Stockpile (Brett Sobol, Seth Van Orden)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Stockpile (Brett Sobol, Seth Van Orden)

Post autor: Zet »

Obrazek


Opis via BGG:
Spoiler:
Nie widzę wątku o grze, a bardzo mnie zainteresowała po opisie i recenzjach.
Ktokolwiek miał styczność? Albo ma ktoś jeszcze na radarze?
Profil BGG: https://boardgamegeek.com/boardgame/161614/stockpile

Zawsze chciałem kupować i sprzedawać akcje bez otoczki kolejowej lub imperialnej. Poczuć się trochę jak w "Nieoczekiwanej zmianie miejsc" ;)
Awatar użytkownika
dumspirospero
Posty: 194
Rejestracja: 01 gru 2008, 11:31
Lokalizacja: Lublin

Re: Stockpile

Post autor: dumspirospero »

Zet pisze:Nie widzę wątku o grze, a bardzo mnie zainteresowała po opisie i recenzjach.
Ktokolwiek miał styczność? Albo ma ktoś jeszcze na radarze?
Profil BGG: https://boardgamegeek.com/boardgame/161614/stockpile

Zawsze chciałem kupować i sprzedawać akcje bez otoczki kolejowej lub imperialnej. Poczuć się trochę jak w "Nieoczekiwanej zmianie miejsc" ;)
Dużo jest w grze spekulacji, trochę niewiadomych, ciekawie przeprowadzona licytacja (powiedzmy, że podobna do tej z Cyklad). Dużym jej plusem jest szybka rozgrywka.

Po więcej wrażeń zapraszam do recenzji na BT.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Stockpile

Post autor: kwiatosz »

Ja się przymierzam, ale mnie ze sklepów poznikało...
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Stockpile

Post autor: Zet »

kwiatosz pisze:Ja się przymierzam, ale mnie ze sklepów poznikało...
A było w polskich sklepach? :( Czy mówisz o zachodzie?
Tak czy siak pozostaje czekać, aż znów się pojawi.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Stockpile

Post autor: kwiatosz »

O zachodzie, preordery gdzieniegdzie wiszą z datą 1 czerwca jeszcze - strzelam, że jak z Dead of Winter jest, czyli wydrukowana partia była mniejsza niż miała być (bo część osób jednak już grę dostała). Ale to tylko gdybanie, było dostępne na amazonie za 30 funtów, ale wolałem poczekać na obniżki...
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Stockpile

Post autor: Bea »

Gra się znów pojawiła w sprzedaży. Ma bardzo zachęcająca recenzję Toma V. https://www.boardgamegeek.com/video/684 ... -stockpile
Weszła na mój radar iw z związku z tym chciałam poprosić o więcej opinii, czy faktycznie jest taka fantastyczna, czy dobrze się skaluje i czy... "suchość" tematu nie przeszkadza?
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Stockpile

Post autor: elayeth »

Ja mam. Zamówiłem sobie na Essen (było 50 sztuk).

Moim zdaniem gra jest bardzo dobra. Świetnie łączy emocje inwestowania (ze szczególnym naciskiem na tz: insider information) z dość łatwą i intuicyjną mechaniką. Dzięki temu gra nie przynudza, nie trzeba i nie można wszystkiego policzyć, a jednocześnie da się fajnie spekulować, blefować, podpuszczać i próbować wywnioskować coś o przyszłych cenach akcji z zagrań i mimiki innych graczy...

Dla wszystkich, ktorzy lubią tego typu tematykę i gry licytacyjne jest to pozycja godna polecenia. Moim zdaniem lepsza niż np: Modern Art...
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Stockpile

Post autor: kaszkiet »

Ile gra kosztowała w Essen? 200 złotych w sklepie to stosunkowo sporo.
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Stockpile

Post autor: elayeth »

Zapłaciłem 50 eur, czyli wtedy wyszło 218 zł.
To dużo jak za tego typu grę. Jakość komponentów i ich ilość jej nie usprawiedliwia. Powinna kosztować ok. 150 zł, ale w końcu nie tylko ww. decydują o cenie gry. Ja jestem zadowolony z zakupu.
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Stockpile

Post autor: elayeth »

Bea pisze:Gra się znów pojawiła w sprzedaży. Ma bardzo zachęcająca recenzję Toma V. https://www.boardgamegeek.com/video/684 ... -stockpile
Weszła na mój radar iw z związku z tym chciałam poprosić o więcej opinii, czy faktycznie jest taka fantastyczna, czy dobrze się skaluje i czy... "suchość" tematu nie przeszkadza?
Nie zauważyłem problemów ze skalowaniem. W czym "suchość" tematu miałaby przeszkadzać? Jeśli lubisz licytacje to jest to jedna z lepszych tego typu gier. A jeśli lubisz emocje związane z inwestowaniem (czy zarobię czy stracę? czy nie lepiej było sprzedać na górce? itp) to będzie się podobać. Dużo w niej z pokera... Jest sporo emocji. Kolega chomikował akcje jednej firmy i wygrał grę, choć to bardzo ryzykowna strategia. Można grać zachowawczo, mała zwyżka i sprzedajemy... czyli tak jak w życiu... Wszystkiego nie da się przewidzieć, i trzeba mieć do niej rezerwę. To gra dość lekka, z dużą iloscią fajnych decyzji do podjęcia, ale też dużą dozą "braku kontroli" (specjalnie nie napisałem: losowości).
pkajak
Posty: 179
Rejestracja: 26 sie 2014, 13:41
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Stockpile

Post autor: pkajak »

W oczekiwaniu na dodatek z KS zapraszamy na najnowszy odcinek audycji Gra warta świeczki poświęcony podstawce.
Obrazek
Awatar użytkownika
sydonia
Posty: 353
Rejestracja: 28 maja 2017, 15:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 11 times
Been thanked: 389 times
Kontakt:

Re: Stockpile

Post autor: sydonia »

Dysponuje ktoś polskim tłumaczeniem instrukcji?
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Stockpile

Post autor: Wosho »

Zamówiłem epic edition czyli podstawka z dwoma dodatkami, zagraliśmy w 5 osób i wszystkim sie bardzo podobało :)
Jeśli ktoś gdzieś znajdzie i ma dużą ekipe do grania kupować :)
adalbert
Posty: 941
Rejestracja: 02 lis 2009, 14:15
Has thanked: 12 times
Been thanked: 26 times

Re: Stockpile

Post autor: adalbert »

Graliście z dodatkami i na zaawansowanej stronie planszy?
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Stockpile (Brett Sobol, Seth Van Orden)

Post autor: Wosho »

Pierwsza gre na pierwszej stronie i bez commodities, druga na drugiej stronie juz ze wszystkim :)
Tobie sie nie podoba?
adalbert
Posty: 941
Rejestracja: 02 lis 2009, 14:15
Has thanked: 12 times
Been thanked: 26 times

Re: Stockpile (Brett Sobol, Seth Van Orden)

Post autor: adalbert »

Raczej chciałem zapytać, czy można bez problemu od razu grać ze wszystkim i czy gra z dodatkami jest fajniejsza.
Awatar użytkownika
hadrian
Posty: 543
Rejestracja: 18 sie 2012, 20:05
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 19 times

Re: Stockpile (Brett Sobol, Seth Van Orden)

Post autor: hadrian »

adalbert pisze: 03 mar 2020, 09:55 Raczej chciałem zapytać, czy można bez problemu od razu grać ze wszystkim i czy gra z dodatkami jest fajniejsza.
Gra z dodatkami jest fajniejsza, ale pierwsza rozgrywkę warto zagrać bez żeby poznać podstawowe mechanizmy.
Large Hadrian Collider
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Stockpile (Brett Sobol, Seth Van Orden)

Post autor: kaszkiet »

Grajcie od razu przynajmniej na drugiej stronie planszy. Symetryczne firmy są nudnawe.
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: Stockpile (Brett Sobol, Seth Van Orden)

Post autor: Bruno555 »

Dla mnie ta gra to jedno wielkie rozczarowanie. Za dużo chaosu, spółki potrafią stracić całą wartość w 1 turze bo ktoś wrzucił taką negatywną kartę (szczególnie na planszy niesymetrycznej). Nie jest to gra dla eurograczy, którzy chcą mieć wszystko pod kontrolą i satysfakcje na koniec gry że udało się coś zaplanować i to zrealizować.
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Stockpile (Brett Sobol, Seth Van Orden)

Post autor: Wosho »

Jesli jestescie doswiadczeni mysle ze smialo mozna grac od razu na full.
Jesli nie to powoli dodawajcie.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5233
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1836 times
Kontakt:

Re: Stockpile (Brett Sobol, Seth Van Orden)

Post autor: Gambit »

Bruno555 pisze: 03 mar 2020, 10:32 Dla mnie ta gra to jedno wielkie rozczarowanie. Za dużo chaosu, spółki potrafią stracić całą wartość w 1 turze bo ktoś wrzucił taką negatywną kartę (szczególnie na planszy niesymetrycznej). Nie jest to gra dla eurograczy, którzy chcą mieć wszystko pod kontrolą i satysfakcje na koniec gry że udało się coś zaplanować i to zrealizować.
Urok niepełnej informacji. Jesteś w stanie przewidzieć "standardowe" ruchy na giełdzie. Jasne, nie przewidzisz dodatkowych kart pogarszających warunki, które mogą pojawić się w stosach, ale poza tym...Widzisz stan obecny i jesteś w stanie wymyślić, co może się danej spółce przytrafić najgorszego. To naprawdę sporo informacji, żeby planować :)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Stockpile (Brett Sobol, Seth Van Orden)

Post autor: detrytusek »

O jakie to dobre jest. Zawsze doceniam gry gdzie z kilku prostych zasad wykrzesano tyle dobrego. Nagle licytacje nawet przy 2 osobach są emocjonujące, a wystarczyło dokonać banalnego zabiegu tzn określić górną granicę ofert i już ten biedniejszy ma możliwość zablokowania bogatszego. Kolejnych emocji dostarcza proste rozwiązanie czyli licytuj ale pewne rzeczy będą ukryte.
Sprawdza się w każdej liczbie graczy bo choć im więcej graczy tym jest ciekawiej to jednak podczas dwu osobowych partii ma się dwie postaci (a te mają bardzo fajne umiejętności, które potrafią sporo namieszać) i to dolewa miodku do rozgrywki. Jeśli komuś przeszkadza chaos to może grać na standardowej planszy i też jest ok. Ta wersja jest bardziej policzalna i przewidywalna. Wiadomo jednak, że najciekawsza jest wersja advanced. Tu od bankructwa do hossy bywa bardzo blisko i wypadałoby nie czekać długo ze sprzedażą bo można wszystko stracić ale znów jak nie sprzedam to na koniec gry mam szansę na pokaźną nagrodę.
Gra wywołuje podobne emocje co hazard ...a nie przepraszam...to nie to forum! Co mechanika push your luck...i chyba dlatego chce się kolejną partyjkę tym bardziej, że te są krótkie. Z minusów...napewno za duże pudełko i wypraska, która jest fajna ale nie trzyma i się piniondze rozsypujo po pudełku. Czasem można mieć furę szczęścia i szanowna przeciwniczka po pierwszym splicie (czyli podwojeniu wartości) dostawała 5 wzrostów (w tym dwa +4) i jedną wypłatę dywidend przez co na koniec miała blisko 500k kasy :). Ale takie przypadki będą naprawdę rzadkością. Jak nie będziecie grali ze swoimi żonami to będzie standardowo czyli każda firma dostanie w miarę po równo w tyłek. Elementów mało ale bardzo dobrej jakości (2 edycja).
Jeszcze jeden minus mi przyszedł do głowy. Im później wykonujesz swoją rundę tym lepiej i niby to się zmienia co rundę ale my sobie zrobiliśmy jednego houserula, który bardzo pomaga. Oto i on....sprzedajemy po jednej firmie i nie możemy wracać do firmy, którą już sprzedawaliśmy w danej rundzie.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5233
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1836 times
Kontakt:

Re: Stockpile (Brett Sobol, Seth Van Orden)

Post autor: Gambit »

detrytusek pisze: 26 sie 2020, 15:51 O jakie to dobre jest. Zawsze doceniam gry gdzie z kilku prostych zasad wykrzesano tyle dobrego.
Masz możliwość zagrania z dodatkiem?
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Stockpile (Brett Sobol, Seth Van Orden)

Post autor: detrytusek »

Gambit pisze: 27 sie 2020, 08:49
detrytusek pisze: 26 sie 2020, 15:51 O jakie to dobre jest. Zawsze doceniam gry gdzie z kilku prostych zasad wykrzesano tyle dobrego.
Masz możliwość zagrania z dodatkiem?
Wszystkie możliwe dodatki testowałem w apce i szczerze mówiąc poza kośćmi reszta jest "taka se". Mogą być ale nic się nie stanie jak ich nie będzie. Natomiast kości potrafią jeszcze bardziej pozytywnie namieszać. Jeszcze licytacja postaci bywa ciekawa ale traktuję to jako wariant, a nie moduł.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Stockpile (Brett Sobol, Seth Van Orden)

Post autor: Wosho »

Ja mam all in z ostatniego KSa i również polecam, w dobrej ekipie działa bardzo fajnie :)
ODPOWIEDZ