Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Niewodnik
Posty: 384
Rejestracja: 01 lut 2016, 13:08
Has thanked: 59 times
Been thanked: 150 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Niewodnik »

venomik pisze: 07 kwie 2022, 11:58 W takiej sytuacji dla nas było przyjemniej mieć te preludia na ręce i draft kart robić pod to co mamy niż później także robić draft preludiów (złwaszcza, że w grze na 4 osoby żadne preludium, które oddajesz, nie wróci juz do Ciebie, więc masz zero wiedzy na temat tego co dostaniesz).
Absolutnie nie masz zero informacji na temat tego co Ci dojdzie, bo chociażby wiesz jakie preludia NIE dojdą do Ciebie na rękę :)
venomik
Posty: 551
Rejestracja: 30 kwie 2007, 20:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 242 times
Been thanked: 265 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: venomik »

Niewodnik pisze: 07 kwie 2022, 12:20 Absolutnie nie masz zero informacji na temat tego co Ci dojdzie, bo chociażby wiesz jakie preludia NIE dojdą do Ciebie na rękę
W sensie nie dojdzie jedno z tych trzech, które oddałem dalej? Cenna wiedza :D
Awatar użytkownika
Niewodnik
Posty: 384
Rejestracja: 01 lut 2016, 13:08
Has thanked: 59 times
Been thanked: 150 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Niewodnik »

Lepsza taka, niż żadna :) ponadto masz też wiedzę, że z drugiej ręki nie wrócą 2 preludia, plus masz wiedzę jakie 3 preludia puściłeś przeciwnikowi, co może mieć wpływ na decyzję, które preludium zostawić na ręce (być może będziesz musiał wziąć przychód ciepła, bo wcześniej puściłeś preludium z przychodem ciepła itd.)
gogovsky
Posty: 2223
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 467 times
Been thanked: 513 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: gogovsky »

Na Wasze problemy polecam 4x korpo 4x preludia i na środku planszy sklep 15x ilość graczy i pokolei draft po 1 a ostatni dwie i wraca :) Macie wszystko combosy/counterpicki itd. Ale gramy ze wszystkim oprocz wenus faza 2 i społeczności.
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1605
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 730 times
Been thanked: 1092 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: ave.crux »

gogovsky pisze: 07 kwie 2022, 13:57 Na Wasze problemy polecam 4x korpo 4x preludia i na środku planszy sklep 15x ilość graczy i pokolei draft po 1 a ostatni dwie i wraca :) Macie wszystko combosy/counterpicki itd. Ale gramy ze wszystkim oprocz wenus faza 2 i społeczności.
Trochę tak to wygląda. Z przyjemnego pasjansa robią zaciekłą turniejówkę.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
gogovsky
Posty: 2223
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 467 times
Been thanked: 513 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: gogovsky »

ave.crux pisze: 07 kwie 2022, 14:11
gogovsky pisze: 07 kwie 2022, 13:57 Na Wasze problemy polecam 4x korpo 4x preludia i na środku planszy sklep 15x ilość graczy i pokolei draft po 1 a ostatni dwie i wraca :) Macie wszystko combosy/counterpicki itd. Ale gramy ze wszystkim oprocz wenus faza 2 i społeczności.
Trochę tak to wygląda. Z przyjemnego pasjansa robią zaciekłą turniejówkę.
Przy grze z księżycem, torem planet, aktami, merkurym, koloniami, niepokojami, infrastrukturami, gra z miłego wesołego pasjansa robi się ciężkim Euro. Ale jeśli bym współgraczom zaproponował podstawke samą to by mnie nawet nie opluli, bo od razu by mnie wyrzucili z okna, że pół. miasta przejechali żeby zagrać w sposób. :D
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1605
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 730 times
Been thanked: 1092 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: ave.crux »

gogovsky pisze: 07 kwie 2022, 14:16
Przy grze z księżycem, torem planet, aktami, merkurym, koloniami, niepokojami, infrastrukturami, gra z miłego wesołego pasjansa robi się ciężkim Euro. Ale jeśli bym współgraczom zaproponował podstawke samą to by mnie nawet nie opluli, bo od razu by mnie wyrzucili z okna, że pół. miasta przejechali żeby zagrać w sposób. :D
Ile ludzi tyle opinii. Pewnie, że poznane zależności i dodatki ciężko odrzucić z gry, zwłaszcza jak się spodobają. Po prostu moja grupa planszówkowa nie ostrzy tak zębów na to jak rozpoczynają grę. Raz się wygrywa, raz przegrywa. Widać, że ktoś ma lepiej, ale to nie oznacza, że z miejsca jest zwycięzcą. Wolimy zagrać dwukrotnie niż niepotrzebnie rozciągać rozgrywkę o draft kart wszelakich.
Jak już tak poważnie się podchodzi do kart, to chyba lepiej sobie z kumplami magica poskładać, przynajmniej każdy w domu to zrobi i przyjadą na gotowo ;P
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
Niewodnik
Posty: 384
Rejestracja: 01 lut 2016, 13:08
Has thanked: 59 times
Been thanked: 150 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Niewodnik »

Pamiętajcie, że możemy tutaj deliberować, sprzeczać się, dochodzić do konsensusów, błagać o zrozumienie, a finalnie i tak najważniejsze jest to, żeby każdy z nas siadając do partii i wstając od niej po prostu miał poczucie dobrze spędzonego czasu, niezależnie od tego, czy draftuje, czy gra z dodatkami fanowskimi, czy też kocha drzeć karty i rozrzucać je po planszy. Naszym celem powinno być pokazanie innym sposobów, które według nas prowadzą do właśnie satysfakcjonującego przebiegu partii.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3647
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: gafik »

Wczoraj zagraliśmy w 4 osoby, Nieśpiesznie, bez draftu, Podstawka + preludia, era korpo... 9 pokoleń i 3h z rozłożeniem, przypomnieniem zasad i schowaniem. Bardzo przyjemnie i ciasno - wyniki w okolicach 70 pkt. Stwierdziliśmy że z draftem jednak lepiej. Stwierdziliśmy też, że sporo gier trzeba by zagrać żeby potrzebować choćby innej mapy. na razie taki zestaw w zupełności wystarczy.

Obrazek
venomik
Posty: 551
Rejestracja: 30 kwie 2007, 20:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 242 times
Been thanked: 265 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: venomik »

gafik pisze: 07 kwie 2022, 15:21 Stwierdziliśmy też, że sporo gier trzeba by zagrać żeby potrzebować choćby innej mapy.
Mapy jako mapy - zgadzam się. Natomiast mapy jako planszy - to już nie do końca. Wszystko przez fakt, ze nagrody i tytuły są nadrukowane zamiast stanowić jakąś pulę kafelków różnych rodzai z których losuje się coś przed grą. Ten sam zestaw na pierwotnej mapie mnie szybko nudził.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2022
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1498 times
Been thanked: 1151 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Bruno »

Jedna z kart z nowego pakietu:
Spoiler:
... Fryxelius Games postanowiło zdyskontować efekt wizualny karty z podstawki Zwierzęta domowe :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 495
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 347 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: itsthisguyagain »

Dawno w TM nie grałem a wczoraj wyciągnęliśmy na stół. Po krótkiej dyskusji zdecydowaliśmy się na pakiet: podstawowa plansza+preludium+kolonie+pierwsze dwa pakiety promocyjne.

I to chyba było najczystsze z możliwych doświadczeń TM. Subiektywnie stwierdzam, że ww to idealny pakiet TM a reszta to bloat (zwłaszcza fanowskie dodatki)
gogovsky
Posty: 2223
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 467 times
Been thanked: 513 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: gogovsky »

A ja w opozycji powiem zagraliśmy podstawka+wszystkie promosy+wenus+preludium+kolonie+niepokoje+merkury+księżyc+pionierzy+mars vs wenus+ekspansja terytorialna+wysoka orbita+solaris,
Draft wszystkiego
sklep
projekty -> 15x gracz,
preludia 3x gracz,
korporacje 3x gracz
kolonie 10 do wyboru na 3 graczy
partie wszystkie 12 do wyboru
bez nagród wylosowaliśmy tylko 1jedną mapę z 8.
Draftujemy wszystko na raz 1szy ma 1 pick, drugi po 1 i trzeci ma 2 i wraca gdzie skrajni mają po 2. Trzeba decydować czy korpo ważniejsza czy fajny projekt lub preludium.
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
prib4
Posty: 219
Rejestracja: 20 mar 2021, 21:12
Has thanked: 21 times
Been thanked: 101 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: prib4 »

itsthisguyagain pisze: 30 kwie 2022, 10:23 Dawno w TM nie grałem a wczoraj wyciągnęliśmy na stół. Po krótkiej dyskusji zdecydowaliśmy się na pakiet: podstawowa plansza+preludium+kolonie+pierwsze dwa pakiety promocyjne.

I to chyba było najczystsze z możliwych doświadczeń TM. Subiektywnie stwierdzam, że ww to idealny pakiet TM a reszta to bloat (zwłaszcza fanowskie dodatki)
Ja bym jednak zestaw nr 5 dorzucił bo ma bardzo fajne karty.
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 64 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: krisow »

venomik pisze: 07 kwie 2022, 16:41 Mapy jako mapy - zgadzam się. Natomiast mapy jako planszy - to już nie do końca. Wszystko przez fakt, ze nagrody i tytuły są nadrukowane zamiast stanowić jakąś pulę kafelków różnych rodzai z których losuje się coś przed grą. Ten sam zestaw na pierwotnej mapie mnie szybko nudził.
Takie kafelki były drukowane fanowsko kilka lat temu przez MB Print, aby można było używać nagród i tytułów z różnych map. Opinie co do tego są jednak podzielone i część osób uważa, że każda mapa jest spójna z celami na niej, a niekoniecznie będą one dobrze działać na innych mapach.
Ostatnio zmieniony 01 maja 2022, 22:54 przez krisow, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1681
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 879 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: XLR8 »

Zagrane dzisiaj na 4 wraz z Koloniami. Preludium i Fazą Solarną. Moja ostateczna ocena to takie 7.5 na bgg. Gra mi się naprawdę dobrze, ale gra ma kilka bardzo dużych wad, które powodują, że to nie jest "9" na którą był potencjał. Mówię o zabójczym wręcz czasie rozgrywki czyli blisko 3h razem z draftem i liczeniem PZ, losowością, która przy tak długiej grze boli jeszcze mocniej i niezbyt dużej interakcji. Na razie zostaje w kolekcji, choć pewnie kiedyś poleci.
gogovsky
Posty: 2223
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 467 times
Been thanked: 513 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: gogovsky »

krisow pisze: 01 maja 2022, 19:06
venomik pisze: 07 kwie 2022, 16:41 Mapy jako mapy - zgadzam się. Natomiast mapy jako planszy - to już nie do końca. Wszystko przez fakt, ze nagrody i tytuły są nadrukowane zamiast stanowić jakąś pulę kafelków różnych rodzai z których losuje się coś przed grą. Ten sam zestaw na pierwotnej mapie mnie szybko nudził.
Taki kafelki były drukowane fanowsko kilka lat temu przez MB Print, aby można było używać nagród i tytułów z różnych map. Opinie co do tego są jednak podzielone i część osób uważa, że każda mapa jest spójna z celami na niej, a niekoniecznie będą one dobrze działać na innych mapach.
mapy połączone z tytułami/nagrodami? Jakieś 0.25 argumentu za tym? Bo ja nie widzę logicznego uzasadnienia dla tego? :D Mapy są zupełnie niezależne od tytułów i nagród.
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4095
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 268 times
Been thanked: 934 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: brazylianwisnia »

gogovsky pisze: 01 maja 2022, 20:47
krisow pisze: 01 maja 2022, 19:06
venomik pisze: 07 kwie 2022, 16:41 Mapy jako mapy - zgadzam się. Natomiast mapy jako planszy - to już nie do końca. Wszystko przez fakt, ze nagrody i tytuły są nadrukowane zamiast stanowić jakąś pulę kafelków różnych rodzai z których losuje się coś przed grą. Ten sam zestaw na pierwotnej mapie mnie szybko nudził.
Taki kafelki były drukowane fanowsko kilka lat temu przez MB Print, aby można było używać nagród i tytułów z różnych map. Opinie co do tego są jednak podzielone i część osób uważa, że każda mapa jest spójna z celami na niej, a niekoniecznie będą one dobrze działać na innych mapach.
mapy połączone z tytułami/nagrodami? Jakieś 0.25 argumentu za tym? Bo ja nie widzę logicznego uzasadnienia dla tego? :D Mapy są zupełnie niezależne od tytułów i nagród.
Oczywiscie ze są połączone z mapa i są zbalansowane między sobą aby 2 nie nagradzały za pójście ta sama droga. Przykłady z brzegu: osadnik pustyni(budowa w dolnej połowie mapy)na elsyium czy Odkrywca polarny(dwa dolne rzędy) na Hellas.
Osadnik pustyni na podstawowej mapie jest bez sensu bo budujesz w pozadanych miejscach i jeszcze jesteś nagradzany.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
venomik
Posty: 551
Rejestracja: 30 kwie 2007, 20:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 242 times
Been thanked: 265 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: venomik »

Jakbym w podobnym tonie się tłumaczył w pracy dlaczego coś nie jest zrobione to by mnie szybko wylali ;)

Takie rzeczy można załatwić na poziomie pogrupowania nagród na grupy równe ilości miejsca na nie na planszy (5). Z pierwszej grupy losujemy nagrody na pierwsze miejsce. Grupujesz więc wszystko, co będzie się kombowało do jednej grupy i już nie ma opcji aby do gry trafiły takie dwa, które chcieliśmy ze sobą wykluczyć.
Ewentualnie kiedyś już bardzo, bardzo prosto chcemy to prostacko zrobić to wystarczy lista predefiniowanych przykładów. W stylu 'jak chcecie to losujcie dowolnie, ale tu macie zestawy, ktore powinny dobrze do tej mapy pasowac'.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4095
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 268 times
Been thanked: 934 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: brazylianwisnia »

venomik pisze: 01 maja 2022, 22:54 Jakbym w podobnym tonie się tłumaczył w pracy dlaczego coś nie jest zrobione to by mnie szybko wylali ;)

Takie rzeczy można załatwić na poziomie pogrupowania nagród na grupy równe ilości miejsca na nie na planszy (5). Z pierwszej grupy losujemy nagrody na pierwsze miejsce. Grupujesz więc wszystko, co będzie się kombowało do jednej grupy i już nie ma opcji aby do gry trafiły takie dwa, które chcieliśmy ze sobą wykluczyć.
Ewentualnie kiedyś już bardzo, bardzo prosto chcemy to prostacko zrobić to wystarczy lista predefiniowanych przykładów. W stylu 'jak chcecie to losujcie dowolnie, ale tu macie zestawy, ktore powinny dobrze do tej mapy pasowac'.
No i z jednej strony masz wykluczanie combo a z drugiej specyficzne dla planszy nagrody i tytuły które też musza być zlockowane. Wychodzi na to że najlepiej poprostu mieć cale komplety nagród i tytułów jak to jest na planszy.. Nie tłumaczyłem się. Podalem przykład iż istnieje związek z plansza na której gramy. Twoje rozwiązanie wprowadza komplikacje i jest mniej efektywne czasowo a w robocie mów co chcesz ;-)
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
gogovsky
Posty: 2223
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 467 times
Been thanked: 513 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: gogovsky »

brazylianwisnia pisze: 01 maja 2022, 21:17
Aha czyli 1 bonus z 10 który jest subiektywny (nagradzanie za słabe/mocne pola) to to straszne powiązanie z mapą nagród i tytułów? Uwielbiam te Twoje argumenty dotyczące tej gry :D I argument, że ma to zapobiegać jednej strategii gdzie na Hellasie chyba z 5-6 tytułów/nagród jest z symbolami/projektami związane?:p Im out, this is madness.
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4095
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 268 times
Been thanked: 934 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: brazylianwisnia »

gogovsky pisze: 01 maja 2022, 20:47 Mapy są zupełnie niezależne od tytułów i nagród.
Podałem 2 nagrody które przeczą temu co napisałes. Nie widzę nad czym tu dyskutować bo zupełnie niezależne = 0 zależności.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Atk
Posty: 1400
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 496 times
Been thanked: 286 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Atk »

venomik pisze: 07 kwie 2022, 16:41
gafik pisze: 07 kwie 2022, 15:21 Stwierdziliśmy też, że sporo gier trzeba by zagrać żeby potrzebować choćby innej mapy.
Mapy jako mapy - zgadzam się. Natomiast mapy jako planszy - to już nie do końca. Wszystko przez fakt, ze nagrody i tytuły są nadrukowane zamiast stanowić jakąś pulę kafelków różnych rodzai z których losuje się coś przed grą. Ten sam zestaw na pierwotnej mapie mnie szybko nudził.
Dlatego polecam zapisać się na fanowski druk tytułów. Jest to chyba najlepszy dodatek ze wszystkich, podkręcając regrywalnosc.
Awatar użytkownika
Elo
Posty: 205
Rejestracja: 24 sty 2018, 18:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 218 times
Been thanked: 91 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Elo »

Od 5 maja Teraformacja Marsa w wersji PC za darmo na Epic Games.
frindox
Posty: 8
Rejestracja: 20 lut 2022, 11:46
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: frindox »

Szkoda, że bez polskich napisów.
ODPOWIEDZ