Koszulki na karty

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Yappen
Posty: 187
Rejestracja: 04 lip 2014, 17:11
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 92 times
Been thanked: 81 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Yappen »

Spodziewałem się, że Paladiny będą za krótkie. W ogóle to jest jakiś żart z koszulkami do nowej TM. Jeszcze nie otwierałem swojego pudła, bo czekam aż trafię na koszulki gdzieś...
Rabaty: Rebel 8%-16%, Planszostrefa 7%, Mepel 2%.
Cermitos
Posty: 2
Rejestracja: 15 sie 2023, 13:15

Re: Koszulki na karty

Post autor: Cermitos »

Dostepnosc koszulek o tym rozmiarze to jakas porazka. Dziwie się że Rebel nic w tek kwestii nie robi
Yappen
Posty: 187
Rejestracja: 04 lip 2014, 17:11
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 92 times
Been thanked: 81 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Yappen »

Cermitos pisze: 20 paź 2023, 00:44 Dostepnosc koszulek o tym rozmiarze to jakas porazka. Dziwie się że Rebel nic w tek kwestii nie robi
Faktycznie jest masakra, ale jeszcze są tutaj.
https://grybezpradu.eu/fryxgames-standard-sleeves-sklep

Tak ogólnie to największe gromy powinny polecieć na producenta gry, bo to oni wymyślili sobie nowy rozmiar. Natomiast czy rebel nic nie robi, to bardziej gdybanie. Samo wypuszczenie własnego, nowego produktu na rynek trochę trwa, choć wydaje się to bardzo proste. W dużym uproszczeniu różne testy, nawet tak proste jak grubość folii, dopasowanie, przejrzystość, a później dopiero akceptacja egzemplarzy produkcyjnych, zanim złożysz zamówienie w fabryce, które popłynie statkiem i trafi finalnie do sklepu.
Rabaty: Rebel 8%-16%, Planszostrefa 7%, Mepel 2%.
Cermitos
Posty: 2
Rejestracja: 15 sie 2023, 13:15

Re: Koszulki na karty

Post autor: Cermitos »

Yappen pisze: 20 paź 2023, 08:21
Cermitos pisze: 20 paź 2023, 00:44 Dostepnosc koszulek o tym rozmiarze to jakas porazka. Dziwie się że Rebel nic w tek kwestii nie robi
Faktycznie jest masakra, ale jeszcze są tutaj.
https://grybezpradu.eu/fryxgames-standard-sleeves-sklep

Tak ogólnie to największe gromy powinny polecieć na producenta gry, bo to oni wymyślili sobie nowy rozmiar. Natomiast czy rebel nic nie robi, to bardziej gdybanie. Samo wypuszczenie własnego, nowego produktu na rynek trochę trwa, choć wydaje się to bardzo proste. W dużym uproszczeniu różne testy, nawet tak proste jak grubość folii, dopasowanie, przejrzystość, a później dopiero akceptacja egzemplarzy produkcyjnych, zanim złożysz zamówienie w fabryce, które popłynie statkiem i trafi finalnie do sklepu.
NIe zrozumiales mnie. Zapytałem rebela droga mailowa czy cos planują. w Odpowiedzi dostałem ze nie i ze po koszulki nalezy sie zglosic do oryginalnego wydawcy gry
Gunner4aye
Posty: 25
Rejestracja: 19 mar 2021, 17:32
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 1 time

Re: Obsesje / Obsession (Dan Hallagan)

Post autor: Gunner4aye »

k4sper pisze: 26 paź 2023, 11:45 Jak ktoś już ma, to napisze ile tam rozmiarów kart i jakie? Niby najnowsza wersja ma 57x87, 44x67 i 30x45, ale różnie to bywa :wink:
Sloyca Standard American Premium (56x87) będzie git czy braknie tego milimetra? Ktoś już koszulkował je?
Olesław
Posty: 194
Rejestracja: 06 paź 2021, 13:57
Lokalizacja: Ruda Śląska
Has thanked: 24 times
Been thanked: 8 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Olesław »

Jak ktoś ma skalpel, linijkę metalową i matę do cięcia (i chwilę czasu :D) to można użyć też Standard USA od Rebela.
Tak to wygląda u mnie:
Obrazek
Matiuseq
Posty: 16
Rejestracja: 10 sie 2023, 21:40
Been thanked: 1 time

Re: Koszulki na karty

Post autor: Matiuseq »

Nie wiem jak inni producenci ale np Rebel jak podaje wymiar to koszulka jest o te 2mm większa i szersza. Właśnie teraz sprawdziłem sobie wymiary kart firmy Rebel bo tylko takie kupowałem. Karty w koszulkach mają tak 1mm luzu.

Problem mam z zakupem koszulek do terraformacji marsa gry kościanej. Niby ktoś tam produkuje ale towaru brak. Znalazlem tylko cienkie, niestety z doswiadczenia wole te grubsze. Gdzie nie spytam to trzeba czekać i czekać... już za długo czekam :)

Zakładając że producenci robią koszulki większe to może karty z terraformacji marsa wejdą np w 54x80 gdzie następnie trzeba zorganizować sobie linijkę skalpel i trochę czasu aby dociąć na wymiar 77mm?

Próbował ktoś kiedyś coś podobnego? Może na szerokość wejdzie na styk :)
Yappen
Posty: 187
Rejestracja: 04 lip 2014, 17:11
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 92 times
Been thanked: 81 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Yappen »

Matiuseq pisze: 07 lis 2023, 08:29 Zakładając że producenci robią koszulki większe to może karty z terraformacji marsa wejdą np w 54x80 gdzie następnie trzeba zorganizować sobie linijkę skalpel i trochę czasu aby dociąć na wymiar 77mm?

Próbował ktoś kiedyś coś podobnego? Może na szerokość wejdzie na styk :)
Paladin Bedivere 54x80 są za wąskie, więc nie polecam.
Rabaty: Rebel 8%-16%, Planszostrefa 7%, Mepel 2%.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: kurdzio »

Matiuseq pisze: 07 lis 2023, 08:29 Zakładając że producenci robią koszulki większe to może karty z terraformacji marsa wejdą np w 54x80 gdzie następnie trzeba zorganizować sobie linijkę skalpel i trochę czasu aby dociąć na wymiar 77mm?
SLOYCA Koszulki Special sizes (54x80mm) - ja użyłem tych koszulek, wchodzą bardzo ciasno ale dało radę. Nie docinałem góry bo w sumie mi to nie przeszkadza.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Matiuseq
Posty: 16
Rejestracja: 10 sie 2023, 21:40
Been thanked: 1 time

Re: Koszulki na karty

Post autor: Matiuseq »

Yappen pisze: 07 lis 2023, 08:48 Paladin Bedivere 54x80 są za wąskie, więc nie polecam.
Dziękuję!
kurdzio pisze: 07 lis 2023, 09:13 SLOYCA Koszulki Special sizes (54x80mm) - ja użyłem tych koszulek, wchodzą bardzo ciasno ale dało radę. Nie docinałem góry bo w sumie mi to nie przeszkadza.
Mają tylko 70 mikronów :( za cienkie jak dla mnie :(
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2424
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 525 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Koszulki na karty

Post autor: Jiloo »

Matiuseq pisze: 07 lis 2023, 08:29 Nie wiem jak inni producenci ale np Rebel jak podaje wymiar to koszulka jest o te 2mm większa i szersza. Właśnie teraz sprawdziłem sobie wymiary kart firmy Rebel bo tylko takie kupowałem. Karty w koszulkach mają tak 1mm luzu.
Większość producentów podaje wymiar karty na którą dana koszulka pasuje.
Są oczywiście wyjątki i Ultra-Pro podaje wymiar koszulki (np. 66 x 91 mm dla CCG, gdzie wymiar katy to standardowo 63,5 x 88 mm).
Matiuseq pisze: 07 lis 2023, 09:44
kurdzio pisze: 07 lis 2023, 09:13 SLOYCA Koszulki Special sizes (54x80mm) - ja użyłem tych koszulek, wchodzą bardzo ciasno ale dało radę. Nie docinałem góry bo w sumie mi to nie przeszkadza.
Mają tylko 70 mikronów :( za cienkie jak dla mnie :(
Jeśli wchodzą ciasno, to nawet cieńsze dają radę. Sam też unikam koszulek nie-premium, ale jak wchodzą na ścisk, to nie będzie żadnych luzów.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Cellstar
Posty: 42
Rejestracja: 14 lip 2021, 21:43
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Cellstar »

Zastanawiam się czy to jest powszechne zjawisko u Was czy u mnie w mieszkaniu jest jakiś mikroklimat :D ale większość moich gier ma powyginane karty oraz czasami planszetki. Chociaż teraz jak prawie każdą nową grę kupię to już ma powyginane karty w folii.

Tutaj przykład z northgard (chociaż czasami jest jeszcze gorzej):

https://i.postimg.cc/85KjXKQq/karty.jpg

Może koszulkowanie kart i położenie na nie coś ciężkiego poprawi sytuacje?
Matiuseq
Posty: 16
Rejestracja: 10 sie 2023, 21:40
Been thanked: 1 time

Re: Koszulki na karty

Post autor: Matiuseq »

Cellstar pisze: 07 lis 2023, 20:43 większość moich gier ma powyginane karty
Moim zdaniem to jest efekt trzymania kart w dłoni. Mam inną grę gdzie każdy z graczy ma swoje karty w swoim kolorze. Utarło się u nas że każdy gra swoim kolorem praktycznie w kazdej grze jaką mamy (kolory graczy sa powtarzalne np zielony, czerwony, żółty i niebieski to standard, przy wiekszej ilosci graczy wchodza dodatkowe kolory np czarny albo bialy itp)

Wszyscy mają proste karty a moja małżon wygiete 😀 raz to już nawet prasowałem te jej karty 🙈
Cellstar
Posty: 42
Rejestracja: 14 lip 2021, 21:43
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Cellstar »

Matiuseq pisze: 08 lis 2023, 11:05
Cellstar pisze: 07 lis 2023, 20:43 większość moich gier ma powyginane karty
Moim zdaniem to jest efekt trzymania kart w dłoni. Mam inną grę gdzie każdy z graczy ma swoje karty w swoim kolorze. Utarło się u nas że każdy gra swoim kolorem praktycznie w kazdej grze jaką mamy (kolory graczy sa powtarzalne np zielony, czerwony, żółty i niebieski to standard, przy wiekszej ilosci graczy wchodza dodatkowe kolory np czarny albo bialy itp)

Wszyscy mają proste karty a moja małżon wygiete 😀 raz to już nawet prasowałem te jej karty 🙈
Dzięki za odpowiedź. Faktycznie od trzymania może się tak dziać natomiast te zdjęcie wysłałem z nowej gry jeszcze nie granej :/ co prawda była rozpakowana i miesiąc przeleżała na półce ale jednak była nie używana... :/
Awatar użytkownika
killy9999
Posty: 327
Rejestracja: 30 mar 2011, 22:26
Been thanked: 2 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: killy9999 »

Wracam do planszówek po paru latach przerwy. Czy ktoś może mi szybko powiedzieć jakie są obecnie najmocniejsze koszulki na rynku? Lata temu korzystałem z Ultra Pro Deck Protector (tych z hologramem) i one były mega pancerne i świetnie się sprawdzały. Widzę że nadal są na rynku, tylko ten hologram jakiś taki nie teges zaczęli robić i za nic nie pasuje do starszych koszulek. Pomyślałem że lepiej już zainwestować w koszulki bez żadnych nadruków, żeby potem się nie okazało że znowu producent coś zmienił i nie pasuje do poprzednich. Póki co kupiłem trochę Rebeli z serii premium, ale one to może co najwyżej leżały koło koszulek premium gdzieś na magazynie. Są co najwyżej poprawne i od biedy się sprawdzają, ale wolałbym coś solidniejszego.

EDIT: Jeśli ktoś może polecić jakieś dobre woreczki strunowe to również będę wdzięczny.
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1222
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Shodan »

Mogę polecić koszulki z serii Paladine, jestem z nich bardzo zadowolony, jednocześnie przyjemne w dotyku.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2424
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 525 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Koszulki na karty

Post autor: Jiloo »

killy9999 pisze: 19 lis 2023, 14:11 Czy ktoś może mi szybko powiedzieć jakie są obecnie najmocniejsze koszulki na rynku?
Moim zdaniem nic nie wygrywa z Dragon Shield, ale te koszulki kosztują majątek, więc raczej tylko pod granie turniejowe.
Lata temu korzystałem z Ultra Pro Deck Protector (tych z hologramem) i one były mega pancerne i świetnie się sprawdzały. Widzę że nadal są na rynku, tylko ten hologram jakiś taki nie teges zaczęli robić i za nic nie pasuje do starszych koszulek.
Hologram się zmienił kilka lat temu, ale to nadal dobre koszulki. Ba, nawet lepsze niż kiedy, bo mniej puszczają na szwach. Sam hologram stał się bardziej przeźroczysty, co akurat dobrze, bo znajduje się na przodzie karty. Moje obecnie ulubione UP to Deck protector Pro Matte Clear – są transparentne, ale jedną ściankę mają matową a drugą błyszczącą.
Póki co kupiłem trochę Rebeli z serii premium, ale one to może co najwyżej leżały koło koszulek premium gdzieś na magazynie. Są co najwyżej poprawne i od biedy się sprawdzają, ale wolałbym coś solidniejszego.
Też nie jestem fanem Rebel, ale to jeszcze z czasów kiedy mieli sporo wpadek z rozmiarówką. W podobnej cenie znajdziesz Sloyca, przy czym premium są grubsze, 110 μm czyli tyle samo co UP. Natomiast mi osobiście nie podeszły – UP są przyjemne w dotyku, w
Sloyca czuć sztywność, a narożniki są bardzo ostre. Ja nie używam.

Osobiście ostatnio używam głównie Paladin (polecane powyżej) i nadal Ultra-Pro. Paladin są trochę cieńsze, ale dają radę i mają bardzo dużo wariantów rozmiarów.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
killy9999
Posty: 327
Rejestracja: 30 mar 2011, 22:26
Been thanked: 2 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: killy9999 »

Dzięki za odpowiedzi, to jest to co potrzebowałem wiedzieć. Sprawdzę Paladiny.
Jiloo pisze: 19 lis 2023, 19:08 Hologram się zmienił kilka lat temu, ale to nadal dobre koszulki. Ba, nawet lepsze niż kiedy, bo mniej puszczają na szwach.
Nie wątpię w jakość. Boję się natomiast że firma znowu wpadnie na zmiany z hologramem i będę miał kolejną partię koszulek niedających się połączyć z innymi. To znaczy ogólnie to staram się tego unikać, bo to zły pomysł, ale jak już całościowo czeka mnie przesiadka na inne karty to wolę całkowicie czyste koszulki.
Awatar użytkownika
killy9999
Posty: 327
Rejestracja: 30 mar 2011, 22:26
Been thanked: 2 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: killy9999 »

Dobra, jeszcze szybkie pytanie do Paladinów. Czy dobrze że widzę że ten sam model może występować zarówno w wariancie zwykłym jak i matowym ("Double Matte Clear")?
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2424
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 525 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Koszulki na karty

Post autor: Jiloo »

killy9999 pisze: 19 lis 2023, 21:39 Dobra, jeszcze szybkie pytanie do Paladinów. Czy dobrze że widzę że ten sam model może występować zarówno w wariancie zwykłym jak i matowym ("Double Matte Clear")?
Z tego co się orientuję wycofali się z koszulek matowych. Nigdy ich nie używałem więc nie wiem za dużo w temacie.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Langus
Posty: 90
Rejestracja: 10 lut 2019, 18:42
Has thanked: 19 times
Been thanked: 86 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Langus »

Ile i w jakim rozmiarze potrzeba koszulek żeby zaprotektorować grę Diora ?
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Koszulki na karty

Post autor: BOLLO »

Langus pisze: 29 lis 2023, 11:24 Ile i w jakim rozmiarze potrzeba koszulek żeby zaprotektorować grę Diora ?
57szt standard czyli jak pamiętam to 63/59mm i 35szt mini europen. Polecam jednak grubsze jakieś premium. Ja mam u siebie "zwyklaki" założone i jest ok ale jednak wole grać na grubszej gramaturze.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3376
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: psia.kostka »

BOLLO pisze: 29 lis 2023, 14:57 Polecam jednak grubsze jakieś premium. Ja mam u siebie "zwyklaki" założone i jest ok ale jednak wole grać na grubszej gramaturze.
Tez o tym pomyslalem, po obejrzeniu unboxingu Leviatana. Predko wypada zakoszulkowac nowe w premiumy, bo szkoda zajechac karty.
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Dziami
Posty: 288
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:43
Lokalizacja: Stalowa Wola
Has thanked: 197 times
Been thanked: 73 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Dziami »

Wg wyszukiwarki nie było. Jakie koszulki do nowej edycji El Grande?
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2424
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 525 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Koszulki na karty

Post autor: Jiloo »

Dziami pisze: 30 lis 2023, 19:32 Wg wyszukiwarki nie było. Jakie koszulki do nowej edycji El Grande?
Na BGG nie ma? Nie wiem która edycja jest najnowsza. Big Box z 2015?
https://boardgamegeek.com/boardgame/171 ... &height=87
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
ODPOWIEDZ