Wilkołaki Pełnia księżyca / One Night Ultimate Werewolf (Ted Alspach, Akihisa Okui)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5233
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1836 times
Kontakt:

Wilkołaki Pełnia księżyca / One Night Ultimate Werewolf (Ted Alspach, Akihisa Okui)

Post autor: Gambit »

Chyba pierwszy raz robię coś takiego, czyli zakładam wątek po tym jak zrecenzowałem jakąś grę. Mafia jest popularna na wszelkich obozach i tym podobnych, podobnie jak Werewolf i wszelkie inne odmiany tej zabawy (Kurczaki od Barda). O Ultimate Werewolf słyszałem, ale nie grałem. Generalnie ta zabawa zawsze mnie "uwierała" z dwóch powodów. Po pierwsze Narrator był wyłączony z gry i tylko prowadził zabawę. Po drugie mimo wszystko trochę to trwało i wyeliminowani w pierwszej turze nieco się nudzili. Dlatego, kiedy zobaczyłem One Night Ultimate Werewolf, stwierdziłem, że to może być dobre. Irytujący był fakt, że dostępny był tylko dodatek, a nie podstawka, jednak w końcu udało mi się tę grę dorwać. Odpaliłem w domu z rodziną...i postanowiłem zrecenzować, bo warto żeby ludzie ją poznali.

Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Zuwal
Posty: 9
Rejestracja: 04 lip 2015, 18:18

Re: One Night Ultimate Werewolf

Post autor: Zuwal »

Nigdy mi się jeszcze nie zdarzyło napisać na tym forum, ale w końcu musi być ten pierwszy raz. :wink:

One Night Ultimate Werewolf jest jedną z lepszych gier typu social deduction. Element eliminacji graczy został wyrzucony (gdyż gra się tylko jedną noc) a różnorodność ról pozwala każdemu graczowi się zaangażować. Dla osób, które nie mają problemu z językiem angielskim dostępna jest również apka, która prowadzi narrację za graczy. Jeśli jednak angielski stanowi barierę, to warto w fazie nocy puścić jakąś klimatyczną muzykę, aby zatuszować fakt, że ktoś manipuluje kartami.

Jeśli lubicie gry pokroju Resistance'a, to polecam bardzo.
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: One Night Ultimate Werewolf

Post autor: genek »

Gambit pisze:Generalnie ta zabawa zawsze mnie "uwierała" z dwóch powodów. Po pierwsze Narrator był wyłączony z gry i tylko prowadził zabawę.
A niby czemu narrator ma być wyłączony z gry? Przeciez tż może grać, zamknięte oczy nei rpzeszkadzaja w mówieniu :)
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5233
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1836 times
Kontakt:

Re: One Night Ultimate Werewolf

Post autor: Gambit »

genek pisze:
Gambit pisze:Generalnie ta zabawa zawsze mnie "uwierała" z dwóch powodów. Po pierwsze Narrator był wyłączony z gry i tylko prowadził zabawę.
A niby czemu narrator ma być wyłączony z gry? Przeciez tż może grać, zamknięte oczy nei rpzeszkadzaja w mówieniu :)
W klasycznej Mafii i Wilkołaku narrator musi mieć otwarte oczy, ponieważ to jemu mafiozi/wilkołaki wskazują mieszkańca, którego chcą ubić. A co za tym idzie, nie może brać "normalnego" udziału w grze.
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: One Night Ultimate Werewolf

Post autor: genek »

No, ale napisałeś tak jakbyś odnosił się do wersji ultiimate
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5233
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1836 times
Kontakt:

Re: One Night Ultimate Werewolf

Post autor: Gambit »

genek pisze:No, ale napisałeś tak jakbyś odnosił się do wersji ultiimate
W wersję Ultimate nie grałem, ale wydaje mi się, że w niej również moderator jest "poza grą" i pełni tylko rolę porządkowo-narracyjną. Jeśli się mylę, to proszę kogoś, kto grał w Ultimate o sprostowanie.
Awatar użytkownika
Moniczka.s
Posty: 549
Rejestracja: 18 lut 2010, 20:06
Lokalizacja: Ostrowiec Św.\Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: One Night Ultimate Werewolf

Post autor: Moniczka.s »

W grze nie ma moderatora, jego rolę pełni aplikacja. Nie ma również eliminacji graczy - wszystko składa się z jednej nocy i jednego dnia.
Mam rabat 10% w Planszomanii i chętnie pomogę w zakupach.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5233
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1836 times
Kontakt:

Re: One Night Ultimate Werewolf

Post autor: Gambit »

Moniczka.s pisze:W grze nie ma moderatora, jego rolę pełni aplikacja. Nie ma również eliminacji graczy - wszystko składa się z jednej nocy i jednego dnia.
Piszesz o Ultimate Werewolf, czy o One Night Ultimate Werewolf? Bo ta druga to wiem, że jest jedna noc i jeden dzień (recenzowałem ją przecież), a aplikację w sumie wolę zastąpić własnym gardłem (można fajne historie opowiadać). W Ultimate Werewolf wydaje mi się, że z tego co czytałem nadal jest kilka nocy i kilka głosowań.
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: One Night Ultimate Werewolf

Post autor: genek »

Gambit pisze: Piszesz o Ultimate Werewolf, czy o One Night Ultimate Werewolf?
no mi chodziło o tą druga i pewnie Moniczka.s też. I ty też napisałeś w pierwszym poscie jakbys pisał o tym tytule
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5233
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1836 times
Kontakt:

Re: One Night Ultimate Werewolf

Post autor: Gambit »

genek pisze:
Gambit pisze: Piszesz o Ultimate Werewolf, czy o One Night Ultimate Werewolf?
no mi chodziło o tą druga i pewnie Moniczka.s też. I ty też napisałeś w pierwszym poscie jakbys pisał o tym tytule
To się nie zrozumieliśmy :) W pierwszym poście chodziło mi o to, że to właśnie w zwykłym Wilkołaku/Mafii uwierał mnie fakt, iż narrator jest wyłączony z gry. Napisałem też, że w wersję Ultimate (czyli tę napakowaną wersję Wilkołaka) nie grałem, ale tam z tego co wiem jest dokładnie taka sama sytuacja. Natomiast na końcu napisałem, że w One Night grałem i zrecenzowałem tę grę. Tu wiem, że narrator może grać, bo sam jestem zawsze narratorem :)
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: One Night Ultimate Werewolf

Post autor: jolietjake »

Czy warto w ogóle zaglądać do tej gry, skoro jest już Resistance i Avalon? W czymkolwiek jest ta gra lepsza na przykład?
Joliet Jake na BGG
Zuwal
Posty: 9
Rejestracja: 04 lip 2015, 18:18

Re: One Night Ultimate Werewolf

Post autor: Zuwal »

Jest szybsza, daje możliwość namieszania w rolach graczy, co z kolei pozostawia większe pole do blefowania, a najzabawniejszym momentem jest sam koniec gry, gdy okazuje się co tak naprawdę się wydarzyło w trakcie nocy. Jest to dobra alternatywa dla Resistance'a.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5233
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1836 times
Kontakt:

Re: One Night Ultimate Werewolf

Post autor: Gambit »

jolietjake pisze:Czy warto w ogóle zaglądać do tej gry, skoro jest już Resistance i Avalon? W czymkolwiek jest ta gra lepsza na przykład?
Jest inna i czasem to wystarczy. Pojęcie lepsza/gorsza jest względne. Według mnie One Night lepiej działa na trzy lub cztery osoby niż Avalon. Do tego jest grą lżejszą. Do Avalonu z rodziną nie siądę, a do Jednonocnego Wilkołaka jak najbardziej. No i kwestia zmienności ról. One Night ma bardziej różnorodne role, a do tego nie zawsze kończysz grę z rolą, z którą zaczynałeś. Wydedukować czasem musisz nie tylko to kto jest w przeciwnej drużynie, ale i w jakiej Ty teraz jesteś :) Brzmi to może dość absurdalnie, ale jest zabawne.
Awatar użytkownika
balif
Posty: 514
Rejestracja: 04 wrz 2010, 21:20
Lokalizacja: Warszawa, Płock

Re: One Night Ultimate Werewolf

Post autor: balif »

jolietjake pisze:Czy warto w ogóle zaglądać do tej gry, skoro jest już Resistance i Avalon? W czymkolwiek jest ta gra lepsza na przykład?
Jest szybsza a jak chcesz pograć dłużej to grasz kilka partii. Podstawowe zasady są banalne a zaawansowane wprowadzasz stopniowo jak dokładasz nowe role. ONUW jest typowo imprezową grą . W Resistance i Avalon dużo fajniej się mi gra gdy jest nastrój i trochę poważniejsze podejście do rozgrywki.
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: One Night Ultimate Werewolf

Post autor: jolietjake »

Dzięki za szybkie odpowiedzi! Myślę, że mnie przekonaliscie do wypróbowania ;)
Gambit pisze: Jest inna i czasem to wystarczy.
No i masz rację. Avalon to dla mnie chyba najulubiensza zabawa, wiec nawet jeśli Ultimate mi nie przypadnie do gustu w takim samym stopniu to i tak będzie fajnym odświeżeniem.
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5233
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1836 times
Kontakt:

Re: One Night Ultimate Werewolf

Post autor: Gambit »

jolietjake pisze:Dzięki za szybkie odpowiedzi! Myślę, że mnie przekonaliscie do wypróbowania ;)
Gambit pisze: Jest inna i czasem to wystarczy.
No i masz rację. Avalon to dla mnie chyba najulubiensza zabawa, wiec nawet jeśli Ultimate mi nie przypadnie do gustu w takim samym stopniu to i tak będzie fajnym odświeżeniem.
Tylko pamiętaj, że Ultimate Werewolf i One Night Ultimate Werewolf, to różne gry :) Jeśli nie widziałeś jeszcze mojej recenzji One Night, to zapraszam do obejrzenia (linki w pierwszym poście). I od razu zaznaczam...tak, Avalon też lubię :)
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: One Night Ultimate Werewolf

Post autor: jolietjake »

O, dzięki za uwagę, jakoś nie zauważyłem wcześniej, że to dwa różne tytuły.
Joliet Jake na BGG
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: One Night Ultimate Werewolf

Post autor: genek »

Gambit pisze:Brzmi to może dość absurdalnie, ale jest zabawne.
No nawet bardzo :) Mi się udało dwukrotnei w jednej rozgrywce zmienić stronę :mrgreen:
Awatar użytkownika
Kurczu
Posty: 373
Rejestracja: 16 mar 2010, 18:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 349 times
Been thanked: 83 times

Re: One Night Ultimate Werewolf

Post autor: Kurczu »

Jakby ktoś jeszcze nie wiedział to na kickstarterze ruszyła akcja kolejnej części One Night Ultimate Vampire, w ciągu kilku dni zostało osiągnięte 10 progów i już dwa razy dokładali nowe :)
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: One Night Ultimate Werewolf

Post autor: Rocy7 »

Na ile ciekawsza jest One Night Ultimate Vampire od One Night Ultimate Werewolf?
Faktycznie jest to samodzielny dodatek?
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5233
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1836 times
Kontakt:

Re: One Night Ultimate Werewolf

Post autor: Gambit »

Rocy7 pisze:Na ile ciekawsza jest One Night Ultimate Vampire od One Night Ultimate Werewolf?
Faktycznie jest to samodzielny dodatek?
Jeszcze nie wiem. Nie kupiłem na razie. Zawsze coś mi wypada wcześniej.
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 64 times

Re: One Night Ultimate Werewolf

Post autor: krisow »

"Wilkołaki" wydane w naszym języku, a tutaj cisza. Nie miałem okazji grać wcześniej, ale teraz kupiłem i jak na razie zabawa jest przednia. Blefy odkryte i nie odkryte, a potem dyskusje i śmiech na końcu ;) Plusy tej gry to szybkość, prostota zasad i dobrze opracowana aplikacja z klimatyczną muzyką do wyboru. Możesz usiąść z każdym, jedna gra i wszystko wytłumaczone. Np. takie "Mamy Szpiega" wymaga trochę uczenia się lokacji i z nowymi graczami jest kłopot. U mnie gra wskakuje do TOP-10 :)

Ciekawe jaka jest szansa na bonusy i kolejne części jak Daybreak czy Vampire po polsku (gdzieś tam w planach jest Alien). Aż zadałem to pytanie w wątku Lacerty.

Koszulkujecie kafelki? Włożyłem swoje do FFG i trochę przyciąłem górę. Daje to jakoś radę. Wiem, że są dedykowane koszulki, ale chyba w Polsce niedostępne.
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: One Night Ultimate Werewolf

Post autor: Bruno555 »

A aplikacja jest dostępna w języku polskim?
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 64 times

Re: One Night Ultimate Werewolf

Post autor: krisow »

Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: One Night Ultimate Werewolf

Post autor: Bruno555 »

Mnie troche zniechęca cena. 60zł za parę kart i żetonów? Trochę dużo. 40zł było by odpowiednie.
ODPOWIEDZ