Forbidden Stars / Zakazane Gwiazdy - zasady i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
dicer
Posty: 755
Rejestracja: 11 sty 2014, 00:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Forbidden Stars / Zakazane Gwiazdy - zasady i wątpliwości

Post autor: dicer »

szmitek pisze:1.
Czy po przegranej walce jednostka gracza żółtego może wycofać się na planetę na której gracz ten ma swój budynek lub ta planeta jest neutralna ?
https://ibb.co/vcVwkMM

Obszar ogarnięty walką styka się jedynie rogami z obszarem na którą gracz żółty się wycofuje. Dwa pozostałe obszary to próżnia.
Nie może. W ZG nie ma sąsiadowania po przekątnych - tylko wzdłuż krawędzi.
szmitek pisze:2.
Czy korzystając ze specjalnej zdolności Chaos Marine podczas rozpatrywania żetonu dominacji można przenieść kultystę do sąsiedniego układu nawet jeśli układy te są oddzielone osnową ?
Można.
Awatar użytkownika
Midarktemp
Posty: 10
Rejestracja: 25 maja 2019, 17:03
Been thanked: 1 time

Re: Forbidden Stars / Zakazane Gwiazdy - zasady i wątpliwości

Post autor: Midarktemp »

Witam. Od wczoraj jestem szczęśliwym posiadaczem tej gry i czytając Zasady Wprowadzające jak i Księgę Zasad nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Dotyczy ono zasady walki, a konkretnie przydzielania obrażeń. Chodzi o to, że o ile dobrze zrozumiałem po rzucie kośćmi, zagraniu kart walki i rozpatrzeniu wszystkich zdolności przydzielanie obrażeń zaczyna się od atakującego, tj on dostaje obrażenia jako pierwszy i tu rodzi się pytanie bo o ile rozumiem obrażenia przydzielamy w tym samym czasie, ale co w sytuacji gdy zarówno obrońca jak i atakujący mieliby wartość ataku zdolną zabić przeciwnika. Czy z tej racji obie jednostki (załóżmy, że jest walka 1vs1) giną równocześnie czy jako, że atakujący otrzymuje obrażenia jako pierwszy to ginie, a jego atak z tego tytułu nie jest już rozpatrywany?
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 781
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 155 times
Been thanked: 528 times
Kontakt:

Re: Forbidden Stars / Zakazane Gwiazdy - zasady i wątpliwości

Post autor: VivoBrezo »

Midarktemp pisze: 12 kwie 2021, 04:50 Witam. Od wczoraj jestem szczęśliwym posiadaczem tej gry i czytając Zasady Wprowadzające jak i Księgę Zasad nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Dotyczy ono zasady walki, a konkretnie przydzielania obrażeń. Chodzi o to, że o ile dobrze zrozumiałem po rzucie kośćmi, zagraniu kart walki i rozpatrzeniu wszystkich zdolności przydzielanie obrażeń zaczyna się od atakującego, tj on dostaje obrażenia jako pierwszy i tu rodzi się pytanie bo o ile rozumiem obrażenia przydzielamy w tym samym czasie, ale co w sytuacji gdy zarówno obrońca jak i atakujący mieliby wartość ataku zdolną zabić przeciwnika. Czy z tej racji obie jednostki (załóżmy, że jest walka 1vs1) giną równocześnie czy jako, że atakujący otrzymuje obrażenia jako pierwszy to ginie, a jego atak z tego tytułu nie jest już rozpatrywany?
Z tego co pamiętam, póki nie skończy się przydzielanie obrażeń, nie zdejmujesz figurek z pola bitwy, więc nawet jeśli jednostka ginie to przydziela jeszcze obrażenia.
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
Awatar użytkownika
Leinadus
Posty: 980
Rejestracja: 01 wrz 2018, 19:57
Has thanked: 5 times
Been thanked: 84 times

Re: Forbidden Stars / Zakazane Gwiazdy - zasady i wątpliwości

Post autor: Leinadus »

VivoBrezo pisze: 12 kwie 2021, 08:32
Midarktemp pisze: 12 kwie 2021, 04:50 Witam. Od wczoraj jestem szczęśliwym posiadaczem tej gry i czytając Zasady Wprowadzające jak i Księgę Zasad nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Dotyczy ono zasady walki, a konkretnie przydzielania obrażeń. Chodzi o to, że o ile dobrze zrozumiałem po rzucie kośćmi, zagraniu kart walki i rozpatrzeniu wszystkich zdolności przydzielanie obrażeń zaczyna się od atakującego, tj on dostaje obrażenia jako pierwszy i tu rodzi się pytanie bo o ile rozumiem obrażenia przydzielamy w tym samym czasie, ale co w sytuacji gdy zarówno obrońca jak i atakujący mieliby wartość ataku zdolną zabić przeciwnika. Czy z tej racji obie jednostki (załóżmy, że jest walka 1vs1) giną równocześnie czy jako, że atakujący otrzymuje obrażenia jako pierwszy to ginie, a jego atak z tego tytułu nie jest już rozpatrywany?
Z tego co pamiętam, póki nie skończy się przydzielanie obrażeń, nie zdejmujesz figurek z pola bitwy, więc nawet jeśli jednostka ginie to przydziela jeszcze obrażenia.
Jeszcze nie grałem, ale patrząc po innych grach - Rebelii i TI to pewnie jest tak jak mówisz. Nie ma znaczenia kto jest atakującym a kto obrońcą. Przyjmuje się założenie, że obaj jednocześnie strzelają i w następnej rundzie rzutów już ich nie ma i wtedy nie strzelają. Można przyjąć, że nie ma celowania, co trochę jest dziwne, bo to przydziela obrażenia ten co je otrzymuje. Przykład - chcesz zabić żołnierza, ale inna jednostka ma więcej życia, więc tamta obrywa, a nie ta, którą chciałbyś zabić, żeby potem mniej obrywać.
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 781
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 155 times
Been thanked: 528 times
Kontakt:

Re: Forbidden Stars / Zakazane Gwiazdy - zasady i wątpliwości

Post autor: VivoBrezo »

Tak, obrońca przydziela obrażenia, ale najpierw w te jednostki które nie są powalone. Jeśli wartość przekroczy zycie, to taka jednostka ginie w innym przypadku jest powalona.
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
eleader
Posty: 44
Rejestracja: 01 kwie 2020, 11:43
Been thanked: 2 times

Re: Forbidden Stars / Zakazane Gwiazdy - zasady i wątpliwości

Post autor: eleader »

Witam mam pytanie o walkę.
Chce przemieścić statki oraz piechotę z kafelka A na kafelek B gdzie Próżnia(kosmos) jest zajęty przez przeciwnika oraz każdy Świat(planeta) jest zajęta przez przeciwnika. I tutaj mam kilka pytań czy:
1. Mogę przesunąć tylko statki które stoczą bitwę kosmiczną ?
2.Mogę przesunąć tylko statki które stoczą bitwę kosmiczną i jeśli ją wygram to mogę wykonać atak orbitalny na KADŻY świat(planete) na tym kafelku?
3.Mogę przesunąć tylko statki które stoczą bitwę kosmiczną i jeśli ją wygram to mogę wykonać atak orbitalny na JEDNĄ świat(planete) na tym kafelku?
4.Mogę przesunąć tylko statki które stoczą bitwę kosmiczną oraz piechotę na jeden ze światów(planet) i na początku wykonuje walkę kosmiczną potem naziemną?

I jeszcze pytanie dodatkowe.
Mam kafelki ułożone w jednej linii A-->B--->C , czy mogę przesunąć jednostki piechoty z kafelka A na kafelek C jeśli kontroluje kafelek B ?

Dzieki z góry za odpowiedz
Awatar użytkownika
dicer
Posty: 755
Rejestracja: 11 sty 2014, 00:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Forbidden Stars / Zakazane Gwiazdy - zasady i wątpliwości

Post autor: dicer »

Rozkazem "Manewry" możesz wykonać takie ruchy, które nie doprowadzą do więcej niż jednego starcia/ataku, tak więc:
Chce przemieścić statki oraz piechotę z kafelka A na kafelek B gdzie Próżnia(kosmos) jest zajęty przez przeciwnika oraz każdy Świat(planeta) jest zajęta przez przeciwnika. I tutaj mam kilka pytań czy:
1. Mogę przesunąć tylko statki które stoczą bitwę kosmiczną?
Możesz
2.Mogę przesunąć tylko statki które stoczą bitwę kosmiczną i jeśli ją wygram to mogę wykonać atak orbitalny na KADŻY świat(planete) na tym kafelku?
Nie możesz.
3.Mogę przesunąć tylko statki które stoczą bitwę kosmiczną i jeśli ją wygram to mogę wykonać atak orbitalny na JEDNĄ świat(planete) na tym kafelku?
Nie możesz. Wyjątkiem są Eldarzy, jeśli posiadają ulepszenie rozkazu "Nalot korsarzy". Wtedy możesz.
4.Mogę przesunąć tylko statki które stoczą bitwę kosmiczną oraz piechotę na jeden ze światów(planet) i na początku wykonuje walkę kosmiczną potem naziemną?
Nie możesz.
I jeszcze pytanie dodatkowe.
Mam kafelki ułożone w jednej linii A-->B--->C , czy mogę przesunąć jednostki piechoty z kafelka A na kafelek C jeśli kontroluje kafelek B?
Możesz.
Farau
Posty: 1
Rejestracja: 27 lip 2020, 14:34
Been thanked: 1 time

Re: Forbidden Stars / Zakazane Gwiazdy - zasady i wątpliwości

Post autor: Farau »

I jeszcze pytanie dodatkowe.
Mam kafelki ułożone w jednej linii A-->B--->C , czy mogę przesunąć jednostki piechoty z kafelka A na kafelek C jeśli kontroluje kafelek B?

Możesz.
Nie można tego uczynić jednym rozkazem. Wymaga to dwóch rozkazów manewru, wpierw musi zostać rozpatrzony ten na B, potem na C. Rozkaz manewrów ściąga do danego systemu jednostki z aktywnego i jednego sąsiadującego systemu zachowując wszelkie zasady dotyczące drogi przemarszu (połączenia między planetami i/lub statkami).
Awatar użytkownika
dicer
Posty: 755
Rejestracja: 11 sty 2014, 00:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Forbidden Stars / Zakazane Gwiazdy - zasady i wątpliwości

Post autor: dicer »

Farau pisze: 16 kwie 2021, 10:47
I jeszcze pytanie dodatkowe.
Mam kafelki ułożone w jednej linii A-->B--->C , czy mogę przesunąć jednostki piechoty z kafelka A na kafelek C jeśli kontroluje kafelek B?

Możesz.
Nie można tego uczynić jednym rozkazem. Wymaga to dwóch rozkazów manewru, wpierw musi zostać rozpatrzony ten na B, potem na C. Rozkaz manewrów ściąga do danego systemu jednostki z aktywnego i jednego sąsiadującego systemu zachowując wszelkie zasady dotyczące drogi przemarszu (połączenia między planetami i/lub statkami).
Tak, oczywiście masz rację. Jeśli mowa o kaflach planszy, to jednym rozkazem manewrów się tego zrobić nie da, tylko dwoma.
kmd7
Posty: 1018
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Forbidden Stars / Zakazane Gwiazdy - zasady i wątpliwości

Post autor: kmd7 »

Przejrzałem, ale nie znalazłem na to odpowiedzi:
Burze osnowy - przesuwamy zgodnie ze strzałkami, ale o ile systemów? Dowolnie, czy tylko o jeden? Wczoraj taka wątpliwość się narodziła i zdania były podzielone.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1297 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Forbidden Stars / Zakazane Gwiazdy - zasady i wątpliwości

Post autor: vinnichi »

To ciekawe rzeczywiście nie ma tego doprecyzowanego nigdzie jest tylko rysunek pokazujący możliwe skręty/kierunki i jest to w obrębie sąsiadujących kafli, mimo wszystko zabrakło tego doprecyzowania.
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
kmd7
Posty: 1018
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Forbidden Stars / Zakazane Gwiazdy - zasady i wątpliwości

Post autor: kmd7 »

My umówiliśmy się, że o jeden. Ale w instrukcji jest mowa o przesunięciu, bez szczegółów. Jednak możliwość wyboru zmiany położenia burz osnowy o więcej niż jeden system może znacząco zmienić sytuację gracza, zarówno atakującego, jak i broniącego.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1297 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Forbidden Stars / Zakazane Gwiazdy - zasady i wątpliwości

Post autor: vinnichi »

My zawsze graliśmy że o jeden i tak też to robią na gameplayach więc jest ok ale powinni to doprecyzować
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
thorus197
Posty: 90
Rejestracja: 16 kwie 2020, 17:53
Lokalizacja: Bristol
Has thanked: 37 times
Been thanked: 22 times

Re: Forbidden Stars / Zakazane Gwiazdy - zasady i wątpliwości

Post autor: thorus197 »

Hejka!

Mamy zamiar jeszcze zagrać w sylwestra ku chwale imperatora :)

Przypominamy sobie zasady wspólnie i powstała mala zagwozdka.

W instrukcji jest napisane iż po pierwszych zmaganiach w czasie walki czyści sie zetony walki.. w takim wypadku, przy drugiej i trzeciej rundzie zmagań co kolwiek było na kartach jest już ignorowane?

I w tym temacie jest mała sprzeczność..jeśli jakąś karta jest usuwana z bitwy - to kostki oraz dodatkowe żetonów wynikające z tej karty tez sa usuwane ? Gdzieś z początkiem tematu ktos wspomniał że kostki zostają, co nas trochę dziwi..

Pozdrawiam!

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
dicer
Posty: 755
Rejestracja: 11 sty 2014, 00:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Forbidden Stars / Zakazane Gwiazdy - zasady i wątpliwości

Post autor: dicer »

thorus197 pisze:W instrukcji jest napisane iż po pierwszych zmaganiach w czasie walki czyści sie zetony walki.. w takim wypadku, przy drugiej i trzeciej rundzie zmagań cokolwiek było na kartach jest już ignorowane?
Chyba mylisz dwa pojęcia. Żetony walki (te okrągłe, dokładane z puli ogólnej) spadają po każdej rundzie zmagań. Symbole walki na kartach działają przez całą bitwę.
thorus197 pisze:I w tym temacie jest mała sprzeczność..jeśli jakąś karta jest usuwana z bitwy - to kostki oraz dodatkowe żetonów wynikające z tej karty tez sa usuwane ? Gdzieś z początkiem tematu ktos wspomniał że kostki zostają, co nas trochę dziwi.
Jak jakaś karta spada z bitwy to kość/żetony, jaką ta karta już dała, zostają (żetony tylko do końca danej rundy zmagań, kość do końca bitwy).
Awatar użytkownika
thorus197
Posty: 90
Rejestracja: 16 kwie 2020, 17:53
Lokalizacja: Bristol
Has thanked: 37 times
Been thanked: 22 times

Re: Forbidden Stars / Zakazane Gwiazdy - zasady i wątpliwości

Post autor: thorus197 »

Dzięki!
Trochę się zakręciliśmy przy żetonach

Tokeny rozkazów - my graliśmy tak, że można dawać było na sąsiednie systemy (gdzie nie było sojuszniczych jednostek/planet) do blokowania naszych orderów.

W instrukcji jest powiedziane iż możemy zrezygnować z wykonania rozkazu aby go położyć na kartach wydarzeń.. - i tu był problem. W mojej opinii jeśli położysz żeton zakup kart/budowy/na moim systemie by mnie blokować i go odkryjesz - to nie możesz go odłożyć na talie wydarzeń bo nie możesz rozpatrzyć owego rozkazu. Czy mam rację ?
Czy tez totalnie się zakręciłem w okół tego ? :>
Awatar użytkownika
dicer
Posty: 755
Rejestracja: 11 sty 2014, 00:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Forbidden Stars / Zakazane Gwiazdy - zasady i wątpliwości

Post autor: dicer »

Każdy żeton rozkazu, którego nie możesz bądź nie chcesz wykorzystać, odkładasz na karty wydarzeń.
Położenie żetonu rozkazu tylko w celu blokady rozkazu przeciwnika nie jest wykorzystaniem rozkazu, więc taki żeton też wędruje na stos kart wydarzeń.
plackijacki
Posty: 14
Rejestracja: 19 gru 2022, 13:06

Re: Forbidden Stars / Zakazane Gwiazdy - zasady i wątpliwości

Post autor: plackijacki »

Witam, mam kilka pytań :
1. Czy próżnia jest jednym polem chociaż podzielonym na dwa? Czy taka możliwość jak na zdjeciu poniżej jest możliwa ?
Obrazek
2. Czy jak obszar próżni jest zajety przez wrogie okrety to czy mogę produkować statki w fabryce na tę próżnię?
3. CZy ruch taki jak pokazany na zdjeciu na dole jest możliwy jeśli miałbym rozkaz manewru w wskazanym systemie (czyli jednosta naziemna chaosu porusza się na planete Marinsów) ?
Obrazek
Awatar użytkownika
qreqorek
Posty: 418
Rejestracja: 26 maja 2015, 22:42
Has thanked: 191 times
Been thanked: 521 times

Re: Forbidden Stars / Zakazane Gwiazdy - zasady i wątpliwości

Post autor: qreqorek »

plackijacki pisze: 16 sie 2023, 01:14 Witam, mam kilka pytań :
1. Czy próżnia jest jednym polem chociaż podzielonym na dwa? Czy taka możliwość jak na zdjeciu poniżej jest możliwa ?
Obrazek
2. Czy jak obszar próżni jest zajety przez wrogie okrety to czy mogę produkować statki w fabryce na tę próżnię?
3. CZy ruch taki jak pokazany na zdjeciu na dole jest możliwy jeśli miałbym rozkaz manewru w wskazanym systemie (czyli jednosta naziemna chaosu porusza się na planete Marinsów) ?
Obrazek
1. Każdy kafel ma 4 pola. Przeważnie dwie próżnie i dwie planety. Pola na kaflu sąsiadują ze sobą tylko bokiem.
2. Nie, blokada próżni uniemożliwia produkcję statków w tym systemie.
3. Tak.
plackijacki
Posty: 14
Rejestracja: 19 gru 2022, 13:06

Re: Forbidden Stars / Zakazane Gwiazdy - zasady i wątpliwości

Post autor: plackijacki »

To jeszcze dopytam, Czy w czasie walki - w fazie zmagań jeśli mam np. 2 rudne zmagań to odrzucam karty z 1 rundy? CZy liczą się mi tylko symbole z 1 karty ?
Awatar użytkownika
qreqorek
Posty: 418
Rejestracja: 26 maja 2015, 22:42
Has thanked: 191 times
Been thanked: 521 times

Re: Forbidden Stars / Zakazane Gwiazdy - zasady i wątpliwości

Post autor: qreqorek »

plackijacki pisze: 18 sie 2023, 22:18 To jeszcze dopytam, Czy w czasie walki - w fazie zmagań jeśli mam np. 2 rudne zmagań to odrzucam karty z 1 rundy? CZy liczą się mi tylko symbole z 1 karty ?
Zagrane karty między poszczególnymi rundami walki zostają na stole i działają ich symbole. Tym samym liczba symboli ataku/obrony/morale kumuluje się z kart i kości. Odrzucane na koniec rundy walki są tylko żetony z symbolami ataku/obrony.

Wyjątkiem jest zagranie przez przeciwnika karty, która wyraźnie mówi, że masz odrzucić zagraną wcześniej kartę.
ODPOWIEDZ