Gra blefu. Coup czy coś innego?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Gra blefu. Coup czy coś innego?

Post autor: kudlacz135 »

Nowe zapytanie:
"A z takiego szybkiego porównania od osób, które grały w poniższe krótkie tytuły: Coup, Intryganci czy Zapraszamy do Podziemi?" Te dwa ostatnie to nowsze tytuły, ale były ogrywane na konwentach, także mam nadzieję, że ktoś będzie mógł się pokusić o krótkie porównanie :)


Oryginalna treść wątku:
Spoiler:
Ostatnio zmieniony 02 sie 2015, 12:30 przez kudlacz135, łącznie zmieniany 1 raz.
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: Gra blefu. Coup czy coś innego?

Post autor: genek »

Coup jest spoko, nie grałem w wersje pl, ale angielska jest bardzo dobra
jest jeszcze Ultimate Werewolf też niezła polega na odgadnięci kto jest wilkołakiem, trochę podobne do Avalonu
Kira.Hiroshi
Posty: 198
Rejestracja: 21 lis 2014, 22:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times

Re: Gra blefu. Coup czy coś innego?

Post autor: Kira.Hiroshi »

Oba resistance, ultimate werewolf, coup, bang kosciany, a z tych bardziej zlozonych to battlestar galactica, martwa zima czy shadows over camelot.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Gra blefu. Coup czy coś innego?

Post autor: Pixa »

Maskarada - fajna gierka do 6 osob - potem robi sie zbyt chaotycznie. Ale generalnie ciekawa gra blefu. Mozesz jeszcze pokombinowac z Cytadela - nieco ciezsza niz Maskarada, ale tez dobra.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
skiper_83
Posty: 161
Rejestracja: 26 lut 2009, 01:42
Lokalizacja: Wyszków

Re: Gra blefu. Coup czy coś innego?

Post autor: skiper_83 »

Resistance zdecydowanie lepszy od Coupa.
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Gra blefu. Coup czy coś innego?

Post autor: kudlacz135 »

Dzięki za podpowiedzi, przyjrzę się tym tytułom bliżej :)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Gra blefu. Coup czy coś innego?

Post autor: rattkin »

Zobacz jeszcze Gringo (Skull n Roses).
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 297 times
Kontakt:

Re: Gra blefu. Coup czy coś innego?

Post autor: Grzdyll »

Bardzo lubię gdy z tym mechanizmem, gorzej ze muszą te chęć podzielać współgracze. Koniecznie sprawdź Avalon, Cytadelę, Sabotażystę, Room25 i Szeryfa z Nottingham - w tej kolejności :)
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: Gra blefu. Coup czy coś innego?

Post autor: genek »

Grzdyll: cytadelę? co ona ma wspólnego z blefem?
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 297 times
Kontakt:

Re: Gra blefu. Coup czy coś innego?

Post autor: Grzdyll »

No tak, trochę się może zapędziłem i zmiksowałem gry blefu i ukrytych ról - jak dla mnie mają wspólny fajny mechanizm "ja wiem że on wie że ja wiem" itp. obecny oczywiście w Cytadeli - choć faktycznie nie jest to gra stricte blefu, dzięki za korektę :)
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 5 times
Been thanked: 16 times

Re: Gra blefu. Coup czy coś innego?

Post autor: Wothan »

Jest jeszcze Vampire Empire.
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Gra blefu. Coup czy coś innego?

Post autor: kudlacz135 »

Wothan pisze:Jest jeszcze Vampire Empire.
O, pierwsza gra, o której kompletnie nie słyszałem :) Fajne to? Działa? Możesz napisać ze dwa słowa swoich wrażeń. Potencjalnie ciekawy pomysł bo stworzona jest dla dwóch graczy.

Prócz tego, czym faktycznie różni się Resistance od Coupa, tzn. w czym jest lepszy?
Banga ma znajomy, Shadowsy planuje mieć znajomy, Dead of Winter jest w planie na wypróbowanie, podobnie jak Szeryf :) One Night to jednak zwykła mafia na sterydach, w Maskaradzie w odniesieniu do Coupa chyba jednak mi przeszkadza to, że blefuje się tak bardzo, że samemu nie wiemy czy mówimy prawdę czy nie.

EDIT▼: No tak... na to nie popatrzyłem, a to prawda. Dzięki bardzo :)
Ostatnio zmieniony 08 cze 2015, 17:39 przez kudlacz135, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Gra blefu. Coup czy coś innego?

Post autor: kwiatosz »

Odpowiem inaczej - zakres skalowalności sprawia, że nie trzeba porównywać ze sobą Resistance i Coupa - ten pierwszy jest dla 7-10 osób, na 6 być może, ten drugi jest na 4-5, na 6 być może (lepszy niż Resistance na 6 moim zdaniem, ale nie o tym ten post ;) ).
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gra blefu. Coup czy coś innego?

Post autor: uday »

Moje ulubione gry blefu to (w kolejności malejącej):
Avalon
Szeryf z Nottingham
Karaluszek Kłamczuszek
Gringo

W Avalona gra mi się dobrze w każdej konfiguracji. Trzeba natomiast trochę poeksperymentować, żeby znaleźć optymalny skład postaci specjalnych w zależności od ilości postaci.

Odkąd poznałem Resistance/Avalon to wiem, że nigdy już nie zagram w Mafię i jej klony. List Miłosny też mnie nie zachwycił - dla mnie jest szybki i za mało można ludzi wkręcać.

Żałuję, że nie grałem jeszcze w Coup ani Maskaradę, chociaż nie nastawiam się na jakieś fajerwerki w porównaniu do Avalona.
Awatar użytkownika
Sardo
Posty: 87
Rejestracja: 15 sie 2012, 22:31
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 4 times

Re: Gra blefu. Coup czy coś innego?

Post autor: Sardo »

Jeśli chcesz wybrać grę z blefem to chyba najlepszą będzie jednak Coup. Obejrzałem film Wila, ale niestety on tam pomieszał zasady, co wg mnie popsuło rozgrywkę. Przy sprawdzaniu blefu w Coup ujawnia się kartę, ale nie zostawia jej na środku, jeśli blefu nie było, tylko karta jest wtasowywana w talię i otrzymuje się kolejną. Jedynie przyłapanie na blefie lub wyeliminowanie karty odkrywa ją na stałe.

Gdyby przyrównać Coup do Maskarady, to Coup jest to grą z blefem, a Maskarada zabawą z blefem. W Maskaradzie można wygrać przez przypadek lub bez większego wysiłku, natomiast w Coup liczy się to jak zagrasz czy zaobserwujesz zachowania innych graczy.

Z gier które nie zostały wymienione, a może być warta uwagi - Dinopody
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Gra blefu. Coup czy coś innego?

Post autor: kudlacz135 »

Tak jak Dinopody są bardzo ładne, tak chyba przez to odrobinę trywializują rozgrywkę, tzn. chętnie bym zagrał, ale domyślnie gra chyba ma trafić w inny przedział wiekowy.

Już prawie wszystko wiem, toczą się 3 batalie z powodu czasu rozgrywki i liczby graczy :) Dlatego mam ostatnie pytanie, widziałem filmiki niby znam różnicę, jasne że temat odgrywa też swoją rolę, mam tego świadomość, ale dla osób, które rozegrały partię w te gry na żywo, Avalon czy Resistance?

EDIT▼: Dzięki bardzo za odpowiedź. Pytanie się zrodziło po spojrzeniu na twoją listę gier, która ma sporo tytułów, które mnie zaciekawiły, a jednocześnie miały różne oceny :)
Ostatnio zmieniony 18 cze 2015, 10:55 przez kudlacz135, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Gra blefu. Coup czy coś innego?

Post autor: kwiatosz »

Ja wolę Avalon, bo (w skrócie, w recenzji były to ze dwie strony uzasadniania ;) ) w Resistance bez kart specjalnych informacji jest nieco za mało, a z kartami jest dla niektórych pełna. Sprawia to, że da się logicznie rozłożyć intrygę molocha i sprowadza się to do zakrzyczenia przeciwnika. W Avalonie informacji jest akurat żeby było o czym pogadać, ale żeby nie trwało to dwie godziny. Nie ma aż takiej atmosfery "trzeba go zagłuszyć", dzieki czemu gra się się po prostu przyjemniej. Rola Merlina naprawdę jest ciekawa i pozwala się trochę pobawić nawet tym złym, którzy w grze się nie przydadzą - bo muszą wypatrywać czarodzieja. Minus Avalona jest taki, że zwykłe LOLki (czyli lojalni rycerze bez specjalnych zdolności) bawią się gorzej niż zieloni w Resistance. Z drugiej strony POPki (czyli poplecznicy mordreda) zabawę mają lepszą w Avalonie - i to o wiele.

Tl;dr - zdecydowanie polecam Avalon.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Gra blefu. Coup czy coś innego?

Post autor: kudlacz135 »

Odrobinę wskrzeszę wątek, bo coś kupiłem i coś pogrłem. Dzięki bardzo za pomoc, padło na Avalona ostatecznie i absolutnie nie żałuję :) Gra się w niego naprawdę świetnie :) Po własnym badaniu i waszych opisach byłem prawie pewny, że mi się spodoba, ale co równie ważne, chwycił w grupie. Jeszcze raz dzięki za porady :)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Gra blefu. Coup czy coś innego?

Post autor: rattkin »

Warto może dodac, że Resistance z dwoma dodatkami (Hostile Intent i Hidden Agenda) jest wszystkim tym czy jest Avalon plus pierdyljon więcej (a czym Avalon już raczej nie zostanie).
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Gra blefu. Coup czy coś innego?

Post autor: gafik »

Może spóźnione, ale Coup słaby jest.
Awatar użytkownika
iapetus
Posty: 226
Rejestracja: 27 lut 2012, 09:54
Lokalizacja: Warszawa/Lublin
Kontakt:

Re: Gra blefu. Coup czy coś innego?

Post autor: iapetus »

gafik pisze:Może spóźnione, ale Coup słaby jest.
Jakby ktoś jeszcze do wątku zaglądał - podbijam, Coup wart uwagi tylko po to, żeby się zorientować o co ta afera. Naprawdę próżno szukać innej gry, w której może się ułożyć że nie masz absolutnie żadnego wpływu na sytuację. Avalon wyprzedza go o kilka długości :)
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Gra blefu. Coup czy coś innego?

Post autor: schizofretka »

Co kto lubi, dla nas Coup bije absolutnie każdą grę z elementem blefu z wyjątkiem pokera i liars' dice na pieniądze. A partia trwa kilka minut, więc pech czy błąd nie boli.


Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
srokaplotkara
Posty: 223
Rejestracja: 01 paź 2009, 13:25
Lokalizacja: Mazury

Re: Gra blefu. Coup czy coś innego?

Post autor: srokaplotkara »

Również (jak wyżej) polecam Sabotażystę. Poza powyższymi propozycjami, fajna jest (to moja całkowicie subiektywna opinia ;) ) Mafia.
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: Gra blefu. Coup czy coś innego?

Post autor: genek »

nie grałem w mafię, ale słyszałem, że jak nei jest sie gangsterem to jest trochę nudna i tutaj zdecydowanie lepiej sprawdza sie one night ultimate warewolf
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Gra blefu. Coup czy coś innego?

Post autor: Chaaber »

Coup jest niezły jako filerek, mi osobiście bardzo odpowiada i w gronie 4-5 osób działa zawodowo. Jeśli jednak wolicie coś dłuższego to moim zdaniem Sheriff of Nottingham jest absolutnym strzałem w dziesiątkę. Takich emocji i tyle śmiechu ile miałem w partiach Sheriffa nie dała mi żadna inna gra blefu.
ODPOWIEDZ