Zamki szalonego króla Ludwika - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Bea »

Jelithe pisze:
Leszy2 pisze:Wydaje mi się, że należy zwrócić uwagę na to, że w momencie położenia komnaty może nie być punktów za sąsiedztwo, natomiast w momencie jej ukończenia mogą się już pojawić
Punkty za sąsiedztwo należy przyznawać na bieżąco w momencie łączenia komnat wejściami. Gdy zamykasz fioletową komnatę po prostu punktujesz jeszcze raz wszystkie punkty, które już wcześniej dostałeś (za samą komnatę i połączenia).
Takie stwierdzenie może być mylące, bo tak jak powiedział Leszy2, w momencie zamknięcia komnaty, może ona dać więcej punktów niż w momencie jej położenia. Więc de facto nie są to "te same" punkty które się wcześniej dostało, tylko liczone z tych samych ikonek.
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Jelithe »

Bea pisze:Takie stwierdzenie może być mylące, bo tak jak powiedział Leszy2, w momencie zamknięcia komnaty, może ona dać więcej punktów niż w momencie jej położenia. Więc de facto nie są to "te same" punkty które się wcześniej dostało, tylko liczone z tych samych ikonek.
Ale ostatecznie da dokładnie tyle samo punktów bonusowych za zamknięcie, ile się zebrało na bieżąco stopniowo ją zamykając.
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Leszy2 »

A co w przypadku jeżeli budujemy pokój, który są sąsiaduje z dwoma punktowanymi pokojami? Podwajamy punkty z centralnej części?
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Leszy2 »

Jelithe pisze:
Bea pisze:Takie stwierdzenie może być mylące, bo tak jak powiedział Leszy2, w momencie zamknięcia komnaty, może ona dać więcej punktów niż w momencie jej położenia. Więc de facto nie są to "te same" punkty które się wcześniej dostało, tylko liczone z tych samych ikonek.
Ale ostatecznie da dokładnie tyle samo punktów bonusowych za zamknięcie, ile się zebrało na bieżąco stopniowo ją zamykając.
Nie bardzo rozumiem co masz na myśli.
Kładziesz Obserwatorium, które ma 3 pkt w rogu i 2 na środku z ikoną mieszkalną i rozrywkową. Zbierasz 3 pkt.
Następnie:
a. zamykasz komnatę 3 korytarzami i za zamknięcie powtórne zbierasz 3 pkt. Łącznie 6 za Obserwatorium
b. zamykasz komnatę pokojem rozrywkowym i dwoma korytarzami. Za zamknięcie zbierasz 5 pkt (3 za górny róg i 2 za sąsiedztwo z rozrywkowym) razem za Obserwatorium 11 pkt.
Uważam, że gdy zamkniesz Obserwatorium trzema punktowanymi komnatami, przy powtórnym podliczaniu zbierasz 9 pkt.
A gdyby - teoretycznie, udało ci się tak wstawić komnatę, że już przy położeniu masz sąsiedztwo z kilkoma punktowanymi komnatami, to maksymalnie możesz wyciągnąć w sumie 22 pkt.
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Jelithe »

Leszy2 pisze:Nie bardzo rozumiem co masz na myśli.
Kładziesz Obserwatorium, które ma 3 pkt w rogu i 2 na środku z ikoną mieszkalną i rozrywkową. Zbierasz 3 pkt.
Następnie:
a. zamykasz komnatę 3 korytarzami i za zamknięcie powtórne zbierasz 3 pkt. Łącznie 6 za Obserwatorium
b. zamykasz komnatę pokojem rozrywkowym i dwoma korytarzami. Za zamknięcie zbierasz 5 pkt (3 za górny róg i 2 za sąsiedztwo z rozrywkowym) razem za Obserwatorium 11 pkt.
Uważam, że gdy zamkniesz Obserwatorium trzema punktowanymi komnatami, przy powtórnym podliczaniu zbierasz 9 pkt.
A gdyby - teoretycznie, udało ci się tak wstawić komnatę, że już przy położeniu masz sąsiedztwo z kilkoma punktowanymi komnatami, to maksymalnie możesz wyciągnąć w sumie 22 pkt.
Jeśli dobrze pamiętam i obserwatorium ma 3 drzwi to:

a) tak. Nie dołożyłeś żadnych komnat dających punkty za sąsiedztwo, więc masz punkty tylko za obserwatorium (3+3 po zamknięciu wszystkich drzwi).

b) nie, razem 10 pkt. Kładziesz obserwatorium dostajesz gołe 3 pkt. Dokładasz rozrywkową +2 pkt. Dokładasz dwa korytarze i zamykasz pokój, a więc +5 pkt (jeszcze raz za obserwatorium jako takie i za połączenie z rozrywkową). W sumie 10 pkt.

Tak, jeśli zamkniesz tę komnatę 3 punktującymi komnatami to za zamknięcie zbierzesz dodatkowo 9 pkt (3+2+2+2).

Z oratorium możesz mieć w sumie 18 pkt. Oczywiście pod warunkiem, że jeśli budując je dołożysz do punktującej komnaty. (5 na wejściu +2 +2 przy połączeniach +9 za zamknięcie wszystkich drzwi = 18). No i pod warunkiem że w sumie ta komnata ma faktycznie 3 drzwi :-)
mrozy16
Posty: 292
Rejestracja: 10 paź 2014, 19:01
Has thanked: 11 times
Been thanked: 8 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: mrozy16 »

Co się dzieje w przypadku gdy karty komnat umożliwiają wzięcie kafelka, a stos już został wyczerpany?
ernin
Posty: 555
Rejestracja: 20 lut 2012, 10:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 35 times
Been thanked: 27 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: ernin »

Strona 3 instrukcji.
Dobiera się kolejną kartę.
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2492
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 423 times
Been thanked: 126 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Coen »

Co robić w takiej sytuacji, mieliśmy już wybudowane wszystkie schody, a do kupienia z 6 komnat aż 4 były podziemne.
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
ernin
Posty: 555
Rejestracja: 20 lut 2012, 10:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 35 times
Been thanked: 27 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: ernin »

Lepiej rozplanować zamek.
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2492
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 423 times
Been thanked: 126 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Coen »

ernin pisze:Lepiej rozplanować zamek.
:D
ok. Grałem z dzieciakami i tak nam się przytrafiło. Myślałem, że jest jakaś zasada eliminująca takie rozłożenie komnat.
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Bea »

Jeszcze się chciałam upewnić, czy dobrze rozumiem zapis dotyczący monet gromadzących się na komnatach do kupna. Za komnatę z monetami możemy zapłacić o tyle mniej ile kasy jest na niej gdy ją kupujemy?
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: crsunik »

Chyba nie. Płacisz tyle, ile wynika z cennika, a po zakupie kafla dostajesz monety leżące na kaflu. De facto kosztuje Cię mniej, ale musisz mieć kwotę wyjściową.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Bea »

crsunik pisze:Chyba nie. Płacisz tyle, ile wynika z cennika, a po zakupie kafla dostajesz monety leżące na kaflu. De facto kosztuje Cię mniej, ale musisz mieć kwotę wyjściową.
No właśnie z instrukcji wynikałoby inaczej: Wszystkie monety, które leżą na danej komnacie, są zabierane przez gracza, który kupuje dany kafel. Może on od razu użyć tych monet do kupna tego pomieszczenia.
Sama się zdziwiłam, ale z tego tak wynika. :shock:
Awatar użytkownika
zbajszek
Posty: 530
Rejestracja: 18 sie 2012, 19:18
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 17 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: zbajszek »

Ja to zrozumiałem że najpierw kupujesz kafelek (musi Cię być stać na niego) a jak bierzesz ten kafelek to dopiero wtedy zabierasz leżące na nim pieniądze. Choć mylić się mogę. Zresztą cały czas zapominam zawsze o tym żeby te pieniadze tam dołożyć :D.

EDIT

Ale faktycznie po przeczytaniu jeszcze raz tego punktu zdawałoby się że mam mylną interpetację tej zasady.
--------------------Zbajchu Plays--------------------
---Moja Planszoteczka --- Sprzedam/Wymienię Topic ---
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Bea »

zbajszek pisze:Ja to zrozumiałem że najpierw kupujesz kafelek (musi Cię być stać na niego) a jak bierzesz ten kafelek to dopiero wtedy zabierasz leżące na nim pieniądze.
No to czego ma w takim razie dodyczyć do drugie zdanie?
Awatar użytkownika
zbajszek
Posty: 530
Rejestracja: 18 sie 2012, 19:18
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 17 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: zbajszek »

Bea pisze: No to czego ma w takim razie dodyczyć do drugie zdanie?
No właśnie wychodziło by że jednak nie musi Ci się stać na ten kafelek. Co w sumie jest dosyć dziwnym rozwiązaniem.
--------------------Zbajchu Plays--------------------
---Moja Planszoteczka --- Sprzedam/Wymienię Topic ---
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Andy »

Można kupić za to co leży na kafelku, nawet jeśli nie ma się ani grosza. Na kafelku może leżeć więcej niż jest on wart, wtedy kupuje się za darmo i jeszcze zarabia. ;)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Leszy2 »

Jelithe pisze:
Leszy2 pisze:Nie bardzo rozumiem co masz na myśli.
Kładziesz Obserwatorium, które ma 3 pkt w rogu i 2 na środku z ikoną mieszkalną i rozrywkową. Zbierasz 3 pkt.
Następnie:
a. zamykasz komnatę 3 korytarzami i za zamknięcie powtórne zbierasz 3 pkt. Łącznie 6 za Obserwatorium
b. zamykasz komnatę pokojem rozrywkowym i dwoma korytarzami. Za zamknięcie zbierasz 5 pkt (3 za górny róg i 2 za sąsiedztwo z rozrywkowym) razem za Obserwatorium 11 pkt.
Uważam, że gdy zamkniesz Obserwatorium trzema punktowanymi komnatami, przy powtórnym podliczaniu zbierasz 9 pkt.
A gdyby - teoretycznie, udało ci się tak wstawić komnatę, że już przy położeniu masz sąsiedztwo z kilkoma punktowanymi komnatami, to maksymalnie możesz wyciągnąć w sumie 22 pkt.
Jeśli dobrze pamiętam i obserwatorium ma 3 drzwi to:

a) tak. Nie dołożyłeś żadnych komnat dających punkty za sąsiedztwo, więc masz punkty tylko za obserwatorium (3+3 po zamknięciu wszystkich drzwi).

b) nie, razem 10 pkt. Kładziesz obserwatorium dostajesz gołe 3 pkt. Dokładasz rozrywkową +2 pkt. Dokładasz dwa korytarze i zamykasz pokój, a więc +5 pkt (jeszcze raz za obserwatorium jako takie i za połączenie z rozrywkową). W sumie 10 pkt.

Tak, jeśli zamkniesz tę komnatę 3 punktującymi komnatami to za zamknięcie zbierzesz dodatkowo 9 pkt (3+2+2+2).

Z oratorium możesz mieć w sumie 18 pkt. Oczywiście pod warunkiem, że jeśli budując je dołożysz do punktującej komnaty. (5 na wejściu +2 +2 przy połączeniach +9 za zamknięcie wszystkich drzwi = 18). No i pod warunkiem że w sumie ta komnata ma faktycznie 3 drzwi :-)
b). zapomniałeś dodać X pkt z Lewego rogu komnaty rozrywkowej (a w zasadzie odjąć). Z tego względu, ja kalkulowałem punkty wyłącznie za Obserwatorium. Może inaczej:
za położenie obserwatorium - 3 pkt
dokładasz Liliowy gabinet - 5 pkt
dokładasz i zamykasz korytarzami -0 pkt
nagroda za zamkniecie Obserwatorium - 5 pkt
Masz rację źle policzyłem (w zasadzie źle popoprawiałem tekst), powinno być 8 pkt. Ale widzę, że ty chyba przy budowaniu komnaty dodajesz środkowe punkty z komnat sąsiadujących, ja tylko z właśnie budowanej. Interpretacja rozdziału "Budowa pokoju - punktowanie" nie jest zbyt jasny. Czyli za Liliowy 7 pkt?
c) teoretycznie mógłbyś wstawić Obserwatorium między 4 komnaty mieszkalne, daje to 3 + 4 x 2 = 11, podwajając 22 pkt.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Trolliszcze »

Pytanie do setupu. Niby wszystko jasne, ale pewne zapisy są cokolwiek... dziwne.
Na dwie osoby na początku gry ciągniemy 5 kart komnat = 5 komnat. Tymczasem dalej jest wyraźnie napisane, że w grze 2-os. nie używamy tylko pola za 2000M. Czyli używamy 6 pól, czyli już w pierwszej rundzie Mistrz Budowy musi dociągnąć 6-tą kartę i dołożyć jeszcze jedną komnatę. Jeśli wszystko dobrze rozumiem, czemu nie ciągnie się sześciu kart od razu w setupie? I siedmiu na trzech graczy, tylko sześć. Czy to ma jakiś głębszy sens, którego nie obejmuje mój mały rozumek?

EDIT: A, ok, plansza ma dwie strony. Zostawiam dla potomności, bo może się trafi ktoś równie niekumaty co ja :D
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Lothrain »

2 punkty na koniec z racji pustego stosu dostaję za typ kafelka, a nie za każdy kafelek tego typu w moim zamku?
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Andy »

2 punkty za każdy kafelek pochodzący z pustego stosu.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Lothrain »

Dzięki, w polskiej instrukcji nie jest to jasno napisane.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Andy »

Angielska nie pozostawia wątpliwości:
Angielska instrukcja na s. 4 pisze:Each player receives 2 points for each room they have from each depleted stack of rooms...
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
hutriel
Posty: 1221
Rejestracja: 11 maja 2012, 07:13
Lokalizacja: Legionowo
Has thanked: 1 time
Been thanked: 28 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: hutriel »

Podczas ostatniej rozgrywki (2 graczy) mieliśmy następującą sytuację. Po dobraniu nowych komnat została nam tylko jedna karta komnat do użycia (czyli następna tura byłaby turą ostatnią). Pierwszy gracz zamkną komnatę sypialną w związku czym przejrzał wybrany stos kafelków komnat i dwa odłożył na stos kart komnat (czyli ten stos ma już jedną kartę + dwa kafelki). Drugi gracz również zamknął komnatę sypialną i w efekcie na stosie kart komnat była jedna karta i 4 kafelki komnat. Wydłużyło nam to rozgrywkę o dwie tury. Graliśmy poprawnie?
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Zamki szalonego króla Ludwika

Post autor: Leszy2 »

hutriel pisze:Podczas ostatniej rozgrywki (2 graczy) mieliśmy następującą sytuację. Po dobraniu nowych komnat została nam tylko jedna karta komnat do użycia (czyli następna tura byłaby turą ostatnią). Pierwszy gracz zamkną komnatę sypialną w związku czym przejrzał wybrany stos kafelków komnat i dwa odłożył na stos kart komnat (czyli ten stos ma już jedną kartę + dwa kafelki). Drugi gracz również zamknął komnatę sypialną i w efekcie na stosie kart komnat była jedna karta i 4 kafelki komnat. Wydłużyło nam to rozgrywkę o dwie tury. Graliśmy poprawnie?
Tak.
Dodam tylko, że gdy na stosie Kart Komnat brakuje kart lub kafelków by wypełnić wszystkie pola, dociąga się brakującą ilość ze stosu kart odrzuconych.
ODPOWIEDZ