opamięta.
Zwieżak
Posty: 91
Rejestracja: 14 lis 2012, 14:44

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: Zwieżak »

BartP pisze:Masakra, kiedyś to po mnie spływało, ale teraz wkurza mnie niesamowicie takie zakłamywanie historii. Tak długo, aż już się tak przyjmie. Tak samo wkurza mnie gadanie, że naziści na wojnie zabijali Niemców, Polaków, Żydów itd. Jakaś tendencja jest, by zapominać, że to Niemcy rozpoczęli wojnę, tylko jacyś anonimowi, źli naziści.
+1
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: sqb1978 »

Niemcy prowadzą bardzo konsekwentną politykę w sprawie 2WŚ. Obecnie mówi i pisze się naziści, a nie Niemcy. Zupełnie jakby tę wojnę zapoczątkowała jakaś sekta, a nie państwo niemieckie. Konsekwencją tej polityki jest również określenie "polskie obozy śmierci". Im słabiej będziemy reagować tym częściej będzie się ono pojawiać.

Pokolenie, które było świadkiem wojny a także ich bespośredni potomkowie, którzy mogli usłyszeć o prawdziwej historii od swoich rodziców powoli się starzeją i umierają. Kolejne pokolenia już nie obarczone widmem tej wojny, nie są specjalnie zainteresowane jak było naprawdę. Ich można edukować "systemowo". I niestety na naszych oczach jest rozmazywana kolejna prawda historyczna. Dlatego bardzo mi się spodobał pomysł powołania instytucji, która będzie monitorowała takie przypadki i wytaczała procesy. I koniecznie procesy, a nie listy, które są czystą kurtuazją i nie niosą za sobą żadnych konsekwencji.
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: Dabi »

Nie tylko historię się zakłamuję - to jest akurat wkurzające ale zdecydowanie mniej niebezpieczne od aktualnego zakłamywania rzeczywistości.

Bo tak bezmyślne traktowanie sprawy uchodźców jak jest ostatnio w mediach prezentowane oraz coraz powszechniejsze obszary tematyczne o których się nie mówi (bo nie wolno mówić) to nic dobrego.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: Pixa »

Mialem okazje studiowac w UK i tam poprawnosc polityczna jest wprost niewyobrazalna. Na zajeciach z Niemiec po II wojnie swiatowej, gdy zaprotestowalem ze nie ma takiego narodu jak "nazisci", to patrzyli na mnie jak na ufoludka.

W przypadkach "polskich obozow" czy "nazistowskiej Polski" wladze powinny podejmowac zdecydowane dzialania.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
matio2007
Posty: 623
Rejestracja: 05 gru 2013, 12:55
Been thanked: 112 times

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: matio2007 »

Dabi pisze:coraz powszechniejsze obszary tematyczne o których się nie mówi (bo nie wolno mówić) to nic dobrego.
A o jakich to obszarach tematycznych nie wolno mówić? Bardzo jestem ciekawy. Oczywiście nie mówię o tym, że pewne tematy nie są poruszane bo nikogo nie interesują, tylko jakie tematy byłyby poruszane gdyby "ktoś" nie zabraniał.
Dodam jeszcze, że każdy myślący człowiek wie, że np. w GW nie przeczytasz o niektórych tematach, a o innych nie przeczytasz w ND lub w DP.
Awatar użytkownika
skiper_83
Posty: 161
Rejestracja: 26 lut 2009, 01:42
Lokalizacja: Wyszków

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: skiper_83 »

Bojkotować ich! To gorsze niż pogromy :mrgreen:
matio2007
Posty: 623
Rejestracja: 05 gru 2013, 12:55
Been thanked: 112 times

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: matio2007 »

skiper_83 pisze:Bojkotować ich! To gorsze niż pogromy :mrgreen:
Ja bym chętnie zbojkotował, gdybym cokolwiek od nich miał kiedykolwiek kupić :P
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: mig »

matio2007 pisze:
skiper_83 pisze:Bojkotować ich! To gorsze niż pogromy :mrgreen:
Ja bym chętnie zbojkotował, gdybym cokolwiek od nich miał kiedykolwiek kupić :P
Otóż to. W planszówkach nie mają wiele do zaoferowania przeciętnemu geekowi.

A jakbym córce odmówił lalki Barbie argumentując, że producent jest zły, to miałbym dopiero przechlapane ;)
Więc ja jestem za pozwami ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
matio2007
Posty: 623
Rejestracja: 05 gru 2013, 12:55
Been thanked: 112 times

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: matio2007 »

A czy ktoś zna jakiś przypadek tego typu pozwu? Bo mam wrażenie, że nasze Państwo pomimo setek podobnych przypadków nigdy w historii takiego procesu nie wytoczyło. Być może wynika to z tego, że takiej sprawy nie da się wygrać? Nie jestem prawnikiem wiec nie mam pojęcia.
A może ktoś słyszał o innym państwie w podobnej sytuacji które taki proces wygrało?
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: Dabi »

A o jakich to obszarach tematycznych nie wolno mówić? Bardzo jestem ciekawy. Oczywiście nie mówię o tym, że pewne tematy nie są poruszane bo nikogo nie interesują, tylko jakie tematy byłyby poruszane gdyby "ktoś" nie zabraniał.
Dodam jeszcze, że każdy myślący człowiek wie, że np. w GW nie przeczytasz o niektórych tematach, a o innych nie przeczytasz w ND lub w DP.
Moja uwaga dotyczyła podstawowych najpowszechniejszych środków przekazu.
To o czym mówisz w drugim zdaniu jest sednem problemu. O pewnych tematach się nie mówi bo "nie" - temat choćby nie wiem jak ważny jest przemilczany bo automatycznie uznawany za niepoprawny politycznie, homofobiczny czy też genderowy, lewacki itp. zależnie od skrzywienia pana redaktora . Polityczna poprawność to coś idiotycznego a jak nie jesteś poprawny politycznie to jesteś spychany do niszy śmieszności i ostracyzmu.

Świat nie jest czarno biały tylko szary a media kreują uparcie inną wizję.
Przyjaciel mieszkający we Francji wiele mi opowiadał o tamtejszym podejściu do zagadnień poprawności politycznej. Wnioski nasuwały się bardzo smutne.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: RUNner »

Fałszowanie historii to nic nowego. Zaraz się okaże, że naziści mieszkali w Polsce i w ogóle to nazistowska Polska rozpętała IIWŚ.
Tylko pozew na wielomilionowe kwoty może sprawić że "kłamcy historii" zaczną się 10 razy zastanawiać nad robieniem takich baboli.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
matio2007
Posty: 623
Rejestracja: 05 gru 2013, 12:55
Been thanked: 112 times

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: matio2007 »

Dabi pisze: Moja uwaga dotyczyła podstawowych najpowszechniejszych środków przekazu.
To o czym mówisz w drugim zdaniu jest sednem problemu. O pewnych tematach się nie mówi bo "nie" - temat choćby nie wiem jak ważny jest przemilczany bo automatycznie uznawany za niepoprawny politycznie, homofobiczny czy też genderowy, lewacki itp. zależnie od skrzywienia pana redaktora . Polityczna poprawność to coś idiotycznego a jak nie jesteś poprawny politycznie to jesteś spychany do niszy śmieszności i ostracyzmu.
A no to się zgadzam całkowicie :)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: mig »

matio2007 pisze:A czy ktoś zna jakiś przypadek tego typu pozwu? Bo mam wrażenie, że nasze Państwo pomimo setek podobnych przypadków nigdy w historii takiego procesu nie wytoczyło. Być może wynika to z tego, że takiej sprawy nie da się wygrać? Nie jestem prawnikiem wiec nie mam pojęcia.
A może ktoś słyszał o innym państwie w podobnej sytuacji które taki proces wygrało?
O żadnym konkretnym przypadku wytoczenia procesu ani tym bardziej jego sukcesu nie słyszałem. Ale w praktyce wszystko zależy od sformułowań i rozwiązań prawnych w danym państwie.
Ale nawet pozew nieskuteczny jest lepszy niż listy, bo wokół pozwu jest znacznie więcej edukacyjnego hałasu a dodatkowo (nawet nieskuteczny) działa odstraszająco na potencjalnych naśladowców, którzy muszą się bardziej liczyć z tym, że będą ganiani po sądach a tego nikt nie lubi. :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
skiper_83
Posty: 161
Rejestracja: 26 lut 2009, 01:42
Lokalizacja: Wyszków

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: skiper_83 »

To prawdopodobnie ta gra
http://boardgamegeek.com/boardgame/1068 ... les-junior
Ja już odpowiednio oceniłem.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: Lothrain »

Nie oceniaj bez sensu nie tej wersji. Wersja z "nazistowska polską" to Party Tin.
http://wiadomosci.onet.pl/kraj/nazistow ... alo/dfwgp7
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1308 times

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: rastula »

Lothrain pisze:Nie oceniaj bez sensu nie tej wersji. Wersja z "nazistowska polską" to Party Tin.
http://wiadomosci.onet.pl/kraj/nazistow ... alo/dfwgp7



pewnie ta ;) - żarcik oczywiście niepoprawny politycznie :P
Spoiler:

chodzi rzeczywiście o wersję "part tin" (?), widać to na obrazku
Spoiler:
Ostatnio zmieniony 24 kwie 2015, 11:34 przez rastula, łącznie zmieniany 1 raz.
matio2007
Posty: 623
Rejestracja: 05 gru 2013, 12:55
Been thanked: 112 times

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: matio2007 »

Wersja wersją, ale czy autor jest ten sam? Jeżeli tak to każda jego obecna i przyszła gra powinna dostać same "1", aż nie wyjaśni się sprawa tej "pomyłki". Tak na prawdę to autor jest przynajmniej tak samo winny jak wydawca.
Awatar użytkownika
skiper_83
Posty: 161
Rejestracja: 26 lut 2009, 01:42
Lokalizacja: Wyszków

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: skiper_83 »

Lothrain pisze:Nie oceniaj bez sensu nie tej wersji. Wersja z "nazistowska polską" to Party Tin.
http://wiadomosci.onet.pl/kraj/nazistow ... alo/dfwgp7
To która jest "z sensem'?
Z sugerowaneo na oneci zdjęcia wycodzi na to że ta
http://boardgamegeek.com/boardgame/2833 ... sh-edition
Awatar użytkownika
sillue
Posty: 468
Rejestracja: 18 kwie 2012, 14:23
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: sillue »

błędne koło...

możliwe, że na karcie zbrakło miejsca na 'Nazi occupied Poland', więc jakiś matoł zrobił skrót...

i na 90% ten matoł nawet nie wie, gdzie Polska na mapie się znajduje...

a korekta szuka literówek, a nie błędów logicznych...
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: sqb1978 »

sillue pisze:możliwe, że na karcie zbrakło miejsca na 'Nazi occupied Poland'
Nie rozumiem po co próbujesz tłumaczyć ten incydent. Wystarczy spojrzeć na kartę (link 3 posty wyżej) i widać, że occupied spokojnie by się zmieściło. Gdyby tylko miało tam być...
Awatar użytkownika
skiper_83
Posty: 161
Rejestracja: 26 lut 2009, 01:42
Lokalizacja: Wyszków

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: skiper_83 »

sillue pisze:błędne koło...

możliwe, że na karcie zbrakło miejsca na 'Nazi occupied Poland', więc jakiś matoł zrobił skrót...

i na 90% ten matoł nawet nie wie, gdzie Polska na mapie się znajduje...

a korekta szuka literówek, a nie błędów logicznych...
No jasne, tu korekta, tam literówka. A trzy miliny dzieci w USA w to sobie gra z rodzicami. Jak tak dalej pójdzie, to za kilkanaście lat z ich gier dowiemy się, że mityczni 'naziści' mordowali Żydów na prośbę Polaków.
Awatar użytkownika
sillue
Posty: 468
Rejestracja: 18 kwie 2012, 14:23
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: sillue »

sqb1978 pisze:
sillue pisze:możliwe, że na karcie zbrakło miejsca na 'Nazi occupied Poland'
Nie rozumiem po co próbujesz tłumaczyć ten incydent. Wystarczy spojrzeć na kartę (link 3 posty wyżej) i widać, że occupied spokojnie by się zmieściło. Gdyby tylko miało tam być...
zamiast tego mam dzwonić do Obamy? :?

większość takich przypadków bierze się z ignorancji, a nie z celowego działania...
ODPOWIEDZ