Tytus, Romek i A'Tomek. Gra planszowa

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1738
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Tytus, Romek i A'Tomek. Gra planszowa

Post autor: Leser »

Wieść gminna niesie, że jedna z najnowszych gier od wydawnictwa Egmont osadzona w temacie tytusowo-komiksowym, to nic innego jak Traumfabrik (Dream Factory) od dobrego doktora Reinera Knizii.

Choć sam jeszcze z polskim wydaniem się nie zapoznałem, to oryginalną wersję niezwykle sobie cenie i w związku z tym gorąco polecam dokonanie rozpoznania, jeśli ktoś będzie dysponował możliwością w tym zakresie. Mam jedynie wątpliwość, co do rekomendowanego wieku. Szczerze wątpię, by ośmiolatki podołały tej co najmniej średnio-ciężkiej eurogrze z niekoniecznie intuicyjnym twistem w licytacji.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Tytus, Romek i A'Tomek. Gra planszowa

Post autor: rastula »

hmmm

TRiA to chyba bardziej dla takich starych czytelników niż dla dzieci dnia dzisiejszego ;)...

Tym bardziej chętnie się zapoznam z pozycją.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Tytus, Romek i A'Tomek. Gra planszowa

Post autor: MichalStajszczak »

Leser pisze:Mam jedynie wątpliwość, co do rekomendowanego wieku. Szczerze wątpię, by ośmiolatki podołały tej co najmniej średnio-ciężkiej eurogrze
rastula pisze:TRiA to chyba bardziej dla takich starych czytelników niż dla dzieci dnia dzisiejszego
Dla tych, co śledzili TRiA na bieżąco, jak był publikowany w Świecie Młodych :wink:
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Tytus, Romek i A'Tomek. Gra planszowa

Post autor: rastula »

MichalStajszczak pisze:
rastula pisze:TRiA to chyba bardziej dla takich starych czytelników niż dla dzieci dnia dzisiejszego
Dla tych, co śledzili TRiA na bieżąco, jak był publikowany w Świecie Młodych :wink:

dokładnie :D
Awatar użytkownika
Trampon
Posty: 359
Rejestracja: 26 mar 2012, 13:44
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Tytus, Romek i A'Tomek. Gra planszowa

Post autor: Trampon »

Niekoniecznie. Moim dzieciom kupiłem big boxa czyli księgi do 25 włącznie i chętnie czytają. Chyba najchętniej te o Wyspach Nonsensu.
"W świecie kolekcjonerów nader często dochodzi do zbrodni. Kolekcjonerzy to szaleńcy albo fanatycy na granicy szaleństwa, zaślepieni żądzą posiadania zdolni są do najgorszych przestępstw".
E. Niziurski, Nowe Przygody Marka Piegusa.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Tytus, Romek i A'Tomek. Gra planszowa

Post autor: rastula »

Trampon pisze:Niekoniecznie. Moim dzieciom kupiłem big boxa czyli księgi do 25 włącznie i chętnie czytają. Chyba najchętniej te o Wyspach Nonsensu.

to faktycznie jest jedna z najlepszych - bo nonsens jest wieczny :)
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1053
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 145 times
Been thanked: 25 times

Re: Tytus, Romek i A'Tomek. Gra planszowa

Post autor: uyco »

jest w dobrej cenie na stronie EGMONT - za 63 PLN

E: link: https://sklep.egmont.pl/gry-planszowe/w ... 11031.html
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1186
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times

Re: Tytus, Romek i A'Tomek. Gra planszowa

Post autor: veljarek »

A ja mam tylko pytanie czy to jest 100% factory manager czy jaka uproszczona wersja pod młodszego klienta?
Gdzie znajdę zdjęcia komponentów bo zastanawiam sie czy warto.
JT
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1738
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Tytus, Romek i A'Tomek. Gra planszowa

Post autor: Leser »

veljarek pisze:A ja mam tylko pytanie czy to jest 100% factory manager czy jaka uproszczona wersja pod młodszego klienta?
Gdzie znajdę zdjęcia komponentów bo zastanawiam sie czy warto.
JT
Jak mniemam "factory manager" powyżej to pomyłka i chodziło o Dream Factory a.k.a. Traumfabrik ;)

Osobiście wciąż nie grałem. Brat i kumpel mieli przyjemność zagrać kilka razy na targach książki na narodowym i obydwaj twierdzą, że jedyna różnica to brak płyty z muzyką - obydwaj mieli okazję też wcześniej zapoznać się z Traumfabrikiem. Jedyna wizualizacja komponentów jaką widziałem wydaje się to potwierdzać.

http://www.krainaplanszowek.pl/nasze-gr ... .html#opis
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
wajwa
Posty: 2223
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 252 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: Tytus, Romek i A'Tomek. Gra planszowa

Post autor: wajwa »

Hm , szczerze mówiąc to myślałem , że Tytusa jeszcze nie wydali :roll:
Ktoś wie czemu nie ma tej gry we wszystkich sklepach ?
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1186
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times

Re: Tytus, Romek i A'Tomek. Gra planszowa

Post autor: veljarek »

Sie skusiłem, zobaczymy co to jest :)
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Tytus, Romek i A'Tomek. Gra planszowa

Post autor: Rafal_Kruczek »

Leser pisze: Jak mniemam "factory manager" powyżej to pomyłka i chodziło o Dream Factory a.k.a. Traumfabrik ;)

Osobiście wciąż nie grałem. Brat i kumpel mieli przyjemność zagrać kilka razy na targach książki na narodowym i obydwaj twierdzą, że jedyna różnica to brak płyty z muzyką - obydwaj mieli okazję też wcześniej zapoznać się z Traumfabrikiem. Jedyna wizualizacja komponentów jaką widziałem wydaje się to potwierdzać.

http://www.krainaplanszowek.pl/nasze-gr ... .html#opis
Są nieznaczne różnice:
W TRiA jest jednen medal ( za komplet bohaterów) który nie ma odpowiednika w Traumfabric.

Kolejność w Pracowni zależy od liczby bohaterów i gości ( wliczając nadrukowanych ma planszach komiksu). W Traumfabric na Party liczyli sie aktorzy i guest Stars. Czyli prawie to samo, ale jak któż szybko kończy komiks, to ma kolejnego nadrukowanego bohatera za darmo czyli ma przewagę w kolejnej pracowni.

Duża różnica:

"W jednym komiksie nie można zdublować postaci Tytusa,
Romka i A’Tomka. Nie wolno więc dołożyć do komiksu drugiego
Tytusa czy drugiego Romka. Bohaterowie wydrukowani
na planszy też się liczą."

Czyli w sumie leciutkie dopasowanie zasad żeby pasowały do tematyki.

Tyle znalałem róznic po lekturze instrukcji. Więc mogą być róznice balansowe dotyczące kafelków lub/i scenariuszy.
Ale zasadniczo wygląda na wierną kopię.
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1186
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times

Re: Tytus, Romek i A'Tomek. Gra planszowa

Post autor: veljarek »

Za ta cenę to wykonanie super.
Klimatu brak. Fajna gra na spotkania rodzinne.
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Tytus, Romek i A'Tomek. Gra planszowa

Post autor: rastula »

nabyłem na promocji egmonta za 59.94

na razie zafoliowane

wypróbuję na Boże Ciało ;)


oryginału nie znam
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1535
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 185 times
Been thanked: 566 times

Re: Tytus, Romek i A'Tomek. Gra planszowa

Post autor: Ayaram »

Z jednej strony - fabryka marzeń za tą cenę, bardzo spoko. Tytus też zawsze spoko.
Z drugiej strony- wolałoby się chyba jednak tytusa w grze bardziej hm.. zwariowanej? ;) Dla dzieciaków gry licytacyjnej raczej bym nie kupił. Mimo, że tematy podobne (kręcenie filmów i robienie komiksów) to jednak oryginał bardziej pasuje do mechaniki (jakoś zatrudnienie reżysera bardziej pasuje niż... wykupienie prawa do narysowania pojazdu?) no i bajerki w stylu rozdanie nagród filmowych dawały nawet zalążki klimatu w przeciwieństwie do suchego żetonu z 10 pkt za najlepszy komiks z Tytusem. I ostatnia rzecz - tworzyć filmy (prawie) każdy lubi. Strasznie łatwo zachęcić nowych graczy, natomiast tematykę Tytusa to jednych zachęci, drugich wręcz przeciwnie - odrzuci od gry od razu.

Podsumowując: fajnie, że wyszło. fajnie, że w takiej cenie, ale chyba mimo wszystko wolałbym dać parę dyszek wersję za Polską wersje fabryki marzeń bazującej na wydaniu niemieckim.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Tytus, Romek i A'Tomek. Gra planszowa

Post autor: Veridiana »

Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1532
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Tytus, Romek i A'Tomek. Gra planszowa

Post autor: Furan »

A ja ostatnio zagrałem w Traumfabrik i jestem pod olbrzymim wrażeniem mechanizmów - Knizia czysty i w formie jak w Samuraju i Trygrysie. Być może nawet Traumfabrik jest lepsze niż Modern Art, chwilowo nie umiem ocenić.

I okropnie żałuję, że w Polsce nie dostaliśmy np Pollywood (chociaż to kretyńskie słowo) - z możliwością produkcji filmów z Bodo i Dymszą. Mogę się mylić, ale sądzę, że taka wersja miałaby większą szanse zabłysnąć u nas na rynku niż kompletnie absurdalny i abstrakcyjny pomysł z kupowaniem fragmentów komiksu. Bo Traumfabrik to w sumie całkiem klimatyczna gra. Ma proste mechanizmy i nie jest to Brass, ale temat klecenia filmów całkiem nieźle pasuje do walki o poszczególne kategorie (oskarowe).
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
wojtast
Posty: 31
Rejestracja: 14 wrz 2016, 16:58
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Tytus, Romek i A'Tomek. Gra planszowa

Post autor: wojtast »

Ja się cieszę, że w ogóle dostaliśmy tę grę. Wydaje mi się, że ma raczej stosunkowo niską popularność w Polsce, co mnie dziwi, bo również jestem pod jej wrażeniem - tak prosta a zarazem tak elegancka mechanika.
Być może, tak jak wspomniałeś, z jakiegoś powodu wynika to z tematyki. Ja akurat czytałem Tytusa w młodości, więc tematyka i klimat gry mi nie przeszkadza, a nawet mi się podoba (mimo, że klimat trochę rozłączony od mechaniki licytacji - no bo logicznie rzecz biorąc, co my licytujemy tak naprawdę?). Nie jestem pewien, czy pomysł z wersją którą podałeś byłby popularniejszy. Mamy całkiem sporo gier odnoszących się do polskiej sceny filmowej - 07 zgłoś się, Zmiennicy, Alternatywy 4, Stawka większa niż życie i wiele innych - które również raczej nie odnoszą specjalnych sukcesów.
Tą tematyką egmont trafił być może w trochę inny target. Z drugiej strony część "graczy" być może odpuściła tytuł zakładając, że "to dla dzieci", zwłaszcza, że wydał to Egmont.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Tytus, Romek i A'Tomek. Gra planszowa

Post autor: warlock »

Od dawna szukałem (bezskutecznie) Traumfabrik Reinera Knizii. Niedawno wyszła nowa wersja tej gry, czyli Nightmare Productions. I wszystko byłoby idealnie gdyby nie fakt, że kosztuje prawie 300zł... I z jakiegoś powodu dopiero niedawno dotarło do mnie, że nasz rodzimy Tytus, Romek i A'Tomek (która na OLX chodzi ponad 10 razy taniej, bo nawet za 20-30 zł) to przecież w zasadzie ta sama gra, tylko że zamiast filmów (lub horrorów) robimy tu komiksy ;).

Pomijając gigantyczny sentyment do tej komiksowej serii (i uroczą kreskę samej gry) - to jest ŚWIETNA gra licytacyjna z zamkniętym obiegiem gotówki. Zagraliśmy czteroosobowo i bawiłem się przy tym wyśmienicie. System walki o cele w kilku kategoriach robi tu robotę, przez całą grę staramy się wyprzedzić przeciwników w walce o dodatkowe punkty.

Jeśli lubicie gry licytacyjne, OGROMNIE polecam. Łatwo przejść obok tego tytułu obojętnie i nawet na niego nie spojrzeć (bo na pierwszy rzut oka to taka "niepoważna marketowa gierka"), a to błąd - moim zdaniem to jest jedna z fajniejszych gier licytacyjnych Doktora. Chyba nigdy nie kupiłem lepszej planszówki za niecałe trzy dychy ;).

Obrazek
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Tytus, Romek i A'Tomek. Gra planszowa

Post autor: miker »

warlock pisze: 19 lis 2023, 07:47 Od dawna szukałem (bezskutecznie) Traumfabrik Reinera Knizii. Niedawno wyszła nowa wersja tej gry, czyli Nightmare Productions. I wszystko byłoby idealnie gdyby nie fakt, że kosztuje prawie 300zł... I z jakiegoś powodu dopiero niedawno dotarło do mnie, że nasz rodzimy Tytus, Romek i A'Tomek (która na OLX chodzi ponad 10 razy taniej, bo nawet za 20-30 zł) to przecież w zasadzie ta sama gra, tylko że zamiast filmów (lub horrorów) robimy tu komiksy ;).
Jeśli lubicie gry licytacyjne, OGROMNIE polecam.
Dzięki za polecenie i podpowiedź ;) No i wygrałeś nagrodę złotego szpadla :D Bo temat odżył po 6 latach ;)
Namówiłeś i właśnie kupiłem „niegrany egzeplarz” z OLX za 22 zł + opłata + paczkomat, czyli za 30 PLN ogółem.
Zobaczymy czy i jak się sprawdzi w gronie rodzinnym z dziećmi prawie 7 i 8.5 lat. Ja jako wierny, ponad 44-letni fan Tytusa, kiedyś nawet rozważałem tę grę, ale brakowało mi „kopa” w tył, aby ją kupić.
Dzięki za motywację ;)
wajwa
Posty: 2223
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 252 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: Tytus, Romek i A'Tomek. Gra planszowa

Post autor: wajwa »

Bardzo dobra giera.
A dla fanów Tytusa to już woogóle :wink:
Grałem w to z młodym właśnie jak miał te 7-8 lat, uprzednio przypominając sobie wszystkie księgi Tytusa ofc :wink:
Always look on the bright side of life
Barbarzyńca
Posty: 542
Rejestracja: 29 sie 2022, 10:24
Has thanked: 326 times
Been thanked: 172 times

Re: Tytus, Romek i A'Tomek. Gra planszowa

Post autor: Barbarzyńca »

Daj znać jak się sprawdzi z dzieciakami.
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Tytus, Romek i A'Tomek. Gra planszowa

Post autor: miker »

Barbarzyńca pisze: 19 lis 2023, 11:51 Daj znać jak się sprawdzi z dzieciakami.
Raport z pola walki 4-osobowej z żoną i dziećmi: córką trochę ponad 8 lat i synem lat 6.5.
Nasza pierwsza i do tej pory jedyna rozgrywka, gdzie jak to zwykle bywa, ja czytam instrukcję i tłumaczę zasady. Reszta gra.
Gra trwała 51 minut (sama rozgrywka, nie licząc rozkładania, składania, czy podliczania punktów). Wygrała córka… 95 pkt (która zgarnęła 3 duże bonusy 10-punktowe, jakieś mniejsze i miała najwięcej kafelków bohaterów oraz gości i furę Debilarów), drugie miejsce ja z 79 punktami (z bonusem za najsłabszy komiks i kilkoma mniejszymi bonusami), trzecie miejsce żona z 75 punktami (to na niej się skupiłem i żona generalnie zrobiła najbardziej punktowany komiks i to na niej się skupiłem podpuszczając dzieci w licytacji). Na 4-tym miejscu syn 6.5 lat, który zdobył 46 punktów.

Gra jest niby od 8 lat. Jest to połącznie mechanik licytacji z set collection i myślę, że to za dużo jak dla 6, czy prawie 7-latka. Córka mnie zaskoczyła, bo ją kompletnie zignorowałem i skupiłem się na żonie :) Ale jaką miałem frajdę jak córka wygrała sama. A ona jaka była dumna? Wrażenia dzieciaków: córka bardzo na plus (no skoro wygrała to nie może być inaczej), a syn się zmartwił i odszedł od stołu.

Gra wykonana dość marnie. Plansza i planszetki komiksów są dość cienkie. Ale za 22 zł plus wysyłka i opłata OLX (razem 30), raczej więcej od gry nie oczekiwałem.

Osobiście uważam, że to fajne wprowadzenie do mechaniki licytacji i zbierania setów dla rodziny. Z ciekawymi rysunkami, bo są one żywcem wyjęte z komiksów.

Mi się podoba. Połowie dzieciaków również. Teraz trzeba dalej popracować nad synem, aby usiadł do kolejnej rozgrywki, bo gra zyskuje z ilością osób.
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 504 times
Been thanked: 272 times

Re: Tytus, Romek i A'Tomek. Gra planszowa

Post autor: Irka »

Kupione :D (fala retro ostatnio ostatnio nas ponosi również w temacie Diora)
Dzięki za szczegółowe recenzje!
To będzie nasza pierwsza gra licytacyjna, i będzie ciekawie zagrać w to z teściami.
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1532
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Tytus, Romek i A'Tomek. Gra planszowa

Post autor: Furan »

Bardzo polecam jednak nadal polować na Traumfabrik (w sieci są świetne naklejki zangielszczające), bo robienie Bambiego reżyserowanego przez Hiczkoka... to jest to. :) Ale serio - ta gra niesamowicie zasługuje na reedycję z Gieńkiem Bodo i wszystkimi uroczymi tytułami filmów przedwojennych... ech, marzenia. :(
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
ODPOWIEDZ