W Roku Smoka / Im Jahr des Drachen (Stefan Feld)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

W Roku Smoka / Im Jahr des Drachen (Stefan Feld)

Post autor: MichalStajszczak »

Na targach w Essen Alea zaprezentuje swoją najnowszą grę Im Jahr des Drachen
czyli W roku smoka
Ostatnio zmieniony 23 wrz 2017, 20:20 przez GrzeL, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Post autor: bogas »

Autorem gry jest Stefan Feld, który ma na swoim koncie m.in. gry Notre Dame i Roma. Dlatego z tym większym zainteresowaniem będę czekał na "W roku smoka".
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Im Jahr des Drachen

Post autor: Geko »

MichalStajszczak pisze:Na targach w Essen Alea zaprezentuje swoją najnowszą grę Im Jahr des Drachen
czyli W roku smoka
Rozumiem, Michale, że już masz ją w swojej hurtowni? :wink:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Niestety, gra jeszcze nie jest dostępna. Prawdopodobnie premiera będzie w Essen. I teżnie wiadomo, czy grę będzie można jużtam kupić, czy tylko będą pokazane egzemplarze demonstracyjne.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

MichalStajszczak pisze:Niestety, gra jeszcze nie jest dostępna. Prawdopodobnie premiera będzie w Essen. I teżnie wiadomo, czy grę będzie można jużtam kupić, czy tylko będą pokazane egzemplarze demonstracyjne.
No przecież sobie żartuję, bo jest na Twojej stronie :D
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Zrobiłem tłumaczenie, bo na stronie Alea jest opis tylko po niemiecku, a nie każdy ten język zna. Tekst jest faktycznie na mojej stronie ale gry nie ma na liście gier dostępnych w hurtowni. Wejście na opis gry jest tylko przez link z tego forum
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Stax
Posty: 301
Rejestracja: 14 wrz 2006, 01:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Stax »

Czy za zetony postaci placimy, gdy umieszczamy je w palacach (podczas Fazy 2: Postac)? Jesli nie, to po co kazdej postaci wartosc?
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Nie placimy. Numer przy postaci oznacza ile *dostajemy* punktow inicjatywy (na torze postaci). Im lepsza postac tym daje mniej punktow inicjatywy - np. Medyk 2 daje tylko 1 punkt inicjatywy.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Stax
Posty: 301
Rejestracja: 14 wrz 2006, 01:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Stax »

Umknelo mi to przy czytaniu zasad. Po pierwszej rozgrywce wszystko sie wyjasnilo.

Dzieki
Awatar użytkownika
mefiug
Posty: 398
Rejestracja: 02 mar 2007, 11:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mefiug »

juz wiem ze gra jest swietna przy 5 graczach ale jak sprawuje sie przy 2?? ma ktos jakies doswiadczenia??
Awatar użytkownika
Mockerre
Posty: 293
Rejestracja: 13 lip 2005, 12:12
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Mockerre »

Przy dwóch też działa dobrze, IMO, jedna z najlepiej skalujących się do 2 graczy gier jakie znam.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

W 3 osoby tez jest bardzo dobrze. Zmniejsza sie istotnosc inicjatywy - mozna wiec pozwolic sobie na lepsze postacie, zachowac wiecej osob przy zyciu. No i przede wszystkim jest wiecej gotowki, poniewaz nawet ostatni gracz ma do wyboru nadal minimum 2 rozne akcje.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

Z drugiej strony jest DUŻO mniej postaci, więc trzeba uważać, żeby ktoś ich nam nie sprzątnął sprzed nosa.
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Duzo mniej? A nie spada ich tyle ilu brakuje graczy?
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

Nie - spadają po dwie na gracza. Biorąc pod uwagę, że na początku bierze się dwie postacie (dwóch rodzajów) i zagrywając jokery z normalną kartą postaci można zdobyć łącznie cztery postacie danego rodzaju na grę (co w niektórych strategiach może się opłacać), to zaczyna być ciasno - szczególnie że niektóre postacie są bardziej popularne od innych.

Na dwóch graczy zostają na początku gry tylko cztery osoby każdego rodzaju - jedna starsza i trzy młodsze (poza osobami bez tego rozróżnienia), z czego dwie młodsze mogą zniknąć już na starcie (jeżeli gracze wybiorą podobne kombinacje)... Trzeba jeszcze uwzględnić to, że postacie lubią schodzić z tego świata, więc może zabraknąć możliwości ich "uzupełnienia" - utrzymanie wszystkich przy życiu staje się dużo ważniejsze.

Nawet w rozgrywce pięcioosobowej zabrakło raz medyków przed zarazą, a im mniej graczy, tym gorzej, to znaczy tym bardziej strategicznie. =)
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Lim-Dul pisze:Nawet w rozgrywce pięcioosobowej zabrakło raz medyków przed zarazą, a im mniej graczy, tym gorzej, to znaczy tym bardziej strategicznie. =)
W piecioosobowej rozgrywce brakuje tylko 1 medyka (mlodszego) aby wszyscy mieli komplet lekarstw. Jakis zwykle to mi go brakuje :-) Ogolnie choroba i susza oznacza u mnie zwykle masowe wymieranie...
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Mockerre
Posty: 293
Rejestracja: 13 lip 2005, 12:12
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Mockerre »

Spadają po 2 na brakującego gracza. Czyli przy 2 graczach masz po 4 dworzan (w tym jednego doświadczonego), przy 3 masz 6 dworzan itd.
Awatar użytkownika
aswiech
Posty: 1014
Rejestracja: 16 sty 2007, 11:33
Lokalizacja: Myślenice/Kraków
Kontakt:

Re: Im Jahr des Drachen

Post autor: aswiech »

A ja mam pytanie o kwestie niesprecyzowana w instrukcji:
czy postac mozna przeniesc z jednego palacu do drugiego w trakcie swojej kolejki rekrutowania?
Taka watpliwosc pojawila sie podczas jednej z partii, a ze w instrukcji nie ma ze wolno - ustalilismy, ze nie wolno. Z jednej strony - sprawa bardzo rozgrywke ulatwia (zapobiega sie latwo ruinie palacu), a to dla fanow niedobre;) zas z drugiej to ciekawy pomysl na dorobienie sie na budowniczym, gdy juz minela nam susza;)
Do tego za pierwszym razem jakos mi umknela informacja, ze zetony katastrof powinny byc odkryte. Ale byla zabawa:) Pisze o tym, bo nie jest w instrukcji napisane, czy maja byc odkryte, a zmienia to calkowicie sposob patrzenia na gre. Duzo lepiej oczywiscie z odkrytymi i tu niemiecka instrukcja (nie nosze na granie, bo nie znam jezyka, mam drukowana po polsku, ale nedznej jakosci wydruk) bardzo pomogla.
Choc, jako fan blefa i grania w ciemno - mam kiedys plan rozgrywke z zakrytymi zetonami powtorzyc;)
Przy okazji - polska instrukcja zawiera blad, ze postaci z drugiego rzedu przynosza wiecej i maja WIEKSZA wartosc...:)
Jak wczesniej wspomnial Nataniel - maja mniejsza wartosc, co zreszta jest jednym z dylematow: czy byc pierwszym, czy lepiej zaopatrzonym;)
PlanShow - Srodziemie
Z PlanShow --> http://planshow.blox.pl (PlanshowB)
Czas na PlanshowC
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Im Jahr des Drachen

Post autor: Lim-Dul »

He, he - no tak, jak korzystasz z polskiej instrukcji to się nie dziwie - nie wiem co jest tam napisane, ale wszystkie podane problemy można rozwiązać za pomocą niemieckiej instrukcji. =)

Tam jest napisane, że nie można przesuwać postaci (chociaż z tego, co pamiętam, w jakimś głupim miejscu - z boku albo w przykładzie) i że żetony katastrof są odkryte (inaczej gra nie ma kompletnie sensu! Nie można się na nic przygotować).

Co do postaci z drugiego rzędu, czyli tych z nadrukowaną większą liczbą, to trudno powiedzieć czy przynoszą wiecej, czy mniej. Niemiecka instrukcja przez cały czas tłumaczy płytki jako mistrzów i uczniów, a liczby jako zdobywane doświadczenie (listwa inicjatywy to listwa doświadczenia) - uczniowie szybko zdobywają doświadczenie, ale niewiele potrafią, a mistrzowie wiele potrafią, ale są już starym drewnem. =)
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
aswiech
Posty: 1014
Rejestracja: 16 sty 2007, 11:33
Lokalizacja: Myślenice/Kraków
Kontakt:

Re: Im Jahr des Drachen

Post autor: aswiech »

Lim-Dul pisze:He, he - no tak, jak korzystasz z polskiej instrukcji to się nie dziwie - nie wiem co jest tam napisane, ale wszystkie podane problemy można rozwiązać za pomocą niemieckiej instrukcji. =)
Wiesz, ja z tych, co po niemiecku umieja powiedziec "das Spiel". :)
Tym niemniej - wszystko wyszlo w czasie pierwszej rozgrywki tak naprawde. Druga pokazala tylko ze bez sensu nie wiedziec w co sie czlowiek pakuje. Wiec generalnie metoda prob i bledow doszlismy.
Czego chcialem oszczedzic innym, bo szkoda porzadnej gry na eksperymentowanie.
PlanShow - Srodziemie
Z PlanShow --> http://planshow.blox.pl (PlanshowB)
Czas na PlanshowC
Awatar użytkownika
koksik111
Posty: 192
Rejestracja: 03 gru 2007, 20:51
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Im Jahr des Drachen

Post autor: koksik111 »

Fajnym pomysłem może być częściowe odkrycie żetonów katastrof np. trzech i odkrywanie po jednym w turze. Z jednej strony wiadomo co nas zaraz spotka ale na dłuższą metę już nie. Dodaje to jakby trochę realizmu: - telewizja chińska nadaje że w pobliżu granic mobilizują się wrogie armie, a w prognozie pogody przewidują suszę. No może tylko ta telewizja mało realna :D
Awatar użytkownika
aswiech
Posty: 1014
Rejestracja: 16 sty 2007, 11:33
Lokalizacja: Myślenice/Kraków
Kontakt:

Re: Im Jahr des Drachen

Post autor: aswiech »

koksik111 pisze:Fajnym pomysłem może być częściowe odkrycie żetonów katastrof np. trzech i odkrywanie po jednym w turze.
Katastrofy nie moga sie przeciez powtarzac:) tzn. nastepowac te same po sobie...
Owszem, taka gra jest ciekawa, choc osobiscie wole wiedziec, co sie dzieje;) Dla mnie czescia strategii jest, kto ma kiedy umrzec;)
PlanShow - Srodziemie
Z PlanShow --> http://planshow.blox.pl (PlanshowB)
Czas na PlanshowC
Awatar użytkownika
koksik111
Posty: 192
Rejestracja: 03 gru 2007, 20:51
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Im Jahr des Drachen

Post autor: koksik111 »

Oczywiście aswiech masz rację, jeśli patrzyć na możliwości strategiczne to jeżeli znamy cały tor katastrof to gra jest bardziej rozbudowana i więcej w kwestii strategii oferuje bo trzeba ułożyć plan na całą rozgrywkę już na początku. Ja tylko zaproponowałem pewien wariant na urozmaicenie i gra wydaje się być wtedy lżejsza.
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Im Jahr des Drachen

Post autor: Lim-Dul »

Swoją drogą, aswiech i koksik, skoro już wspomnieliście o nieodkrywaniu żetonów i "prognozach Chińskiej telewizji" w kontekście realizmu, to faktycznie można z tego wyciągnąć zabawne wnioski.

Jeżeli gra byłaby osadzona w czasach współczesnych wyglądałoby to tak:

Chińskie media nie ostrzegają ludzi przed niebezpieczeństwami ze względów propagandowo-cenzuralnych, żeby nie wzbudzić paniki i nie burzyć obrazu idealnej Chińskiej Republiki Ludowej oraz nieomylnego systemu. "Głód i zaraza? Jaki głód i jaka zaraza!?"
Równolegle do tego umierają miliony ludzi (jeden żeton = jeden milion).

Faktycznie - pełen realizm! Piszę się na to! Może tak będzie wyglądała następna część IJdD - "Im Jahr der Volksrepublik" - "W roku Republiki Ludowej". :-D
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
ODPOWIEDZ