Alchemicy (Alchemists) - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
niwlak
Posty: 60
Rejestracja: 20 sty 2020, 14:08
Has thanked: 36 times
Been thanked: 30 times

Re: Alchemicy (Alchemists)

Post autor: niwlak »

Arcziwald pisze: 15 maja 2020, 23:04 Czy mógłby ktoś zobrazować akcję prezentacji mikstur w ostatniej rundzie?

Załóżmy że pierwszy gracz poprawnie wykonał czerwony plus i zakrywa swoją kostką zielony kciuk symbolizujący punkt. Drugi gracz robi to samo i stawia kostkę pod zajętym kciukiem i nie ma za to punktów.

W momencie gdy drugi gracz prezentuje czerwony minus stawia kostkę na kciuku pod tym symbolem a kostkę z plusa przesuwa na dwa kciuki na dole i zdobywa razem 3 pkt?
Dokładnie. Drugi gracz po zrobieniu drugiej mikstury dostaje 3 punkty - 1pkt bo pierwszy zrobił czerwony minus i 2pkt bo ma zrobił '-' i '+' czerwonej mikstury. Kostki z plusa nie przesuwamy, zostaje tam gdzie była. 2 punkty może dostać każda osoba, która zrobiła mikstury o dwóch rożnych znakach(w tym wypadku czerwona minus i plus). Nie ma tutaj różnicy czy osoba była pierwsza czy ostatnia.
blackwidow93
Posty: 30
Rejestracja: 01 lis 2016, 10:11
Has thanked: 19 times
Been thanked: 20 times

Alchemicy

Post autor: blackwidow93 »

  • Alchemicy
Cześć, pytanie dotyczy akcji pobrania składników, obalania teorii, badania na studencie, wypicie mikstury.
Czy w jednej turze płacąc dwie kostki możemy każda z tych akcji wykonać dwukrotnie?
Czy jak pierwszy położy jedna kostkę to drugi może już wykonać ją tylko raz płacąc dwie kostki?
Zapis "one more" w instrukcji jest niejasny dla mnie.
Dzięki z góry za pomoc
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Alchemicy

Post autor: sirafin »

Tak gra ma już wątek z pytaniami, nie ma potrzeby zakładania kolejnego :)
viewtopic.php?f=42&t=36006&p=1249425p1249425

Jeśli położysz 2 znaczniki przy którejś z wymienionych akcji, to wykonasz ją dwa razy, bo zarówno pierwsza jak i druga akcja kosztuje w ich przypadku 1 znacznik.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Alchemicy (Alchemists)

Post autor: DarkSide »

Pytanie do Boots of Speed:

Pozwalają one wykonać ponownie tę akcję, gdzie mamy przynajmniej jedną własną kosteczkę z zadeklarowaną akcją. Odpalamy gdy wszyscy już wykonają swoje akcje z tego pola.

Załóżmy że mam zadeklarowaną jedną kostkę na Podważeniu Teorii i jedną na Publikacji. Gdy podważę jakąś teorię z sukcesem to reguły pozwalają od razu zrobić deklarację w ramach podważanego składnika lub zdjętego alchemionu. To jeśli wykonam coś takiego to moja kostka z pola Deklaracji zostanie zdjęta wówczas:

1. Czy od razu można odpalić Boots of Speed i drugi raz zrobić Publikację (nawet w formie ograniczonej jesli publikowałem podważony składnik to teraz mogę wyłożyć ów alchemion albo odwrotnie)?
2. Czy raczej normalnie w fazie Publikacji teorii jak już wszyscy po publikują to odpalam Buty bo miałem tu kosteczkę wyłożoną w fazie planowania?
3. Czy Buty nie działają bo kostka została "zdjęta" przed wejściem fazy Publikacji? Choć uważam że to na których polach można odpalić Buty decyduje faza planowania akcji. :roll:
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Alchemicy (Alchemists)

Post autor: detrytusek »

Prawidłowa odpowiedź kryje się za bramką nr 2.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
dareiosh
Posty: 157
Rejestracja: 27 mar 2021, 14:59
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

Re: Alchemicy (Alchemists)

Post autor: dareiosh »

Witam.
Pytanie odnośnie karty dozorca :umożliwia on wypicie mikstury, którą można wykorzystać przed polem akcji sprzedaży mikstury
1. Czy muszę mieć składniki z których chce zrobić miksturę do wypicia czy jest to w formie gotowca do którego dostaje dostęp od dozorcy i "na lewo" piję sobie jedną z wybranych mikstur
2. Którą opcję mam wybrać na aplikacji ? Test na uczniu, czy picie przeze mnie

Pytanie do gry dla 2 osób
Plansza ta zawiera tylko jedno pole sprzedaży mikstur przy bohaterze, tj tylko jedna osoba może na turę sprzedać?
Czy jednak powinno się postawić dwa klocki akcji obok (podwójne miejsca) i jeżeli są tam dwoje graczy to użyć kart rabatu i ten kto wygra to "wygrywa" sprzedaż i potem rozstawia klocki na pole pod bohaterem i na pole obok jakości trunku.
Czy w ogóle używa sie kart rabatu dla 2 osób?
Ostatnio zmieniony 28 mar 2021, 01:33 przez dareiosh, łącznie zmieniany 1 raz.
Wrotek
Posty: 190
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: Alchemicy (Alchemists)

Post autor: Wrotek »

dareiosh pisze: 27 mar 2021, 18:56 Witam.
Pytanie odnośnie karty dozorca :umożliwia on wypicie mikstury, którą można wykorzystać przed polem akcji sprzedaży mikstury
1. Czy musze mieć składniki z których chce zrobić miksturę do wypicia czy jest to w formie gotowca do którego dostaje dostęp od dozorcy i "na lewo" piję sobie jedną z wybranych mikstur
2. Którą opcję mam wybrać na aplikacji ? Test na uczyniu, czy picie przeze mnie

Pytanie do gry dla 2 osób
Plansza ta zawiera tylko jedno pole sprzedaży mikstór przy bohaterze, tj tylko jedna osoba może na ture sprzedac?
Czy jednak powinno się postawić dwa klocki akcji obok (podwójne miejsca) i jeżeli są tam dwoje graczy to użyć kart rabatu i ten kto wygra to "wygrywa" sprzedaż i potem rozstawia klocki na pole pod bohaterem i na pole obok jakości trunku.
Czy w ogóle używa sie kart rabatu dla 2 osób?
Ad. 1. I Ad. 2
Dostajesz dostęp wcześniej do sprawdzania mikstury na sobie, żeby potem ewentualnie sprzedać bohaterowi. Musisz mieć składniki.

Co do gry na dwie osoby:
Jeżeli obie osoby chcą sprzedać miksturę to muszą się licytować. Ten kto wygra licytację, sprzedaje jako jedyny miksturę.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2020
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1495 times
Been thanked: 1145 times

Re: Alchemicy (Alchemists)

Post autor: Bruno »

dareiosh pisze: 27 mar 2021, 18:56 Czy w ogóle używa sie kart rabatu dla 2 osób?
Uzupełniając odpowiedź Kolegi powyżej: tak, w grze 2-osobowej także licytujesz się z konkurentem na rabaty.
Wygrany jako jedyny może sprzedać (dowolną) miksturę.

dareiosh pisze: 27 mar 2021, 18:56 pole sprzedaży mikstór
:roll:
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Olka_synchro
Posty: 1
Rejestracja: 08 sty 2022, 13:19

Re: Alchemicy (Alchemists) - pytania i wątpliwości

Post autor: Olka_synchro »

Cześć czy ktoś wie gdzie znajdę do druku karty dedukcji 🤣 skończyły nam się
Wrotek
Posty: 190
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: Alchemicy (Alchemists) - pytania i wątpliwości

Post autor: Wrotek »

wroobelmarcin1981
Posty: 1
Rejestracja: 07 cze 2021, 11:52

Alchemicy Królewski Golem - testowanie golema

Post autor: wroobelmarcin1981 »

Dzień dobry

Serdecznie poproszę o łopatologiczne wytłumaczenie, jak wykonać testowanie golema. Cenkju.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2020
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1495 times
Been thanked: 1145 times

Re: Alchemicy Królewski Golem - testowanie golema

Post autor: Bruno »

wroobelmarcin1981 pisze: 11 gru 2022, 10:35 Dzień dobry

Serdecznie poproszę o łopatologiczne wytłumaczenie, jak wykonać testowanie golema. Cenkju.
A w którym miejscu przestajesz rozumieć dość klarownie wyłożone zasady w instrukcji? :wink:
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
cazador
Posty: 10
Rejestracja: 06 paź 2020, 20:13

Re: Alchemicy (Alchemists) - pytania i wątpliwości

Post autor: cazador »

Witam, mam pytanie coś do sprzedawania mikstur i np tworzenia ich w ostatniej rundzie. Mianowicie ktoś deklaruje ze zrobi jakąś konkretną miksturę i musi posiadać te owe składniki aby to zrobić. I gramy na wyborze ręcznym składników. Gracz taki po ich zmieszaniu pokazuje wynik i odrzuca te karty zakryte. Ale pytanie jest takie czy jest jakiś sposób sprawdzić czy rzeczywiście użył on 2 tych składników co tworzą daną miksturę. Ponieważ po przez swoje wcześniejsze badania już zna jak zrobić dane znaki i kolory ale jeśli nie ma na ręce tych składników to może odrzucić dwie jakies zupełnie inne, a w aplikacji w bić inne i pokazać wynik ze jest wszystko ok. I w sumie nie ma jak tego zweryfikować czy rzeczywiście odrzucił te składniki które powinien. Ja wiem ze gramy uczciwie ale dla mnie jest to trochę irytujące że nikt tego nie może zweryfikować. No chyba ze gramy przez robienie zdjęć kartom ale tutaj akurat mi chodzi o ten ręczny wybór.
niwlak
Posty: 60
Rejestracja: 20 sty 2020, 14:08
Has thanked: 36 times
Been thanked: 30 times

Re: Alchemicy (Alchemists) - pytania i wątpliwości

Post autor: niwlak »

Jeżeli to jedyny gracz, który miesza miksturę i nie gramy z golemem to mieszanie mikstur jawnie nie powinno w żaden sposób zmienić wyniku gry. Inni gracze i tak nie będą mieli okazji do wykorzystania wyniku.
Można też po każdym mieszaniu, zamiast odrzucania na stos kart odrzuconych, odkładać w ukryciu karty na bok i w fazie liczenia punktów po odkryciu alchemonów zweryfikować czy faktycznie użyte składniki dałyby taki wyniki jaki deklarował gracz.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2020
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1495 times
Been thanked: 1145 times

Re: Alchemicy (Alchemists) - pytania i wątpliwości

Post autor: Bruno »

cazador pisze: 01 sty 2023, 18:41 Witam, mam pytanie coś do sprzedawania mikstur i np tworzenia ich w ostatniej rundzie...
Ten sam "problem" może też dotyczyć i wcześniejszych etapów gry, gdy chcemy po prostu sprawdzić działanie jakichkolwiek składników - też możemy wtedy odrzucić inne, niż zaznaczyliśmy w aplikacji i zdobyć "nieuprawnioną" wiedzę.

Jeśli wymóg zaufania innym graczom jest dla Ciebie problematyczny, to właśnie po to jest tryb skanowania kart przez aparat telefonu - aplikacja całkiem dobrze sobie z tym radzi, nawet gdy karty są w koszulkach i przy sztucznym oświetleniu. Przy takim rozwiązaniu trudno kantować (oczywiście wciąż można, ale wymagałoby to już nieco szulerskiego skilla - a jak ktoś go posiadł, to raczej będzie grywał w inne gry niż Alchemicy :wink: )
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
ODPOWIEDZ