The King Is Dead (Peer Sylvester)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

The King Is Dead (Peer Sylvester)

Post autor: palladinus »

Na Essen będzie premiera tej gry i zarazem jest to debiut wydawniczy - jeśli chodzi o planszówki -wydawnictwa Osprey Games.

The King Is Dead to remake starszej już gry „König von Siam” wydanej przez Histogames.
Dla mnie bardzo ciekawy jest element dwupoziomowego powiedzmy area control. Przychodzą mi do głowy skojarzenia z Carolusem Magnusem, ale tu jest o wiele prościej i przejrzyściej.

Polecam recenzję na naszym blogu Ciekawe Gry:

Zagrałem w „The King Is Dead”

Obrazek
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1017
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 427 times

Re: The King Is Dead

Post autor: karmazynowy »

Trochę odkopię temat gdyż w sklepach pojawiła się 2 ed tej gry.
Z zasad wygląda interesująco, minimalistyczne ale chyba dosyć głębokie area control dla 2-4 graczy.

Czy ktoś miał okazję zagrać i mógłby coś napisać więcej?

Tutaj zasady:

https://www.youtube.com/watch?v=V2fJQsY ... =emb_title
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
piwko
Posty: 363
Rejestracja: 05 lut 2019, 12:09
Has thanked: 68 times
Been thanked: 101 times

Re: The King Is Dead

Post autor: piwko »

Dziś lub jutro odbieram, mam nadzieję, że w weekend uda mi się zagrać. Bardzo mnie zainteresowała. Choć po obejrzeniu „how to play” wydaje mi się, że na dwóch graczy może słabo chodzić.
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1017
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 427 times

Re: The King Is Dead

Post autor: karmazynowy »

piwo08 pisze: 05 lis 2020, 14:04 Dziś lub jutro odbieram, mam nadzieję, że w weekend uda mi się zagrać. Bardzo mnie zainteresowała. Choć po obejrzeniu „how to play” wydaje mi się, że na dwóch graczy może słabo chodzić.
Podobne wrażenia, ale przy 3 już powinien być fun. Podziel się proszę opinią jak zagrasz, dzięki!
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: The King Is Dead

Post autor: Szewa »

Podbijam dla zainteresowania, bo też jestem ciekaw wrażeń z tej gry ;)
Sam będę na weekend sprawdzał 1ed.
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
pwoloszun
Posty: 452
Rejestracja: 22 mar 2016, 12:57
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1731 times
Been thanked: 543 times
Kontakt:

Re: The King Is Dead

Post autor: pwoloszun »

Ja bardzo milo wspominam swoje partie(glownie 2p), niestety wspolgracze nie podzielali mojego entuzjazmu.

Na plus:
+ ciezki mozgozer, kazda akcja jest na wage zlota
+ czysta interakcja
+ bardzo krotka: w calej grze zagrywamy ile? 8 akcji?

Na minus:
- bardzo sucha, wrecz abstrakcyjna
- troche ciezko ja sie tlumaczy: wbrew pozorom zasady nie sa takie banalne, zwlaszcza rozstrzyganie remisow jest dosyc skomplikowane
Podcast dżentelmeni przy stole:
gogovsky
Posty: 2210
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 511 times

Re: The King Is Dead

Post autor: gogovsky »

pwoloszun pisze: 07 lis 2020, 00:13 Ja bardzo milo wspominam swoje partie(glownie 2p), niestety wspolgracze nie podzielali mojego entuzjazmu.

Na plus:
+ ciezki mozgozer, kazda akcja jest na wage zlota
+ czysta interakcja
+ bardzo krotka: w calej grze zagrywamy ile? 8 akcji?

Na minus:
- bardzo sucha, wrecz abstrakcyjna
- troche ciezko ja sie tlumaczy: wbrew pozorom zasady nie sa takie banalne, zwlaszcza rozstrzyganie remisow jest dosyc skomplikowane
No z minusów to jeszcze wygląda jak kupa :p
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: The King Is Dead

Post autor: warlock »

Nowa edycja wygląda świetnie.
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: The King Is Dead

Post autor: mistrz_yon »

Obłędnie wyglada. Zastanawiam się, czy nie kupić, tak mi to siedzi estetycznie.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: The King Is Dead

Post autor: donmakaron »

Czy nowa edycja nadal najlepiej chodzi na 3 graczy?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: The King Is Dead

Post autor: warlock »

gogovsky pisze: 07 lis 2020, 01:09
pwoloszun pisze: 07 lis 2020, 00:13 Ja bardzo milo wspominam swoje partie(glownie 2p), niestety wspolgracze nie podzielali mojego entuzjazmu.

Na plus:
+ ciezki mozgozer, kazda akcja jest na wage zlota
+ czysta interakcja
+ bardzo krotka: w calej grze zagrywamy ile? 8 akcji?

Na minus:
- bardzo sucha, wrecz abstrakcyjna
- troche ciezko ja sie tlumaczy: wbrew pozorom zasady nie sa takie banalne, zwlaszcza rozstrzyganie remisow jest dosyc skomplikowane
No z minusów to jeszcze wygląda jak kupa :p
Zamówiłem drugą edycję po dzisiejszej partii w pierwszą - ŚWIETNA gra. I kompletnie nie rozumiem zarzutu o wyglądzie - poprzednia wersja jest bardzo schludna i estetyczna.

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: The King Is Dead

Post autor: Szewa »

To gra, w której pierwszy raz miał tak wielkiego stracha przed zagraniem karty.
"A czy powinienem ją zagrywać TERAZ?"
"A co jeśli nie wyciągnę z niej maksimum korzyści?"

Rozegrałem wczoraj dwie partie, obie mocno mózgożerne. Dwa sprzeczne warunki zwycięstwa sprawiały, że plany w który popchnąć rozgrywkę zmieniały się z każdym ruchem. Bardzo dobry tytuł.
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
piwko
Posty: 363
Rejestracja: 05 lut 2019, 12:09
Has thanked: 68 times
Been thanked: 101 times

Re: The King Is Dead

Post autor: piwko »

Rozegrałem raptem dwie dwuosobowe partie w weekend, ale na pewno zagram kolejne. Bardzo krótka, intensywna gra, z trudnymi decyzjami na każdym kroku. Pierwsza rozgrywka zakończyła się rozstrzygnięciem na drugim warunku, druga - o włos na pierwszym. Do tego wizualnie bardzo mi się podoba.

Natomiast uważam, że cena, którą znalazłem na szopie (125-140 zł) to za dużo za ten produkt.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: The King Is Dead

Post autor: warlock »

Poza małymi zmianami w zasadach działania pewnych kart , lekką modyfikacją reguł tiebreakerów oraz różnicami w układzie granic, w oczy rzuciło mi się kilka kwestii:

- plansza drugiej edycji zajmuje mniej miejsca na stole
- ma dużo więcej ozdobników i nasycone kolory, przez co
może tracić na czytelności
- karty też mają masę zbędnych zdobień i pomniejszoną ikonografię funkcji
- pudełko nie jest tak bajerancko rozkładane jak w pierwszej edycji i ma bieda-kartonową wypraskę
- regiony domowe 3 frakcji nie są oznaczone, co utrudnia zrozumienie zagrania kart Support w przypadku braku dysków kontroli na planszy
- inwazja wymaga 3 a nie 4 dysków (dobra zmiana, zwiększy presję)
- zmiana tekturowych dysków na drewniane zdecydowanie na plus
- OGROMNA wada estetyczno-funkcjonalna: karty rozłożone w wachlarz nie mają ikonografii w rogach i cała ręka wygląda tak samo. Wiem, że to tylko 8 kart, but still.
- wszystkie karty mają te same kolory rewersów, przez co trudniej rozdzielić startowe ręce graczy (nawet fronty nie mają małej ikonki zestawu)
- dodano kartę pomocy ułatwiającą końcowe punktowanie
- dodano 12 kart akcji, które wprowadzają asymetrię (dla weteranów): jeszcze nie testowałem tej opcji
- twórcy wywalili alternatywne warianty trzyosobowe

O ile te 12 kart nie okaże się genialnym urozmaiceniem przedłużającym żywotność gry, to mi bardziej leży estetyka poprzedniej edycji ;). Nowa jest taka "fancy i bajerancka" (szczególnie przez błyszczące elementy), ale stara jest znacznie schludniejsza i funkjonalniejsza IMO. Foto do porównania z moim poprzednim postem:
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 10 lis 2020, 19:28 przez warlock, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: The King Is Dead

Post autor: mistrz_yon »

Ło paaaanie, zniszczyłeś teraz tę wersję nową w moich oczach. Czemuś to uczynił??? Tego porównania się nie da zapomnieć...
pwoloszun
Posty: 452
Rejestracja: 22 mar 2016, 12:57
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1731 times
Been thanked: 543 times
Kontakt:

Re: The King Is Dead

Post autor: pwoloszun »

Zmiana z inwazja wydaje sie bardzo dobrym pomyslem. Graficznie bardzo ladne, ale tez pierwsze wrazenie bylo, ze troche zbyt oczojebne(z drugiej strony, dobrze jak gra przyciaga oko i zacheca do zakupu).

@warlock: napisz prosze po partii czy nowe grafiki dodaly troche klimatu/feelingu czy to wciaz suchutkie jak wior?
Podcast dżentelmeni przy stole:
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: The King Is Dead

Post autor: warlock »

Jutro rano gram partię, dam znać ;).
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: The King Is Dead

Post autor: Szewa »

Dla ciekawskich wrzucam jak wyglada stara wersja:
Spoiler:
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
feniks_ciapek
Posty: 2290
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1596 times
Been thanked: 931 times

Re: The King Is Dead

Post autor: feniks_ciapek »

Wersja pierwsza, grafiki na poziomie iluminacji z wieku XI-XII, wersja druga - późne średniowiecze. Wolę drugą :) Ale to oczywiście osobiste preferencje.
szyimon
Posty: 59
Rejestracja: 20 wrz 2016, 11:14
Has thanked: 4 times
Been thanked: 9 times

Re: The King Is Dead

Post autor: szyimon »

Czy ktoś wie, gdzie mogę znaleźć instrukcje do tej gry? (nie chodzi o wideoinstrukcje) :roll:
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: The King Is Dead

Post autor: Szewa »

szyimon pisze: 11 lis 2020, 09:01 Czy ktoś wie, gdzie mogę znaleźć instrukcje do tej gry? (nie chodzi o wideoinstrukcje) :roll:
Do 2ed jest na bgg. Do 1ed nie widziałem na bgg.
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: The King Is Dead

Post autor: warlock »

Zagrałem dwie partie - jest świetnie. Do braku ikon na kartach przyzwyczaja się bardzo szybko, tak samo jak do braku oznaczeń regionów domowych (choć i jedno i drugie jest wadą). Zmiana z 4 na 3 dyski inwazji jest fantastyczna. Teraz pozostaje tylko sprawdzić asymetryczne karty.

Znakomita gra.
Obrazek
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: The King Is Dead (Peer Sylvester)

Post autor: lesar »

W pierwsze edycji były dodatkowe czarne znaczniki kosteczki? Jakiś wariant?

@warlock
regiony domowe 3 frakcji są jednak oznaczone ale bardzo słabiutko. Na każdym jest taka sama wieża.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: The King Is Dead (Peer Sylvester)

Post autor: Szewa »

lesar pisze: 14 lis 2020, 20:44 W pierwsze edycji były dodatkowe czarne znaczniki kosteczki? Jakiś wariant?
Tak, dodatkowy. Dorzuca neutralną frakcję, która także będzie brała udział w "power struggle" (ale tylko na dwóch terenach), jak wygrają przynajmniej na jednym to gra się kończy i pojawiają się nowe warunki zwycięstwa.

Udało mi się zagrać partię na 3 osoby i jest ona mocno angażująca, a dodatkowo wchodzi aspekt dogadywania się co do dominacji na planszy. Trzeba nieźle balansować między oboma warunkami zwycięstwa, bo gdy reszta graczy zobaczy, że przygotowuje się plansze do jednego z wariantów to zaczynają pchać grę w kierunku drugiego.
Bardzo podoba mi się zasada "anty-kingmaking", która mówi, że nie można zagrać ostatniej karty jeżeli akcja z niej wynikająca nie da Ci zwycięstwa.
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4476
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: The King Is Dead (Peer Sylvester)

Post autor: garg »

Szewa pisze: 14 lis 2020, 21:03 [...] Bardzo podoba mi się zasada "anty-kingmaking", która mówi, że nie można zagrać ostatniej karty jeżeli akcja z niej wynikająca nie da Ci zwycięstwa.
Też uwielbiam tę zasadę i na zajęciach z projektowania gier daję ja jako przykład prostego pomysłu, który zapobiega temu - dość przeze mnie nielubianemu - zjawisku.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
ODPOWIEDZ