7 Cudów Świata - Pojedynek - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: BartP »

Tak, źle zrozumiałeś, zawsze można sprzedać kartę ze stołu za 2 + liczba twoich żółtych budynków.
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: josiu »

BartP pisze:Tak, źle zrozumiałeś, zawsze można sprzedać kartę ze stołu za 2 + liczba twoich żółtych budynków.
Czekaj bo znów się zakręciłem hehe. "Ze stołu" czyli mam roumieć z tej "piramidy". Czy chodzi Ci o "moje budowle" które już postawiłem?
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: BartP »

Z piramidy.
marcindlubacz
Posty: 96
Rejestracja: 14 maja 2015, 10:23
Been thanked: 1 time

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: marcindlubacz »

Chciałbym się upewnić, że dobrze gramy. Produkuje jedno drewno mój przeciwnik produkuje 2 chcę wybudować budynek który wymaga powiedzmy 2 drewna wtedy 1 opłacam z produkcji a za drugie muszę zapłacić 4 złota?
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: BartP »

Tak.
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: wc »

Dokładnie tak - każdy brakujący surowiec kosztuje Cię 2 + liczba tego surowca produkowana przez przeciwnika.
Czyli w Twoim przykładzie 4
Na tę cenę nie ma na wpływu liczba surowca produkowana przez Ciebie - od tej liczby zależy tylko to, ile musisz "dokupić".
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Inglorion
Posty: 48
Rejestracja: 24 lip 2013, 18:52
Has thanked: 33 times
Been thanked: 1 time

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: Inglorion »

ja też mam parę pytań:

1. Odrzucanie kart:
"Odrzucenie karty i pozyskanie monet
Gracz odrzuca kartę i pobiera z banku
2 monety + 1 monetę za każdą posiadaną w swoim mieście żółtą kartę. Otrzymane pieniądze zasilają skarbiec gracza"


Pierwsze moje partie grałem, że odrzucaliśmy już wybudowane w naszych miastach budowle, za które dostawaliśmy 2+x złota.
Tutaj na forum piszecie, że odrzuca się karty z piramidy, w przykładowych rozgrywkach na yt jest tak samo... ale jak dla mnie wcale z instrukcji to nie wynika

2. Czy w takim razie do wybudowania cudu też używamy karty dostępnej z piramidy?

3. Co z zółtym budynkiem z symbolem monety (browar i tawerna). Czy generuje on 4 złota (albo 6) co turę, tak jak budynki generujące drewno, glinę, albo kamień, czy daje on nam okresśoną na karcie liczbę złota tylko raz, przy zakupie?
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Odp: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: lesar »

@Inglorion
Zawsze bierzemy kartę z piramidy str. 10 instrukcji (Przebieg tury gracza) i decydujemy czy ją wznosimy czy odrzucamy czy używamy aby oznaczyć wybudowany cud.

Budynki żółte z symbolem złota jednorazowo dają złoto w momencie wznoszenia str. 15 instrukcji na samym dole niebieską kursywą.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Odp: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: lesar »

Czy nadal dostaje punkty z gildii jak danych kart u mnie i u przeciwnika jest po równo? Nie ma przewagi.

I jeszcze jedno w przypadku gildii Cech armatorów rozumiem że punktowanie następuje nawet wtedy kiedy miasto które ma więcej kart nie posiada wogóle brązowych kart. Przykład moje miasto ma tylko 5 kart brązowych i 0 szarych a przeciwnika ma 2 brązowe i 2 szare to punkty dostaję za moje miasto gdzie jest 5 kart?
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Odp: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: zakwas »

lesar pisze:Czy nadal dostaje punkty z gildii jak danych kart u mnie i u przeciwnika jest po równo? Nie ma przewagi.

I jeszcze jedno w przypadku gildii Cech armatorów rozumiem że punktowanie następuje nawet wtedy kiedy miasto które ma więcej kart nie posiada wogóle brązowych kart. Przykład moje miasto ma tylko 5 kart brązowych i 0 szarych a przeciwnika ma 2 brązowe i 2 szare to punkty dostaję za moje miasto gdzie jest 5 kart?
Tak i tak. :)
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Odp: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: lesar »

Dzięki ale powątpiewam skąd wynika to punktowanie z gildii przy remisie kart lub cudów w miastach. W instrukcji jest tylko punktacja za miasto, które ma więcej, może to właśnie element gry, widząc że przeciwnik ma gildie to dąże do obniżenia efektu jej działania i remis nikogo nie punktuje?
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Odp: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: zakwas »

lesar pisze:Dzięki ale powątpiewam skąd wynika to punktowanie z gildii przy remisie kart lub cudów w miastach. W instrukcji jest tylko punktacja za miasto, które ma więcej, może to właśnie element gry, widząc że przeciwnik ma gildie to dąże do obniżenia efektu jej działania i remis nikogo nie punktuje?
Naprawdę sądzisz, że nie byłoby to wtedy wyraźnie napisane w instrukcji. ;)
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: BartP »

Zamiar na pewno jest taki, że bierzesz max{a; b}, a jeśli a = b, to bierzesz a lub b ;].
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: Veridiana »

Dokładnie :D
Swoją drogą zadziwia mnie czasem potęga interpretacji :wink:
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: Bary »

Veridiana pisze:Dokładnie :D
Swoją drogą zadziwia mnie czasem potęga interpretacji :wink:
Stawiam czapkę jabłek, że lesar jest księgowym, albo testerem. Oni żyją z szukania dziury w całym. ;)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Odp: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: lesar »

Bary pisze:
Veridiana pisze:Dokładnie :D
Swoją drogą zadziwia mnie czasem potęga interpretacji :wink:
Stawiam czapkę jabłek, że lesar jest księgowym, albo testerem. Oni żyją z szukania dziury w całym. ;)
Wysyłam beret jabłek. Bravo! Rozważanie należy rozszerzyć jeszcze o to że mogę być audytorem systemu ISO albo nawet pełnomocnikiem ds. jakości.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
ScuBA1991
Posty: 3
Rejestracja: 05 sie 2015, 08:45

Re: Odp: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: ScuBA1991 »

rastula pisze:
lesar pisze:
cezaras pisze:i moim zdaniem tak jest - tzn. możesz wybudować Cud płacąć za brakujące surowce samymi monetami.
wg tej wykładni gracie źle...


Nie zrozumiałem odpowiedzi, jeżeli można płacić za cud monetami to gdzie to jest zapisane w instrukcji?

zapytałem na BGG i pierwsza odpowiedź jest że można płacić za brakujące surowce, przy budowie cudów.


wydaje mi się, że gdyby w wypadku cudów obowiązywał wyjątek, zostałoby to podkreślone w instrukcji wyraźnie.

ale zobaczymy, czy pojawią się inne opinie

https://boardgamegeek.com/article/20694027#20694027


Czyli jeśli mam wybraną Świątynie Artemidy w Efezie i zakładam sytuację, że jest początek gry i nie ma wielu budowli, to jest możliwe że płacę za ten cud 8 złota a dostaję 12 złota i jeszcze rozgrywam dodatkową turę?
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Odp: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: lesar »

Tak, cud możesz wybudować nie mając żadnego surowca i po wybudowaniu rozpatrujesz to co daje ci cud. Z budową cudów, które dają dodatkową turę nie trzeba się spieszyć, warto je budować w konkretnym momencie gry aby mieć jak najlepszą korzyść.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
marcindlubacz
Posty: 96
Rejestracja: 14 maja 2015, 10:23
Been thanked: 1 time

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: marcindlubacz »

Ja mam pytanie raz mi się zdarzyła sytuacja w której mój przeciwnik wybudował cud i zabrał ostatnią kartę z piramidy 1 lub 2 epoka. Cud mu dawał dodatkową turę ale miał też przewagę militarna która to mi dawała pierwszą turę w następnej epoce. Więc się pytam co ma pierwszeństwo w takiej sytuacji?
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: zakwas »

marcindlubacz pisze:Ja mam pytanie raz mi się zdarzyła sytuacja w której mój przeciwnik wybudował cud i zabrał ostatnią kartę z piramidy 1 lub 2 epoka. Cud mu dawał dodatkową turę ale miał też przewagę militarna która to mi dawała pierwszą turę w następnej epoce. Więc się pytam co ma pierwszeństwo w takiej sytuacji?
Dodatkowa tura przepada - jest to gdzieś w instrukcji. :)
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: josiu »

Dzisiaj obiorę kartę promocyjną "Messe". Jak ona działa? Z tego co rozumiem mogę po zbudowaniu tego cudu od razu wziąć dowolną kartę z górnego rzędu i natychmiast wybudować w swoim mieście?
Awatar użytkownika
Shogman
Posty: 165
Rejestracja: 19 sty 2011, 18:56
Lokalizacja: L-wa

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: Shogman »

josiu pisze:Dzisiaj obiorę kartę promocyjną "Messe". Jak ona działa? Z tego co rozumiem mogę po zbudowaniu tego cudu od razu wziąć dowolną kartę z górnego rzędu i natychmiast wybudować w swoim mieście?
Dokładnie tak
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: RunMan »

Czy liczba monet, które można zdobyć jest ograniczona żetonami, czy jest ona nieograniczona?
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: Danielf »

Nie dopatrzyłem się w instrukcji limitu monet u gracza, więc zawsze gram bez limitu i gra działa.
Ostatnio zmieniony 26 maja 2017, 10:17 przez Danielf, łącznie zmieniany 1 raz.
Badmouse
Posty: 2
Rejestracja: 25 gru 2015, 14:41

Re: 7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: Badmouse »

Czy za cud można płacić monetami jeżeli brakuje nam surowców? Można tylko za budowlę ale że za cud też? Nigdzie nie mogę znaleźć tego w instrukcji. Proszę o pomoc! No bo przecież, w swojej turze możemy: wybudować budowlę, sprzedać kartę, ALBO wybudować Cud. Zakup surowców możliwy jest przy stawianiu budowli, a Cuda to co innego...
ODPOWIEDZ