Coś mega trudnego dla dwóch osób.

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Horator
Posty: 6
Rejestracja: 29 lut 2016, 23:37

Coś mega trudnego dla dwóch osób.

Post autor: Horator »

Moje drugie hobby(zaraz za kostkami logicznymi :D ) to gry planszowe. Zacząłem nie dawno ale mam ochotę na coś mega trudnego. Gdzie próg wejścia jest bardzo duży i instrukcje będę musiał czytać bardzo długo. Pytam o najbardziej złożone mechaniki z jakimi się spotkaliście. Jak mówiłem na początku jestem dość świeży i razem z dziewczyną zdążyliśmy przerobić mało tytułów ale po prostu za mało nam główkowania. Może być dużo interakcji negatywnej. Jedyna zasada to, żeby dobrze się grało w dwie osoby. Z gier które graliśmy:

Seasons (Pory Roku) z dwoma dodatkami - od tego zacząłem przygodę, zachęcony postami z tego forum. Bardzo miła dla oka oraz ciekawa mechanika. Naprawdę przypadła nam do gustu i uwielbiamy w to grać. Problem, jest taki, że po kilkunastu rozgrywkach gra się zrobiła zbyt łatwa. Od samego początku nie mieliśmy problemu, ze złożonością i każda kolejna rozgrywka to coraz mniejszy wysiłek dla mózgu.

Agricola - Zwykła duża podstawa. Zachęcony łatką tego, że jest to już "cięższa" pozycja postanowiłem, że będzie to nasza druga gra. Rozłożenie na stole i masa elementów, (do których kupiłem fajny organizer :D ) naprawdę fajny efekt. Instrukcja, nie powiem wymaga już większego przyłożenia. Złożoność jest dość ciekawa, i jest re grywalna, ale poza tym by wymyślać strategie na to jak zdobyć nawiewnej punktów na koniec to nie jest jeszcze ten poziom który bym chciał. Zastanawiam się nad Torfowiskiem, jednak nie wiem czy nie spożytkować pieniążków inaczej.

Kolejną grą która zamawiam jest sławny Robinson. Wybór taki bo w mojej bardzo skromnej kolekcji nie ma takiej mechaniki, i wyczytałem, że niektóre scenariusze są dość złożone oraz świetna dla dwojga.

Podsumowując: Razem z dziewczyną bardzo lubimy główkować i wymyślać strategie jak tylko zdobyć więcej punktów. Fajnie idzie nam konkurowanie ze sobą oraz sprawia nam dużą przyjemność podbieranie sobie punktów gdzie się da. Myślę, że i w kooperacji sprawimy się dobrze.
Tak więc oczekuje, że podsuniecie mi ciekawe, bardzo trudne mechaniki. Rodzaj i cena nie jest istotna. Myślę, może o jakieś wojennej strategicznej ale jest ich trochę i ciężko się zdecydować. Tylko z wyłączeniem karcianek kolekcjonerskich i tych gier które maja więcej niż 20dodatków bo zbankrutuje xD. Tak na marginesie, to lubimy rzucać kostkami, wiem, że kości to losowość ale czasami wredny los sprawia, że coś jest trudniejsze trzeba więcej kombinować.

Gry nad którymi się zastanawiałem ale nawet chętniej przeczytam inne tytuły. Tylko trudne i najlepiej długie w rozgrywce ale nie koniecznie ;)
- Tzolkin
- Metallum
- Through the Ages A Story of Civilization

Z góry dziękuje za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Coś mega trudnego dla dwóch osób.

Post autor: warlock »

Może nie mega trudne, ale skoro lubisz kości, to zainteresuj się TROYES (recenzja w stopce - uwielbiam kombinowanie w tej grze) albo BORA BORA.

A z trudnych gier to MADEIRA, VINHOS, DOMINANT SPECIES.

/ Z gier, które mechanicznie są proste do ogarnięcia, ale wymuszają naprawdę staranne i złożone planowanie polecam LEWIS & CLARK
Awatar użytkownika
wis
Posty: 1231
Rejestracja: 20 sty 2009, 18:01
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 59 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Re: Coś mega trudnego dla dwóch osób.

Post autor: wis »

TTA (w nowej odsłonie) na pewno warte sprawdzenia - zresztą macie stronkę, możecie sprawdzić za darmo. Jeśli Wam się spodoba, to macie zajęcie na kilka lat.
Glory: A Game of Knights - nasza pierwsza gra Kickstarter / FB / Gamefound
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Coś mega trudnego dla dwóch osób.

Post autor: sqb1978 »

Poprzez wieki 3ed, Caylus, Trajan, Tzolkin + koniecznie dodatek
Ostatnio zmieniony 01 mar 2016, 16:38 przez sqb1978, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Coś mega trudnego dla dwóch osób.

Post autor: Pan_K »

Mage Knight: i złożoność spora, i instrukcja mega, i są nawet kostki (choć nie stanowią kluczowej mechaniki gry). Zamki Burgundii: instrukcja nie tak złożona (w sumie w Bora Bora też nie), ale rozgrywka wymagająca. Podobnie The Gallerist: tu dochodzi piękne wydanie IMHO. Dalej Alchemicy: i piękne wydanie , i trzeba pogłówkować. Le Havre, AquaSphere, Trajan... Trochę się znajdzie tytułów. Nie wiem natomiast, czy Robinson to jest to, czego szukacie, bo jego trudność raczej nie polega na optymalizacyjnym główkowaniu (lub nie do końca na tym).
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Coś mega trudnego dla dwóch osób.

Post autor: Rocy7 »

Horator pisze:Moje drugie hobby(zaraz za kostkami logicznymi :D ) to gry planszowe. Zacząłem nie dawno ale mam ochotę na coś mega trudnego. Gdzie próg wejścia jest bardzo duży i instrukcje będę musiał czytać bardzo długo. Pytam o najbardziej złożone mechaniki z jakimi się spotkaliście.
Firestorm Armada, lub mniej złożone Halo Fleet Battles, jeśli interesują Cie również figurkowe bitewniaki.

Wojna o Pierścień tez powinna spełniać wymogi.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Coś mega trudnego dla dwóch osób.

Post autor: warlock »

Tak mi jeszcze przyszło do głowy Fire in the Lake (wymagana znajomość angielskiego) - http://www.rebel.pl/product.php/1,728/9 ... -Lake.html
mate00
Posty: 196
Rejestracja: 19 sty 2014, 20:10
Lokalizacja: Łódź

Re: Coś mega trudnego dla dwóch osób.

Post autor: mate00 »

Grałem w niektóre gry wymienione wyżej. Wszystkie wydały się przyjemnie proste w porównaniu z Dominant Species.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Coś mega trudnego dla dwóch osób.

Post autor: donmakaron »

A Zimna Wojna? Sam nie grałem, ale renomę ma skomplikowanej i wymagającej oraz jest dedykowana dla dwóch osób.
Z przytłaczających niemalże gier jest jeszcze Warrior Knights, ale opcja na dwie osoby nie jest najlepsza.
Zastanówcie się może nad jakąś karcianką? Android: Netrunner LCG jest całkiem rozbudowany, a element deckbuildingu podnosi stopień skomplikowania całej mechaniki.
Przychodzą mi do głowy jeszcze Alchemicy, którzy są stosunkowo trudni i wymagają niezłego główkowania. Podobnie Władcy Podziemi, w których dość skomplikowane zasady dopełnia bardzo duży poziom trudności samej rozgrywki.
Może jeszcze coś z większych strategii w stylu Eclipse czy jego lepszych odpowiedników (specjaliści na pewno wskażą odpowiednie tytuły), ale te pewnie gorzej śmigają na dwie osoby.

Na bgg możesz sobie wyszukać gry po ich ciężarze, rozumianym jako stopień skomplikowania zasad i/lub rozgrywki.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Coś mega trudnego dla dwóch osób.

Post autor: Bea »

Tzolkin i Keyflower - przystępna mechanika, ale dużo rozkminki.
Dominant Species (na dwie osoby gramy dwoma lub trzeba gatunkami każdy gracz) - ból głowy gwarantowany.
Terra Mistyka - genialna gra, bardzo wymagająca, jedni mówią, że dobrze chodzi na dwie osoby drudzy, ze tak sobie.
Awatar użytkownika
wis
Posty: 1231
Rejestracja: 20 sty 2009, 18:01
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 59 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Re: Coś mega trudnego dla dwóch osób.

Post autor: wis »

donmakaron pisze:...
Z przytłaczających niemalże gier jest jeszcze Warrior Knights, ale opcja na dwie osoby nie jest najlepsza.
Podobnie Władcy Podziemi, w których dość skomplikowane zasady dopełnia bardzo duży poziom trudności samej rozgrywki.
Może jeszcze coś z większych strategii w stylu Eclipse czy jego lepszych odpowiedników (specjaliści na pewno wskażą odpowiednie tytuły), ale te pewnie gorzej śmigają na dwie osoby.
Na bgg możesz sobie wyszukać gry po ich ciężarze, rozumianym jako stopień skomplikowania zasad i/lub rozgrywki.
Warrior Knights na dwie osoby absolutnie nie - odpada polityka i dyplomacja, czy dwa najciekawsze elementy tej gry.

WP na dwie osoby jest bardzo fajny i faktycznie dość trudny (gram z dodatkiem).

Eclipse itp strategie mają tę wadę, że pierwsza duża porażka w bitwie rozpoczyna kulę śnieżną. W kilka osób można się zjednoczyć przeciw liderowi, w pojedynkę pozostaje poddać partię. Pewne mechanizmy blokujące ww sytuację ma Runewars, ale tu również zdaża się poddawanie partii, no i gra nie jest jakimś demonem trudności - sporo zasad, ale w grze nie masz miliona decyzji do podjęcia.
Glory: A Game of Knights - nasza pierwsza gra Kickstarter / FB / Gamefound
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1308 times

Re: Coś mega trudnego dla dwóch osób.

Post autor: rastula »

to może tytuł mniej oczywisty, ktoś nawet niedrogo sprzedaje na forum

https://boardgamegeek.com/boardgame/139 ... olo-o-remo

złożona "eurocywilizacja" z fajnymi komponentami i mnóstwem akcji do wyboru...


Gra jakoś przeszła bez rozgłosu, zapewne właśnie na złożone zasady, ale ja miałem dużą przyjemność z rozgrywki
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7331
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Coś mega trudnego dla dwóch osób.

Post autor: detrytusek »

Jeśli chcesz coś jeszcze trudniejszego od Agricoli albo Terry M. to polecam:
- Vinhos - dużo trzeba ogarnąć naraz bo ruchów mało, a potrzebne niemal wszystko i chciałoby się to wszystko mieć. Jedna z nielicznych ciężkich eurowatych z wyczuwalnym klimatem.
- KanBan, Gallerist - ten sam autor co Vinhos i podobny ciężar
- CO2 - znów ten sam autor i znów tyle myślenia ale tym razem kołderka jest długa i zrobisz wszystko co chcesz (w 2 os.). Najwyżej przeciwnik zrobi to lepiej.
- Jak chcesz się porwać z motyką na słońce to High Frontier :)
- Ciut lżejszy od Vinhosa jest Nippon - świetna gra i mechanicznie nowatorska w pewnym sensie. Dobrze chodzi w każdej konfiguracji.
- Panamax, Madeira (Ci sami autorzy co Nippon) - w te nie grałem ale też ciężkie.
- Zhanguo - Ciężar Nippona. Trochę więcej losowości ale też trzeba sporo pomyśleć. System oparty na kartach. Podobnie jak Nippon - area control
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Coś mega trudnego dla dwóch osób.

Post autor: tomb »

Ma świetnie działać na dwóch, ma mieć długą instrukcję i ma być ciężka? I najlepiej długa?

Mage Knight, Zimna wojna (lub inne wydawnictwa GMT), Cywilizacja poprzez wieki. Przy czym moim zdaniem ciężar rozgrywki zależy w dużym stopniu od graczy - ich zaangażowania w grę i rozumienia możliwości rozgrywki, a tylko czasami zależy od długości instrukcji.

Polecam spojrzeć też na statystyki na BGG, zwłaszcza te dotyczące zalecanej liczby graczy. To tylko statystyki, ale na ich tle niektóre z powyższych polecanek wydają mi się dość ryzykowne.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Coś mega trudnego dla dwóch osób.

Post autor: Rafalm »

Dorzucę jeszcze Race for the Galaxy. Może instrukcja nie jest zbyt trudna, ale sama gra wymaga pokombinowania.
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Coś mega trudnego dla dwóch osób.

Post autor: Indar »

+ 1 dla Zimnej Wojny.

A może właśnie coś z kategorii "gra strategiczna"? Taka kobyła jak "Ścieżki Chwały" z pewnością spełnią Twoje wymagania odnośnie rozgrywki.
Poza tym "Orzeł i Gwiazda", Hannibal: RvsC i pochodne, może Conflict of Heroes. Ale to zupełnie inna rodzina gier niż Euro.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7331
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Coś mega trudnego dla dwóch osób.

Post autor: detrytusek »

Rafalm pisze:Dorzucę jeszcze Race for the Galaxy. Może instrukcja nie jest zbyt trudna, ale sama gra wymaga pokombinowania.
Nie no bez przesady ;). Może i ona jest hard to master ale w sumie, która gra nie jest?* Daleko jej do czegoś "mega trudnego". To jest niemal 20 minutowy filler. Równie dobrze można by polecić Zamki B. bo też hard to master, a jednak to też jest raczej prosta gra. Mega trudne gry to wg mnie gry gdzie w danym momencie masz mnóstwo opcji do wyboru, a każdy implikuje pierdylion innych zależności między sobą i nie są to wybory oczywiste tylko trzeba planować ileś tam ruchów na przód.
* - wystarczy ograniczyć losowość.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Vilard
Posty: 77
Rejestracja: 11 sie 2011, 14:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Re: Coś mega trudnego dla dwóch osób.

Post autor: Vilard »

tomb pisze:Ma świetnie działać na dwóch, ma mieć długą instrukcję i ma być ciężka? I najlepiej długa?

Mage Knight, Zimna wojna (lub inne wydawnictwa GMT), Cywilizacja poprzez wieki.
Podpisuję się pod tą trójką obiema rękami. Wysokie progi wejścia, długie rozgrywki, bardzo dobrze sprawdzają się w grze na dwie osoby (MK tylko jako kooperacja, ale zawsze), wysoka regrywalność.

Wszystkie mają zaś jedną wadę: nie skalują się. MK na więcej niż dwóch graczy ma koszmarny downtime, podobnie jak Cywilizacja (zwłaszcza jeśli nie wszyscy znają dobrze grę).
coldsoul
Posty: 222
Rejestracja: 12 wrz 2011, 17:03
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Re: Coś mega trudnego dla dwóch osób.

Post autor: coldsoul »

Ja zdecydowanie polecam wcześniej wspomniane, genialne Dominant Species, Cywilizację Poprzez Wieki i nowo poznanego przeze mnie Trajana. Z każdej będziesz zadowolony.

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Coś mega trudnego dla dwóch osób.

Post autor: misioooo »

coldsoul pisze:Ja zdecydowanie polecam wcześniej wspomniane, genialne Dominant Species, Cywilizację Poprzez Wieki i nowo poznanego przeze mnie Trajana. Z każdej będziesz zadowolony.

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka
Ale te gry nie są trudne... No chyba, że przez trudność rozumiemy konieczność srogiego główkowania.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
woytas
Posty: 755
Rejestracja: 03 lis 2013, 16:11
Has thanked: 174 times
Been thanked: 139 times

Re: Coś mega trudnego dla dwóch osób.

Post autor: woytas »

Mage Knight - już sama gra wymaga pomyślunku w jej trakcie ale jak tego będzie ci mało, to bardzo łatwo podnieść jej trudność, wystarczy rozegrać o jedną rundę mniej i podnieść poziom Miast na np.12, można też wyżej, praktycznie nie ma limitu. Gra jest tak skonstruowana, że łatwość/trudność jej wygrania można sobie swobodnie regulować.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Coś mega trudnego dla dwóch osób.

Post autor: sqb1978 »

Generalnie gra jest na tyle trudna na ile dobry jest przeciwnik. Chyba, że chodziło o trudną do ogarnięcia grę to polecam poszukać czegoś ze skopaną instrukcją (np. Robinsona 1 ed) ;)

Wysłane z mojego GT-I8190N przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7331
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Coś mega trudnego dla dwóch osób.

Post autor: detrytusek »

sqb1978 pisze:Generalnie gra jest na tyle trudna na ile dobry jest przeciwnik. Chyba, że chodziło o trudną do ogarnięcia grę to polecam poszukać czegoś ze skopaną instrukcją (np. Robinsona 1 ed) ;)
Hmmm jak w Rosyjskie Koleje wygrasz z kimś 32 do 31 to bym nie powiedział "good job" tylko, że wszystkich jednak gra przerosła pomimo że, rozgrywkę wygrałeś. ;)
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Coś mega trudnego dla dwóch osób.

Post autor: Bea »

misioooo pisze:
coldsoul pisze:Ja zdecydowanie polecam wcześniej wspomniane, genialne Dominant Species, Cywilizację Poprzez Wieki i nowo poznanego przeze mnie Trajana. Z każdej będziesz zadowolony.

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka
Ale te gry nie są trudne... No chyba, że przez trudność rozumiemy konieczność srogiego główkowania.
No chyba raczej o to chodzi. Bo co by to była za gra z pierdylionem zasad przy której wcale nie trzeba by było myśleć? Poza tym do najłatwiejszych, jeśli chodzi o owe zasady to one też nie należą.
Najemnik
Posty: 155
Rejestracja: 31 sie 2012, 12:42
Has thanked: 18 times
Been thanked: 19 times

Re: Coś mega trudnego dla dwóch osób.

Post autor: Najemnik »

Co prawda wiele pomysłów na gry już padło (sam przyklasnę Mage Knight i Tzolkinowi) to jednak od siebie dodam grę Tezeusz Mroczna Orbita. Zasady nie są aż tak trudne, ani nie ma ich dużo. Ważne (i zarazem najtrudniejsze) jest jednak to (podobnie jak w Tzolkinie) żeby nauczyć się zauważać, przewidywać i wybierać najbardziej optymalne ruchy (zarówno swoje, jak i przeciwnika). Losowość bardzo niewielka, praktycznie wszystko zależy od planowania i przewidywania ruchów. A do tego trochę klimatu Obcego i dające wiele satysfakcji składanie combosów z kart. A do tego, świetnie (najlepiej) działa na 2 osoby.
ODPOWIEDZ